Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam.

 

Pewnie jest to dość dziwne i nietypowe pytanie (w sumie to kilka pytań), ale chodzi mi o ten specyficzny kamuflaż na hełmach amerykańskich żołnierzy w Panamie - te takie jakby paski z materiału czy czegoś:

 

http://tinyurl.com/n9hhyrz

 

Mianowicie: czy tego typu kamuflaż był używany gdzieś poza Panamą? Jakie jednostki amerykańskie go używały - bo chyba nie wszystkie, prawda? No i najważniejsze - jak można by odtworzyć taki kamuflaż (bądź też gdzie można by go dostać)?

 

Z góry przepraszam, jeśli pytanie jest głupie, lecz mimo poszukiwań nie znalazłem informacji na ten temat.

 

Pozdrawiam i, również z góry, dziękuję za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tyle udało mi się znaleźć w internecie, może naprowadzi Cię to trochę

 

 

I have a "Rag Top" cover. It is made of old BDU strips sewn on Kevlar cover. It is hard to come by, lucky I got it from a friend who used to be with 7th Infantry Division although he never seen action in Panama and Grenada. According to him, 7th ID decided to go "tactical" so they issued "rag top" to everyone in division even though not everyone deployed to Panama. Rangers were known to wear this type of cover as well.
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Cześć. Mam dwa pytanka.

 

Czy Aimpointy 3000 były już używane w panamie (Na stronie producenta jest podana data wprowadzenia do produkcji 89', a operacja odbyła się w grudniu, więc jest duże prawdopodobieństwo użytku przez specjasów)?

 

Drugie pytanie, to czy podczas tej samej operacji, Delta używała już kasków Pro-Tec oraz gogli SW&D?

 

Z tego co wyczytałem w innych tematach były rzadkie wśród przeciętnych żołnierzy piechoty, ale można było je znaleźć np. w załogach LAVów 25.

Edited by Yahalom
Link to post
Share on other sites

rok produkcji nie oznacza , że dany sprzęt od razu ląduje w jednostkach.

PASGT teoretycznie był na wyposażeniu od 1980 a połowa żołnierzy na Grenadzie i tak nosiła M1, M69 lub mieszane elementy. Na fotach z Panamy też dużo osób nosi M69, karabinki M16A1, szelki H. (9 lat po oficjalnym wprowadzeniu systemu)

Wojsko najpierw używało sprzęt znadjujący się w magazynach.

 

Delta używała sporo sprzętu przeznaczonego dla jednostek SWAT, więc poszukałbym w tę stronę. Szukałeś już informacji/fotografii na ten temat czy może czekasz na "gotowca"?

 

Nie widziałem fotografii żołnierzy (marines, rangers, 7th ID, 82abn), którzy nosiliby SW&D

Załogi pojazdów - to co innego

 

A tak na szybko to polecam te pozycje, pozwolą Ci odrobinę wgłębić się w temat:

Rottman-Volstad "Panama 1989-1990" (Osprey)

Rottman-Zgonnik " Operation Just Cause"(Concord)

Green - US Army Light Forces (Concord)

Rottman - Inside US Army (osprey)

Edited by Belfer
Link to post
Share on other sites

Belfer, dużo konkretnego info, dzięki wielkie. Szukałem trochę fotek, no cóż, a szukając ich natrafiłem (bardzo szybko) na coś, co było opisane na DF w Panamie. Wszystko było fajnie, gdy po paru minutach nie natrafiłem na to samo zdjęcie, tyle że z opisem jakoby miało pochodzić z Grenady. Wolę się spytać dla pewności, czy już w 89 1-SFOD używała Kasku pro-tec.

 

Co do PASGT - trafiając na foty marines na początku zdziwiłem się, że 30% żołnierzy wciąż używała Hełmów M1. Jednak po dosyć obszernym przeglądzie zdjęć uznałem to za rutynę ;)

 

No i pozostaje sprawa Aimpointa 3000.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Nie widziałem, żeby jaka kolwiek jednostka (Regularni, specjalni itp) używała LBV w Panamie podczas inwazji. Chyba, że krótko po jej zakończeniu. Pierwsze LBV ki (wersja z prostymi kieszeniami) pojawiły się co prawda w śladowych ilościach ale pojawiły podczas Pierwszej wojny w zatoce.

Edited by ForestUSMC
Link to post
Share on other sites

I jeszcze trochę was pomęcze. LBV(e) były już na stanie? Próbuję podpasować, bo dostałem jedną za śmieszne pieniądze, ale prędzej czy później i tak planuje kupno zwykłej LBVki.

beztytuusmp.th.jpg

LBV... ale drugiej wersji ^(2rd pattern) były używane, na zdjeciach z linku Belfra widać owe u Delty. Tą którą dostałeś za śmieszny pieniądz jest pewnie LBV trzeciej wersji czyli LBV-88 (kontrakt '94?).

 

Pierwsze LBV ki (wersja z prostymi kieszeniami) pojawiły się co prawda w śladowych ilościach ale pojawiły podczas Pierwszej wojny w zatoce.

Pierwsze LBV pojawiły się w połowie lat 80-tych. To które widziałeś w Pustynnej Burzy (i okolicach) to LBV drugiej wersji (fotka owej powyżej) lub LBV produkcji ABA w kolorze tan.

Edited by Tacho
Link to post
Share on other sites

(...)dostanie takiej LBVki nawet na Ebay jest ciężkie a w PL to już totalnie graniczy z cudem.

Gdyby były łatwo dostępne nie byłby już takie fajne...

 

...i z tematu o "Just Cause" zrobił się topic LBV-owy

 

Parę ujeć SFG(A)

 

m16usa07.th.jpg

Corbis-EF002172.jpg?size=67&uid=a4d29ac0-e476-49b9-989e-685e2e8e371f

Corbis-EF002173.jpg?size=67&uid=06430659-dd4f-4cc6-b7a1-e9142e2a9a1a

Corbis-EF002374.jpg?size=67&uid=4094a01e-1399-4c08-b577-5447a00cd640

Edited by Tacho
Link to post
Share on other sites

@ Belfer - no cóż, Inside U.S Army jest już w drodze do mnie.

 

Tak, po przeczytaniu tych postów ewidentnie wnioskuje, że mam wersje III (szytą na siatce, jeżeli nie, to mnie poprawcie).

Dobra, czyli na razie kontynuuje kompletowanie Alicji, a potem zaczynamy się bawić z LBV.

 

Dzięki za pomoc Panowie!

 

P.S

Tacho, zarąbiste foty :icon_razz2: .

Link to post
Share on other sites

Jak siatkę masz i skośne kieszenie to już nie LBV trzeciej wersji a "LBV Enhanced" (ELBV) czyli następny krok w ewolucji tego wzoru.

Przy kompletowniu Alicji zwróć uwagę by nabywać elementy w kolorze OD lub zbliżonych ("D" na foto poniżej) unikaj natomiast paskudnej zieleni charkterystycznej dla końcowego okresu produkcji Alicji ("C" na foto poniżej)

military-greens1.jpg

Edited by Tacho
Link to post
Share on other sites

ani takie ani takie

popatrz na zdjęcia i napisz czy i jakich w ogóle używali

A najlepiej to napisz z jakich Ty źródeł obecnie korzystasz?

Jaką jednostkę masz na myśli (USMC, Powietrzno-desantowe, US Army,SF)

Bo to, że wtedy wszyscy BDU Woodland (na przestrzeni lat różniły się) i ALICE używali to wiadomo, ale diabeł tkwi w szczegołach i dopiero jak sprecyzujesz jednostkę, którą chcesz rekonstruować lub na niej się stylizować to wtedy można zacząć temat o rękawicach, butach, hełmach, okularach itp

Pzdr

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...