Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Formatowanie baterii


Recommended Posts

Czas ładowania reguluje się natężeniem (raczej) niż napięciem. Napisałem powyżej.

 

(...)

 

No i poza tym o napięciu i natężeniu to jest w 8  klasie szkoły podstawowej (czy tam gimnazjum teraz), więc ludzie, każdy maniak powinien być za pan brat. Nie rozumiem, czemu ten wątek ma 5 stron, skoro starczy jeden post.

Jak chcesz regulować natężenie prądu płynącego przez obwód o stałym (powiedzmy*) oporze, bez zmiany napięcia?!

 

Powiem Ci, jak ja ładuję akumulatorki. Biorę zasilacz od kolejki, który daje ponad 12V. Włączam baterię i szeregowo amperomierz. Następnie ustawiam takie napięcie, by prąd wynosił powiedzmy 150mA. Później kontroluję napięcie, by ten prąd utrzymać. Ponieważ zwiększa się napięcie naładowanej baterii, trzeba zwiększyć napięcie na zasilaczu / ładowarce. Ładowarki albo same regulują / stabilizują to natężenie prądu, albo też utrzymują stałe napięcie, przez co bateria nie jest ładowana stałym prądem (co chyba zresztą nie ma znaczenia).

 

* -- nie wiem, jak zmienia się opór wewnętrzny ogniwa (kiedyś wykład na ten temat zrobił mi Minimal -- może on się wypowie) w trakcie jego ładowania...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jak chcesz regulować natężenie prądu płynącego przez obwód o stałym (powiedzmy*) oporze, bez zmiany napięcia?!

 

Nie no jasne, chodzi o bezpośredni związek. Podejrzewam, że mało kto w ten sposób ładuje aku :). W końcu zwykle ładowarki mają wybór jakim prądem ładować (w mA). Przy jakiejś okazji wybróbuje patent z amperomierzem w celach edukacyjnych :).

 

Wykresy zmiany oporu w zależności od poziomu naładowania można znaleźć bez problemu na necie.

 

http://www.sanyo.com/batteries/specs.cfm

 

Na powyższej stronce np. są wszystkie ogniwa sanyo.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...
Czyli jeśli będe ją staranie rozładowywał i naładowywał przed strzelanką to nie musze robic formatu?? Czyli format służy tylko do "naprawienia" baterii gdyby sie olewało rozładowywanie jej??

Dokładnie. Plus oczywiście format służy do uformowania batki na "dzieńdobry"

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Jak nie masz kasy na rozładowywarkę, musisz mieć kasę na miernik napięcia :-D

Baterii nie można rozładować "do końca", tj. na 0V- musi pozostać większe napięcie (jakie- poszukaj- średnio koło 5-6V). Jeśli będzie za małe, zniszczysz akumulator. Dlatego najlepiej użyć rozładowywarki. Można oczywiście użyć byle czego, ale trzeba wtedy sprawdzać napięcie miernikiem i uważać, żeby nie spadło poniżej pewnej granicy. Jeśli użyjesz czegoś mało energochłonnego, dłużej będziesz czekać na rozładowanie, ale łatwiej upilnujesz moment, kiedy trzeba będzie wszystko rozłączyć. Trzeba oczywiście pilnować napięcia, a nie patrzeć na żarówkę itp., bo np. zwykły wiatrak do kompa kręci się całkiem szybko nawet przy 5V, a to już może być poniżej bezpiecznej granicy. Kupiłem miernik, ale mimo to kupię rozładowywarkę- prościej i wygodniej- 30-40zł to nie majątek, a na pewno dużo mniej, niż nowy akumulator :-)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja może zprecyzuję wypowiedz Oskara. Voltaż musi być scisły; 1 V na jedno ogniwo, czyli gdy jest to bateria 9,6 (najpewniej 8 ogniw) to napięcie "całkowite" bedzie wynośić 8V.

 

I podepnę się do pytania Gallaina, a zarazem na nie odpowiem.

Jakim natężeniem należy formatować baterie? Standardowym, czyli jak to było pare stron temu powiedziane natężeniu =10% pojemności baterii?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

A takie pytanie, które jeszcze nie padło chyba w temacie:

Czy w ogóle trzeba formatować Ni-MH skoro nie mają efektu pamięciowego?

Tak, brak efektu pamięciowego w Ni-Mh to bujda...

W rzeczywistości efekt pamięci został tam tylko zredukowany o 60%!

A więc trzeba rozładowywać, bo z czasem siądą...

Link to post
Share on other sites

To ja opowiem swoją historię :)

 

Kupiłem batke Sanyo Ni-CD 1700mah i na drugi dzień po strzelaniu chciałem rozładować a się w mikroprocosorówce zepsuło rozładowywanie. Więc podłączyłem sobie o 23.00 świecący wentylatorek do baterii i miernik żeby sprawdzać co jakiś czas napięcie w obwodzie. Niestety się przysnęło i obudziłem sie o 10 nast dnia. Patrzę a wentylatorek sie nie kreci tylko diody swiecą...

Wrzask "o ku$%a" :mrgreen: patrze i tu 2,5V. Naladowałem troszeczke ale napięcie zaraz szybko spadało. Naładowałem do końca prącem 1A i chyba udało się ją ożywić bo strzela jak strzelała... Fart?? :mrgreen:

 

Ale opowiadanie napisałem :-F To taka przestroga dla wszystkich którzy bawią sie w takie rozładowywania.

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Opowiadanie dobre, przestroga jeszcze lepsza ;).

Na razie nie widzisz różnicy w wydajności twojej baterii, ale może się okazać że po tak głębokim rozładowaniu będzie miała ona szybsze samorozładowanie no i na pewno ciut mniejszą wydajność prądową. Gdyby to była bateria Ni-Mh to byłoby już po niej na amen.

Link to post
Share on other sites

Gdyby to była bateria Ni-Mh to byłoby już po niej na amen.

Taak, potwierdzam, sam kiedyś przypadkowo wyładowałem intellecta 9,6 2000mAh do poziomu 6V z czymś i teraz mrozi się w zamrażalce, bo nie reaguje w ogóle z otoczeniem (replika) :-F

Edited by Crusher
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

przeczytalem temat ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazlem.

 

jak sie ma sytuacja w przypadku baterii NiMh (mam g&p 8.4V 3300mah) czy zaraz po kupieniu powinienem ją zaladowac i rozladowac 4x?

 

jescze jedno pytanie: jak wroce ze strzelanki to co powienienem zrobic z bateria? naladowac na maxa i niech tak lezy czy rozladowac i zaladowac na maxa, czy po prostu odlaczyc tak jak jest i niech lezy?

Edited by vognar
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Możesz zostawic taką wpół naładowaną, ale zawsze przed strzelanką rozładuj i naładuj do pełna. NIGDY NIE ODKŁADAJ ROZŁADOWANEJ- nie wiem co za idiota na forum napisał żeby trzymac rozładowaną, jak zostawisz rozładowana to już po niej 1% rozładowania na dzień, kiedy napięcie zejdzie poniżej 0,7V to batka jest w niebezpieczeństwie!

 

Pytanie: Gadacie tylko o NiCd, czy NiMh trzeba formatowac? (NiMh niemają efektu pamięciowego)

Mam batke 8,4V 1400 mAh, ładowarke- w instrukcji której pisze:

7 ogiw (8,4 V)- 200mA- 42min/ 100mAh

Ile mam ją ładowac??

Link to post
Share on other sites

Sulek niezupełnie, rozładowanie samoistne nie jest liniowe, na początku szybko się samorozładowuje ale już przy ok 70% zjawisko to maleje i jeśli batka nie była w momencie odkładania do szuflady rozładowana do minimum (tzn 1V/oniwo dla NiMh i 0,8V/ogniwo dla NiCd) to raczej nie rozładuje się samoistnie poniżej tego poziomu.

 

Co do formatowania to NiMh też trzeba raz na jakiś czas sformatwać (rozładować do 1V/ogniwo i naładować do pełna), a NiCd najlepiej za każdym razem rozładowywać i naładować.

 

Co do ładowania to (1,4 * pojemność aku)/prąd ładowarki = czas ładowania.

W twoim przypadku 9h48m, licząc na podstawie instrukcji 42min/ 100mAh wychodzi dokładnie to samo.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

No właśnie skoro nawiną się temat to takie pytanie:

Jak to jest z formatowaniem/trzymaniem baterii po sezonie

w zimie zamierzam grać baaardzo sporadycznie

posiadam dwie batki:

jedną Ni-Cd, drugą Ni-MH

jak powinienem zachować się w zimie kiedy będą one nie używane?

naładować zostawić czy może naładować co jakiś czas rozładowując i ładując ponownie?

Link to post
Share on other sites

Trzym je naładowane ale nie musi to być do pełna wystarczy że da się strzelać, powiedzmy raz na miesiąc spróbuj strzelić, jeśli się nie da to ni-mh naładuj, a ni-cd rozładuj i naładuj, przed pierwszą strzelanką obie rozładuj i naładuj.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Mam pytanie czy jak podłącze baterie o ogniwach NiMH pod tryb rozładowani do końca to można ja uszkodzić?

Mam taką baterię o pojemności 3600Ah, i po naładowaniu (bez tego trybu) trzyma 3 godziny bez strzelania!!! Nie była taka od pocztku HELP!!!

Kacper

Edited by kacpi010
Link to post
Share on other sites

Mam pytanie czy jak podłącze baterie o ogniwach NiMH pod tryb rozładowani do końca to można ja uszkodzić?

Mam taką baterię o pojemności 3600Ah, i po naładowaniu (bez tego trybu) trzyma 3 godziny bez strzelania!!! Nie była taka od pocztku HELP!!!

Kacper

Wygląda na to, ze uszkodziles baterie. Spróbuj ją sformatować.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Czytałem, czytałem...ale wole się upewnić by nie musieć kupować nowej.

 

Mam 8,4V 1250mAh NiMh. Na mojej ładowarce (Alfa-3) mam, że: na 1200mAh pojemność baterii, 4,25 AMP ładuje przez 15 min.

 

Piszecie żeby ładowało się po kilka godzin, a ja mam 15 min? Bateria jest nowa, więc jak powinienem ją sformatować?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...