Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Special Air Service --> Czy można wstąpić?


Recommended Posts

Witam;) Mam kilka pytań;p

 

1. Czy SAS rekrutuje tylko Brytyjczyków?

2. Czy jest szansa na wstąpienie Polaka do 21 lub 22 Regimentu SAS?

3. Jeżeli tak to jakie dokumenty, rzeczy, doświadczenie muszę posiadać?

 

 

Proszę o w miarę szybkie info.

 

Z góry dziękuje za odpowiedz, Pozdro.

Link to post
Share on other sites

Aby wstapic do SASu musisz przejsc Selekcje.

Aby przejsc selekcje music zaplikowac (o dostanie sie na selekcje).

Aby zaaplikowac na selekcje, musisz byc zolnierzem British Army, Royal Navy (w tym RMC) lub RAFu (w tym RAF Regiment) - o ile sie nie myle, musisz miec min. 2 lata sluzby za soba, i nie mozesz byc starszy niz 30 lat (albo cos takiego - biora mlodych, bo dluzej sluza w SASie = koszt szkolenia sie bardziej oplaca).

Aby sluzyc w jednym z wczesjniej wymienionych, musisz byc albo rodzonym Brytyjczykiem, albo obywatelem krajow Commonwealthu albo Gurkha, albo byc 'naturalizowany' ie. posiadac obywatelstwo Brytyjskie bedac oryginalnie obywatelem innego kraju. Na szczecie oba kraje (UK i Polska) nie maja nic przeciwko ludziom posiadajacym dwa obywatelstw.

 

Aby posiadac obywatelstwo Brytyjskie, musisz mieszkac min. 5 lat w UK, zdobyc wpierw rezydenture (procesowanie dokumentow trwa minimum pol roku - wiem bo czekam od wrzesnia na zwrocenie mi paszportu :D ), dopiero potem zdac egzamin z jezyka oraz znajomosci/wiedzy na temat zycia w UK. Potem mozesz zlozyc papiery, gdzie przyjemnosc kosztuje cie ok. 1000 funtow (co roku cena idzie w gore) - forse placisz bez wzgledu na to, czy obywatelstwo otrzymasz czy nie.

 

 

Tak wyglada prodecudra 'od tylu'. ;)

 

 

ps. Przepraszam za brak polskich znakow - pisze z Maca na wydziale.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Kodeks Karny

 

Art. 141.

§ 1. Kto, będąc obywatelem polskim, przyjmuje bez zgody właściwego organu obowiązki wojskowe w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa, jeżeli zamieszkuje na jego terytorium i pełni tam służbę wojskową.

Link to post
Share on other sites
§ 2. Kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

BA nie korzysta z najemców:- wiem bo jakis czas temu mieli problem z Gurkhami tj. Ci nie będąc obywatelami Commonwealthu/UK według prawa (albo swojego albo międzynarodowego albo NATO - nie pamiętam) kwalifikowali sie jako 'najemcy', wiec Brytole musieli dopisać nowe prawo mówiące, ze jeśli jesteś Gurkha służącym dla UK, to nie jestes najemca.

To tylko taka ciekawostka.

 

A o pozostałych 2 punktach karnych zupełnie zapomniałam (bo prawa nie znam).

Link to post
Share on other sites

Tylko zgodnie z tym co napisałaś:

 

"posiadac obywatelstwo Brytyjskie bedac oryginalnie obywatelem innego kraju"

 

"Aby posiadac obywatelstwo Brytyjskie, musisz mieszkac min. 5 lat w UK"

 

Wtedy działa ten pkt:

§ 3. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa, jeżeli zamieszkuje na jego terytorium i pełni tam służbę wojskową.

 

Więc wszystko ok.

Edited by Kalashnikov
Link to post
Share on other sites

Wtedy działa ten pkt:

§ 3. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa, jeżeli zamieszkuje na jego terytorium i pełni tam służbę wojskową.

 

Nawet lepiej.

Dziękuję, będę pamiętać na przyszłość. ;)

Link to post
Share on other sites

Dodam tylko, że wychodząc za/żeniąc się z mieszkańcem Wielkiej Brytanii wystarczy czekać trzy lata, a nie pięć.

Kiedyś z ciekawości sprawdzałem. :P

 

Dodaj jeszcze, że nadal płacisz sporą sumę (chyba 200 funtów więcej/lub mniej....ale raczej więcej). :D

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
A według mnie jak kolega nie potrafi znaleźć takich informacji to nie nadaje się do SAS.
Dokłądnie. Nie pamiętam, czy to McNab, czy Ryan pisał, że przyjeżdżając de Hereford pierwszą selekcją było odnalezienie koszar, a nikt lokalny nie wskazywał drogi :cool:

 

Prościej będzie do GROMu...
Ale o GROMie nie było jeszcze żadnego filmu :hahaha:

 

 

Ogólnie z całego wątku ROTFL.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Patrząc od strony praktycznej - jeżeli będąc Polakiem myślisz o SAS`ie to warto byś rozumiał i zrozumiale komunikował w BrE (British English). Polecam Bad Lads Army - jeżeli zrozumiesz bez napisów chłopaków mówiących różnymi akcentami "prostym" angielskim, jeżeli zrozumiesz co mówią oficerowie (oni znają więcej słów) to możesz próbować.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...