Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam.

 

Od paru dni szukam i znaleźć nie mogę, więc kieruję tutaj dwa pytania do specjalistów.

1. W jakich jednostkach jest używany(o ile jeszcze jest) AKMS? Poza strażą graniczną i NSR.

2. Czy widział ktoś w WP żołnierzy z AKMS i kamizelką inną niż Lubawa? Chodzi mi tutaj np. o miwo czy coś w tym stylu. Znalazłem jedynie zdjęcia NSR gdzie ludzie mieli tylko lubawy.

 

Co do pierwszego pytania to widziałem zdjęcia Formozy z AKMS ale były to chyba tylko ćwiczenia, bądź używali ich byli żołnierze JWF. Jeśli miałby ktoś więcej informacji na ten temat to byłbym bardzo wdzięczny jakby się podzielił :icon_smile:

Edited by pawelpawelec95
Link to post
Share on other sites

Co gorsza to, w niektórych jednostkach nie ma nawet "Lubawy", AKMS'y są nadal lub już je zastąpiono. Nadal też funkcjonują kbk/kbkg AKGN...

Taki stan rzeczy pewnie jeszcze trochę potrwa.

 

Może jak wprowadzą MSBS'a i nowe granatniki to Beryle i Pallady z innych jednostek pójdą na zamianę...

Link to post
Share on other sites

W 17 WBZ powiem szczerze, że AKMS ciężko dojrzeć. Batalion w którym służę jakieś pół roku temu otrzymał Beryle w wersji C oraz Mini Beryle też w standardzie C, wypierając Beryle wz 96 i PM 84.

 

A lubawa to codzienność. Zwana potocznie "Piórnikiem" jest szeroko wykorzystywana przez wszystkich żołnierzy. No, chyba, że ktoś jest po misji, albo kupi sobie sam jakiś inny "pro" sprzęt. Lubawa to też dobry sprzęt na ryby, polecam.

Edited by ColtS
Link to post
Share on other sites

Raczej to wiadome, że bardziej "misyjne" jednostki, takie jak "czarna" czy też spadaki będą mieć na wyposażeniu Beryle i wz.2005. W moim rodzinnym mieście (by daleko nie szukać), gdzie znajduje się jednostka WRE normą są AKMSy, stalaki i czasem nawet dusicielki jak kto faja i da się wychuchać ;) Jedynie PA ma wz.2005 i jakieś balistyczne.

Link to post
Share on other sites

W Wojsku Polskim znajduje się jeszcze około 50 000 kbk AKM/AKMS. Beryli jest natomiast mniej więcej około 60 000 (+/- 10 tys).

Tantali już nie ma, poszły na żyletki albo sprzedane w całości. Sporo wyemigrowało do USA gdzie otrzymały nowe komory zamkowe, lufy i coś tam jeszcze bo tych rzeczy nie można było wyeksportować.

 

Jaki jednostki używają? Nie mam pojęcia. Kolegę mam w Koszalińskiej pancernej, mówi że tam tylko AKMS mają. Myślę że to tak różnie.

Link to post
Share on other sites

Czyli tak jak myślałem, tzn. AKMS jest w jednostkach jakby to powiedzieć "mniej wymagających" i raczej ciężko będzie znaleźć u nich inne kamizelki niż lubawę :) Nie znalazłem dalej zdjęć, by ktoś z AKMS nosił coś innego nisz tą właśnie kamizelkę. Myślałem o stylizacji jakiejś jednostki WP z AKMS ale te "szelki" mnie nie zachęcają. Chyba, że pozwalają im na własną rękę dobrać oporządzenie?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Przepraszam za złotą łopatę, ale kiedyś sam szukałem zdjęć w tym temacie, bez żadnych konkretnych efektów. Jedyne dostępne to NSR ale tam 99% przypadków akms towarzyszy szelką dusicielką i torbie na opexa.

 

Dziś przypadkowo natknąłem się na hit: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/21654?t=1-Pulk-Saperow-cwiczy-nad-Odra

1 pułk saperów: AKMSy w towarzystwie bardziej nowoczesnego ekwipunku (pewnie zakup własny)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...