Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pomoc w rekonstrukcji Specnazu


Recommended Posts

a czemu miały by sie nie dziać? co prawda z przed 6-7 lat fotka dowódcy Batalionu "Vostok" autorstwa genialnego Dimy Beliakowa : http://www.dimapics.com/gallery.php?photo_id=1759&screen=0&cat_id=140&action=view&lng=

Nowsza fotka (2010) z egzaminu na Krapowyj bieriet kolesi z "Bierkuta" http://www.bratishka.ru/gallery/berkut052010/2.jpg

Edited by Samozlo
Link to post
Share on other sites
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ok, dzięki :). Znalazłem całkiem sporo zdjęć AKMS-ów w Czeczenii. Mam więc kolejne pytanie - z czego wynikało posiadanie takiej broni? Może głupie pytanie, ale w całej armii Rosyjskiej już był na wyposażeniu AK74, czyli nowszy (lepszy?) karabin, a jednak niektórzy korzystali z AKMS. Jakieś braki w zaopatrzeniu, sentyment, czy jakieś ukryte walory? No i jeszcze jedno pytanie (widzę na zdjęciach, ale wolę się upewnić) - korzystanie z tych broni było powszechne w całej Armii czy tylko w Specnazie i innych tego typu jednostkach? Interesuje mnie głównie temat I i II wojny w Czeczenii oraz końca lat '80-tych.

Link to post
Share on other sites

AK-74 jak sama nazwa wskazuje był wyprodukowany w 74 roku i był używany już w Afganistanie więc chyba logiczne ,że w Czeczenii też były. A AKMy i AKMSy były używane i są dalej z tego powodu ,że niektórzy żołnierze wolą go za większą siłę rażenia pocisku 7,62, niż szybszy ale słabszy 5,45

Link to post
Share on other sites

Armiejce używali broni przydziałowej więc AK74u czy ak74m czy im się to podobało czy nie. Tak jak napisał Matiz siła rażenia pocisku 7,62/39 jest znacznie większa niż 5,45/39 poza tym pocisk 7,62 jako, że jest cięższy jest stabilniejszy, no i w końcu to, że AKMS ze złożona kolbą jest sporo krótszy niż ak74u/m :) Specnaz używa różnej broni, takiej, która jest najbardziej efektywna i poręczna w danej sytuacji, więc AKMS spokojnie wchodził tu w grę. Żołnierze kontraktowi podczas II Wojny Czeczeńskiej (tak jak to już wcześniej pisałem) byli bardzo różnorodnie "oszpejowani" i uzbrojeni :) Natomiast jeśli byś chciał uzyskać w 100% miarodajna odpowiedź to powinieneś się do Kazika na przykład zgłosić, albo kogoś z Rusmila :)

Link to post
Share on other sites

Moje pytanie - a czemu akurat ten okres? (...) ? Zwłaszcza że sprawia o tyle problemu, że trzeba szukać mało już popularnego oporządzenia, a za tym idzie przede wszystkim czas. Taki np. Grad-2 nie jest specjalnie drogi, ale nie tak łatwo go dostać.

Osobiście zgadzam się z wypowiedzią Kamila. 1 i 2 wojna czeczeńska to okres, który obecnie (chyba) uzyskał czegoś w rodzaju statusu "konfliktu mitologicznego" (niczym nam'68 i IIWŚ). Jednak po uzbieraniu sprzętu z niego okazuje się, że najlepsze do czego on się nadaje, to oglądanie go na zdjęciach ;)

 

Mam tutaj na myśli fakt, że zapewne skompletowany zestaw będziesz używał w polu, a wtedy się okaże, że np. w kamizelce M23 brakuje ci kieszeni, a inna, M21 (czy tam V-95) ma okropnie niepraktyczne zapięcia ładownic (i przypomina raczej szmatę). Piszę tutaj jedynie o kamizelkach, bo akurat wz88 jest całkiem niezłym mundurem (jak mamy swój rozmiar).

Przy zgłębianiu tematu pewnie dojdziesz do wniosku, że bez kamizelki balistycznej, to lipa i znowu będzie zonk, bo 6b5-6b7* są duże, brzydkie, drogie i ciężkie. A mniejsze ("komercyjne") produkty natomiast różnią się jedynie tym, że nie mają ładownic (czyli dalej są duże, brzydkie, drogie i ciężkie ;) ). Chociaż tutaj współcześnie jedyne co się zmieniło to, że kamizelki nie są już brzydkie, a dodatkowo produkowane są kopie niektórych z nich.

No i jeszcze dochodzi problem dopasowania tego wszystkiego do siebie z sensem i smakiem (czyli np. 6b5 raczej nie pasuje do M23). Do tego ostatniego polecam znalezienie sobie jakiegoś zdjęcia i próbę skompletowania z niego zestawu, żeby się nad tym za bardzo nie głowić.

 

* - nie jestem pewien, czy poprawnie podałem przedział, nie zdziwiłbym się, gdyby w 2002 były już 6b12stki

Link to post
Share on other sites

Dobrze- Kazik, Kamil, jaki okres proponujecie?

 

Moim celem jest zebranie sprzętu pod zieloną innego niż amerykański, przy okazji "zahaczając" o konflikty w Kaukazie. Chciałbym zrobić to dobrze, jednak bez wydawania wielu PLN na, jak to Kamil ujął, niepraktyczny sprzęt. Domyślam się , że mój cel jest trudny do osiągnięcia- trudno, ale jako że się nie znam to posłucham rad i dostosuję się do propozycji.

 

Myślałem o takim zestawie- wz.88+ KZS/KLMK+Lifczik/Żuk+ AKMS/AKS74- mnie to by w zupełności wystarczało ( chyba że polecicie coś lepszego ). Dla mnie liczy się stylizacja, a nie dokładnie odwzorowywanie sprzętu z tamtego okresu.

 

Macie inne propozycje? Proszę pisać.

Link to post
Share on other sites

MatriX - najlepszym materiałem będzie to co pisze Arafat - zdjęcia z Gruzji.

Znajdziesz na nich masę sprzętu, który dostaniesz w miarę normalnych cenach bez specjalnego kombinowania.

 

Ot choćby KLMK+Żuk+Adidaski - takie zdjęcie pamiętam.

Można poszukać coś bardziej wyszukanego i lansiarskiego, kombinacji wiele, wedle gustu i zasobności portfela.

Link to post
Share on other sites

Ja polecam typowe ruskie airosfowe kombo, czyli Partizan (ale oryginał, a nie podróbki) i Smersz.

Jak ktoś chce coś "więcej", to jednak warto samemu poszukać - chociażby przeglądając te zdjęcia z Gruzji.

 

Tak w ogóle Żuk jest w miarę nowym projektem, wydaje mi się, że nie jest starszy niż 2008, więc do 2 wojny czecz. i tak by odpadał.

Link to post
Share on other sites

Właściwie Kazik mnie ubiegł bo chciałem napisać to samo. Partizan (lub jakikolwiek inny znany maskałat SSO) + smiersz. To jest zestaw bardzo wygodny i bardzo praktyczny. I właściwie 100% oddaje rosyjski wygląd.

A czy zahacza o Kaukaz? Raczej na pewno dalej w tych rejonach stacjonują jednostki (jakieś specnazy WW) które czegoś takiego używają. Chociaż tutaj już na siłę staramy się dorobić ideologię do sprzętu.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Witam

Posiadam AK74S. Do tego rosyjski pas i mundur VSR. Chcę zmontować jakiś rosyjski zestaw ( który istnieje, tzn. widać go na jakimś zdjęciu). Chciałem stylizować sie na 1 czeczeńską ale z tego co słyszałem- sprzęty z tej epoki nie są zbyt wygodne. Czy założenie pioniera M23 pod VSR ma jakiś sens? Było to gdzieś używane?

Link to post
Share on other sites

Założenie Pioniera M23 pod WSR nie jest grzechem pod warunkiem, ze jest to Pionier w Liesie. Późna II wojna czeczeńska to dobry okres na Pioniera M23. W jednym serialu (Czest Imeju) wręcz cały oddział Specnazu chodził w pionierach.

 

Pionier M23 będzie dobry - to mała, zgrabna kamizelka pasująca do twej szczupłej postury :icon_smile:

 

Stylizowanie się na pierwszą czeczeńską nie jest wcale trudne. Trudne jest to, że Ruscy po prostu nie chodzili w jednym schemacie umundurowania. Każdy sobie coś przerabiał, rozpruwał, przeszywał, doszywał - totalny bałagan. Największe wrażenie zrobił na mnie wojak, który doszył sobie do 6B5 panel z dziesięcioma ładownicami:) Albo ładownice na AK na tylnej części barków również na 6B5.

 

Powiedz tylko jaki pas posiadasz? Ten gumowany? Czy jakiś nylonowy?

 

 

Jeśli chcesz dokładniejsze info - pytaj ludzi z 1Roty - czasem pojawiają się na strzelankach w naszej okolicy.

Edited by KreciKs
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Czasami się na molotok.ru trafiają. Leżały też swego czasu ze dwie na allegro ale bez płytek lub z mniejszą ilością. Towar ciężki do zdobycia - znajomości albo spory fart. Możesz też podpytać w tym temacie http://rus.mil.pl/forum/discussion/3138/1/s-temat-handlowy-omegamilpl-kamizelki-helmy-nspu/#Item_16

Przyznam szczerze, że łatwiej będzie trafić 6B13, 6B23 lub wyroby komercyjnych firm zza Buga

Link to post
Share on other sites

Czasami się na molotok.ru trafiają. Leżały też swego czasu ze dwie na allegro ale bez płytek lub z mniejszą ilością. Towar ciężki do zdobycia - znajomości albo spory fart. Możesz też podpytać w tym temacie http://rus.mil.pl/fo...y-nspu/#Item_16

Przyznam szczerze, że łatwiej będzie trafić 6B13, 6B23 lub wyroby komercyjnych firm zza Buga

 

Tak Sergei sprowadza sprzęt i to na Twoje widzimisię :icon_smile:

 

Kreciu, polecam Ci stylizację na FSB/MWD w zasięgu kilku ostatnich lat. Sprzęt jest w miarę dostępny, wygodniejszy, bardziej lanserski, użyteczniejszy... Same zalety. Oczywiście takie rzeczy jak 6B23 czy Ałtyn nie są tanie, ale Gorki, Smersze są łatwo dostępne w Polsce. Kilka sklepów wysyła z Rosji do Polski (np. equippcenter, SRVV). Hełmy dla FSB takie jak Ałtyn, LSzZ-2DT itd. są bardzo drogie, ale Alfa np. powszechnie używa RBR PASGT... A to już duże cięcie kosztów. MWD stosuje różne ZSz - oryginały nie są aż takie drogie, a repliki łatwo dostępne.

 

Podsumowując - stylizacja na FSB lub MWD wyjdzie ci taniej. I lepiej :icon_smile: Jak coś to pisz na PW, mogę ci podpowiedzieć parę rzeczy.

 

Aha i nie ograniczaj się do Rosji w poszukiwaniu przedmiotów. Na red-alliance też idzie fajne fanty wyhandlować.

Edited by KreciKs
Link to post
Share on other sites

Na ZSH1 widziałem pokrowiec w SS-Lieto i jakimś dziwnym woodlandzie. Operatorzy SpN MWD - lata bliżej mi nieznane, wszyscy mieli mundur w Izlomie, gosc na pierwszym planie miał makarowa reszta sie czaiła z kałachami. Chyba kojarzycie o jakie zdjęcie mi chodzi.

 

Tak Sergei sprowadza sprzęt i to na Twoje widzimisię :icon_smile:

 

Kreciu, polecam Ci stylizację na FSB/MWD w zasięgu kilku ostatnich lat. Sprzęt jest w miarę dostępny, wygodniejszy, bardziej lanserski, użyteczniejszy... Same zalety. Oczywiście takie rzeczy jak 6B23 czy Ałtyn nie są tanie, ale Gorki, Smersze są łatwo dostępne w Polsce. Kilka sklepów wysyła z Rosji do Polski (np. equippcenter, SRVV). Hełmy dla FSB takie jak Ałtyn, LSzZ-2DT itd. są bardzo drogie, ale Alfa np. powszechnie używa RBR PASGT... A to już duże cięcie kosztów. MWD stosuje różne ZSz - oryginały nie są aż takie drogie, a repliki łatwo dostępne.

 

Podsumowując - stylizacja na FSB lub MWD wyjdzie ci taniej. I lepiej :icon_smile: Jak coś to pisz na PW, mogę ci podpowiedzieć parę rzeczy.

 

Aha i nie ograniczaj się do Rosji w poszukiwaniu przedmiotów. Na red-alliance też idzie fajne fanty wyhandlować.

 

Akurat mnie interesuje MWD, ale starsze. Wtedy kiedy latali w 6B5. Sferach i VSR. Czyli 1wsza Czeczenia i początek drugiej. Nie podobają mi sie nextgenowe specnazy, czytaj te z ostatnich lat. Jedyne co mi sie podoba w nowych specnazach to właśnie hełmy Ałtyn. Reszta rzeczy powoli traci ten rosyjski klimat, staje się coraz bardziej podobna do zachodnich rozwiązań. Taktycznych AK z magpulami, eotechami i całą masą rzeczy made by US/ Israel też nie lubię.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...