Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Projekt Wrzesień 39` - dyskusja ogólna


Recommended Posts

Projekt Wrzesień 39`

 

 

Panowie, natchniony tegorocznymi imprezami ASH i ich rosnącym poziomem stwierdzam, że być może nadszedł czas na wkroczenie na Terra Incognita w naszym hobby - Kampanię wrześniową 1939 roku. O ile kampania zachodnia 44-45, Bałkany, front wschodni miały już swoje odsłony to jak na razie panuje cisza w chyba najważniejszym temacie historycznym dla nas, jakim są ostatnie tygodnie niepodległej Polski.

 

Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że sprawa rozbijała się o ceny umundurowania i wyposażenia naszej armii a także ich dostępność, ale może obecnie nie jest już tak źle jak by się mogło wydawać co postaram się wykazać.

 

Minimum mundurowe

 

Mundur wz.36 czy wz.19 oto jest pytanie. Większość pułków piechoty poszła do boju w mundurach wz.19, mniejsza część w drelichowym mundurze letnim a najmniejsza we wz.36. Ja zdecydowałem się na zakup kopii munduru wz.36 ponieważ będę się stylizował na kaprala 1 Pułku Piechoty Legionów z Wilna a podoficerowie posiadali w większości mundury wz.36.

 

http://www.google.co...ved=0CC4Q9QEwAA

 

Producentów munduru jest wielu: Yanik, Frankowski, Lancier, Czarnecki. Ja zdecydowałem się na tego ostatniego i mundur drelichowy, na sukienny przyjdzie czas później.

 

http://www.munduryczarnecki.pl/

 

To żadna kryptoreklama, po prostu po przejrzeniu forów internetowych rekonstruktorskich i zasięgnięciu opinii wyszło, że to firma godna pełnego zaufania. Terminy realizacji to obecnie 1,5 miesiąca.

Cena munduru drelichowego czyli kurtki, spodni i spinaczy to 700 pln.

Mundur sukienny wz 36 to już wydatek ok. 1000 pln.

 

Furażerka wz. 26 lub rogatywka polowa wz. 37 to kwota w okolicach 70 pln.

 

Buty wg uznania dowolne czarne, lub rekonstruktorskie czyli produkowane obecnie przez firmę Protektor z Lublina podkute opinacze kompanii reprezentacyjnej z których należy odpruć opinacze i mamy trzewiki armii polskiej II RP.

 

http://old.protektor...t01returnid=145

 

Ten szyty na miarę mundur może być zastąpiony mundurem KBW kiedyś w dawnych czasach używanym nawet przez rekonstruktorów, ale z racji powstania firm szyjących jest kompletnie nieakceptowalny teraz. W naszych warunkach ASH to zupełnie przyzwoity zamiennik w cenie czasami 300 pln na aledrogo.

 

Minimum wyposażenia

 

Zacząć można w zasadzie bardzo skromnie - pas główny, ładownice mausera, chlebak i torba na maskę p.gaz. Wszystko można dostać w Nestoffie

 

http://nestof.pl/gru...strukcja-polska

 

pas główny - 65 pln

ładownice mausera - 278 pln za komplet

chlebak czeski - 39 pln

torba na maskę - 99 pln

 

oczywiście tu też można znaleźć zamienniki za grosze jak zwykła torba na maskę "słonia" czy jakikolwiek pas skórzany.

 

Hełm wz. 31 - tutaj zaczynają się ceny kosmiczne, od kilkuset złotych do nawet 2 tysięcy.

 

http://allegro.pl/po...3721424893.html

 

ale jest też ciekawa alternatywa w postaci repliki hełmu wz 31 z żywicy epoksydowej, z tanim ale chyba poprawnym fasunkiem za 65 zlotych.

 

http://allegro.pl/re...3718973663.html

 

Podsumowanie kosztów munduru i wyposażenia

 

Jak z tego wynika, że podstawowy zestaw rekonstruktorski wyniesie nas 760 za mundur z nakryciem głowy plus 481 pln za pas, ładownice, chlebak i torbę maski p.gaz plus hełm 65. Razem to będzie 1300 złotych.

 

Cena za zamienniki powinna wynieść ok 500-700 złotych.

 

Uzbrojenie i idea gier Wrzesień 39`

 

Proponowałbym bazowanie na replikach czterotaktowych czy to gazowych czy sprężynowych, niekoniecznie mauserów ale powinny to być czterotakty, nie żadne tam single fire bo to nie zdaje egzaminu jak powszechnie wiadomo.

 

Przykładowy etat uzbrojenia dla 10 osobowej drużyny polskiej.

 

1. Oficer - pistolet Vis (czyli zamiennik w postaci gazowego COLTa 1911)

2. Celowniczy rkmu - Browning wz 28 (czyli zamiennik BAR)

3. Amunicyjny rkmu - kb wz.98 (dowolny czterotakt)

4. Strzelec wyborowy - kb. wz.98 z lunetą )dowolny czterotakt)

5-10 strzelcy - kb. wz 98 (dowolny czterotakt)

 

w przypadku większej ilości graczy obowiązuje zasada wielokrotności etatu drużyny.

 

Etat uzbrojenia dla 10 osobowej drużyny niemieckiej.

 

1. Oficer - pistolet Luger (czyli zamiennik w postaci dowolnego pistoletu)

2. Celowniczy rkmu - MG34 lub MG42 (jest ich już sporo w posiadaniu graczy niemieckich)

3. Amunicyjny rkmu - KAR98 (dowolny czterotakt)

4. Strzelec wyborowy - KAR98 z lunetą (dowolny czterotakt z lunetą)

5-10 strzelcy - KAR98 (dowolny czterotakt)

 

Proponuję nie używać pistoletów maszynowych po żadnej ze stron.

 

Propozycja pierwszych scenariuszy

 

Jeśli udałoby się zebrać choćby kilku graczy w polskich mundurach możnaby rozegrać ze dwa scenariusze, w których zgodnie z prawdą historyczną reszta z nas wystylizuje się praktycznie bezkosztowo.

 

Dywersja niemiecka w Bydgoszczy zwana przez propagandę goebelsowską Krwawą niedzielą.

 

http://pl.wikipedia....ela_(Bydgoszcz)

 

Opowiada o tym film Sąsiedzi z 1969 roku.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kA--2rd60yw

 

W ogólnym zarysie wycofujące się przez Bydgoszcz Wojsko Polskie zostaje zaatakowane przez bojówki niemieckie w cywilnych ubraniach. Pomocy wojsku udziela ludność cywilna Bydgoszczy, kolejarze i harcerze (stąd prawie darmowa stylizacja dla nieposiadających na razie mundurów polskich). Ostatecznie do Bdgoszczy wkraczają oddziały regularnej armii niemieckiej. Dochodzi do finałowej bitwy o Bydgoszcz.

 

Walki o kopalnię Michał w Michałkowicach na Górnym Sląsku.

 

http://historiagorne...a-o-michaa.html

 

W skrócie oddział niemieckich dywersantów Freikorpsu "Ebbinghaus" opanowuje kopalnię Michał, odbijają ją elementy 75 Pułku Piechoty wraz z lokalną samoobroną powstańczą i harcerzami (znowu stylizacja niewielkimi kosztami). Tu też wkracza ostatecznie niemiecka armia i rozbija polską obronę.

 

Co sądzicie? Da się zrobić coś już w przyszłym roku czy zostajemy przy froncie zachodnim?

 

pozdrawiam

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

Tak wyglądali marynarze II RP.

 

http://fjakfoto.pl/i...pr3&topic=387.0

 

A tu naprawdę tania stylizacja na spieszonego marynarza z Lądowej Obrony Wybrzeża na Kępie Oksywskiej.

 

http://www.ebay.co.u...=item51b2cc4124

 

 

 

Pancerniacy w II RP.

 

http://whiteeagle.ne...6&t=381&start=0

 

Do stylizacji potrzebny czarny beret z antenką, płaszcz skórzany po dziadku i oficerki.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

Prozpozycja bardzo ciekawa, myślę ( a także mam nadzieję), że teraz nastanie "moda" na wrzesień i będzie można organizować takie gry. Na przyszły rok zamierzam właśnie kompletować mundur z ekwipunkiem czysto do rekonstrukcji, a na ASH chętnie bym wpadł w tych klimatach przy okazji.

Link to post
Share on other sites

Prozpozycja bardzo ciekawa, myślę ( a także mam nadzieję), że teraz nastanie "moda" na wrzesień i będzie można organizować takie gry. Na przyszły rok zamierzam właśnie kompletować mundur z ekwipunkiem czysto do rekonstrukcji, a na ASH chętnie bym wpadł w tych klimatach przy okazji.

 

No to jest nas dwóch a w zasadzie trzech, bo jeszcze szwagier dobije.

Link to post
Share on other sites

Beowulf, dzięki za ofertę ale ja nie jestem organizatorem, to tylko luźno rzucone pomysły scenariuszy do zagospodarowania przez takich ludzi jak Ty. Slaski temat walk o kopalnię Michał jest twój jeśli chciałbyś to zorganizować, ja chętnie na taką grę przyjadę. Jak załatwisz jakaś gruba to bedzie richtig. :icon_razz2:

 

Temat Dywersji w Bydgoszczy także do wzięcia przez chętnych.

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

W uzupełnieniu kwestii polskiego marynarza dodam że po taniości zakupić można zestawy sukienne z lat 60-70 w każdym rozmiarze na allegro w sklepach z polskim demobilem (czego niestety nie powiesz Arturze o mundurach KBW których na chłopaków naszego kalibru nie dostaniesz) W tym roku poskąpiłem,ale wiem że są i jest ich sporo.

 

Trzeba by skombinować przynajmniej z 15 osób w polskim mundurze z replikami (które przy cenie zestawu munduru są śmiesznie tanie bo wyjdą po ok200pln używki) Chyba się da,ale czy w tym roku już to nie wiem. Chętnie bym odwiedził już jako 'swój'

 

Jeśli się nic nie ugotuje to w 2015 zaproszę wszystkich na Kępę Oksywską w oryginalnych umocnieniach z okresu- będą chętni? :)

Link to post
Share on other sites

Fakt Marcin, mundur KBW to jak Battledress z epoki, na nasze wzrosty nie uświadczysz. Ale też nie wszyscy maja tak przerąbane jak my.

 

Ile ludzi będzie w lecie w mundurach polskich? Nie wiem... chciałbym żeby było piętnaście, w razie czego można by tę Bydgoszcz w jakimś terenie miejskim u was zrobić, część ludzi spokojnie w cywilkach może wystąpić a ten temat macie obcykani jak nikt, vide Overlord czy Neretwa. Część w harcerskich. Chodzi o to żeby ruszyć w tym kierunku, sam wiesz że najtrudniej zacząć.

 

Mundur marynarski sam bym zakupił, masz namiary gdzie to można dorwać.

Link to post
Share on other sites

poszukam to znajdę- zerknij waść na wszelkie Strefy Militarne itd z demobilem wojskowym LWP, jak coś można napisać i dopytać

 

kusi mnie wrześniówka, ale jeśli można mieć po taniości marynarski to trzeba podtrzymać tradycję i solidarność lokalna musi być :D

Link to post
Share on other sites

Artur ja również bym się pisał na kampanię polską 1939 r. Albo jako marynarz, albo jako policjant przedwojennej PP (ale to już jest gruba impreza - koszt munduru to 1000 PLN).

Co do terenu na "Bydgoszcz" i "Michałkowice" to polecam Piątek-Piekary niedaleko Łodzi, teren sie nazywa Battle Arena i nadaje sie do walk miejskich.

I sam bym poprosił o namiar na jakiś sklep gdzie można sorty marynarskie po taniości dorwać.

Link to post
Share on other sites

Czy marynarze Flotylli Pińskiej w SGO Polesie nie walczyli w mundurach marynarskich?

Jeśli tak, to mogą się łapać na bitwę pod Kockiem.

 

Oczywiście Cortes, brali udział w bitwie pod Kockiem, można ten scenariusz też uskutecznić.

 

Dominik, BattleArena może być na Bydgoszcz, Michałkowice zostawmy chłopakom ze Sląska, ten temat powinni oni zrobić jak będą chcieli, zresztą jakaś wstępna deklaracja Beawolfa już jest. :icon_razz2:

Edited by historian1970
Link to post
Share on other sites

oooo-widzę że się szczury lądowe się zaciągają masowo :D ;)

 

jest jeszcze druga opcja Arturze- po zmianie naszywek i dodatków na zestawach marynarskichuskutecznimy w końcu marca 2015r zdobywanie Trójmiasta na Leganie- w oryginalnych okopach z tychże walk, zakładam że każdy ASHowiec w kraju który ponad wszystko ceni sobie klimat na tej grze się pojawi (i brak dostatecznie 'jarającej; frakcji nie będzie żadnym usprawiedliwieniem- Gryf Pomorski nie miał ŻADNEGO związku z czerwonymi, więc zawsze znajdzie się tam miejsce dla partyzantów częściowym mundurze wrześniowym uzupełnionym cywilkami hintytty-hint-hint... :icon_rolleyes: )

 

W formie konkluzji tematu mundurów marynarskich- poszperam drodzy koledzy i zamieszczę tutaj owoce szperactwa. W ostateczności jeszcze popytam lokalnie- w piwnicy mam jeszcze dość sporo łaszków po ojcowskiej służbie (na mnie niestety nieco krótkie- tatuś 183 i kategoria wagowa średnia,a syn 188 i kategoria ciężka- obecnie OPEN :hahaha: )

 

Jak ruszy temat chętnie podejmę się koordynacji oddziału lądowego PMW w stopniu -a jakże- bosmana

Link to post
Share on other sites

oooo-widzę że się szczury lądowe się zaciągają masowo :icon_biggrin: :icon_wink: (...)

No no no! Tylko bez takich ;) Jak zrobisz St. Nazaire to jak już pisałem, mogę dowodzić Campbeltownem ;)

 

A wracajac do kwestii imprezy w klimatach kampanii polskiej i wykorzystania sortów marynarskich to może to być Gdynia, Hel, Kock, Parczew, ale też działania Oddziału Wydzielonego rzeki Wisły - przeprawa pod Strzelcami, bitwa pod Topólnem czy udział marynarzy w obronie Modlina.

Koło Zduńskiej Woli, w lesie niedaleko wsi Grabno jest linia umocnień z 1939 r. teren wydaje się atrakcyjny. Można popróbować swoich sił.

Link to post
Share on other sites

 

A wracajac do kwestii imprezy w klimatach kampanii polskiej i wykorzystania sortów marynarskich to może to być Gdynia, Hel, Kock, Parczew, ale też działania Oddziału Wydzielonego rzeki Wisły - przeprawa pod Strzelcami, bitwa pod Topólnem czy udział marynarzy w obronie Modlina.

 

Zgadza się Dominik, w takim razie twierdzę, że marynarze czy to morscy czy śródlądowi mogliby zawitać na stałe i takie scenariusze powinno się robić aby zawsze się pojawiali. Może to będzie trochę niehistoryczne, taka nadreprezentacja przedstawicieli MW w walkach na lądzie ale koszta stylizacji wrześniowej dla piechoty są jednak zaporą w rozwijaniu tematu. Marynarka pomoże ruszyć temat z posad i zaśpiewamy razem...

 

Link to post
Share on other sites

:icon_biggrin: ech... w razie potrzeby wsparcia ogniem z morza pomoże mój szanowny tatulo- dowódca wieży B na tej kolorowej łupince z pierwszego ujęcia

 

Obawiam się Marcin, że twojemu tacie długo zabrałoby doprowadzenie tej wieży do stanu używalności... :icon_razz2: A z drugiej strony to niedługo ta kolorowa łupinka będzie jedynym coś wartym okrętem Marynarki Wojennej RP i to już nie jest śmieszne. :icon_cry:

Link to post
Share on other sites

A z drugiej strony to niedługo ta kolorowa łupinka będzie jedynym coś wartym okrętem Marynarki Wojennej RP i to już nie jest śmieszne. :icon_cry:

Nie no, bez przesady. Inne okręty też będą coś warte - złom kosztuje od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkunastu złotych za kilogram (ceny z interneta).

Link to post
Share on other sites

ech drodzy koledzy- nawet nie zaczynajmy, gdybyście znali to co my z przecieków od chłopaków w służbie, dowództwie czy porcie.....

 

Przy najbliższym ognisku proponuję opowieści seniora rodu dotyczące służby na chlubie naszej floty- coś milszego dla odmiany :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...