Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Alternatywny Dzień Niepodległości


Recommended Posts

Zainspirowany pomysłem kolegów w innym wątku tego forum, postanowiłem podzielić się i być może zarazić was ideą obchodów Alternatywnego Swięta Niepodległości.

 

Nasze Swięto Niepodległości obchodzone 11 Listopada jak powszechnie wiadomo, raczej marnie nadaje się do wesołego i miłego spędzenia czasu w terenie przy kiełbaskach, dobrej muzyce i zabawie.

Rzucam więc hasło powołania do życia Obywatelskiego Alternatywnego Dnia Niepodległości, które można by obchodzić 15 sierpnia. Rocznica największej naszej victorii militarnej w XX wieku nadaje się do tego najlepiej. Dzień wolny od pracy, w tym roku wypada dodatkowo w piątek, pogoda w sierpniu najczęściej dopisuje i nic tylko zebrać znajomych, rodzinę i organizować piknik gdzieś na powietrzu. Ja chcę to zrobić na pobliskiej strzelnicy leśnej w moim miasteczku. Jest tam miejsce na ognisko i grilla, zadaszenie w razie słabszej pogody i przede wszystkim można postrzelać bezpiecznie z wiatrówek, przeprowadzić jakieś zawody w strzelaniu z łuku czy rzutu granatem do celu. Jedzonko każdy przyniesie sam albo zrobimy zrzutkę na grochówkę z cateringu, fajerwerki na wieczór się jakoś zorganizuje, może od sponsorów. Oczekuję też, że nie zabraknie akcentów patriotycznych.

 

Najważniejsze, że jest spory pozytywny odzew wśród rodziny i znajomych odnośnie imprezy. Jeśli się zbierze ze 30 osób będę zadowolony, jeśli koło 50 to będzie sukces.

 

Podrzućcie jakieś pomysły jeśli ta idea Wam się podoba.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ech, znowu będzie, że "krasnoludy są złośliwe i niemożliwa jest ta..., no... kołoegzystencja", ale:

 

15 sierpnia to "Święto Wojska Polskiego", które też całkiem nieźle nadaje się do "akcentów patriotycznych". Więc jest już co świętować. W czym problem?

Link to post
Share on other sites

Ładnych parę lat temu pomagałem kumplowi zorganizować festyn non profit 11 listopada. Z okazji Dnia Niepodległości. Były repliki asg do postrzelania dla chętnych, chłopaki stylizujący się na antyterrorystów zjeżdżali na linach z budynku, byli rekonstruktorzy, pojazdy wojskowe. Impreza dość ciekawa i nawet była rozreklamowana. W dniu imprezy było minus 3 stopnie, było szaro i buro a pod koniec spadł śnieg. Z tego powodu przyszli tylko znajomi organizatorów na chwilę, zmarźli i od razu się zmyli. Niewątpliwie nasze święto niepodległości nadaje się do radosnego spędzania jak słusznie zauważył Zuczek - w d o m u ale już nie bardzo w plenerze.

 

Jednak w zasadzie macie rację, ludzi można zebrać 15 sierpnia i pod sztandarem Dnia Wojska Polskiego.

Link to post
Share on other sites

Pozornie odbiegne od tematu.

Dwa razy brałem udział w piknikach charytatywnych. Dwa lata temu pogoda była ostro zmienna - słońce, mocny deszcz, słońce, ale mimo wszystko cały czas było w miare ciepło (myślę, że ponad +15). [edytuj] Dodam, że było zadaszenie więc ludzie mogli się ukryć przed deszczem. [/edytuj] W zeszłym roku pogoda bardziej dopisała - deszcz w ogóle nie padał, temperatura około 20-25 stopni Celsjusza. Przy tej lepszej pogodzie było ze trzy razy więcej ludzi.

Prawda jest taka, że 1/2 ludzi nie wyjdzie z domu przy lekkim wietrzyku i deszczyku (chyba, że koniecznie musi), a jak pogoda jest jeszcze gorsza to przyjdzie tylko z 1/10. Dlatego jestem całkowicie ZA zrobieniem, a wręcz oficjalnym przeniesieniem Święta Niepodległości na 15 sierpnia czy 15 lipca.

Osobiście uważam, że taka impreza miałaby na celu nietylko zwykłą zabawę, ale pokazanie, że patriotyzm to nie tylko bicie się tych z "lewa" z tymi z "prawa" (czy jakkolwiek się ich nazwię) czy sztywne stanie na baczność i słuchanie drętwych przemówień.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Sam jestem za oficjalnym przeniesiem Święta Niepodległości na 15. lipca, ale na potrzeby "obywatelskiego" Święta Niepodległości lepszy jest 15 sierpnia (albo wieczór przed 15. - ludzie odeśpią impreze z 14.) bo wtedy jest dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku 15. lipca wypada we wtorek - do godziny 15. czy 16. większość dorosłych pracuje, a następnego dnia musi wstać o wcześnie rano. To powoduje, że organizatorzy takiej imprezy mieliby mało czasu do popisu.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...