Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

No zdecydowanie. Ale fajnie ze takie cos powstaje. Wiadomo ze po programie emitowanym na TVP1 nie mozna sie za duzo spodziewac, ale i tak jest niezle. :icon_razz2:

 

Ps. Przepraszam za brak polskich znakow. Pisalem z komorki.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie lepsze jest "dziewiąta zmiana", ale tutaj mamy pokazane szkolenie przed misjami, a tam już konkretna misja.

 

No i mini-beryl z lunetą ... wygląda co najmniej obciachowo :hahaha:

 

Krytykuj dalej ludzi, którzy raczej mocniej się znają na robocie od Ciebie. Gupi ersoftowiec.

Link to post
Share on other sites
No i mini-beryl z lunetą ... wygląda co najmniej obciachowo

 

Mini beryl z lunetą wygląda obciachowo/ dziwnie/ niestandardowo. Mini Beryl. Broń. Rzecz. Nie osoba. Nie żołnierz.

 

Krytykuj dalej ludzi, którzy raczej mocniej się znają na robocie od Ciebie.

 

To jest dowód na to, że jeśli chce się zaistnieć, to można tak zinterpretować czyjąś wypowiedź, by po kimś pojechać i "być fajnym".

 

Nie dopatrzyłem się krytyki tego konkretnego wojaka w wypowiedzi Tomka. Jeśli ktoś lubi berettę w wersji z lunetą 3-12x 56 to już jego sprawa... Jeśli strzela z tego celnie na 200-300m, to tylko pogratulować. Fakt faktem, że jest to widok rzadki, mini beryl jest bronią szturmową a nie snajperską/ para- snajperską i wygląda o niebo ładniej z EOTkiem.

Link to post
Share on other sites

Uważaj, bo próbuje zaistnieć. Może jakieś 5 lat temu i jakieś 2950 postów temu... Ale rozumiem, że takie posty są tworzone przez osoby, które generalnie ze strzelectwem mają mało cokolwiek wspólnego. O ile mi wiadomo WP nie oferuję dla naszych żołnierzy optyki z powiększeniem ok. 4x. Strzelałeś na 200 metrów z HWS? Prócz tego, optyka, która ma jakiekolwiek powiększenie sprawdza się jako narzędzie obserwacyjne. Ale po co ja to piszę? To co jest ładne, nieładne to rzecz gustu. Ale obciachowe? Obciachowy może być brak wiedzy i zabieranie zdania w temacie o którym nie ma się zielonego pojęcia.

Link to post
Share on other sites
To co jest ładne, nieładne to rzecz gustu.

 

Ponoć o gustach się nie rozmawia, więc tego tematu kontynuować nie będę. Przedstawię swój punkt widzenia, na temat MiniBeryla i lunety, nie patrząc na gusta ;)

 

O ile mi wiadomo WP nie oferuję dla naszych żołnierzy optyki z powiększeniem ok. 4x.

 

Bo przez lata wciskano Nam PSO. Nic innego na stanie nie było. Miało wystarczyć. Niestety, doświadczenie naszych wojsk (nie mówię o GROMie, PSK, bo to inna bajka) w tematyce snajperskiej/ strzelectwa wyborowego, jest bardzo małe. Na szczęście, dzięki takim inicjatywom jak ta z Wędrzyna, ma szanse zmienić się to na lepsze.

 

Prócz tego, optyka, która ma jakiekolwiek powiększenie sprawdza się jako narzędzie obserwacyjne.

 

Rozmawiamy o Afganistanie. Więc...

 

Narzędziami obserwacyjnymi w misji do której przygotowują się Nasi żołnierze, jest optyka montowana na wozach (np na rosomakach), samoloty bezzałogowe, oraz strzelcy wyborowi i co najważniejsze, o czym często się nie wspomina, a jest niezmiernie ważne- rządowe siły afgańskie, wywiad, a nawet zachowanie ludności cywilnej. I to najczęściej wystarczy. Luneta jednego żołnierza, dużo tutaj nie da. Wymiana ognia na dystansie powyżej 200-300m, to głównie zadanie dla operatorów KM, oraz celowniczych KTO. Zwykły żołnierz, po tzw "spieszeniu" z wozów, najczęściej na takim dystansie prowadzi "ostrzał" ze swojego berylka i naparza z pallada- czyli głównie coś na zasadzie ognia zaporowego. Zresztą, największym zagrożeniem są "ajdiki", a nie wrogie kule. Nie mówimy tutaj o jednostkach specjalnych, bo ich zadania są zupełnie inne.

 

Moim zdaniem, luneta montowana na karabinie którego lufa to trochę ponad 200mm, jest rozwiązaniem niepraktycznym, w szczególności do takich misji, jakie prowadzą Nasi żołnierze (rzadko prowadzą ogień do wroga z własnej broni). Większość z Afgańskich bojowników ginie od ataków lotniczych/ artyleryjskich/ od kul snajperów/ strzelców wyborowych i od kul "komandosów".

 

Ciekawe dlaczego większość żołnierzy jadących na misję jako celownik, wybiera/dostaje właśnie HWS, a nie lunetę... Przecież gdyby się nie nadawał do tego rodzaju misji, no to raczej narzekali by na to, kupowali lunety za własne pieniądze (tak jak ma to miejsce z kamizelkami) etc. Może po prostu ryzyko wymiany ognia za pomocą broni typu Beryle, kałachy itd, jest największe w terenie zurbanizowanym ? Doskonale było to widać w którejś z części "9tej zmiany"- chłopcy prowadzili patrol wśród hacjend. Wydaje mi się, że w takim terenie liczy się przede wszystkim czas, w jakim żołnierz odda strzał. A wszyscy doskonale wiemy, że za pomocą "eotka", strzał oddamy szybciej niż za pomocą lunety (mówimy cały czas o terenie zurbanizowanym, czyli 50-100m).

Na wspomnianych przez Ciebie 200m, może i luneta była by lepszym rozwiązaniem, lecz niestety, na takim dystansie, pojedyńczy polski żołnierz rzadko prowadzi wymianę ognia. Widocznie, kolega żołnierz występujący w programie, nie zna, aż tak dobrze realiów tej misji. Albo po prostu chciał być "fajny" na potrzeby programu. Miejmy nadzieję, że koledzy z X zmiany, podpowiedzą mu, że tą luneta nie jest praktyczna jak na te warunki. A jak tak bardzo chce bawić się w snajpera/ strzelca wyborowego, to w Wędrzynie jest "szkółka", do której niech uderza. Dadzą mu SAKO, TOR czy SWD i heja.

 

I nie pytaj mnie, czy strzelałem z HWS, czy byłem/ jestem w wojsku, czy jadłem kota itd. Jak chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, to przyjedź do Gorzowa, wypijemy piwo i pogadamy jak ludzie :)

 

 

 

Ja tam uważam że powinno być więcej filmików, programów związanych z WP

- Pamiętaj że to wszystko za Twoje, moje, AnR-a, Tomka, Sab-a i wielu innych pieniądze...

Edited by Jacek GROT
Link to post
Share on other sites

AnR - przecież ja ich nie krytykuję :icon_eek2: Wyraziłem swoje zdanie temat mini-beryla z lunetą - czyżbym już nie mógł tego robić

 

I czemu "Gupi ersowtowiec"? - Nie znasz mnie wcale, a wyrażasz się w ten sposób tylko dlatego, że ja wyraziłem swoją opinię na temat wyglądu tego karabinku? - czyż nie zgadłem?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...