Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Standardowe wyposażenie żołnierzy WP w Afganistanie


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A mi tu pachnie chęcią oszczędności i stylizacji na upartego "bo na 1 zdjęciu to ktoś w lecie nosił kupczaki".

 

 

Jeśli to do mnie to nie trafione :icon_razz2: Tylko czysta ciekawość :icon_biggrin: aktualnie już nie biorę czynnie udziału w strzelankach i tylko interesuje się militariami :icon_razz: są mieszanki umundurowania (pantera pustynna/ leśna) to zaciekawiło mnie czy z butami też bywa różnie :icon_mrgreen: \

Pozdrawam

Edited by 9KoWaL5
Link to post
Share on other sites

Żołnierze podczas misji w Afganistanie noszą czarne buty do pustynnego munduru. Niektórzy przydziałowe letnie "demary", magnumy classic lub batesy, gromy protektora i inne. Kupczaki zimowe nie tylko gdy jest śnieg, który leży tam głownie w lutym. W nocy podczas zimowej zmiany jest tam po prostu "chłodno". W dzień np. w styczniu bliżej Kandaharu (w prowincji Ghazni) można chodzić w koszulce bez rękawków ale na noc trzeba już się przygotować. W marcu grzeje słońce i jest tak jak u nas w lato. Ze względu na mniejszą wilgotność w czarnych butach nie odczuwa się tak dyskomfortu jak u nas gdyż człowiek mniej się poci. Buty czarne zakłada się może dlatego że w pojazdach takich jak Maxx Pro jest zimno od podłogi, ogrzewanie nie daje tam rady (klima zresztą też). W Rosomakach nie występuje problem zimna lub gorąca (no chyba że w "bazówce"). Sporo żołnierzy nosi także przydziałowe brązowe buty górskie produkcji Demaru, które są dosyć udanym wyrobem w naszej armii.

Link to post
Share on other sites
Guest Dawid4009

Kandahar w prowincji Ghazni? No i jak to jest z tymi magicznymi właściwościami termicznymi czarnego obuwia, bo nie zauważyłem- poza tym że na słońcu bardziej grzeją..ale w pojazdach to chyba niewielka różnica, nosić czarne czy też różowe buty? Noce są faktycznie zimne, nawet teraz- ale ja bym tutaj nie zakładał że ktoś nosi czarne buty bo są cieplejsze, po prostu sporo chłopaków ma czarne kupione za prywatne pieniądze w kraju, więc zabierają je ze sobą tutaj.

Ja jak do tej pory widziałem raz gościa w czarnych butach, na V zmianie. Na obecnej jeszcze nie trafiłem takiego klienta, ale życzę szczęścia w czarnym, skórzanym obuwiu na kilkugodzinnym patrolu w pełnym słońcu..Na II zmianie faktycznie zdarzało się widzieć ludków w kupczakach, ale czarne buty same w sobie nie pomagają w walce z zimnem. Mniejsza wilgotność wcale nie sprawia, że człowiek się mniej poci, po prostu szybciej wszystko wysycha, natomiast czarne, skórzane buty na + 50 stopniowym upale, to świetny początek problemów ze stopami.

Link to post
Share on other sites

Nigdzie nie napisałem że Kandahar leży w prowincji Ghazni. FOB Warrior jest bliżej Kandaharu niż FOB Ghazni i tyle. Mój opis dotyczył zimowej zmiany. Możliwe że za słabo to zaznaczyłem. W Maxx Pro po 10 godzinach patrolu i nie włączania ogrzewania(lub włączaniu na krótką chwilę) jest zimno. Spięty pasamy bez możliwości ruchu najpierw odczuwa się chłód od stóp. W modelach tego samego producenta czarnych a pustynnych jest różnica w komforcie termicznym (np. MAGNUM Elite 8 Spider). Temperatura +50 C przez większość zimowej zmiany nie jest osiągana. Od początku listopada do końca lutego jest chłodno,zimno ale słonecznie. Zaznaczam jeszcze raz że informację posiadam tylko z zimowej zmiany - i nie wyobrażam sobie kogoś na kilkugodzinnym pieszym patrolu zimą w w śniegu po kolana w pustynnych butkach. Myślę że niezrozumienie wynikło z różnic pomiędzy zimową a letnią zmianą :) Jak było na innych i w jakich butach tam śmigali nie wiem :)

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Witka

 

Coby nie tworzyć nowego tematu i nie odkopywać rocznych, zapytam tu.

 

Czy posiada ktoś zdjęcia polskiego montażu/blachy pod noktowizory, np. te od PCO ( MU-3, NPL-2 itp )?

Jest ona podobna do montażu wydawanego w USA, znaczy blachy do PASGTa? Czy żuraw od amerykańskiego montażu jest kompatybilny z polskim?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Do A-stanu dostawali od początku wz.2005. Wz.93 praktycznie nigdy nie widzialem na fotach. Bardziej ten helm na Irak się nadaje, choć i tam glównie używali wz.2000/PASGT a w późniejszych zmianach równiez i wz.2005.

A ile tych zdjęć widziałeś?

W Iraku jak i Afganistanie nasi na początku jechali praktycznie tylko na wz.93. Do Afganu zawitaliśmy jeszcze przed Irakiem. Wz.2005 jeszcze wtedy nie istniał a wz.2000 był legendą o której każdy słyszał a prawie nikt nie widział. Znajomy był w Afganie jako spadak w 2003. Jakim cudem mogli mu wydać wz.2005? Jeszcze może UKO do tego?

Nie przypadkiem zapytałem się o zmianę na której chce się stylizować czy robić jej rekonstrukcje. Na VII zmianie PKW Afgan widziałem jeszcze czasami wz.93, później już mi się nie rzuciły w oczy.

 

A do zdjęć radze podchodzić z dystansem. Są ok ale nie pokazują wszystkiego.

Link to post
Share on other sites

A ile tych zdjęć widziałeś?

W Iraku jak i Afganistanie nasi na początku jechali praktycznie tylko na wz.93. Do Afganu zawitaliśmy jeszcze przed Irakiem. Wz.2005 jeszcze wtedy nie istniał a wz.2000 był legendą o której każdy słyszał a prawie nikt nie widział. Znajomy był w Afganie jako spadak w 2003. Jakim cudem mogli mu wydać wz.2005? Jeszcze może UKO do tego?

Nie przypadkiem zapytałem się o zmianę na której chce się stylizować czy robić jej rekonstrukcje. Na VII zmianie PKW Afgan widziałem jeszcze czasami wz.93, później już mi się nie rzuciły w oczy.

 

A do zdjęć radze podchodzić z dystansem. Są ok ale nie pokazują wszystkiego.

 

Całą masę obejrzałem, ale glównie z oficjalnych źródeł. Czasem jakies prywatne też dostałem ale było tego zdecydowanie mniej. No i wiadomo, że na tych prywatnych dużo częściej można bylo zobaczyć jakies bardziej "customowe" zestawy wyposażenia, co do których miałem przedtem wątpliwości czy używali i na jakiej zmianie.

Założylem dopiero I zmianę ISAF za początek misji (2007r.), a w tamtym czasie przeważały już wz.2005. Nie twierdzę że wz.93 w ogóle w Afganistanei nie używali. Po prostu na większości fotek go nie uświadczyłem. W poźniejszych zmianach widziałem wz.93 na głowie afgańskiego tłumacza.

Zresztą kierowałem sie tez tym, że rekonstrukcja polega raczej na odtwarzaniu wyposażenia większości, a nie jakichś odosobnionych przypadków. Zwykle po prostu wybiera się typowy dla danego okresu zestaw i fotkę z nim, i na jego podstawie kompletuje cały sprzęt. :icon_razz:

Link to post
Share on other sites

Żołnierze dostawali 2005 a tłumacze i inni cywile wz93

Pozostaje jeszcze kwestia tematu samego w sobie. W trakcie tych 14tu zmian WP przechodziło głębokie zmiany i należałoby w sumie podzielić cały okres rekonstrukcyjny na 4ry żeby to miało ręce i nogi.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...