Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wiatraczek do gogli (gdzie kupić?)


Recommended Posts

Ja teraz wpadłem na taki pomysł:

 

Ten wentylator

http://www.tme.eu/pl/details/mc30100v1-a99/wentylatory-dc-5v/sunon

 

Plus obudowa wykonana z PETG przez https://www.facebook.com/messages/Blido3D

A więc tak budowa w słowach mniej więcej taka:

prostopadłościan obejmujący zewnętrzne ścianki wentylatora grubość nie wiem pewnie z 1-2mm, następnie przechodzi w stożek zakończony wypustem na wąż 12mm, grubość ścianki wypustu 2mm. Myślę, że przewód typu igelit 10mm naciągnę bez kłopotu na taki gniazdo 12mm. Wymóg wyglądu zewnętrznego stożka jest aby z jednej strony tworzył płaską ścianę wraz z prostopadłościanem w celu ułatwienia montażu czy też przyklejenia paska rzepu.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pytanie tylko jak z wydajnością takiego wiatraczka jeśli będzie miał mocno ograniczony wylot. Nie znam się na tym, ale powiedziałbym, że stożek będzie musiał mieć dość sporą głębokość. Wentylatory tego typu służą raczej bardziej do zasysania powietrza, niż wydmuchiwania.

 

IMHO lepsza jest opcja z turbinką.

Link to post
Share on other sites

Zobaczymy z 30mm robię 8mm na przepływie. Wyjdzie w praktyce jak mocno jest wstanie dobić ciśnienie i jakie straty się pojawią. Wysokość stożka 15mm.

To jest wstępny projekt.

Może wyjdzie, że lepiej wykonać obudowę w stylu 2 wyjścia na wąż 12mm

 

Ten wentylator jest typem wentylatora atmosferycznego o niewielkim sprężaniu ale jestem pełen nadziei, że pomimo to czyli zdławienia na 8mm a zaraz potem od dławienia na 10mm da radę.

 

Turbinka fajna no ale głośna.

 

Kupuję i będę testował.

Edited by samael16
Link to post
Share on other sites

Budowa stożka jest jasna wentylator na okulary to jedno.

W kasku jest małą wentylacja więc chcę jeszcze dodać coś takiego:

http://www.tme.eu/pl/details/mc25060v2-a99/wentylatory-dc-5v/sunon/mc25060v2-000u-a99/# pod kask.

Zasilane wszystko z jednego aku 18650.

Przycisk uruchamiający wykonany z starej latarki. Jakieś sugestie itp?

Stożek zlecony i zapłacony.

Co do wentylatorów czekam jeszcze na poradę i też zamawiam.

Link to post
Share on other sites

Jako, że nie używam gogli "standalone" tylko w połączeniu z hełmem (FAST Balistic High Cut X-Shield, niedługo FMA) postanowiłem zbudować sobie system odprowadzania pary z gogli. Sprawa prosta, google to ESS NVG, montowane na szynie ARC, do środka, na bok, idzie jeden wwntylator (wymiary jeszcze nieznane) który wyciąga powietrze, myślę również o drugim wentylatorze, na drugą strone, wtedy jeden wentylator zasysałby powietrze do googli a drugi wysysał, stworzył by się wtedy swoisty "tunel aerodynamiczny" i powietrze byłoby w stałej cyrkulacji nie dopuszczając do zaparowania. Kable wędrują po taśmie gogli na tył hełmu gdzie następnie wychodzą na zewnątrz do beterii, schowanych w atrapie stroboskopu MS2000 który również będzie miał "wbudowany" włącznik (de facto sprężony z atrapą włącznika MS2000). Funkcjonalnie i estetycznie. Myślę również o wrzuceniu gdzieś w obwód i schowaniu wewnątrz skorupy (ale tak by dalej był swobodny dostęp z zewnątrz) niewielkiego potencjometru obrotowego który regulowałby obroty (napięcie) w "czasie rzeczywistym". Co myślicie o takim pomyśle? Rozważałem również opcje z wentylatorem kierunkowym (turbinką) z przewodem powietrznym doprowadzonym do gogli. Stwierdziłem, że jednak nie chcę wiercić w skorupie a i cena takich turbinek jest wysoka.

Tutaj mniej więcej przedstawione rozwiązanie z wentylatorem kierunkowym.

Edited by zielen
Link to post
Share on other sites

A propos moich ww. wentylatorów 20x20x8. Na aku 18650 (3 letni akku wyjęty z latarki) dwa wiatraczki działają już 7 godzin i nadal jest świeży, silny powiew :) Do kompletu zamontowałem koszyczek na jeden akku 18650 + malutką kosteczkę. Układ działa "na krótko" ale skutecznie.

Link to post
Share on other sites

wiciok,

podany przez Ciebie wentylator zasilany jest 12 woltami, też takie były dostępne w elektronicznych w małych gabarytach no i ta cena- ponad 23 PLN plus koszty wysyłki... Sklep TME do tanich nie należy.

 

Samael16,

myślę, że wentylator tłoczący nie będzie konieczny. Cały myk polega na tym aby powietrze było zaciągane z obszarów, do których nie wydychasz podgrzanego powietrza więc trzeba uważać gdzie ewentualnie wykonuje się dodatkowe otwory (i lepiej nie za dużo aby zaciągane powietrze omywało szybkę) oraz trzeba uszczelnić tę stronę gdzie montowane są wentylatory aby nie ciągnęły lewego powietrza.

 

zielen,

możesz próbować z potencjometrem ale bezstopniowa regulacja obrotów nie jest aż taka istotna a dodatkowo masz jeden element, który nie wiadomo gdzie schować- da się ale jest wyzwanie. Próbuj.

 

A tu mała podpowiedź, że da się dorwać wentylatorki w bardziej przystępnych kwotach (też skorzystałem z tego źródła i dodatkowo zamówiłem 8 sztuk dla kolegów):

http://www.aliexpress.com/w/wholesale-fan-dc-5v.html?spm=2114.01010208.0.74.3YiXZj&site=glo&SearchText=fan+dc+5v&g=y&SortType=price_asc&groupsort=1&initiative_id=AS_20160525122648&shipCountry=pl

 

Wadą jest oczekiwanie na dostawę w okolicach miesiąca- miesiąca z groszem ale myślę, że jak ktoś chce trochę przyoszczędzić to warto. Za 12 sztuk zapłaciłem mniej niż bym miał z TME za 2 sztuki z przesyłką.

Na pewno ktoś jeszcze na forum podejmował takie próby z wentylatorami; nawet jeśli były one nieudane to warto podać na czym się wyłożono i jakie błędy popełniono- piszcie, proszę.

I powodzenia w "dmuchanych" ochronach oczu. :-)

Link to post
Share on other sites

Spirol ja robię ostatecznie i daję jako koncepcja testowa:

Wentylator 30x30x10mm, obudowa z stożkiem to będzie gdzieś około tyłu kasku a sam wentylator będzie ciągnął powietrze od tyłu kasku. potem przewodem 10mm poda powietrze i zapewne przy czole rozdzielę go na 2 węże co by każdy okular miał osobny, no ale na razie będę testował jak to dmucha itp jak wszystko przyjdzie.

Na razie mam przygotowany przycisk z rzepem + aku 18650 zalany klejem z wyprowadzonymi przewodami.

Muszę jeszcze jechać i poszukać jakiś małych konektorów i czekam na obudowę, jak już ją będę miał to jadę po węże.

Link to post
Share on other sites

Poskładane, wstępnie wygląda tak, że wentylator 30x30x10 to aż za nadto, zastosowałem przewód sylikonowy średnica 12/15mm. trochę się boję, że jest nawet za duży przepływ powietrza na wentylatorze.

Wentylator kiepsko radzi niestety jako podbijający ciśnienie więc modele 20x20x10 i 25x25x10 wystarczą w zupełności w mojej ocenie.

Link to post
Share on other sites

To jest tylko wentylator, generuje tak dużo powietrza ale o niskim wzroście ciśnienia, więc zwężenie jakim jest wąż 12mm powoduje odczuwalne cofanie się powietrza, czytać czuć strumień powietrza po stronie wentylatora i na nawiewie na okulary.

Docelowo będę zapewne montował 25x25x10

Link to post
Share on other sites

To jest tylko wentylator, generuje tak dużo powietrza ale o niskim wzroście ciśnienia, więc zwężenie jakim jest wąż 12mm powoduje odczuwalne cofanie się powietrza, czytać czuć strumień powietrza po stronie wentylatora i na nawiewie na okulary.

Docelowo będę zapewne montował 25x25x10

Nie jestem specem w tym temacie ale wydaje mi się, że lepszy będzie wentylator takiego typu:

 

5015S-5V-0-1-0-3A-Black-Brushless-DC-Cooling-Blower-Fan-50x15mm-.jpg_640x640.jpg

Ten 25x25x10 może tak samo się nie nadawać bo trzeba będzie wepchnąć do dwukrotnie mniejszej średnicy całkiem sporo powietrza a tyle nie może przepłynąć przez rurkę i się cofa (tam też występują opory) a dodatkowo poprzez zmniejszenie średnicy zwiększa się ciśnienie przy zwężce (czyli przy rurce).

Ale jak pisałem- nie jestem specjalistą od tego zagadnienia i mogę się mylić.

Link to post
Share on other sites

Wentylator boczny zapewne dużo nie poprawi (no ale nie testowałem to nie wiem, jednak jak już sprawdziłem to one dają jednak mniej powietrza względem osiowych), najlepsza opcja to turbina (podbije ciśnienie powietrza i pozwoli je przepchać), jednak jak wcześniej napisałem pomijając już straty i cofanie się powietrza to ten wentylator i tak daje go o wiele za dużo, martwię się czy oczy nie dostaną po tyłku na dłuższą metę.

 

Tak więc docelowo zamówię ten wentylator cichy i mniejszy: http://www.tme.eu/pl/details/mc25100v2-a99/wentylatory-dc-5v/sunon/mc25100v2-000u-a99/# nowa obudowa się już projektuje.

Wentylator 30x30x10 poleci jako wyciąg powietrza spod kasku, co by mi fryzura się za mocno nie spociła.

 

Jednak zapewne dopiero w lipcu napiszę czy coś się zmieniło bo nowa obudowa zostanie wysłana wraz z projektowaną szyną ris do colta pythona 6 cali więc co trochę potrwa.

Link to post
Share on other sites

A więc tak:

wentylator jakieś 35zł z wysyłką

obudowa z petgu ale abs też spokojnie wystarczy z wysyłką koło 42-45zł (biorę inne graty wiec tak pi razy oko)

wąż silikonowy metr kupiłem za 8zł 12/15mm

u mnie źródło zasilania to 18650 panasonica z bezpiecznikiem za około 50zł

pierdoły jak klej, przewody itp to nie liczę, na dobrą sprawę koszt wynosi około 150zł za całość.

U mnie jeszcze ten 30x30x10 poszedł jako wentylator robiący dodatkowy obieg w kasku a 25x25x10 (jest naprawdę cichy przy pełnej mocy) robi za wentylacje okularów

Edited by samael16
Link to post
Share on other sites

Jesteście mi w stanie opisać jaki typ dźwięku mają wentylatory o tak małych wymiarach ?

 

To jest szum niskiej częstotliwości ? Bzyczenie itp ?

 

Pytam się bo w goglach od Revisiona mam wentylator który bzyczy jak komar na sterydach o.O, to jest słyszalne z odległości ponad 5 metrów.

Link to post
Share on other sites

Ciężko podpowiedzieć w moim zestawie zastosowałem akumulator za 50zł.

Można kupić oryginał jednak ma 2 wady rodzaj zasilania i pobór prądu, obstawiam że będzie pobierał z 100mA więc zwykłe paluszki sztuk 4 wystarczą zapewne na jedną grę a jak coś ma trwać z 24 godziny to trzeba sporo kompletów zabrać. Plus jeszcze kwestia międzynarodowej wysyłki.

Nie wiem też jaki hałas ma i pobór prądu ich wentylator, no i oczywiście przepływ powietrza.

4 dobre akumulatory nimh lub enelopy wyjdą więcej niż ogniwo panasonica i jak słusznie wiciok zauważył można kanibalizować akumulator do laptopa w celu pozyskania 18650.

 

30x30x10 jest głośny, ale dla użytkownika przy aku 18650 na aku, jak dałem jeden AA enelope chodzi cichutko i taki jest docelowo w celu zapewnienia nawiewiu na moja głowę.

 

25x25x10 16 dbi powiem tak podłączyłem do 18650jest cichutki a powietrza idzie sporo, jak będzie głośny powiem gdy dojdzie obudowa wraz z szyną ris do colta pythona i zmontuję zestaw, wtedy też zamieszczę zdjęcia całości.

Edited by samael16
Link to post
Share on other sites

@samael16

 

Mi chodzi o typ dźwięku jaki to wytwarza, duża wartość dBA może nie być uciążliwa jak dźwięk ma niską częstotliwość, albo być zajebiście wnerwiająca przy małym dBA o wysokiej częstotliwości :icon_smile:

 

Rozważam wymianę tego ustrojstwa w swoich goglach na coś innego, tylko nie chce wydawać kolejnej kasy jeśli to ma taki sam rodzaj dźwięku.

 

Jeśli to głośny szum, luz, natomiast jak to jest brzęczenie jak komar gigant to jednak dziękuję postoję, dlatego się pytam :)

Edited by _Czarny_
Link to post
Share on other sites
@samael16

 

Mi chodzi o typ dźwięku jaki to wytwarza, duża wartość dBA może nie być uciążliwa jak dźwięk ma niską częstotliwość, albo być zajebiście wnerwiająca przy małym dBA o wysokiej częstotliwości :icon_smile:

 

Rozważam wymianę tego ustrojstwa w swoich goglach na coś innego, tylko nie chce wydawać kolejnej kasy jeśli to ma taki sam rodzaj dźwięku.

 

Jeśli to głośny szum, luz, natomiast jak to jest brzęczenie jak komar gigant to jednak dziękuję postoję, dlatego się pytam :)

Moje 20x20x8 nie wydają kompletnie żadnego dźwięku słyszalnego, nawet po wsadzeniu gogli (Revision Desert Locust) na głowe.

Link to post
Share on other sites

Taki dźwięk, mikrofon w moim telefonie Z3 tak to wychwycił,

osobiście wydaje mi się, ze mikrofon przekłamuje w kierunku wysokich tonów.

 

zielen dzięki to już wiem, że mikroskopijny wentylator nie daje dźwięku no ale ma zdecydowanie mniejszy pewnie przepływ niż 30x30x10.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...