Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ArkadiuszWernicki

Użytkownik
  • Content Count

    20
  • Joined

  • Last visited

  1. @szymo86 Albo prady hamujace sa za duze dla tego mosfeta i jeden strzal wyrabia a ciagle nie bo nie nadaza z odprowadzaniem ciepla. Moze napiecia jakie sie i dukuja na silniku podczas hamowania sa dla niego za wysokie. Trzecia mozliwosc to sytuacja gdy 1404 jeszcze sie nie zamknal i nadal troche przewodzi a juz sie otwiera 4905. Powoduje to przeplyw dodatkowego pradu przez 4905. Innym powodem moze byc zbyta wolne otwieranie 4905 co powoduje przeplyw duzych pradow i wydzielanie wiekszej mocy na zlaczu. Zamieszczales tu schemat ukladu?
  2. Jak chcesz spróbować to możesz zerknąć na mój układ. Gdybyś chciał to nowszą wersję układu mogę podesłać.
  3. Dobrze przylutowany, większe pole miedzi, odprowadzanie ciepła również przez płytkę. I zasilanie nie 18 a 11. To wszystko bardzo pomogło. Szczególnie dobre połączenie termiczne z płytką. Jako przykład podam coś z innej dziedziny. Gdy robiłem zasilacz na układzie LM2596 to zostawiłem go dotykającego miedzi. Całkiem nieźle dotykał, nie było luzu. Układ się grzał a płytka trochę się ogrzewała od niego. Następnie pod następny układ, pomiędzy jego radiator a miedź, wprowadziłem pastę przewodzącą ciepło. Przylutowałem identycznie, wyłącznie nóżki, nadal nie lutując radiatora. Skutek? Układ się nie p
  4. A mi się udało na tym samym układzie z tym samym procesorem zrobić dwa projekty. Pierwszy to mosfet do regulacji mocy a drugi to regulator długości serii. Najfajniejsze jest to, że płytki są identyczne i różny jest tylko program. Na dodatek można je połączyć z sobą i mając dwie te płytki (rysunek wcześniej wstawiałem) mamy układ regulacji mocy i serii, obsługujący też wstępne naciąganie. Do każdej płytki można dołączyć malutki wyświetlacz OLED (0,96cala), na którym będzie widać ustawioną moc lub długość serii.
  5. Tak, możesz go zmieniać. Ogólnie raczej w dół. Te tranzystory potrzebują "kopa" do otwarcia. Możesz zejść nawet do 50, Przepraszam, że jeszcze nie odpisałem, lecz chwilowe urwanie głowy mnie zajmuje. Ale jest weekend :) Więc damy radę.
  6. Generalnie ktoś mocno uprościł układ i niestety powoduje to, że musiał pójść na różne kompromisy. Bo to co ma domykać mosfet N jednocześnie służy do otwierania mosfeta P. A rezystor 100 omów musi to wszystko odwrócić i otworzyć N a zamknąć P. Ale rezystor 30k mu w tym przeszkadza. Więc idealnie nie będzie. Aby to zrobić idealnie trzeba by było dodać driver, który zrobi to solidnie. Nie wiem ile masz tam u siebie miejsca ale jak podasz wymiary to mogę zaprojektować pod to obwód i poprawiony schemat.
  7. Coś powoduje, że mosfet typu N jest niedomykany(pozostaje lekko otwarty). Mosfety otwiera się wyłącznie napięciem - prąd tam zasadniczo jest prawie zerowy. Mosfeta mógłbyś otworzyć nawet dotknięciem palcem do bramki jeśli miałbyś na nim właściwy ładunek. Nie pierwszy rzut - nie analizując co u Ciebie akurat jest źle, możesz zmniejszyć rezystor domykający mosfeta z 30k do 10k. Ułatwi to rozładowanie bramki mosfeta N i lepiej otworzy mosfeta P.
  8. A jak dobrze poczyta tam gdzie napisałeś to mosfeta kupi w sklepie i polutuje według opisu z Alle. Wyjdzie jeszcze taniej. Jakby co to wersja z regulatorem już gotowa.
  9. Mosfet bez diody przy tych silnikach nie pożyje długo. Mosfet z diodą - to tylko szybką i na duże napięcia. Niestety albo trzeba kupić sprawdzone przez kogoś albo świadomie dobierać według danych z dokumentacji producenta. Ja zanim do swojego modułu dobrałem odpowiedni to spędziłem jeden dzień na przeczesywaniu dokumentacji. A i tak w ostatniej chwili podmieniłem w zamówieniu na jeszcze inny. Teraz czekam na efekty testów. Zapraszam do poczytania mojego postu http://forum.wmasg.p...00#entry2127908
  10. Witajcie. Poczyniłem moduł z mikrokontrolerem do sterowania przez mosfeta. Zadaniem było zrobienie maleństwa z sporymi możliwościami. Cena nie "zabija" więc jak ktoś marzył o mikroprocesorowym sterowaniu to zapraszam. http://forum.wmasg.pl/topic/18905-tranzystor-fet-w-obwodzie-aeg/page__st__800?do=findComment&comment=2127908 Jeśli będą potrzebne inne funkcjonalności - bo każdy ma swoje potrzeby - to jeszcze się trochę wolnej pamięci zostało. W planie jest druga wersja płytki z mosfetem do hamowania.
  11. Witajcie. Poczyniłem moduł z mikrokontrolerem do sterowania przez mosfeta. Zadaniem było zrobienie maleństwa z sporymi możliwościami. Cena nie "zabija" więc jak ktoś marzył o mikroprocesorowym sterowaniu to zapraszam. http://forum.wmasg.pl/topic/18905-tranzystor-fet-w-obwodzie-aeg/page__st__800?do=findComment&comment=2127908 Zapraszam. Jeśli będą potrzebne inne funkcjonalności - bo każdy ma swoje potrzeby - to jeszcze się trochę wolnej pamięci zostało. W planie jest druga wersja płytki z mosfetem do hamowania.
  12. Witajcie. Poczyniłem moduł z mikrokontrolerem do sterowania przez mosfeta. Zadaniem było zrobienie maleństwa z sporymi możliwościami. Cena nie "zabija" więc jak ktoś marzył o mikroprocesorowym sterowaniu to zapraszam. http://forum.wmasg.pl/topic/18905-tranzystor-fet-w-obwodzie-aeg/page__st__800?do=findComment&comment=2127908 Zapraszam.
  13. Udało się. :icon_razz2: Poczyniłem sprawny prototyp. Pracuje na ATMEL TINY85. Mosfet ma driver na dwóch tranzystorach aby przyspieszyć jego przełączanie. Do tego dwa przyciski do regulacji mocy (z krokiem co 5% z powtarzaniem) i wyjście i2C na opcjonalny wyświetlacz OLED, który pokazuje moc(ale bez niego także można używać). Układ pamięta ostatnie nastawy. Do tego obsługuje fotokomórkę do blokady strzału. OLED jest wygaszany po 15 sekundach bezczynności lub w chwili oddania strzału. Tak, może się wydawać, że układ TINY85 ma mniej nóżek niż funkcji ale dało radę. Płytka to było wyzwanie ale uda
  14. Raczej spowodowało błąd w działaniu programu, któremu nagle na jednym z pinów wiszących w powietrzu pojawił się sygnał. A już nie jeden program widziałem skopany tak, że aplikacja operowała wartością całego portu zamiast jednym pinem i reagowała na śmieci z niepodwieszonych nóżek. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym jest odwrotna logika, gdzie 0 jest sygnałem aktywnym. Nie ma się co zniechęcać po jakimś wydarzeniu. Trzeba rozeznawać przyczynę i rozwiązywać problem. Co do zwiechy to zawsze jest watchdog. A procki można wziąć jakie trzeba bo teraz tego jest ogromna ilość. Poza tym, główne
×
×
  • Create New...