Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

USMC. Somalia 1992 - 95.


Recommended Posts

Witam. Tak pomyślałem sobie, żeby założyć wątek o Marynarzach stacjonujących w tym kraju. Fajnie by było, żeby każdy zainteresowany tym tematem podzielił się trochę wiedzą, jeżeli chodzi o umundurowanie, szpej oraz uzbrojenie. Wątek uważam za ciekawy tym bardziej, że chyba nikt wcześniej takiego nie zakładał na tym forum (choć mogłem przeoczyć). W PL mało kto bawi się w reko tych trzech najważniejszych operacji w Somalii z udziałem USMC, a min: „Przywrócić Nadzieję” 1992-93, „Kontynuować Nadzieję” 1993-94 oraz „Zjednoczona tarcza” 1995. W dodatku pomoże ko każdemu nowemu, wdrażającemu się w temat uzyskać jakieś informacje oraz doszlifować niedociągnięcia.

 

Choć bawię się w reko USMC z tej epoki, mimo to wciąż zastanawia mnie jedna rzecz. A mianowicie pustynne buty (Desert Boots). Czy w tamtym okresie używano na szeroką skalę wersji ze wzmocnieniami na kostce wykonanej ze skóry (takiej jak większa część buta), czy wersji ze wzmocnieniem na kostce z materiału? Aha. Jakie firmy w tamtym okresie produkowały te buty? Z tego co wiem to była Altama oraz Wellco ale pewniaka nie mam, dlatego pytam. Co prawda jest dużo fot, na których widać deserty u marynarzy, ale nie są zbyt wyraźne, żeby zaobserwować takie szczegóły. Z góry dziękować za odp. Pozdr.

Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewien odnośnie USMC, ale wiem, że w tamtym okresie były używane Desert Boots (słusznie zostałem zrugany, za używanie nazwy "pustynne jungle"), ze wzmocnieniami ze skóry. Oczywiście Altamy. Ale mówię tu o 75th Regiment i o 1st-SFOD, co do Marines nie jestem pewny. Aczkolwiek wydaje mi się, że używali tych samych.

Co do oporządzenia, to chyba Ty powinieneś wiedzieć najlepiej :D Z tego co mi wiadomo, to umundurowanie, oporządzenie i uzbrojenie nie zmieniło się od wojny w zatoce... Ale mogę się mylić :P

Link to post
Share on other sites

Głównie się nie różnił. Ale mimo to było kilka drobiazgów jakie zauważyłem a min:

 

- zakrętki na manierki z patentem picia przez maski p.gaz 1,1 oraz 2,2 litrowe dominowały już w kolorze oliwkowym (nie czarnym). W Zatoce dominowały czarne oraz oliwkowe bez patentu picia przez maski w terenie skażonym.

 

- MARINES w dużej ilości używała już nowsze typy kamizelek przeciw odłamkowych PASGT (zakryte napy od naramienników). W Zatoce było ich strasznie mało jeszcze.

 

- wiele kompani USMC nosiła już w dużej ilości Desert Boots. W Zatoce śladowe ilości.

 

- stosowane już było umundurowanie w 3 kolorowym pustynnym kamuflażu (DCU 3C) przez niektóre kompanie. W Desert Storm co prawda było już 3C ale tyko z tego co wiem dostał je chyba z tego co pamiętam jeden albo dwa bataliony wchodzących w skład 24 Dywizji Piechoty Zmechanizowanej USA oraz Kika drużyn Navy Seals. Piechota Morska ich nie miała.

 

- W występowały już pokrowce na hełm bez dodatkowych otworów na dodatkowe kamo (6C). Jeżeli chodzi o Desert Storm widziałem taki tylko u jednego grunta. Głownie dominowały pokrowce z otworami.

 

- także w sporej ilości USMC miało wybite loga na pokrowcach od hełmów, bluz od mundurów, boonie hatach. Podczas Desert Storm mało kto miał loga

 

- no i oczywiście przeszyte flagi US na lewym ramieniu u wielu tak jak napisał kolega wyżej

 

To chyba tyle jak na razie. Jak coś jeszcze sobie przypomnę, dam znać.

Edited by ForestUSMC
Link to post
Share on other sites

1.Forest możesz wyjaśnić o co z zakrytymi napami na kamizelkach. Chodzi o to że guziki od nap nie były już widoczne ??

2.O 3c już rozmawialiśmy akurat ja dalej skłaniam się ku twierdzeniu że w pierwszych dniach restore hope w Marines dominował całkowicie 6c, 3c pojawił się masowo nieco później.

4. Co do logo korpusu było bardzo często obecne ale jego brak w sumie nie jest błędem przy rekonstrukcji bo wciąż co niektórzy korzystali ze starszych mundurów.

 

I masz może jakieś zdjęcie tego boonie hata z wybitym logo ??

Link to post
Share on other sites

1.Forest możesz wyjaśnić o co z zakrytymi napami na kamizelkach. Chodzi o to że guziki od nap nie były już widoczne ??

 

dokładnie tak

 

 

2.O 3c już rozmawialiśmy akurat ja dalej skłaniam się ku twierdzeniu że w pierwszych dniach restore hope w Marines dominował całkowicie 6c, 3c pojawił się masowo nieco później.

 

masz świętą rację :icon_wink:

 

4. Co do logo korpusu było bardzo często obecne ale jego brak w sumie nie jest błędem przy rekonstrukcji bo wciąż co niektórzy korzystali ze starszych mundurów.

 

dokładnie. poza tym nie mówię, że to było błędem

 

I masz może jakieś zdjęcie tego boonie hata z wybitym logo ??

 

 

http://www.seacoastm...t_Black_USO.jpg

Edited by ForestUSMC
Link to post
Share on other sites

Niby widać ale dalej mam nad tym rozminę. Co do mieszanki 3C z 6C. W początkowej fazie operacji „Przywrócić nadzieję”, czyli od 9 grudnia do końca roku 92 wszyscy MARINES z 15tej grupy sił ekspedycyjnych nosili 6C (umundurowanie oraz osłona). Dopiero od samego końca grudnia, początek stycznia 93, kiedy do Somalii przesyłano kolejne jednostki a min: 1 Batalion/ 7 Pułku PM, były już u gruntów na stanie 3C. Czemu stosowano taką mieszankę? Ponieważ przede wszystkim PM wpierw wyposażyła swoich w samo umundurowanie tak samo zresztą jak armia. Co prawda były już pokrowce na hełm oraz kamizelki przeciw odłamkowe PASGT w 3C ale występowały w śladowych ilościach i to tylko u jednostek pilnujących lotniska w Mogu oraz śladowe ilości w jednostkach armijnych (10ta Górska). Poniżej filmik z YT pokazujący dowód. W 20tej sekundzie widać pokrowce na hełmy w 3C.

 

 

MARINES trzy razy lądowali w Somalii i trzy razy byli wycofywani. Lecz przez te 3 fazy ich stacjonowania w tym kraju cały czas jeżeli chodzi o osłonę balistyczną to nosili w kamo 6C. Natomiast umundurowanie i w 3C i w 6C (w zależności od kompani).

Link to post
Share on other sites

Mundury 6C po zatoce perskiej miały wprasowany nowszy "typ" EGA, bez USMC pod. Zaczęły również pojawiać się obszycia nad kieszeniami, czasem nawet velcro pod flagą. Po tym najłatwiej poznać ewolucję tego munduru do zastąpienia go przez pierwsze typy 3C jak i odróżnić z jakiego okresu pochodzą zdjęcia. Mam ciekawą galerię jakby ktoś był zainteresowany, mogę udostępnić parę fotek.

Link to post
Share on other sites

Mam nadzieje, że się przydały i trochę pomogłem ;)

 

Pewnie dlatego, że produkowało je kilka różnych firm. Ogólnie "brązowa" podeszwa jest koszer do reko Somalii. Mam też fotkę z jasną podeszwą i o dziwo z Desert Storm, sam nie wiem co o tym myśleć i to niewłaściwy wątek ;)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...