Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lornetka/Monokular a bezpieczeństwo.


Recommended Posts

Atak na nierozpoznany teren jest kiepskim pomysłem, więc wolę najpierw spróbować wypatrzeć przeciwnika. Niedawno kupiłem monokular, spisywał się świetnie na treningach bez replik, lecz nie był jeszcze testowany w czasie gry.

I tu się pojawia problem. Obserwacja wymaga zdjęcia lub silnego odchylenia gogli. Czy nie jest to zbyt ryzykowne i czy reszta graczy będzie miała przeciwwskazania do tego.

Gramy na dość niewielkiej planszy więc ryzyko wzrasta.

Nie stać mnie na lornetkę, która by przysłaniała drugie oko, a co dopiero na militarną do masek przeciwgazowych.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek poradę.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Z doświadczenia polecam jednak lornetkę, miałem przez jakiś czas mono-okular 8x32, niby fajnie bo mały, jednak biorąc pod uwagę iż jest dosunięty przez gogle więcej niż patrzysz normalnie, zawężało to znacznie pole widzenia. Do tego powieszenie x8 dla mono-okulara jak dla mnie stanowczo za duże jak na typowe leśne rozgrywki asg. Obecnie mam lornetkę 7x35 i jestem zadowolony. (kompromis między polem widzenia i gabarytami) W końcu po to mamy dwoje oczy by je wykorzystać, pamiętaj że lornetka to prawie 2x większe pole widzenia.

 

Moim zdaniem nie warto używać lornetek z powiększeniem większym niż 8 z uwagi na to iż obraz się już trochę bardziej trzęsie + gabaryty lornetki przy drugim parametrze po X np 50. Jak również nie sprawdzają się te typu mikro( na przykład 8x21z uwagi na małe pole widzenia biorąc poprawkę na oddalenie wynikające z noszenia okularów.

Z lornetek to polecam made in CCCP z lat 80 lub początku 90 mają dobrą optykę w rozsądnych cenach do poszukania na allegro.

Edited by Limek
Link to post
Share on other sites

Ja w lornetkach/monokularach ucinałem świńskie ucho - działa znakomicie.

 

Jeżeli po ucięciu, zdjęciu, wykręceniu ś.u. wyłania się twardy materiał - np plastik - radzę nakleić kawałek cienkiej gumy/materiału - tak, żeby nie porysować okularów kiedy będziemy przykładać do nich optykę ;)

 

A odnośnie zdejmowania okularów - Twoja sprawa, bo to Twoje oczy. Ja zakładam okulary wychodząc z domu, a ściągam kiedy wrócę - taki dziwny nawyk, zawsze zapominam, że mam je na sobie hehe. Ale podczas walki nie odważyłbym się ściągać ;)

Link to post
Share on other sites

Myślę, że rozumowanie że 'twoje oczy - twoja sprawa' jest trochę wg. mnie nieodpowiednie. Gdybyś stracił po takim wyczynie oko, to ucierpieć mogłaby cała społeczność ersoftowa na jakichś regulacjach prawnych itp. Różne wydarzenia przyciągają media, a wtedy robi się magiel.

Link to post
Share on other sites

Szanowny Kolego Gasparzinho - nie mam zamiaru dokonywać egzegezy wypowiedzi Świra, ale wydaje się jednak, że powinieneś był przeczytać ją ze zrozumieniem. Jeszcze zanim zacząłeś informować go o konsekwencji utraty przez niego (sic!) oka. Chodzi szczególnie ten fragment: "Ja zakładam okulary wychodząc z domu, a ściągam kiedy wrócę - taki dziwny nawyk, zawsze zapominam, że mam je na sobie hehe. Ale podczas walki nie odważyłbym się ściągać".

 

A problem - tj. używanie lornetek itp. - jest sztuczny (sezon ogórkowy?). Ja posłuję się nimi w taki sposób, że przykładam je do okularów lub odchylam okulary i przykładam bezpośrednio do oczu - twarz zasłaniając, w czasie tej czynności, drugą ręką. Drastycznie zwiększonego ryzyka nie widzę, roztrząsać nie ma czego. I bez profetycznych wizji poproszę, bo cysterna czeka...

 

Czym innym jest natomiast sytuacja (zupełnego) ściągnięcia w czasie gry "okularów" (tj. całkowitego pozbawienia się ochrony wzroku, na pewien czas lub na stałe). Ten temat znajduje się poza jakąkolwiek dyskusją.

 

Ende.

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 7 months later...

Mój patent, to owinięcie lornetki araszmatką i zarzucenie szmaty na głowę. Po takim zabiegu można spokojnie odchylić gogle/ okularki i patrzeć przez lornetkę. 110% zabezpieczenia to to nie daje, ale zawsze lepiej niż mieć oczy na wierzchu, a z doświadczenia wiem, że nawet jak w to dostaniesz to kulka i tak nie przeleci.

pozdrawiam,

Kędzierz

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od wielkości lornetki.

Osobiście przy użyciu jakiejś tam chińszczyzny 4 x 20 TASCO o kompaktowych wymiarach jest problem przy patrzeniu przez okulary/gogle, ale już przy LP 7 x 45z ten problem nie występuje.

 

Powyższe rozwiązanie nastręcza moim zdaniem tylko trudności i jeżeli chcesz szybko spojrzeć tylko na interesujący Cie kawałek terenu to masz problem.

Link to post
Share on other sites

właśnie testowałem swój mono-okular, dobrze że był tani bo się absolutnie nie przyda, zastanawiam się w sumie po co go brałem jak i tak kupuję lunetę.

 

Co do pytania w pierwszym poście to teoretycznie jeśli masz lornetkę (porządną) to gdy zasłania ci ona oczy to jesteś bezpieczny, ale ja mimo że mam w domu wielkie wojskowe bydle (btw. nie nadające się do ASG) nie zaryzykował bym. Bo nie wiem co się stanie w te 2-3s jak będę odchylał gogle, sam bym bardzo nie chciał strzelać się z kimś kto robi takie numery.

 

Bezpieczniej kupić lunetę.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Bezpieczniej, może, ale luneta przegrywa z lornetką w możliwościach obserwacji. Lunetą to się celuje, z tego co słyszałem... .

Osobiście lornetki używam tylko poza, po, przed walką, gdzie samo maskowanie daje nam bezpieczeństwo przed kulką. Wystarczy podczas ściągania okularów lekko pochylić głowę, żeby zasłonić oczy np. daszkiem czapki czy kapeluszem.

 

Dla mnie robienie problemu z niczego, ale może się nie znam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...