Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gdzieś w połowie wątku się tym zajmowałem. Testowałem różne filtry: od chińskich po dobre :-) Część miała podaną charakterystykę. Problemem było zdobyć inne niż chińskie emitery + rozkład emitowanego przez nie widma. Koniec końców wyszło na to że szukając wiarygodnych dokumentacji emiterów trafiłem na diody laserowe IR, które jeśli kupić od dobrych producentów, nie robią takich kłopotów jak zwykłe ledy mocy. Oczywiście mają jeszcze cały szereg innych zalet, więc moja rekomendacja to przejść na diody laserowe 835nm. Powyżej to już chyba jest poza typowym zakresem czułości przetworników gen1/1+ .

Link to post
Share on other sites

no jak teraz spojrzałem to nie wytnie, peak się zaczyna przy 600nm, a kończy przy 700nm czyli pod koniec pasma widzialnego...

 

po czym się zorientowałem gościu wysłał mi wykres nie do tego filtra co trzeba, tylko do innego

https://pl.aliexpress.com/store/product/9x9x1-0mm-650nm-Laser-High-Trasmittance-Filter-against-400nm-1100nm/211860_710513590.html?spm=a2g17.12010615.0.0.44b31bacIf7hOF

Link to post
Share on other sites

http://imgie.pl/image/HkbHB mam wykres do właściwych szkiełek

 

zacząłbym od HWB-800 i HWB-830.

+ emiter led 850nm @1W, lub emiter ld 808nm.

Można też poeksperymentować z dowolnym bazarowym zielonym laserem. Cała wiązka 532nm powinna być wycięta, a 808nm powinna częściowo przejść.

Warto też zapoznać się z przykładowymi kartami od diód led i diód laserowych.

Inna sprawa że te wykresy filtrów nie wyglądają na wynik pomiaru, a raczej oczekiwania producenta....

Jeśli cena filtrów nie zabija to bierz wszystkie :-) i podziel się potem przemyśleniami.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Cześć, Panowie i Panie, czy jest ktoś, kto mógł by mi to naprawić? https://www.terapeak.com/worth/night-gear-nzt-300ex-night-vision-ir-infrared-handheld-scope-2-5x-gen-1/371862332337/

 

Czy to w ogóle warto naprawiać?

Przepraszam, ale kompletnie się na tym nie znam, a jakiekolwiek informacje na ten temat znalazłem na Waszym zacnym forum. Niczego nie chcę sprzedać. Potrzebuję tylko pomocy w tym zakresie. Odziedziczyłem to i nie wiem czy to wywalić czy naprawiać.

Link to post
Share on other sites

@drug

Trochę napisz o objawach tego "niedziałania"

Jeżeli nie ma obrazu, to:

1: wymień baterie i sprawdź/oczyść pola stykowe

2: sprawdź pobór prądu po włączeniu

3: sprawdź czy działa doświetlacz (w ciemnym pomieszczeniu powinna być widoczna czerwona poświata doświetlacza)

 

Wg mnie jeżeli to naprawiać to tylko wtedy jeśli uszkodzony jest włacznik, zasobnik baterii itp. Wymiana lampy to co najmniej 300-500pln jeśli są typowe. Elektronika to też okolice 300 pln.

Proste naprawy - tak, coś większego raczej nie warto.

Link to post
Share on other sites

@drug

Trochę napisz o objawach tego "niedziałania"

Jeżeli nie ma obrazu, to:

1: wymień baterie i sprawdź/oczyść pola stykowe

2: sprawdź pobór prądu po włączeniu

3: sprawdź czy działa doświetlacz (w ciemnym pomieszczeniu powinna być widoczna czerwona poświata doświetlacza)

 

Wg mnie jeżeli to naprawiać to tylko wtedy jeśli uszkodzony jest włacznik, zasobnik baterii itp. Wymiana lampy to co najmniej 300-500pln jeśli są typowe. Elektronika to też okolice 300 pln.

Proste naprawy - tak, coś większego raczej nie warto.

 

Kontrolki sie palą, lampa czerwona pod optyka również, ale w wizjerze cisza i ciemność.

Link to post
Share on other sites

Wiesz tutaj nawet nie chodzi o sprzedaż, bo mi na tym nie zależy. Bardziej chodzi mi o to by to mieć i żeby działało. Mam działkę w głuszy i po prostu by się przydało.

 

Ciekaw jestem, gdzie mogę to naprawić?

Może jest tutaj ktoś kto by do tego zajrzał i wycenił?

Link to post
Share on other sites

W2o chodzi zapewne o to, że koszt naprawy tego noktowizora, z uwagi na symptomy "poważniejszej" awarii, będzie najprawdopodobniej oscylował w okolicach ceny (lub nawet powyżej) identycznego lub odpowiadającego parametrami urządzenia z rynku wtórnego (oczywiście, w pełni sprawnego). Wniosek - raczej może nie być warto naprawiać.

 

A sam W2o to raczej jeden z najlepszych speców od tego typu sprzętu w Polsce, więc jeśli tak mówi, to możesz przyjąć, że jest w tym dużo prawdy ;).

Link to post
Share on other sites

W2o chodzi zapewne o to, że koszt naprawy tego noktowizora, z uwagi na symptomy "poważniejszej" awarii, będzie najprawdopodobniej oscylował w okolicach ceny (lub nawet powyżej) identycznego lub odpowiadającego parametrami urządzenia z rynku wtórnego (oczywiście, w pełni sprawnego). Wniosek - raczej może nie być warto naprawiać.

 

A sam W2o to raczej jeden z najlepszych speców od tego typu sprzętu w Polsce, więc jeśli tak mówi, to możesz przyjąć, że jest w tym dużo prawdy :icon_wink:.

 

Ja Wam wierzę, tylko skoro naprawa może kosztować tyle co używka to ja wolę naprawić, bo kupując używkę nie mam gwarancji co kupuję. Niestety w swoim życiu miałem zbyt wiele takich przypadków, że kupowałem używkę, a potem musiałem ją naprawiać.

No chyba, że sprzęt nawet nowy jest kiepskiej jakości i naprawa się nie opłaca, bo kupno tego sprzętu jako nowego jest już pomyłką. Wiecie o co chodzi? ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Mam pytanie w sprawie wałkowanego już pnw-57a

 

Szukam nokto dosłownie na dwie-trzy strzelanki roku, używać go chcę głównie do obserwacji podczas postoju w patrolu/pilnowaniu punktu. Z racji tego mam dość mały fundusz przeznaczony na to - ok 400zł.

 

W założeniach miałem kupno pnw-57a, zamocowaniu go na plastikowym mich2000 wraz z zasilaniem z lipo 11,1 3000mah.

 

Iluminatorem byłby już gotowiec(np:http://www.mhunt.pl/latarka-ultrafire-wf-501b-ir-3w-podczerwien-940nm) ew. samoróbka oparta na wymianie diody w normalnej latarce LEDowej.

 

Słyszałem kwestie tego że diody IR można widzieć gołym okiem - ale na jakiej fali? 900nm? 800nm? Jaka dioda byłaby najlepsza dla gen 0 aby uniknąć tej kropki oraz bycia widocznym przez gen 1 i 2 . Pożądany prze zemnie zasięg widzenia w nocy to ok. 70m w lesie.

Link to post
Share on other sites

Co byś nie wymyślił to posługując się jakimkolwiek REFLEKTOREM podczerwieni będziesz zawsze widoczny jak na dłoni - dokładniej reflektor. Nie wymyślił chyba nikt żarówki, diody która emituje podczerwień widzialną tylko dla Ciebie i Twojego nokto a niewidzialną dla innych systemów. Dlatego im wyższa generacja tym czulsze wzmacniacze światła które docelowo w najnowszych urządzeniach nie potrzebują reflektorów bo starcza im oświetlenie które generuje przyroda, albo emisja cieplna otoczenia, przedmiotów, urządzeń itp.

 

Jak chcesz na PNW57A coś obserwować na jakimś posterunku to da Ci przewagę tylko w sytuacji kiedy przeciwnik nie będzie miał ŻADNEGO urządzenia nokto. Ba, mało tego jak z drugiej strony ktoś będzie miał PNW57A i nie będzie niczym sobie świecił to tylko ułatwisz mu zadanie w kwestii znalezienia Ciebie.

Link to post
Share on other sites

Nie jest przypadkiem tak że generacje powyżej 0 mają inny zakres widzianej fali i np: taka 900-1000nm jest niewidoczna dla nowszych noktowizorów? Dodatkowo z tego co doczytałem - im wyższa fala tym mniejszy efekt czerwonej kropki.

 

Świadom jestem tego że inne gen 0 będą mnie widzieć , jestem w stanie ponieść takie ryzyko

Link to post
Share on other sites

Tzn. nie do końca tak jest. Specem nie jestem, więc jak zwykle trzeba by liczyć, że odpowie W2o, ale o ile dobrze kojarzę, to.

 

Noktowizory różnych generacji nie tyle działają na różnych długościach fali, co nowsze generacje (oprócz oczywiście znacznie bardziej czułych przetworników) mają ten zakres długości fali szerszy.

 

Nie pamiętam dokładnie na jakiej długości fali działa generacja 0 (jesteś pewien, że jest to 900-1000nm?), ale jeśli takiej, to bez problemu źródło promieniowania wykryją noktowizory gen2 i gen3 (jako świecącą w lesie latarkę). Nawet gen1 powinno widzieć takie źródło światła (pomimo iż najefektywniej korzysta z mniejszej długości), może już nie tyle jako "latarkę", co raczej na pewno jako mocno żarzący się punkt.

 

Także nieuzbrojonym okiem powinieneś być w stanie zobaczyć w całkowitej ciemności delikatną poświatę generowaną przez wiele diod ~950nm, choć będzie ona bardzo słaba i głównie widoczna, kiedy skierowana jest bezpośrednio w Ciebie. Jest to związane z inną przypadłością: większość diod oprócz właściwej długości fali, generuje pewną część promieniowania (tzw. "śmieć") w okolicznym zakresie, a ten wpada w spektrum widzialne dla nieozbrojonego oka (i innych generacji noktowizorów). W przypadku oświetlaczy o mniejszej długości fali, np. 850nm, jest to już bardzo mocno widoczne gołym okiem.

 

Koledzy bardziej obeznani w temacie proponują zazwyczaj pokombinowanie z diodami laserowymi, których zakres emisji jest znacznie węższy niż tradycyjnych diod. Ale znowu: warto upewnić się, czy generacja 0 będzie pracowała w podanej przez Ciebie długości, bo tego nie jestem pewien (nie miałem długiego kontaktu z takim sprzętem).

 

 

Ogólnie co do samego pomysłu z PNW-57A , to raczej nie będziesz z tego zadowolony. Gabaryty, waga i ogólna upierdliwość używania takiego sprzętu będzie raczej niewarta jego zalet. Po prostu dość rzadko noktowizory przydają się w opisanej przez Ciebie roli, by warto było taszczyć ze sobą dodatkowe kilogramy tego starego sprzętu.

 

Osobiście (po raz kolejny w zasadzie w tym temacie) poleciłbym zamiast tego pójście w kierunku używanego noktowizora pierwszej generacji, bez przybliżenia, pokroju tanich Yukonów czy Pulsarów. Na rynku wtórnym dość regularnie pojawia się taki sprzęt w dobrym stanie, w budżecie w którym się zmieścisz. Choć oczywiście mają wszystkie wady noktowizorów tej generacji, to są przynajmniej znacznie lżejsze i nie boli już aż tak taszczenie ich przy sobie. Przy zastosowaniu zewnętrznego oświetlacza 850nm jesteś w stanie osiągnąć w sprzyjającym terenie te 50 metrów zasięgu i wykorzystywać sprzęt tak jak sobie to założyłeś. W dodatku, taki noktowizor możesz (i nawet powinieneś) użyć na replice, a to otwiera nowe możliwości (temat na inny post). Używając oświetlacza IR oczywiście będziesz widoczny w sposób opisany wcześniej, ale na to już raczej nie ma rady.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jakie długości fali wchodzą w zakres jakiej generacji, ale wiem, że PNW57A żeby coś sensownego pokazał potrzebuje reflektora samochodowego. A takie źródło światła zobaczy każdy inny nokto "z za siedmiu wzgórz". Owszem, można próbować używać go "w trybie pasywnym" ale nie w lesie bo za ciemno. W mieście, zabudowaniach gdzie są jakieś latarnie itp coś tam pooglądasz.

 

W skrócie ten noktowizor to sprzęt do prowadzenia pojazdów a nie do "skrytej" obserwacji. Jak go włączysz, założysz na patrzałki i włączysz jakikolwiek reflektor to w lesie w nocy będzie równoznaczne z włączeniem porządnej latarki dla tych którzy będą patrzyli z drugiej strony przez cokolwiek co widzi podczerwień. Tym, że ktoś zobaczy diodę IR gołymi oczyma możesz się nie przejmować - to poziom "światła" na poziomie mniejszym niż świetliki latające czasem po lasach.

Link to post
Share on other sites

Mam pytanie w sprawie wałkowanego już pnw-57a

 

Szukam nokto dosłownie na dwie-trzy strzelanki roku, używać go chcę głównie do obserwacji podczas postoju w patrolu/pilnowaniu punktu. Z racji tego mam dość mały fundusz przeznaczony na to - ok 400zł.

 

Powiem tak - daj Panie spokój.;)

 

Miałem to cudo kiedyś na głowie - ciężkie, niewygodne, bez doświetlenia spisuje się tylko w pogodne, księżycowe noce na otwartej przestrzeni. Nie wyobrażam sobie nosić tego na głowie.

 

Nie kupuj tego wynalazku. Portfel i szyja będą Ci wdzięczne.

 

Pożądany prze zemnie zasięg widzenia w nocy to ok. 70m w lesie.

 

Jeżeli bardzo chcesz pozostać w sowieckich klimatach - szukaj celowników noktowizyjnych NSP-3, bo czasami da się je wyrwać w tej cenie. Ciężkie, niewygodne paskudztwo, ale i tak o niebo lepsze niż PNW-57A. Chociaż bez doświetlenia w lesie to zobaczysz tylko szaroburzieloną kaszę i może zdarzyć się, że koledzy bez noktowizora widzą lepiej niż Ty.;)

 

Jak radzi Logan - lepiej już kupić tego Yukona. Szału nie robi, ale gorszy niż te starocie nie będzie. A przynajmniej sporo lżejszy.

Link to post
Share on other sites

I dobrze robisz. Co do Yukona, to jeśli chcesz być z niego zadowolony, to polecam:

 

1. Zapomnieć o jakiejkolwiek możliwości montowania na głowę;

2. Szukać wyłącznie używek, ale najlepiej ze sprawdzonego źródła (ostatnio widziałem za 350 PLN);

3. Jak najszybciej pomyśleć o montażu na replikę i zewnętrznym oświetlaczu.

 

Dlaczego:

 

Ad.1. Jedynki na głowie sprawdzają się słabo: wąski kąt widzenia i konieczność używania oświetlacza by widzieć więcej niż gołym okiem robią swoje;

Ad.2. Ponieważ cena nowych jedynek często nie jest adekwatna do oferowanych możliwości, a na rynek wtórny regularnie trafiają produkty w dobrym stanie, które zawiodły pierwotnych nabywców (wyobrażenia o noktowizorach często są mocno przesadzone wśród osób, które nie miały z nimi kontaktu);

Ad.3. W przypadku chęci obserwacji terenu, dostęp do noktowizora jest szybszy niż każdorazowe wyciąganie go z ładownicy. Ponadto, zewnętrzny oświetlacz zamontowany na replice zawsze świeci w tym kierunku, w którym patrzy noktowizor, a w momencie wykrycia przeciwnika możesz od razu otworzyć ogień. Sam oświetlacz IR ułatwi też celowanie "po kulkach" podczas strzelania, ponieważ oświetla kulki w taki sam sposób, jak w nocy robi to latarka dla nieuzbrojonego oka.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...