Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bateria a napięcie ładowarki.


Recommended Posts

BC-8401 przeznaczona jest do ładowania akumulatorów NiCd lub NiMH o napięciu 8.4V i pojemności od 600 do 1100mAh. Ładowanie akumulatora 600mAh trwa ok. 10 godzin. Wniosek jest taki ze nie nadaje sie do baterii 8,4V 1700mAh a juz napewno nie do 9,6V 1700mAh.

 

Tak sie składa ze akurat mam w domu 2 ładowarki z MG. Model BC-8402 (ładowalem nim dotychczas pakiet 8,4 1700) oraz BC-9601 (ładował dotychczas pakiet 9,6 1700 mojego kumpla)

Daja one takie samo napiecie wyjsciowe 11,96V (Podłaczyłem do prądu i sprawdziłem porzadnym miernikiem)

 

Wnioskuje wiec ze obydwie ładowarki prawidłowo laduja pakiety 8,4 i 9,6 a nawet posunął bym sie do stwierdzenia iz jest to ta sama ładowarka jedynie z inna nalepka znamionową.

 

Napiecie jest takie samo, ale roznica polega na zastosowaniu roznych wartosci rezystorow ograniczajacych prad ladowania. W BC-8402 jest rezystor o wartosci 10 ohm a w BC-8401 22ohm. BC-9601 i BC-9602 nie rozkrecalem wiec nie wiem ale prawdopodobnie mniej niz 10 ohm. Kto ma niech rozkreci, sprawdzi i napisze. Nie jestem pewien czy moce transformatorow tez sie nie roznia.

 

Ladowarki BC-9601 i BC-9602 nadaja sie do ladowania baterii 9,6 i ewentualnie 8,4, ktore wtedy bede sie ladowaly wiekszym pradem (czyli szybciej), ktory trzeba zmierzyc i na tej podstawie obliczyc czas ladowania. Jezeli chodzi o ladowarki BC-8401 i BC-8402 oczywiscie ladujemy nimi baterie 8,4V, a z bateriami 9,6v moze byc juz problem bo albo beda sie ladowaly bardzo dlugo albo nie naladuja sie do pelna. Trzeba to sprawdzic i rozwiac watpliwosci.

 

Pytanie 1: Czy standardowa (tak, ta najbardziej podstawowa, dostępna w machinegun.pl i dorzucana do zestawu!) wolnoładowarka stosowana dotychczas do 8.4v 600mAh poradzi sobie z 9.6v 3000mAh? Tak czy nie. (Tak, wiem że ładowanie trwałoby dłuuugo i nie chcę wzorów na czas, chcę odpowiedź czy tak, czy nie.

 

Mowisz prawdopodobnie o ladowarce BC-8401. Niestety ona sobie nie poradzi z bateria 3000mAh, moze sie spalic i to szybko bo nie jest przystosowana do oddawania takiedo duzego pradu jaki bedzie pobierac z niej ta bateria. Transformator ladowarki ma za mala wydajnasc pradowa i sie sfajczy.

Ja sfajczylem transformator w BC-8402, ktora jest przystosowana do bateri o pojemnosci 1300-1700mAh. Ladowalem 2 razy baterie 1900mAh i za trzecim juz nie wytrzymala, bateria pobierala zbyt duzy prad jak dla tej ladowarki okolo 0,22A. Niby jest obliczona na 0,2A i wystarczzylo przegiac o 0,02 A zeby sie zjarala wiec z tego wniosek taki ze jest obliczona na styk, wiec co do pojemnosci to trzeba sie stosowac do tego co jest na nalepkach napisane (tabliczkach znamionowych).

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja też sie musze zapytac :P

Ile ładowac baterie Sick 8.4 V 600 mAh ładowarką model 7707 firmy Apro2 czy jakoś tak

PRI 230V~50Hz 17w

SEC 8.4V 600 mAh

5.04 VA

Czasem ładuje i 16 godzin i sie naładuje troche więcej niz pół

mimo że wszystko działa

Bateria wogóle sie nienagrzewa tylko podczas strzelania oczywiście w ładowaniu nie

Link to post
Share on other sites

Te parametry szczerze mowiac wiele nie daja. Najpewniejsza metoda okreslenia czasu ladowania jest przedewszystkim pomiar pradu ( w fazie poczatkowej ladowania) pobieranego przez baterie z danej ladowarki i obliczenie czasu ze wzoru, ktory znajdziesz na forum. Oczywiscie przed pomiarem bateria powinna byc prawidlowo rozladowana i nie wazne jest czy to NiMh czy NiCd.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...
  • 1 month later...

kożystająć z tematu mam pytaniemianowicie: posiadam baterię :Akumulator Large 8.4V 1900mAh

 

http://www.asg.com.pl/product_info.php?cPa...products_id=153

 

a tą ładowarkę Ładowarka uniwersalna 4-8 ogniw

 

http://www.asg.com.pl/product_info.php?cPa...products_id=217

na której jest napisane:

pri 230 V -50Hz

SEC 4,8 V-250mA

9,6-150mA

typ AC48T

I mam teraz takie pytanie ile powinienem ładować ją bo mysle że szybkoszczelnośc jest mała, może jest to powodem , iż za krótko albo za długo ładuje.

 

[ Dodano: 14 Lis 2006 21:27 ]

kożystająć z tematu mam pytaniemianowicie: posiadam baterię :Akumulator Large 8.4V 1900mAh

 

http://www.asg.com.pl/product_info.php?...cts_id=153

 

a tą ładowarkę Ładowarka uniwersalna 4-8 ogniw

 

http://www.asg.com.pl/product_info.php?...cts_id=217

na której jest napisane:

pri 230 V -50Hz

SEC 4,8 V-250mA

9,6-150mA

typ AC48T

I mam teraz takie pytanie ile powinienem ładować ją bo mysle że szybkoszczelnośc jest mała, może jest to powodem , iż za krótko albo za długo ładuje.

 

[ Dodano: 14 Lis 2006 21:31 ]

kożystająć z tematu mam pytaniemianowicie: posiadam baterię :Akumulator Large 8.4V 1900mAh

 

http://www.asg.com.pl/product_info.php?...cts_id=153

 

a tą ładowarkę Ładowarka uniwersalna 4-8 ogniw

 

http://www.asg.com.pl/product_info.php?...cts_id=217

na której jest napisane:

pri 230 V -50Hz

SEC 4,8 V-250mA

9,6-150mA

typ AC48T

I mam teraz takie pytanie ile powinienem ładować ją bo mysle że szybkoszczelnośc jest mała, może jest to powodem , iż za krótko albo za długo ładuje.

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Teoretycznie liczysz dobrze. Tak wyjdzie według wzoru. Do ładowarki podłącz baterię rozładowaną do napięcia 1V/ogniwo ( mierzone pod obciążeniem) i po 8h ładowania zmierz miernikiem uniwersalnym jakie jest napięcie na ładowanej baterii. Jeżeli napięcie będzie w okolicy 1,49V/ogniwo i bateria będzie lekko ciepła to możesz odłączyć ją od ładowarki, a jeżeli nie to będziesz musiał nieco przedłużyć czas ładowania.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mada f***k! Nic nie rozumiem z tego wzoru. Skąd tam się bierze 1,4?

Dobra nie ważne. Mam 2 baterie: 8,4 1200mah i 8,4 1050mah.

Ładowarka:

Model: yx01- 18

Input: AC 220v 50/60Hz,

Output: DC 8.4v 250mA.

Może jestem tępy, ale nie rozumiem. Jest tutaj ktoś na tyle uprzejmy że mógłby mi policzyć czas ładowania?

Z góry dziękuje.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj natknalem sie na zasilacz z mojej amigi (widnieje na nim napis Comodore), jak ktos mial kiedys taki, to bedzie wiedzial jak wyglada :) (taki biały). I on ma dawać prąd 12V 1A. Jakie baterie mogę nim ładować i ile czasu?

 

Powiedzmy 8.4V 1200mAh

9.6V 1700 mAh SANYO

?

Link to post
Share on other sites

Tych raczej nie... co najwyżej batki 10,8V i 12V. W sumie tę 9,6-tkę też możesz spróbować (na własne ryzyko :P). Wtedy musisz ładować 2 godziny 24 minuty. Pamiętaj, że taki zasilacz może mieć wahania napięcia i natężenia! Aha no i baterii NiMH to nawet nie próbuj pod to podpinać :D

Link to post
Share on other sites

To co pisze misiek to nieprawda.

Zasilacz, o którym mowa będzie sie nadawał idealnie do ładowania baterii 8,4V 1200mAh pod warunkiem , że na wyjściu jest rzeczywiście 12V zmierzone miernikiem, ale trzeba w obwód ładowania włączyć dodatkowo rezystor żeby ograniczyć prąd ładowania ( tak jak to jest w zwykłych ładowarkach).

Sam zasilacz to jeszcze nie jest pełnowartościowa i bezpieczna ładowarka. Zasilacz to tylko część mniej lub bardziej zaawansowanej ładowarki. Wartość rezystora należy dobrać tak żeby czas ładowania najlepiej nie był niższy niż 7h ze względu na trwałość akumulatorów szczególnie tych gorszej jakości. Wydłużenie czasu ładowania jak wiadomo w rozsądnych granicach wydłuża żywotność.

Wartość takiego rezystora w tym przypadku będzie w granicach kilkunastu ohmów. Kluczem do poprawnego naładowania akumulatora jest obliczenie czasu ładowania na podstawie zmierzonego prądu ładowania, a nie bezmyślne spisywanie prądu z tabliczki znamionowej urządzenia, którym sie ładuje akumulator.

Oczywiście w takim przypadku (ładowanie ze źródła napięciowego) prąd ładowania będzie malał wraz ze stopniem naładowania akumulatora i po przemyśleniach nasuwa się wniosek, że do wzoru należałoby podstawić średni prąd ładowania dla uzyskania wiarygodnego czasu ładowania.

Edited by FireBurner
Link to post
Share on other sites

To teraz włącz szeregowo w obwód poprawnie rozładowaną baterię (1V/ogniwo) . Żarówka będzie tymczasowo robić za rezystor ograniczający prąd ładowania. Zmierzysz prąd ładowania w początkowej fazie ładowania i zobaczysz czy jest odpowiedni tzn. czy nie jest zbyt duży lub zbyt mały. Dla baterii o pojemności 8,4V 1200 mAh dobrym prądem będzie prąd o wartości od 240mA (7h ładowania) do 120mA (14h ładowania).

 

Problem polega na tym, że przy ładowaniu zwykłymi najprostszymi ładowarkami lub zasilaczami wszelkiego rodzaju nie jesteś w stanie zapewnić w czasie ładowania stałej wartości prądu ładowania i prąd maleje w czasie ładowania tak jak mówiłem wcześniej. Wiec nie wygląda to tak prosto, że podłączam sobie batkę do zasilacza i ładuje jakoś tam.Jak ładuje sie na oko lub wyczucie, które zazwyczaj zawodzi to taka batka długo nie pochodzi i pożniej ludzie mówią , że mieli ciulowe batki, a w rzeczywistości ciulowo je ładowali samoróbkami różnej maści.

 

Jeżeli chcesz prawidłowo określić czas ładowania swoim wynalazkiem to musisz zastosować metodę pomiaru napięcia na ładowanm aku w końcowej fazie ładowania. W końcowej fazie ładowania napięcie już bardzo powoli rośnie i następnie powoli opada. Moment, w którym napięcie zacznie spadać jest momentem zakończenia ładowania (dotyczy to ładowania ogniw Ni-Cd). W przypadku ogniw Ni-Mh należy zakończyć ladowanie jeżeli napięcie już nie wzrasta i nie dopuszczamy do opadania napięcia. Najlepiej zakończyć ładowanie około 1,45-1,47V/ogniwo.

 

Oczywiście trzeba mierzyć czas ładowania żeby w przyszłości nie mierzyć napięcia na batce dla określenia końca ładowania. Myślę, że prąd początkowy dla batki 1200mAh może być okolo 0,3A i taki należy dobrać. Jeżeli okaże sie, że po podłączeniu batki do ładowania przez żarówkę prąd bedzie zbyt mały to trzeba bedzie żarówkę zastąpić rezystorem o wartości około 10-12 ohmów o mocy około 2-5W. NIe wiem czy to wszystko jasne, a jeżeli nie to pytać.

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Sprawa wyglada tak że zamówiłem dzisiaj Akumulator NiMh 9.6V RC 3600mAh Sanyo

http://asgshop.pl/produkt.php?id=666.

 

Mam ładowarkę (w pozostałości po starym akumlatorze):

OUTPUT: 12V 300mAh

http://taiwangun.com/?str=product&prId=161

 

Moje pytanie jest takie:

Czy ta stara tania ładowarka będzie się nadawać do nowej baterii??

 

-Jeśli tak to z podanego wcześniej wzoru wynika że powiniem ją ładować:

1.4*3600/300= 16,8 około 17 godzin. Czy to się zgadza??

 

Jeśli nie to jaką ładowarkę powiniem kupić oczywiście w rozsądnej cenie

 

Prosiłbym też o w miarę jasne wytłumaczenie jak rozkminić czas ładowania baterii za pomocą voltomierza.

 

Dzięki

Pozdrawiam

Paweł

Edited by pukiel
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Tych raczej nie... co najwyżej batki 10,8V i 12V. W sumie tę 9,6-tkę też możesz spróbować (na własne ryzyko :P). Wtedy musisz ładować 2 godziny 24 minuty. Pamiętaj, że taki zasilacz może mieć wahania napięcia i natężenia! Aha no i baterii NiMH to nawet nie próbuj pod to podpinać :D

 

żeby poprawnie ładować baterie 10,8V i 12V trzeba wyższego napięcia niż 12V. Kto tu głupoty pisze?

Link to post
Share on other sites

Ogniwa Ni-cd czy Ni-mh ładuje się do napięcia 1,45V-1,5V więc nie trudno wyliczyć sobie minimalne napięcie jakie powinna mieć ładowarka dla baterii 10,8V i 12V. Oczywiście napięcie na wyjściu ładowarki musi być trochę wyższe od napięcia pakietu naładowanego maksymalnie. Jakieś pytania misiek?

Edited by FireBurner
Link to post
Share on other sites

Jak wytłumaczysz sprzedawane przez sklepy asg wolnoładowarki o napięciu wyjściowym 9,6V. Sklepy twierdzą, że przeznaczonę są one do pakietów 8,4V i 9,6V. A z resztą, jeśli, według ciebie, naładujesz pakiet 9,6V tym 12V zasilaczem to wyjdzie 1,5V na cellę co przez niektórych uznawane jest za absolutnie maksymalne i ryzykowne napiećie do ładowania.

Link to post
Share on other sites

pierwszy raz mialem cos takiego ze naladowalem batke jak zawsze 7godzin i po nastym strzale replika zaczela sie zacinac, a na auto strzelala jak by padala...

 

W koncu ledwo naciaga sprezyne:/

 

To wina bateri?

 

(chyba bede musial dac komus do podladowania na innej ladowarce i wtedy sprawdze)

Link to post
Share on other sites

Jak wytłumaczysz sprzedawane przez sklepy asg wolnoładowarki o napięciu wyjściowym 9,6V. Sklepy twierdzą, że przeznaczonę są one do pakietów 8,4V i 9,6V. A z resztą, jeśli, według ciebie, naładujesz pakiet 9,6V tym 12V zasilaczem to wyjdzie 1,5V na cellę co przez niektórych uznawane jest za absolutnie maksymalne i ryzykowne napiećie do ładowania.

 

ładowarka o napięciu wyjściowym 9,6V nadawałaby się do ładowania akumulatorów o napięciu znamionowym około 6V. Najlepiej misiek zmierz sobie miernikiem jakie jest napięcie na wyjściu zwykłej wolnoładowarki i opisz tu swoje wnioski i spostrzerzenia. Wtedy pogadamy dalej.

 

Dandi weź batkę zabezpiecz przed wpływem zimna najlepiej folią NRC (kilka warstw) to naturalne, że w niskiej temperaturze batka siada, a szczególnie jeżeli jest to batka o niskiej pojemnosci. Pozdrawiam.

Edited by FireBurner
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...