Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Formatowanie baterii


Recommended Posts

Normalne. Baterie dostarczane są z fabryki w stanie nieokreślonym, mogą być naładowane lub nie.

 

Z tym że rozładowana bateria może bardzo źle wróżyć. U mnie wywróżyła mniejszą pojemność niż powinna mieć. Z tego co słyszałem od innych lepiej jednak żeby była naładowana ;-) .

Link to post
Share on other sites
  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mam kolejne pytanko bo znowu jestem w kropce... :roll:

 

Co powinienem zrobić jeżeli w trakcie formowania baterii (drugi cykl) wyłączyli mi prąd (jakaś awaria, rachunki zapłaciłem ;-) ) a do pełnego naładowania aku brakowało jeszcze ok dwóch godzin ? Czy powinienem doładować go do końca jak elektryczność znowu do mnie zawita czy też powtórzyć ten cykl od początku ( rozładować i naładować do końca) ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Witam

Kupiłem na taiwangun-ie replikę. Mam 2 pytania:

1. Czy Panowie z taiwangun-a ładują baterie przed wysłaniem?

2. Do repliki dołączony jest akumulator Large. Mogę prosić o kilka rad jak z min postępować? tzn jak ładować rozładowywać formatować?

 

Pozdrawiam,

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Zawsze po strzelance rozładowuje swoją baterię 9,6V 2000mAh NiCd rozładowywarką domowej roboty (1,5A) do napięcia 8V. Teraz zapomniałem odłączyć i rozładowała się prawie do zera - 0.04V. Nastawie ją na normalny cykl ładowania i napiszę czy przeżyła.

Edited by Michal87
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Albo naładować do pełna i później obciążyć znanym nam prądem, np 500mAh czy 1A i zmierzyć czas w jakim się rozładuje do napięcia rozładowania. Uzyskamy wtedy orientacyjną pojemność pakietu. W teorii pakiet np 2200mAh przy obciążeniu stałym 1A powinien się rozładowywać 2 godziny i 12 minut.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

KicpA, dobrze ze dodałeś orientacyjna, bo pojemność jest podawana dla pewnego (czasami bóg wie kto wie jakiego) obciążenia... zupełnie inna pojemność może być przy 500mA, a inna przy 1 czy 2A

 

PS. zagalopowałeś się o h przy 500mA

Link to post
Share on other sites

Literówka. Powiedz mi w jaki sposób zmienia się pojemność pakietu ("zupełnie") w zależności od obciążenia (jeżeli jest w granicy maksymalnej dopuszczonej przez producenta)? Ciekawe.

 

Orientacyjna miało na celu stwierdzenie że ciężko w domowych warunkach było by przeprowadzić miarodajne pomiary.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Z podanego wykresu przyjmijmy że pakiet ma 2750mAh dla 1C. Wychodzi z tego że nasz podany pakiet został obciążony przy 1C 2,75A a przy 50C 137,5A.

 

Wykresy pojemności są różne z tego względu że przy granicy rozładowania im większe natężenie prądu tym więcej ładunku zostaje w pakiecie, dlatego najdokładniejszy pomiar otrzymasz przy najmniejszym obciążeniu.

 

Musisz zrozumieć co dokładnie przedstawia ten wykres wtedy sam się przekonasz że pojemność się nie zmienia.

Link to post
Share on other sites

Zmienia się ilosc pradu jaki mozemy otrzymac z pakietu (mnie uczono ze to jest wlasnie pojemnosc), wiec testowac pakiet powinnismy mniej wiecej na takim obciazeniu przy jakim go użytkujemy. Nazwalem to pojemnoscia faktyczna bo nie musze liczyc strat ciepla i setki innych rzeczy ktore mnie nie interesuja, a stoją pomiędzy energia zawarta w pakiecie, i urządzeniem które chce zasilić.

 

ruffin-89, źródła nie dostaniesz, ale za jakiś czas będzie dostępna pełna specyfikacja :)

Link to post
Share on other sites

Właśnie przez to że ogniwo się grzeje uzyskujemy straty energii, pojemność się nie zmienia bo to znaczyło by że energia znika. Jak pakiet jest naładowany daną ilością energii to samo obciążenie nie zmniejszy bądź zwiększy tej energii. Jeżeli przeciążymy pakiet lub będziemy go rozładowywać blisko granicy to nie spadnie pojemność tylko wzrosną straty energii która będzie się przekładać na grzaniu się ogniw. Pojemności nie zmniejszysz w taki sposób.

 

Pojemność ogniw właśnie określa się dla 1A, w przypadkach gdy jest to niemożliwe stosuje się prąd taki jaki zaleca producent danego ogniwa.

 

Wnioskując po nazwie obrazka będą to nowe pakiety w ofercie defconu ;) Charakterystyka pozwala wnioskować że prawdopodobnie będą to ogniwa Lipo (pakiet 7,4V) lub LiMnNi. Life odpada bo za "słaba" charakterystyka ;)

 

Btw. Nie podawaj takich wykresów jeżeli nie możesz podać pełnego źródła.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

KicpA, w kilku specyfikacjach przelecialo mi dla 1C i 0,5C, a te Chinskie niklowki nie wiem jak sa mierzone że im tyle wychodzi...

 

Co do wykresu, tak to czesc specyfikacji nowych pakietow w ofercie Defconu, sa praktycznie identycznie jak te GE POWER, różnica bedzie taka że moje beda tansze. Specyfikacja bedzie upubliczniona jak potwierdze wszystko co (moge potwierdzic) jest w niej napisane, i pakiety beda wchodzic na rynek. Znasz sie, wiec jak masz czas i checi przetestowac pakiecik to moge ci wyslac jeden z testowych :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mam problem, kupiłem dziś nowy karabin i mam akumulator 1500 mAh nie wiem ile woltów, a potrzebowałbym ją sformatować bo w niedzielę jadę na imprezę ASG i nie wiem jak szybko ją rozładować, a nie chce w kółko strzelać z karabinu. Nie mam ładowarki mikroprocesorowej, ani nie mam od kogo ją pożyczyć.

Link to post
Share on other sites

Mnie się kiedyś udało Sanyo 1 800 mAh 9,6V NiCd rozładować do zera akumulator z pomocą ładowarki. Kupiłem baterię z nieoryginalną ładowarką, podłączyłem ją odwrotnie na noc a rano się okazało, że jest martwa. Kolejny dzień ładowała się już normalnie i do dziś działa. To jedyny akumulator, który mi teraz wytrwał niemal rok od ostatniej strzelanki. ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...