Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Baofeng UV-5R - problem z obsługą


Recommended Posts

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ale standardowo masz odsłuch na obydwa kanały. Tylko jak jest ctcss ustawiony, to niestety nie łapie to od razu :/ Musi chwile po nadawać, żeby krótkofalówka się przestawiła.

 

Niebieskim przyciskiem A/B przełączasz tylko nadawanie pomiędzy tymi kanałami.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja mam pytanie właśnie związane z obsługą kanałów A-B.

 

Wiem można ustawić:

-priorytet A nadawanie i odbiór, B-tylko odbiór (ale za pomocą przycisku AB nie można na zmienić ręcznie na B nadawanie)

 

-priorytet B nadawanie i odbiór, A-tylko odbiór (ale za pomocą przycisku AB nie można na zmienić ręcznie na A nadawanie)

 

-bez priorytetu czyli można nadawać i odbierać na dwóch kanałach zmieniając je przyciskiem AB.

Ale tu jest problem bo np jestem na kanale A i na nim nadaje jednak gdy tylko radio złapie sygnał na kanale B trwale przestawia się na B-(gdy naciśniemy przycisk nadawania nadajemy już na B)- i na odwrót a gdy złapie sygnał na A znów "trwale" wraca na A.

Z czym mam problem?

Chciałbym ustawić sobie swobodne przestawianie kanału na którym nadaje za pomocą przycisku AB ale tak abym to ja decydował na którym kanale odbieram i nadaje a nie radio samo przestawiało się gdy coś bzyknie na A lub B.

Owszem można to zmienić w menu jednak trzeba się wtedy trochę naklikać zmieniając priorytet, a ja chcę to robić tylko jednym przyciskiem AB.

Da się ? Jakaś zmiana softu radia, ktoś coś wie? :zastanawia:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Mam Baofeng UV-5RU i nie wiem w jakim trybie programować z klawiatury kanały PMR w "chanell mode" czy "frequency mode"?

Siedzę pół dnia nad tym radiem i mnie trafia... Nie potrafię przegryźć się przez całe to nazewnictwo. Próbowałem znaleźć jakiś punkt we Wrocławiu żeby zanieść do zaprogramowania ale gdy w rozmowie telefonicznej podaję nazwę radyjka to się okazuje, że nie znają marki. Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

W frequency mode. Wpisujesz z klawiatury jaką tam częstotliwość sobie wymarzyłeś, wchodzisz w menu, najprawdopodobniej pod numerkiem 27 masz MEM-CH, wcisnasz znowu przycisk menu, wybierasz(strzała w górę, w dół) bank pamięci, w którym to ma być zapisana ta częstotliwość i znowu wduszasz menu. Tylko, że jak pamiętam to trzeba zapisywać w pustej komórce, nie można nadpisywać kanałów. Więc trzeba najpierw wyczyścić jak potrzeba, opcją w menu DEL-CH.

Link to post
Share on other sites

Jak umiesz lutować to możesz w 10 min zrobić sam kabel do programowania tylko, że COM. Prawdopodobnie podszedł by tez inne kabelki takie jak od noki po com. Wystarczyło by tylko zamiast wtyczki noki dać jacka 3.5 i 2.5 mm. Taka ciekawostka, że kabel własnoręczny działał na chripie tylko, ale to i tak wystarczy, żeby zaprogramować sobie kanały

Link to post
Share on other sites

Taka ciekawostka, że kabel własnoręczny działał na chripie tylko, ale to i tak wystarczy, żeby zaprogramować sobie kanały

Chrip jest super programem i działaja wszystkie opcje - dedykowany soft działa średnio (u mnie) a Chrip potrafi nawet wyłączyć radio FM

Link to post
Share on other sites

Kabel będę miał za kilka dni ale póki co walczę i nie dam za wygraną ;)

 

Udało mi się dodać dwa kanały PMR:

 

CH-001 446.00625

CH-004 446.04375

 

Tyle, że wyświetlacz pokazuje:

 

CH-001 446.000

CH-004 446.037

 

Tak ma być?

 

Jeszcze jedno pytanie - czy dobrze rozumiem, że przycisk A/B służy do tego aby wybierać kanał do nadawania a pod spodem kanał do nasłuchu?

:icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Kabel będę miał za kilka dni ale póki co walczę i nie dam za wygraną :icon_wink:

 

Udało mi się dodać dwa kanały PMR:

 

CH-001 446.00625

CH-004 446.04375

 

Tyle, że wyświetlacz pokazuje:

 

CH-001 446.000

CH-004 446.037

 

Tak ma być?

 

Jeszcze jedno pytanie - czy dobrze rozumiem, że przycisk A/B służy do tego aby wybierać kanał do nadawania a pod spodem kanał do nasłuchu?

:icon_lol:

A przestawiłeś funkcje STEP na 6.25? Bo inaczej zawsze Ci będzie inną częstotliwość ustawiać. Bo wtedy możesz ustawić tylko wieloktrotność STEP, czyli 6.25, 12.5, 18.75 itd.
Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że dla kanału A i B można ustawić inny krok strojenia, może pomoże Ci takie info. Ale jeszcze raz - odpal freq mode, wklep z klawiatury 446.000, wejdz w menu, STEP i ustaw 6.25. Wróć do głównego ekranu, nadal się wyświetla 446.000, a teraz wduś strzałeczkę do góry a wskoczy 446.00625. Teraz zapisz kanał, tak jak w poprzednim moim poście pisałem.

Edited by falloutpl
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Witam serdecznie. Ponowne odświeżenie kotleta. Radio Baofeng UV5R przyszło do mnie dzisiaj i wszystko na pierwszy rzut oka działało. Zaprogramowałem sobie kanały, mogę odbierać, nadawać, jest radio, latarka i w ogóle te wszystkie bajery, ale... nie mogę za pomocą przyciska (ten niebieski) A/B przełączyć na drugi z wybranych kanałów. Nie wiem dlaczego. Po prostu strzałka przeskakuje na około 0,1-0,2s (ledwo zauważalne przeskoczenie) po czym wraca na górę. Może jest to wina jakiś ustawień?

 

Proszę o porady. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...