Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wybuchające granaty 40mm


Recommended Posts

(...)

Kwestie bezpieczeństwa użytkowania od strony prawnej uważam za "załatwioną" - rosyjskie przepisy odnośnie ASG i pirotechniki są znacznie ostrzejsze niż nasze (zresztą sporo miejsca poświęcono omówieniu tego w filmiku).

Co do samego bezpieczeństwa użytkowania - na szczęście jeszcze nikt tego masowo w Polsce nie sprzedaje - wtedy mogło by być różnie, tak jak z replikami XXXL FPS w rękach nieodpowiedzialnych młodocianych maniaków "tuningu mocowego". Zresztą w filmie jest wzmianka o energii tychże granatów i miotanych z nich po detonacji kulek. Zauważcie że rekordowy wynik 60 m dotyczył granatu CO2 wystrzeliwanego z granatnika z wkładką gwintowaną. W wersji podstawowej gwintowany jest tylko "nabój". O ile dobrze zrozumiałem lektora na greengazie zasięg jest mniejszy.

(...)

Ważną kwestią jest nie zasięg a masa i prędkość wylotowa, tego "urządzenia". Jeśli wszystko razem da >17J to mamy już do czynienia z bronią pneumatyczną, którą trzeba rejestrować (może i dobrze bo "gówniarzeria" będzie miała problem) (art.8 i 9 UoBiA).

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

FlyingCat ty to masz te swoje posty jak trylogie :)

A jeśli chodzi o legalność to jest to tak samo legalne jak sprzedawanie rakiet z fajerwerkami, a nawet to jest o mniejszej mocy niż większość. Można się przyjrzeć na balony z filmiku gdzie granat wybucha w odległości hmm do 40cm? Jeden pęka więc luz. Dostać takim jeszcze ujdzie, gorzej już jak wpadnie za ubranie czy przy głowie ale moim zdaniem należy to traktować tak jak petardy mające różnie efekty przy petardzie trzymaniu ich na otwartej dłoni a w zamkniętej.

Ja bym miał tylko wątpliwości czy zastosowana technika w ich wykonaniu zapewnia 100% pewność że coś takiego nie beknie nam w granatniku bo może być nieciekawie...

P.S. Mąka + iskra to niedobre połączenie z wysoką możliwością wystąpienia efektu chmurki ognia.

Link to post
Share on other sites

A jeśli chodzi o legalność to jest to tak samo legalne jak sprzedawanie rakiet z fajerwerkami, a nawet to jest o mniejszej mocy niż większość. (...)

wg. UoBiA:

"W rozumieniu ustawy bronią palną jest każda przenośna broń lufowa(...)" (art.7,pkt. 1

fajerwerk lufy nie ma, granatnik ASG jak najbardziej.

i dalej:

"W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J."

 

więc jest się czym martwić. Z filmiku wynika że ma to jakieś 40 m/s (mniej więcej) - przy takiej prędkości granat nie może ważyć więcej niż 21 gram bo mamy już na głowie ustawę.

Link to post
Share on other sites

wg. UoBiA:

"W rozumieniu ustawy bronią palną jest każda przenośna broń lufowa(...)" (art.7,pkt. 1

fajerwerk lufy nie ma, granatnik ASG jak najbardziej.

i dalej:

"W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J."

 

więc jest się czym martwić. Z filmiku wynika że ma to jakieś 40 m/s (mniej więcej) - przy takiej prędkości granat nie może ważyć więcej niż 21 gram bo mamy już na głowie ustawę.

 

No i to jest to, czego się obawiałem :/

Link to post
Share on other sites

Ważną kwestią jest nie zasięg a masa i prędkość wylotowa, tego "urządzenia". Jeśli wszystko razem da >17J to mamy już do czynienia z bronią pneumatyczną, którą trzeba rejestrować (może i dobrze bo "gówniarzeria" będzie miała problem) (art.8 i 9 UoBiA).

 

 

W tym momencie robiłby się problem gdyż ustawa jednoznacznie nakazuje używanie takiej "broni" wyłącznie na koncesjonowanych strzelnicach.

Więc i rozsądni będą udupieni.

Link to post
Share on other sites

GuloGulo a co powiesz na moździerze w fajerwerkach ? Nie dość że wyrzucane za pomocą prochu to mają własną "lufę" i mają dużo więcej dzuliiiii xD

One są legalne :P

 

 

P.S.

A czy nie chodzi też o rozmiar pocisku ? Bo rozłożenie 17J na większej powierzchni nie uszkodzi tak jak 17J i 4,5mm.

 

Trochę śmieszne jest zabraniać coś co równie dobrze rzucone ma taką samą energię.

 

 

Ciekawe ile J ma piłka baseballowa ciśnięta przez normalnego człeka :P

Edited by Ukesu
Link to post
Share on other sites

GuloGulo a co powiesz na moździerze w fajerwerkach ? Nie dość że wyrzucane za pomocą prochu to mają własną "lufę" i mają dużo więcej dzuliiiii xD

One są legalne :P

Nie mam pojęcia :) trzeba by się spytać dystrybutora :) (może chodzi o "jednorazowość" takiej "lufy")

 

natomiast podejrzewam, że jeśli chodzi o granatniki ASG i to "cudo" z Rosji to i importerzy i użytkownicy mieliby spore problemy :)

 

 

P.S.

A czy nie chodzi też o rozmiar pocisku ? Bo rozłożenie 17J na większej powierzchni nie uszkodzi tak jak 17J i 4,5mm.

Nie, w UoBiA mowa jest wyraźnie o energii, a energia to energia a nie nacisk, ciśnienie czy inny termin.

Link to post
Share on other sites

(...)

Trochę śmieszne jest zabraniać coś co równie dobrze rzucone ma taką samą energię.

Ciekawe ile J ma piłka baseballowa ciśnięta przez normalnego człeka :P

(...)

Wiesz, no prawo ma wiele dziur i wyjątków (to się nazywa "luka prawna" :) ). Prawo również tworzą ludzie, a ludzie są niedoskonali. A poza tym to generalnie bronią może być wszystko, jeśli użyjesz pralki frania jako broni, to mimo, że w UoBiA nie jest wyszczególniona "pralka frania" to bądź pewien, ze tego faktu (że pralki frania nie ma w UoBiA) sąd w czasie ew. rozprawy nie weźmie pod uwagę jako okoliczność łagodzącą, zważywszy na fakt, że nawet jeśli będzie się przemieszczała bardzo wolno to i tak jej energia kinetyczna przekroczy 17J :icon_biggrin:

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

miałem to skomentować ale słów brak, nie tu są sami debile i będą z przyłożenia ludziom w twarz strzelać........ głupie pytanie to głupia odpowiedź.

Ho ho ho... Oglądnij sobie jeszcze raz filmik z pierwszego postu i przyglądnij się jak te granaty latają (bo wcale nie idealnie prosto). Więc co z tego, że nie będziesz komuś akurat w głowę celował, zawsze jest szansa że do czegoś takiego może dojść. Kwestia mocno dyskusyjna... Ale jak Wasi koledzy nie będą mieli nic przeciwko, żebyście strzelali do nich z tego ustrojstwa, to proszę bardzo. Ja podziękuje.

 

Poza tym chyba się zbytnio na nie napaliłeś ;]

Link to post
Share on other sites

To podziękuj i w tym temacie, bo jak zwykle znajdzie się osoba która boi sie wszystkiego, pisze czarne scenariusze i widać odnosi ludzi do swojego niskiego poziomu. Uwierz są ludzie rozgarnięci, którzy nie raz bawili się piro i mocnymi tuningami i jeszcze nikomu nigdy nic nie zrobili.

Pomijam fakt że siła uderzenia porównywalna pewnie z piłką tenisową (no chyba każdy dostał taką, nawet w twarz się przeżyje), eksplozja była dość słaba a mi już achtungi pod nogami wybuchały więc nie robię pod siebie, do tego widać że fragmentacja będzie słaba bo to głównie cienka plastikowa wytłoczka (podobna do tej co można w pl na niektórych petardach znaleźć).

 

No więc kto był by chętny na grupowe zamówienie ?

Shelsy można wykorzystać do wyrzucania nawet "morderczych" piłeczek z pianki :D

Link to post
Share on other sites

Nie wydaje mi się, aby taki granat był bardziej "niebezpieczny" niż replika mocno podkręcona. Tym bardziej, że takimi granatami nie będzie się strzelało serią i nikt przy kontakcie nie będzie miał odruchu przesuwania ręki na granatnik od razu ; ) . ASG to zabawa/spor/hobby, w którym czasem boli i tyle, nie ma co się tym przejmować. Też chętnie się zgłoszę jako cel w próbach siły rażenia. A i do zamówienia zbiorowego najprawdopodobniej bym się dołączył, kiedy by ono szło?

Link to post
Share on other sites

To podziękuj i w tym temacie, bo jak zwykle znajdzie się osoba która boi sie wszystkiego, pisze czarne scenariusze i widać odnosi ludzi do swojego niskiego poziomu.

Niski poziom? Podaje konkretną sytuacje, bo mam wątpliwości co do tego rozwiązania, a Ty mi wyjeżdżasz, że debilne pytania zadaje i o niskim poziome... Pozostawię to bez komentarza.

Poza tym, wypadki się zdarzają i właśnie od tego się zaczyna - zbyt dużej wiary we własne umiejętności i nieomylność.

 

Uwierz są ludzie rozgarnięci, którzy nie raz bawili się piro i mocnymi tuningami i jeszcze nikomu nigdy nic nie zrobili.

Ja wierze, bo na co dzień (precyzując, co niedziele) z takimi osobami się strzelam. Ale nie porównujmy achtungów czy granatów ersoftowych które wybuchają choćby bezpośrednio obok nas do granatów które mają całkiem sporą energie po wystrzale i wybuchają przy kontakcie z ciałem...

 

Pomijam fakt że siła uderzenia porównywalna pewnie z piłką tenisową (no chyba każdy dostał taką, nawet w twarz się przeżyje)

Ciekawe. Powiedz mi, ile waży ten granat, a ile waży piłka do tenisa?

Grywam w tenisa ziemnego, a ominęła mnie ta wątpliwa przyjemność. Czy tylko ja nie dostałem nigdy piłką tenisową? :(

 

I jeszcze jedno, 8:42 w filmiku z pierwszej strony, worek w który strzelono z tego ustrojstwa nie palił się po wybuchu? Nie widać, że jest zwęglony w miejscu uderzenia? Mam nadzieje, że Twoi koledzy mają pieniążki na częste zmiany mundurów i opo. ;]

 

eksplozja była dość słaba a mi już achtungi pod nogami wybuchały więc nie robię pod siebie, do tego widać że fragmentacja będzie słaba bo to głównie cienka plastikowa wytłoczka (podobna do tej co można w pl na niektórych petardach znaleźć).

Z fragmentacją się mogę zgodzić, z częścią o sile wybuchu - nie. 8:29 w filmiku, to Ci wygląda na słabą eksplozje?

 

 

Żeby była jasność, nikt Wam nie broni, żebyście sobie kupowali te granaty i strzelali z nich podczas strzelanek. Mam po prostu wątpliwości, nie bezpodstawne i skoro ktoś jest tak bardzo przekonany, że moje obawy i argumenty są błędne, to niech je obali. Ale nikt tutaj wypowiadający się nie ma tych granatów. Nie ma nic poza obcojęzycznym filmem, więc możemy tak sobie gdybać... Kwestia interpretacji zawartości filmu, nic więcej.

 

Kupcie granaty, przetestujcie je na własnej skórze i podzielcie się wrażeniami. Zobaczymy, kto się myli. :)

Edited by slepy
Link to post
Share on other sites

Kozaczek ,,zabaweczka",oby więcej takich rozwiązań,pomysłów na urozmaicenie nam zabawy.Mądry naród radziecki po raz kolejny wykazał się pomysłowością i inwencją,okraszoną prostotą pomysłu i działania :).

Gdyby było to niebezpieczne,to by tego nie było, i tyle..skoro jest,powstało,dopuszczone ostało do sprzedaży i użytku,wniosek nasuwa się sam-podstawy BHP i zdrowego rozsądku i jazda ;).Ryzyko zawsze trzeba wkalkulować,jeśli ktoś ma z tym problem to chyba wybrał nie ten ,,sport".

Link to post
Share on other sites

Gdyby było to niebezpieczne,to by tego nie było, i tyle..skoro jest,powstało,dopuszczone ostało do sprzedaży i użytku,wniosek nasuwa się sam-podstawy BHP i zdrowego rozsądku i jazda ;)

 

No... tak jak choćby ich pistolety na gumowe kule, którymi się zabijają i okaleczają na potęgę. Rosja =/= zdrowy rozsądek + BHP...

Link to post
Share on other sites

Rosyjski znam na poziomie, który ledwo pozwala mi przeczytać alfabet, ale na tym dłuższym (ok. 12 min.) filmiku chyba mówią o wadze 33g. Mógłby ktoś to zweryfikować? posłuchajcie 4:29 mniej więcej, można kilka sekund wcześniej zacząć, by słuch się przyzwyczaił. Mówi coś o małej masie granatu, a potem podaje liczbę i jednostkę (na pewno gram)?

 

 

EDIT!

EDIT!

EDIT!!!

 

w okolicach 8:45 gość prawie na pewno mówi, że energia granatu NIE PRZEKRACZA 15J

Edited by Laokoon
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...