Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ekonomiczny pistolet na początek - jaki?


Recommended Posts

Cześć wszystkim. Zapytam przy okazji - w LAA strzela się z pistoletów bez blow backa ? bo widziałem, że Rogerx sugerował taki zakup. A jeśli tak, to należy rozumieć, że występują klasyfikacje uczestników ze względu na mechanikę repliki ? - bo to chyba też może być istotne przy wyborze pistoletu do tej konkurencji...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

BlowBack nie ma znaczenia.

 

Teoretycznie bez BB szybciej się laduje pistolet przy starcie 'ze stolika' (nie trzeba przeładowywać), jednak posiadają spory minus w postaci ciężkiego spustu napinającego za każdym razem bijnik - co wg. mojej opinii jest sporym minusem.

 

Tak czy inaczej w kazdej klasie sprzętowej można stosować pistoletów zarówno z BB jak i bez.

 

 

Warunkiem jest to by pistolet posiadał możliwość całkowitego rozładowania przed włożeniem do kabury (czyli usunięcia kulki z komory nabojowej).

Link to post
Share on other sites

To ja dorzuce swoje 3 grosze może. Moją opcją jest Glock 34 KWA z plastikowym zamkiem, który przemielił narazie jakieś 1500-1700 kulek i miał tylko jedno zacięcie z mojej winy. Syfon z powodu repliki mi się nie zdażył, z powodu temperatury też (jest taki czelabiński sposób ogrzewania magów pod pachą przed startem w zimną pogodę i chowanie ich w cień w słoneczną). Magazynki nie rozlecą się (najczęściej szczęki) jeśli będziemy stosować matę amortyzującą (nawet plecak leżacy spełni tę funkcję) w miejscu zrzucenia magazynka na twardą powierznię, do czego mamy pełne prawo. I tegoż Glocka po kazdych zawodach czyścimy, smarujemy, pieścimy, czule się odwzywamy i drapiemy za szczerbinką żeby mruczał. Do treningów kupujemy drugiego, którego może traktować podobnie, ze względu na to, ze wystrzeli pewnie dużo więcej kulek i będzie służył jako broń awaryjna, na wypadek focha tej pierwszej.

 

Nie mówię, że Glocki KWA KSC są lepsze, poprostu przedstawiam opcję studencką, która zakłada, żeby było tanio i dobrze. Nie wymieniałem żadnej części i do tego używam gaz Guardera w niebieskiej butelce, mocny, ale bebechy wytrzymują. Wszystko i tak naprawdę sprowadza się do kwestii pieniędzy.

 

Jest jeden człowiek, który w IPSC AA strzela z CZ75 (Krzysztof Sanecznik). Broń dobra, ale lubi mieć focha. Jest celna i całkiem przyjemna w strzelaniu, ale widziałem, że miewa przycięcia i to wpływające na wynik końcowy. Więcej informacji mógłby udzielić sam strzelec, bo ja się czuje niekompetentny.

 

Pistolety z bez blowbacku: może i żadziej strzelą focha, ale usterki nie usuniesz w trakcie przebiegu toru, nie będziesz wiedział co tak naprawde mogło się w środku stać. Nie wiesz nawet jakie części są kluczowe, a znajomość własnej broni do takiego stopnia jest bardzo potrzebna (przypomina mi się jak w zeszłym sezonie Xasowi broń się rozpadała na części, a on potrafił w trakcie przebiegu złożyć ją i dokończyć tor). Co również ważne, w pistoletach używanych przez część społeczeństwa IPSC AA jest niemilosiernie ciężki spust. Nie wiem ile kilo tam jest, ale o szybkich dubletach można pomarzyć, ba o szybki strzelaniu, nie mówiąc o zrywaniu strzału. Nawet w rozmowie ze strzelcem wersji palnej doszedł on do wniosku, że (tutaj wystąpił akurat mój Glock, ale można dopasować odpowiednio co innego) w broni, którą prezentuje, można szybko usunąć ewentualną awarię, ergonomia jest bardzo podobna do palnej, schemat poslugiwania taki sam. Dodam, że postanowił on sobie strzelić dla funu jeden tor i był pozytywnie zaskoczony działaniem repliki (parafrazuję: tylko odrzutu nie ma takiego i kulki nie lecą dokładnie prosto). Także ja będę się spierał czy bez blowbacku broń IPSC AA będzie lepsza.

 

Mam nadzieję, że nie wyskoczyłem jak Filip z konopii z tym postem.

Edited by semp92
Link to post
Share on other sites

I ja się zgadzam z Tobą Semp92, jeśli chodzi o BlowBack. Pewnie jest w tym wiele prawdy co piszesz. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że stosowanie replik asg ma być sybstytutem dla broni palnej - to repliki bez BlowBacka nie uczą nawyków posługiwania się bronią (przeładowanie itp.). To więc kwestia też tego, co komu pasuje, czy ktoś chce iśc w kierunku realizmu, nawet jeśli istnieje ryzyko zacięć (co w palnej też występuje przecież, chyba) :icon_wink:

 

Ale dzięki Yarlan za info, że w LAA nie ma znaczenia mechanika działania repliki. Thx :icon_smile:

Edited by JarekPN
Link to post
Share on other sites

Pomimo, że nie jestem zwolennikiem pistoletów bez BB - powiem tak, jeżeli już ktoś się nauczy sensownie poruszać na torze, składać do strzału, odpowiednio celować itp - to dodanie do tego pakietu skilsów nawyku przeładowania przy przesiadaniu się na broń z BB lub palną jest kwestią jednego wieczora trenigów na sucho przed telewizorem.

 

Z racji tego, że rozmawiamy o pistoletach ekonomicznych - przy zakupie klamy nie sugerował bym się zbytnio tym czy broń posiada BB czy nie - realizm tu nie ma znaczenia.

 

Natomiast opór języka spustowego - moim zdaniem jest już dość istotną kwestią obniżającą przydatność takich pistoletów w IPSC.

 

Drugą wadą w tych pistoletach są wymiary magazynków - bardzo odległe od tych kulowych. Magazynka o gabarytach ołówka nie da się włożyć do normalnej ładownicy, trzeba kombinować, męczyć się lub tworzyć jakieś samoróbki.

Wymianatakiego magazynka trwa zdecydowanie dłużej niż tych pełnowymiarowych i wykonujesię ją zupełnie inaczej od strony technicznej.

 

Przeładowanie zamka w pistolecie jest wymagane na zawodach raz, może dwa razy max (tylko przy startach totalempty), tak zmiana magazynka zdarza się prawie na kazdym torze, a opanowanie manualne by robić to sprawnie i szybko wymaga o wiele więcej czasu treningów niż jeden wieczór przed TV.

 

To też warto wziąć pod uwagę.

Link to post
Share on other sites

Yarlan, zaczerwieniłem się... :-P i teraz wychodzi jakbym się przechwalał, a ja chciałem merytorycznie coś mądrego dodać :icon_wink:

 

W tym sporcie nie ma "albo, albo", masz strzelać szybko i celnie, a tor przechodzić w sposób przemyślany. Moim zdaniem użycie broni bez blowbacka ogranicza rozwój wielu rokującym strzelcą. Nie przekreślam, ale nie jestem zwolennikiem, tym bardziej, że na ostatnich zawodach miałem okazje dłużej przyjrzeć się działaniu NBB i zobaczyć postawę strzelca do tej broni.

 

A pomijając fakt broni i sprzętu, to jednak IPSC AA w Polsce nadal jest rozpatrywana na poziomie umiejętności i marzy mi się, żeby poziom zawodów był taki, że o pudle będzie decydować tylko i wyłącznie kwestia sprzętu, a dostęp do sportu był równie łatwy jak teraz. Bo nie wiem, czy gdzieś tu był komunikat, ale beton się skruszył i nie trzeba płacić słono PZSSowi, żeby móc strzelać. I to jest piękne, że nie stara się zamnąć drogi nowym, którym i tak jest się cieżko odnaleźć.

Link to post
Share on other sites

Poczekamy jeszcze aż zacznie Ci marudzić ten glock KWA i kupisz fajną klamkę :icon_biggrin:. Ostatnio miałem okazje poskładać fajną na zamówienie. Mrrrraaauuu :icon_biggrin:.

 

Z przykrością powiem Ci, ze kupię wtedy drugiego Glocka KWA, albo zainwestuje w poszczególne części i sam poskładam. Człowieku, ja nawet nie mam Hop-upa ustawionego, jeśli go nawet nie wyzerowałem ostatnio.

 

A tak BTW, chętnie bym zobaczył znawcę tematu z klamką na torze... :)

Link to post
Share on other sites

Znawca tematu nie jest zawodnikiem. Znawca tematu jest serwisantem ;].

Tedy jednak Waszmość zapraszam i upraszam. W następnym sezonie Zielonki pewnie będą stałym punktem atrakcji. Pomijając samo obejrzenie, jeśli autorytet małopolskiego w sprawach gaziaków zajrzy na zawody, pociągnie mimochodem większą liczbę osób, a o rozwój tu chodzi i rywalizajcę do której potrzeba więcej ludzi. Pomyśl. Ja się chętnie spotkam i wymienię (małym, ale zawsze) doświadczeniem i miło pogawędzę. :icon_smile:

Link to post
Share on other sites

Rozeznanie łapię, bo mam jako taki przekrój w IPSC AA klamek i czuć to. Nie mówię, że tylko to jest kwestia umiejętności, ale w głównej mierze to to przesądza i nie jest to nota bene tylko moje zdanie.

Czasem się zdarzą strzelać, ale w tej kwestii, to ja w ogóle ciśnienia nie mam i strzelam z zawodnego USP KJW jeśli chodzi o gaziaka. Więc i dyskusji nie będzie szeroko okrojonej. Przyjdź. Strzel. Rywalizacja zostanie na drugim miejscu, a ruszysz może ludzi do inwencji w tym temacie. Obiecuje, że nikt nie będzie się śmiał itp., dla nowych jest taryfa ulgowa;P Śmiejemy się z tych doświadczonych, bo oni sami zauważają głupie błędy

Link to post
Share on other sites

Wiem wiem. Może faktycznie zaglądnę (do tego czasu skompletuję sprzęt stricte pod ipsika bo na razie nie spełnia mi zasad :icon_biggrin:) ale to przyszły sezon dopiero hehe.

 

Na ostatnich zawodach w Zielonkach otwarta została klasa OPEN, która najprawdopodobniej na stałe zagości na zawodach IPSC AA :). Więc może się okazać, że jednak spełnia :) .

 

Najbliższe zawody Level I (rangi L2) odbędą się już 27.10 w Bytomiu. Więc jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił, lub po prostu zobaczyć "z czym to się je" - serdecznie zapraszam. Szczegóły odnośnie zawodów zamieszczę w odpowiednim czasie.

 

Poza tym, gdyby ktoś chciał pogadać, poznać zasady, wypróbować swoją "klamkę" etc. - w każdy wtorek i czwartek w godzinach 16-18 w Bytomiu odbywają się treningi IPSC AA - można przyjść zobaczyć jak to wygląda w praktyce, "bez ciśnienia" związanego z rywalizacją.

Link to post
Share on other sites

Moje pytanie- czy na małych- jak na razie lokalnych zawodach wszystkie przepisy są rygorystycznie egzekwowane? Bo na spotkaniu szkoleniowym pod Krakowem swego czasu to zaliczyłem dyktę pomiędzy "load" a "are you ready?" hehehe.

 

Wszystko zależy od tego, co udało Ci się w tym czasie "wykręcić" :icon_smile: .

Ale dekwa (DQ - dyskwalifikacja) to chyba raczej za poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa.

 

A wracając do dyskusji BB czy bez, magazynek zbliżony do "prawdziwka" czy podobny do ołówka :icon_smile: . Moim zdaniem, wszystko kwestia upodobań, przyzwyczajenia itp. Najlepiej by było mieć możliwość spróbować i tego i tego.

BTW. replikę bez BB i tak przeładowywałem z przyzwyczajenia :icon_wink: .

 

A włożyć czy wymienić magazynek nazwijmy go umownie "ołówkowy" :icon_smile:, da się w miarę szybko. Osiągnąć dobry wynik na torze, z pistoletu z "twardym" spustem tez się da :

 

https://picasaweb.google.com/Roger.Swiony/IPSCAABOnie08072012?authuser=0&authkey=Gv1sRgCI22trqx5LPECw&feat=directlink

 

Jeśli ma się możliwość - spróbować i tego i tego, po czym wybrać co najlepiej odpowiada.

Kwestia raczej indywidualna niż dyskusja o wyższości Świąt ...

Edited by Rogerx
Link to post
Share on other sites

Dzięki.

 

Co do kwestii "bez czy z bb" to wcale nie wydaje mi się, żeby była to taka kwestia osobista ponieważ po prostu niektóre rzeczy są lepsze bez względu na preferencje. Choćby skały defekowały to "ołówkowym" magazynkiem nie będziemy operowali tak szybko jak normalnym, na twardym spuście nie będziemy strzelali tak szybko jak na miękkim ani tak celnie.

 

Oczywiście zdaje się, że można wystartować w TDP na "Reksiu". Można nawet utrzymywać, że są to "osobiste preferencje". Ale twierdzenie, że to równie dobre rozwiązanie jest cokolwiek karkołomną akrobacją logiczną przy próbie uargumentowania...

Link to post
Share on other sites

Dzięki.

 

Co do kwestii "bez czy z bb" to wcale nie wydaje mi się, żeby była to taka kwestia osobista ponieważ po prostu niektóre rzeczy są lepsze bez względu na preferencje. Choćby skały defekowały to "ołówkowym" magazynkiem nie będziemy operowali tak szybko jak normalnym, na twardym spuście nie będziemy strzelali tak szybko jak na miękkim ani tak celnie.

 

Oczywiście zdaje się, że można wystartować w TDP na "Reksiu". Można nawet utrzymywać, że są to "osobiste preferencje". Ale twierdzenie, że to równie dobre rozwiązanie jest cokolwiek karkołomną akrobacją logiczną przy próbie uargumentowania...

 

Startując w Tour de Pologne (bo rozumiem, że tego dotyczy porównanie) na "Reksiu" w niedługim czasie po starcie nawet maruderów nie będzie widać, o peletonie nie wspomnę. O ile uda w ogóle ukończyć wyścig, wynik będzie nieporównywalny do pozostałych zawodników. Porównanie do dyskusji o tyle obrazowe, co całkowicie nietrafione, mylące i bezsadne.

Proponując komuś jako alternatywę replikę bez BB (a ściślej jeden konkretny model, który znam) , opieram się na doświadczeniach własnych oraz ponad 20 aktywnych zawodników startujących w zawodach przy użyciu właśnie repliki bez BB i nie ciągnących się daleko za "peletonem", ale będących częściowo w czołówce (biorąc pod uwagę kategorie) lub blisko niej.

Łatwo sprawdzić, wyniki są ogólnodostępne:

http://www.actionair...x.php?p=ranking

Biorąc to pod uwagę, to nie tylko nie jest próba argumentacji, ale argumentacja z którą ciężko się nie zgodzić.

 

Takie są fakty, nie mające nic wspólnego z tym, co się komuś wydaje.

Tym bardziej, iż w tym samym wątku zwrócono uwagę, że nawet dobry strzelec nie osiagnie dobrego wyniku na kiepskim sprzęcie.

 

 

Odnośnie szybkości wymiany magazynka, także będę upierał się przy swoim - kwestia treningu, nic więcej nic mniej. Osobną kwestią jest w tym przypadku przygotowanie do strzelania IPSC "palnego".

Da się strzelać szybko i celnie IPSC AA z repliki z "twardym" spustem.

 

Potwierdzeniem powyższych są wyniki osiągane przez zawodników.

Chyba, że ktoś zna jakieś inne fakty (nie przypuszczenia, widzimisię itp.) potwierdzające teorie.

 

Dobrze by było, aby dyskusja jako praktycznie pierwszy wątek dotyczący IPSC AA na forum utrzymywała jak najbardziej rzeczowy, merytoryczny charakter.

Edited by Rogerx
Link to post
Share on other sites

Nie przeczę, że się DA. Gorzej, kiedy w niedalekiej mam nadzieję przyszłości sport ten rozwinie się na tyle, że niedzielnemu kolarzowi reksio przestanie wystarczać i kupi ścigałkę :icon_biggrin:. Tzn- kiedy umiejętności większego grona graczy będą na tyle wysokie, aby przesiadka na wyższy sprzęt była uzasadniona. Jeśli ktoś nie strzela jeszcze pewnie i celnie- lepszy sprzęt istotnie niewiele da.

 

 

Tym bardziej, iż w tym samym wątku zwrócono uwagę, że nawet dobry strzelec nie osiągnie dobrego wyniku na kiepskim sprzęcie.

No to właśnie powtarzam.

 

Chyba dla zobrazowania o co mi chodzi będę musiał zejść do piwnicy i nagrać króciutki filmik bo nie jestem pewien czy rozumiemy się o czym piszę i o co mi chodzi. Coby podnieść merytoryczność :D.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Od siebie, w kwestii czysto technicznej odradzę koli na zamku.

 

Takoż, też i podejrzewałem :(, że to rozwiązanie nie będzie dobre. Chociaż druga opcja bardziej mi się podoba, bo bardziej bardziej zwarta "zabudowa", kolimator niżej. Montaż w pierwszej, tańszej wersji powoduje też, że trzeba mi będzie kaburę przerabiać :(.

Edited by Rogerx
Link to post
Share on other sites

Zależy jaka kabura do ipsc bo są dwa popularniejsze typy, mam na myśli ten który łapie za kabłąk spustowy.

 

Do glocka to ciężko o sensowny montaż boczny ale można sie pokusić o jakieś samoróbki. W hi-capie mam montowany do szkieletu od boku, nawiercone otwory, nagwintowane i jazda śrubkami :D.

 

Czy ja dobrze rozumiem? Open nima bo ludzie nie składają klamek do open a ludzie nie składają klamek do open bo nima open? :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...