Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam, mam wątpliwości jeżeli chodzi o posługiwanie się koordynatami. Według moich ustaleń koordynaty mają zazwyczaj formę 6-cyfrową. Odczytujemy w myśl zasady: wzdłuż korytarza na górę po schodach. Wiedze zaczerpnąłem z http://www.specops.pl/vortal/ niestety nie znalazłem innych źródeł gdyż wszedzie odnajdywałem zwykły format szerokości i długości georgaficznej w stopnaich i minutach.

 

np. 303 132

 

 

Pierwsze dwie cyfry oznaczają odczyt południków. Trzecia nr podziałki licząc od lewej.

 

Pozostałe dwie cyfry oznaczają odczyt równoleżników. Szósta nr podziałki licząc od dołu.

 

Zatem koordynaty odczytuje się na odwrót niż współrzędne geograficzne. Jednak przecież długość geograficzna wynosi od 0 do 180 stopni. Jak w takim razie to zapisać,gdy mamy długość np 120 stopnie? ? Spotkałem się z rozszerzonym formatem, ale w nim chodziło oto, że jest dokładniejszy i kwadraty 1km x1km dzielimy na więcej części. Może ktoś mnie oświecic?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Nie jestem pewien czy rozumiem o co pytasz.

 

Po pierwsze jest kilka sposobów zapisu współrzędnych nawet w tych samych układach (systemach - jak kto woli).

Są sytuacje kiedy np. "X-sowa" jest zamieniona z "Y-kową" jeśli można tak się wyrazić. Ponadto bywa, że w danej służbie, zawodzie lub lokalnych zwyczajach pomija się część powtarzającą się lub początkowe zera (czasami i końcowe).

 

UTM czy MGRS - ilość cyfr to ciąg obu współrzędnych pisanych razem, np. 556983 to 556 poziomo i 983 pionowo (tak jak na Specopsie, w prawo i do góry). Dodatkowo im więcej cyfr tym współrzędne dokładniejsze. Wcale nie musi być sześć!

Co więcej nie są to wartości południków i równoleżników, ale ilość metrów i kilometrów od określonych z nich dla danego miejsca. Wygooglaj siatkę UTM lub MGRS jaką pokryto Ziemię.

 

W stopniach obie współrzędne powinny być rozdzielone oznaczeniem półkul (N lub S i W lub E, po naszemu oznaczenia się nie stosuje). Ponadto same współrzędne mogą być podane w różny sposób co do ich wartości. Np.: ,

SSMMSS czyli stopnie minuty i sekundy oddzielnie, albo

SS,SS czyli stopnie, a minuty i sekundy przeliczone na setne części stopni i ostatni przykład

SS MM,MM gdzie stopnie i minuty są całe, a na dziesiętne przeliczono sekundy i podane je jako setne części minut.

Tu faktycznie mamy do czynienia z równoleżnikami i południkami.

 

Jak widać i tu 6 cyfr jakoś tak nie bardzo jako reguła. Mam też wrażenie że przykład z UTM usiłujesz rozpracować jako współrzędne geograficzne czyli w stopniach.

 

 

O to Ci chodziło?

Edited by lup
Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewien czy rozumiem o co pytasz.

 

Po pierwsze jest kilka sposobów zapisu współrzędnych nawet w tych samych układach (systemach - jak kto woli).

Są sytuacje kiedy np. "X-sowa" jest zamieniona z "Y-kową" jeśli można tak się wyrazić. Ponadto bywa, że w danej służbie, zawodzie lub lokalnych zwyczajach pomija się część powtarzającą się lub początkowe zera (czasami i końcowe).

 

UTM czy MGRS - ilość cyfr to ciąg obu współrzędnych pisanych razem, np. 556983 to 556 poziomo i 983 pionowo (tak jak na Specopsie, w prawo i do góry). Dodatkowo im więcej cyfr tym współrzędne dokładniejsze. Wcale nie musi być sześć!

Co więcej nie są to wartości południków i równoleżników, ale ilość metrów i kilometrów od określonych z nich dla danego miejsca. Wygooglaj siatkę UTM lub MGRS jaką pokryto Ziemię.

 

W stopniach obie współrzędne powinny być rozdzielone oznaczeniem półkul (N lub S i W lub E, po naszemu oznaczenia się nie stosuje). Ponadto same współrzędne mogą być podane w różny sposób co do ich wartości. Np.: ,

SSMMSS czyli stopnie minuty i sekundy oddzielnie, albo

SS,SS czyli stopnie, a minuty i sekundy przeliczone na setne części stopni i ostatni przykład

SS MM,MM gdzie stopnie i minuty są całe, a na dziesiętne przeliczono sekundy i podane je jako setne części minut.

Tu faktycznie mamy do czynienia z równoleżnikami i południkami.

 

Jak widać i tu 6 cyfr jakoś tak nie bardzo jako reguła. Mam też wrażenie że przykład z UTM usiłujesz rozpracować jako współrzędne geograficzne czyli w stopniach.

 

 

O to Ci chodziło?

Dzięki wielkie, byłem przekonany, że 0odczytuje się normalnie z długości i szerokości geograficznej i z podziałki która wprowadza się samemu. Rozumiem, że to błędne rozumowanie i koordynaty można tylko stosować na specjalnych mapach wojskowych na których są wprowadzone ,,te wartości do odczytywania"

 

Dobrze zrozumiałem że koordynaty to nie są współrzędne geograficzne:

Długość geograficzna tylko w stopniach + numer podziałka wprowadzona i szczerość geograficzna tylko w stopniach + numer podziałki wprowadzonej. |TO JEST BŁEDNE ROZUMOWANIE

 

Wiesz może skąd można wziąć mapy UTM(wnioskuję, że tylko wojskowe)? Bo te które zazwyczaj kupuje w urzedach, w urzedach morskich mają zwykła siatkę z długością i szerokością.

Link to post
Share on other sites

UTM i MGRS mozesz sobie wyświetlić np. w OziExplorerze i wielu innych programach na dowolnych mapach.

 

Nawet do Google Earth idzie dossać sobie kml-a z gotową siatką. Widziałem tez gdzieś OSM (bardzo fajny zasób map) z możliwościa wydruku z siatką UTM.

UTM nie jest tylko wojskową siatką współrzędnych. Strikte wojskowy jest MGRS, który się nie wiele różni od UTM. W niektórych krajach mapy topograficzne tylko takie siatki mają (UTM).

http://www.maptools.com/UsingUTM/quickUTM.html

A Kraków np. w dość małej skali jak na twoje pewnie potrzeby ale np.:

(DUŻY PLIK!) http://www.lib.utexas.edu/maps/ams/western_europe/txu-oclc-6472044-nm34-4.jpg

Jak myślisz jaka to siatka? :)

 

(inny DUŻY PLIK) http://www.lib.utexas.edu/maps/onc/txu-pclmaps-oclc-8322829_e_3.jpg

A tu jest coś co chyba jest GEOREF-em czyli współrzędne w stopniach na całej mapie (współrzędne kątowe).

 

W Polsce masz sporo urzędowych map zawierających siatki (współrzędne do odczytania z nich dla konkretnych miejsc) w układach współrzędnych "niegeograficznych" jak to nazwałeś choć pewnie każdy geograf się teraz łapie za głowę. :)

Poszukaj sobie na necie trochę o układach np. 92 i 2000. To że masz na np. topograficznych 1:50000 w rogach podane współrzędne w stopniach (współrzędne kontowe) nie jest to jedyną informacją na tej mapie pozwalającą określić położenie różnych miejsc.

 

W twojej okolicy masz trochę osób ze środowiska milsimowców czy obronanarodowa.pl - myślę, ze możesz popytać tych ludzi o swoje okolice i więcej wiedzy w tym zakresie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Cześć Lup miło widzieć twoją aktywność:) !! Wreszcie widzę nazwałeś sprawę po imieniu, ja tylko dodam kwestie tych cyfr. UTM jest siatką współrzędnych prostokątnych płaskich zatem koordynaty, czy gridy oznacza się najpierw numerem arkusza mapy, czyli kwadratu 100 km, następnie cyfry uściślają pozycję do w przypadku 6 cyfr dokładności do 100 metrów, co do działań wojskowych wystarczało. Aktualnie pozycje określa się w 8 cyfr, co daje dokładność do 10 metrów. Mój Garmin Foretrex ustala gridy z dokładnością do 1 m, ale się trochę przy tym rozjeżdża więc jeszcze nie czas na takie dokładne działania.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze tylko jedna drobna informacja.

 

Używanie map z siatką UTM/MGRS ułatwia życie niezaawansowanym posiadaczom GPSów Garmin, gdyż każdy Garmin obsługuje UTM a nowe modele także MGRS.

 

Używając mapy z siatkami 1942, 1965, GUGiK-80, 1992, 2000 (czyli większość map w Polsce) trzeba sobie już samemu wprowadzić współczynniki przeniesień, co dla zielonych użytkownik GPSów (a tacy to niestety większość środowiska :wink: ) nie jest wcale oczywiste i rodzi problemy i frustrację.

Link to post
Share on other sites

Cześć Lup miło widzieć twoją aktywność:) !! Wreszcie widzę nazwałeś sprawę po imieniu, ja tylko dodam kwestie tych cyfr. UTM jest siatką współrzędnych prostokątnych płaskich zatem koordynaty, czy gridy oznacza się najpierw numerem arkusza mapy, czyli kwadratu 100 km, następnie cyfry uściślają pozycję do w przypadku 6 cyfr dokładności do 100 metrów, co do działań wojskowych wystarczało. Aktualnie pozycje określa się w 8 cyfr, co daje dokładność do 10 metrów. Mój Garmin Foretrex ustala gridy z dokładnością do 1 m, ale się trochę przy tym rozjeżdża więc jeszcze nie czas na takie dokładne działania.

 

To już dopełnijmy temat:

"siatka współrzędnych prostokątnych płaskich" - mapa ziemi jest tak ponaciągana aby miała kształt prostokąta i była podzielona na mniejsze prostokąty (czasem kwadraty ;) ) Na kilku kursach robionych w LOK "Zwiad" dotarło do mnie, że większość uczestników nie wiedziała co to znaczy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...