Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie IPSC AA


Recommended Posts

Jest wątek o broni - a nawet dwa.

 

A ja bym naprawdę wolał poznać wasze opinie dot. wyposażenia do IPSC AA.

Wiem, że znajdę w sieci tysiące stron dot. ekwipunku do strzelania praktycznego, ale zawsze miło podyskutować z kolegami z "podwórka".

 

Niedawno Taiwangun sprowadził akcesoria do AA (patrz -> http://www.taiwangun..._ipsc.html). Ja rozumiem, że to nic wspólnego nie miało z ostatnimi zawodami IPSC AA? :icon_wink:

 

Używał już ktoś tego? Czy faktycznie można te kaburki z w miarę dobrymi rezultatami używać? Czy są to raczej wyroby kaburopobodne?

 

Ja osobiście zdecydowałem się na adaptację kabury bojowej od IMI. Ale w przyszłości będę myślał nad przesiadką na wieszak.

 

PS> @Wieszak - jasne, że będę - na własnym podwórku wstyd się nie pokazać. Mam nadzieję, że przyjeżdżacie ekipą do Poznania i zostaniecie troszkę dłużej, tak na setunię, dwie? :icon_wink: Ciekawe czy Wojtek S. przyjedzie :)

Edited by eliasz
Link to post
Share on other sites

Na jednym z kilku spotkań jakie mieliśmy na Arenie ASG w Piotrkowicach wypożyczyłem od Ssmita z Taiwanguna kaburę typu speed wraz z pasem, więc mogę opisać swoje wrażenie.

 

Nadają się. Hi-Capy 5 i 6 dobrze się trzymają, nie wypadają. W porównaniu z kaburą typu Serpa, to czas do wyciągnięcia pistoletu i dania wycelowanego strzału skrócił się gdzieś o 1/3. Zatem napewno wieszak jest przydatny i wręcz potrzebny, gdy ułamki już się liczą.

 

Poza tym, tylko na wieszak założymy pistolet open.

Link to post
Share on other sites

Posiadam tę kaburkę "uniwersalną" z oferty taiwangun. Używałem też tej "typ speed". Oba modele dają radę lecz moim zdaniem ta druga jest nieco lepsza, pewniejsza. Do Akszynera nadają się, aczkolwiek wszystko zależy od tego co kto lubi, jednak łatwość dobywania pistoletu jest dużo większa niż w przypadku kabur klasycznych. najważniejszy jest fakt, że posiadają spore możliwości regulacji, dzięki czemu można je ustawić pod siebie.

Link to post
Share on other sites

Czy wykonanie i materiały są na poziomie "dobrej chińszczyzny" czy tez bardziej "najtańszej chińszczyzny"? Pytam bo jak mam wywalić 200zł na coś jakości z podłogi to już przeboleję i prędzej wydam 560 :D. Interesuje mnie czy klamka siedzi pewnie, nie kolibie sie zanadto, czy zatrzask/blokada są solidne, czy gwinty od kontrowania tych wszystkich regulacji pójdą przy pierwszy dokręceniu czy raczej dopiero przy trzecim :D itepe.

Link to post
Share on other sites

Miałem okazję ostatnio "macać", a w zasadzie dopasowywać tą kopię "ghosta", znaczy ta uniwersalną.

Nie jest źle, nie wiem jednak jaka jest trwałość mechanizmu blokady.

Sam korzystam z kopii CR Speeda i ta jest prosta jak budowa cepa.

Tworzywo nie jest złe, "mechanizm" blokowania klamki również banalnie prosty.

Co do możliwości ustawień i jedna i druga oferuje kilka opcji, da się dopasować pod swoje preferencje.

Jeśli zaś chodzi o dopasowanie do klamki, speed ma większe możliwości dopasowania do szerokości kabłąka.

Do speeda bez problemu wejdzie "klocek" i 1911 plus wszystko co pośrodku.

"Duch" ma tylko 2 dystanse, do 2 szerokości kabłąka, 1911 i Hi Capa wchodzą elegancko.

Co pasuje do tej szerszej podkładki nie mam pojęcia.

Jeśli ktoś ma coś pośredniego, będzie potrzebna zabawa w majsterkowicza i też się pewnie da dopasować.

 

Jest jeszcze trzecia wersja wieszaka, którą w ofercie specshop ma już od dłuższego czasu.

http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=104_82_122&products_id=8017&name=BFT_-_Kabura_Kompozytowa_-_IPSC_-_Czarna

Bardzo podobna co speeda, ale różni ją mechanizm blokady.

Z tej też miałem okazję korzystać.

 

Jeśli więc mogę się pokusić o porównanie i swoje spostrzeżenia.

1. najlepiej na pasie trzyma się duch, w drugiej kolejności speed, i na końcu ta ze specshopu.

Wynika to ze sposobu mocowania do pasa.

2. dopasowanie do klamki, moim faworytem jest speed, ale podobnie wygląda to w tej ze spec shopu, na końcu duch, prawdopodobnie Glock wchodzi w tą szerszą podkładkę, 1911 i klony w tą węższą podkładkę, dla pośrednich szerokości kabłąka pozostają prace ręczne.

3. pewność trzymania klamki podczas "spaceru", wg mnie najlepiej trzyma speed, ale to są moje subiektywne odczucia.

4. blokada, tu z kolei najlepiej wypada duch i ta ze spec shopu, system blokowania jest tak ustawiony, że nawet jeśli zapomnisz odblokować wieszak, wyciągając pistolet z wieszaka zwalniasz blokadę, w speedzie nie jest to tak "intuicyjne".

 

A zdarzyła mi się parę razy, w jakimś dziwnym odruchu przygotowując się do startu zablokować wieszak.

Blokada jest w zasadzie potrzebna tylko poza przebiegiem. Chodząc z pistoletem na wieszaku możesz zahaczyć o coś, o kogoś i klamka może znaleźć się na ziemi. Zgodnie z przepisami, jeśli wypadnie ci z kabury/wieszaka pistolet, podnieść go może tylko sędzia.

Jeśli chodzi o odblokowane wieszaki, trzymają na tyle dobrze pistolet, że przypadkowe wypadniecie pistoletu tuż przed startem jest prawie niemożliwe.

 

Jeszcze tylko dodam, że 7" Hi Capa do OPEN bez problemu wchodzi i do speeda i do tej wersji ze specshopu.

Do ducha długość pistoletu jest bez znaczenia, bo trzyma tylko za kabłąk.

 

Jednak równie ważny co wieszak jest pas.

Nie miałem okazji sprawdzić jakości tego co jest u krakmanów, ale porządny pas z CR Speeda czy AA nie jest strasznie drogi.

http://www.asgshop.pl/sklep/catalog.php?cat=183

Na co zwrócić uwagę?

W moim odczuciu najważniejsza jest sztywność całego układu, jednak na tyle by nie przeszkadzała.

Jakość podpinki do pasa ma duże znaczenie. Profesjonalne pasy dają tego gwarancję.

Pamiętajcie, jak zawiesicie na tym wieszak, ze 3 bądź 4 magazynki, to trochę zaczyna ważyć.

Jak napisał dexter, jak wszystko zaczniesz ustawiać pod siebie, to jak pas będzie do kitu, nie utrzyma Ci tego tak, jak Ty to będziesz chciał mieć ustawione.

Jak szukasz oszczędności, kup tańszy wieszak - znaczy kopię zamiast oryginału.

Kup tańsze ładownice, te na taiwangunie kopie CR Speeda - korzystam z oryginałów i jestem z nich zadowolony.

Ustawiasz tak jak Ci pasuje, czy do OPEN czy do standardu, tak se ustawisz by było szybko i wygodnie.

Pas kup jednak porządny, będzie Ci długo służył.

 

To tyle informacji z mojej strony.

Link to post
Share on other sites

Kopia ghosta ma w moim przypadku dwie wady.

1. odkręcające sie śrubki mocowania kabury do pasa. Dwie zgubiłem.

2. sposób trzymamania pistoletu w kaburze sprawia, że przy wyciąganiu, w przypadku klocka mocno rysuje się kabłąk. Dodatkowo klocek nie trzyma się w niej zbyt pewnie. Może to kwestia większego pomajsterkowania przy niej.

 

Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem pas CR Speed Super Hi-Torque Range Belt (w asg shop ). Przyznam szczerze, że jest to mój pierwszy pas do IPSC.

Ale według mnie jest odpowiednio sztywny. Duży zapas rzepu do zapięcia. Pas trzyma sprzęt nawet bez wpięcia do szluwek.

Wykończenie jest przyzwoicie wykonane. Kabura i ładownice trzymają się bardzo dobrze - nic się nie przesuwa.

 

Co do kabur - ciekawi mnie ilu aktywnych uczestników ligi faktycznie jedzie na wieszakach, a ilu na bojowych. Może ktoś się pokusi o zestawienie a la Yarlan (jak to z klamkami)? :)

 

Co do opinii Dexterkraka podejdę co najmniej powściągliwie - kolego, strzelałeś zawody? Nie? To proszę powstrzymaj się od wyrażania tak dogmatycznych opinii.

 

Fajnie, że temat się rozwija - dzięki takim postom jak Kusiola na pewno można będzie się czegoś poduczyć :icon_wink:

Edited by eliasz
Link to post
Share on other sites

Na początek należy sobie zadać pytanie czy wieszak jest mi niezbędny?

 

Jeżeli strzelasz klasę open - tu krótka piłka - TAK.

 

W pozostałych klasach?

Pozwolę sobie krótko opisać wady i zalety :)

 

Generalnie wieszak ze swoją wszechilością śrubek pozwala dostosować ułożenie broni mocno pod strzelca. Niektóre mają więcej opcji regulacji, inne mniej - ale przynajmniej jeden kąt oraz odległość od ciała - to podstawy.

Drugim plusem wieszaków jest to, że umożliwiają szybsze dobycie broni. Że podkreślę słowo - umożliwiają, a nie zapewniają. By urwać z 0.1 sekundy na dobyciu względem kabury trzeba poświęcić naprawdę długie godziny odpowiedniego treningu.

Mało tego, że długie godziny to jeszcze technika dobycia z Ghosta czy z CR'ki jest, może nie zupełnie - ale inna.

 

W przypadku wieszaka może się zdarzyć, że nam broń wypadnie podczas dobycia - 100% DQ. Wszystkie przypadki wypadnięcia broni po sygnale startowym, jakich byłem światkiem - były na wieszakach. A fakt, że były - znaczy że jest to możliwe, mało tego, a nawet że zdarza się.

 

Jeżeli miałbym coś proponować, na początek - to bardzo fajną kaburką jest UncleMike's Kydex, bez płetwy.

Kabura ma kilka śrubek do wyregulowania kąta czy wysokości, zabezpieczona jest klikiem na szarpnięcie, kosztuje - chyba poniżej 100PLN.

ew. jej podróbka - Bladetech 5.11, z plastiku - równie dobra, w takiej samej cenie. (brać bez płetwy!)

 

W przypadku glocków - należy pamiętać, że airsoftowe pistolety są ciut szersze od palnych - trzeba dobrać odpowiedni nacisk w zatrzasku.

Nigdy nie zdarzyło mi się by pistolet wypadł mi z kabury - a uskuteczniałem z nią nie raz konkretne sprinty na torze.

 

W tej chwili używam kabury Stingera Ghosta. Jest to kaburka wyczynowa pod IPSC z mocowaniem zdjętym z wieszaka - czyli wszystkie plusy wieszaka, plus bezpieczeństwo użytkowania. Polecam. Cena też przyzwoita - bo ok 300PLN (to nie jest chińska podróbka)

 

Co do wieszaków - to wersje oryginalne - wszystkich firm są bardzo dobre - kwestia wyboru pod względem dobycia.

Chodzi o różnicę wynikającą z tego czy wieszak jest wyposażony w podstawkę pod lufę czy łapie broń bezpośrednio za kabłąk.

Te z podstawką są bezpieczniejsze, te na kabłąk są szybsze. Ale różnica wyjątkowo mało zauważalna i dopiero na eksperckim poziomie doświadczenia.

 

Jeżeli rozmawiamy w kwestiach podróbek - to niestety, są słabsze - niewiele, bo niewiele - ale różnica jest. Osobiście mam podróbkę CRSpeeda - generalnie jest spoko, jednak używam G.Stingera. Wiem, że z ustawieniem p.Ghosta były problemy - ale jak się ja już wyreguluje, to też chodzi całkiem przyzwoicie.

 

Różnica w cenie pomiędzy podróbką a oryginałem jest bardzo wyraźna i warta tej różnicy w jakości.

 

 

Ah - jest jeszcze fajny wieszak Race Master DAA - podobno najlepszy z wymienionych powyżej. Bardzo dużą jego zaletą dla osób posiadających kilka pistoletów jest to, że wystarczy jednym kliknięciem zmienić stosunkowo tani insercik, by przygotować wieszak do pracy z inną bronią.

 

 

 

Wracając do pytania co wybrać... Może będę monotematyczny, ale najlepiej wpaść na zawody i pomacać sprzęt innych strzelców :)

 

Jeżeli chodzi o pozostałe wyposażenie - to niezależnie czy będziemy mieli kaburę, wieszak - sztywny pas do IPSC bardzo ułatwia sprawę.

Podkreślałem, przy okazji kabur by nie brać tych na płetwie - chodzi o to że te 'szlufkowe' można skręcić śrubami na stałe do pasa.

Ustawiamy sobie raz a dobrze i zawsze mamy kaburę zawieszoną co do milimetra w tym samym miejscu. Ważne, bo czasmi te milimetry mogą spowodować, że strzelec zostanie wyrzucony ze swojej klasy do OPEN.

 

W przypadku ładownic - też mamy spory wybór. Regulacja kąta to podstawa. CRspeedy dają możliwość regulowania tylko kąta nachylenia. W Ghostach możemy sobie ustawić magazynki prostopadle do ciała. Niektóry twierdzą, że to lepsze ustawienie, ja się z tego rozmyśliłem.

 

Osobiście używam zestawu 3ch ładownic Ghosta oraz jednej podwójnej prostopadłej BladeTech - w sumie 5 magów.

Nie miałem sytuacji, że mi zabrakło, miałem sytuację, że potrzebowałem wszystkich :)

Link to post
Share on other sites

No i to jest właśnie Twój problem.

 

A akurat mi chodziło o:

Jeszcze się nie dorobiłem wieszaka ale ustaliłem już, że bojowe kabury się nie bardzo nadają. Tzn nadają się tak jak tania klamka- da się ale to nie to.

I jeżeli przeczytać Twój tekst o tanich klamkach (w innym wątku) to ...

Link to post
Share on other sites

To wychodzi to co napisałem- da się. Ale jest to rozwiązanie gorsze. Jeśli kabury "bojowe" są równie dobre co "wieszaki" to czemu do jasnej anielki używa się "wieszaków" a nie "bojowych"?

 

I to nie jest mój problem. Ja po prostu stosunkowo wcześnie (pewnie dlatego, ze nie jestem majętny i nie stać mnie na tani sprzęt) wyrosłem ze świata bajek w którym da się jednocześnie tanio i dobrze. To, że większość ma tanio i nie koniecznie dobrze (acz to w kontekście klamek bardziej bo akurat chińskie "wieszaki" kosztują z grubsza tyle co niektóre firmowe bojowe) nie oznacza, że jest to rozwiązanie optymalne. A ja szukam rozwiązań optymalnych. Może nie klamka za 3000zł ale i na pewno nie za 300. Może kabura nie "oryginalna" sportowa- ale na pewno nie bojowa. Może kulki nie grand mastery ale i na pewno nie pejoty.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Ad wszyscy

Tak jak mania Dominik - przyjdzcie na zawody ,lub trening i......pomacajcie, załóżcie itp.

 

Jeden woli brunetki inny Rude / Roger/ :icon_lol:

Ze speedem jakij est trzeba się oswoić inna technika wyciągania.

Ale jak kupisz wszystko dla siebie i wiesz ,że to to

to śrubki się zalewa np cjanopanem lub innym i się nie odkręcą ,potem wystarczy podgrzać kilka sekund np zapalniczką i ładnie się rozkręcają / -stary sposób rusznikarski - ja tak robię u siebie na zakładzie i nie ma problemu.

Co do wypadania broni ze speedów - to Dominik ma 100% rację / zwłaszcza bojowe i w open jak są w pełni załadowane magazynki.

Ale i na to jest rada.

Wystarczyć kupić lub uszyć pokrowiec.

I po problemie

broń nawet jak wypadnie to trzyma się w pokrowcu.

 

polecany w szczególności do green gazów bo jak go ocieplicie to i klamkę ogrzeje.

Nie kurzy broni itp .

A tak nawiasem to połowa ludzisk się zawsze pyta -- a co jest pod pokrowcem?

 

I po problemie.

DVC

JKL

Link to post
Share on other sites

Opcja od biedy - 2

Opcja normalna - 3.

 

Zazwyczaj start jest w kondycji broni załadowanej - czyli z podpiętym magazynkiem, wtedy jest luzik. Jednak gdy będziesz miał start z pistoletem pustym, wtedy trzeci magazynek musisz upychać po kieszeniach, jeżeli będziesz zamierzał go użyć na torze.

 

Jeżeli zamierzasz kompletować sprzęt pod IPSC - kup 3 sztuki. Tak jak pisałem wcześniej, ja używam 5ciu i zdarzało mi się użyć wszystkich.

Link to post
Share on other sites

Możesz mieć tyle ile upchniesz na pasie i w kieszeniach - zgodnie z przepisami :icon_smile:

 

Czyli:

w Open możesz się obwiesić jak chojna łańuchem na wielkanoc, w pozostałych klasach - tylko z tyłu do cięciwy obwodu pasa przechodzącej przez kości biodrowe - matematycznie rzecz ujmując.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...