Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem latarki w CQB


Recommended Posts

Chciałbym zacząć biegać trochę w CQB i w związku z tym potrzebuję jakiejś latarki. Poczytałem co trzeba na forum i "ślinię się" na Solarforce'a od Grega (z 2-stopniowym włącznikiem żelowym, wydaje się idealnym rozwiązaniem); niestety kosztuje niemało i trochę obawiam się o odstrzelenie jej przy spotkaniu na tak krótkim dystansie jak ma to miejsce w CQB. Jest realne ryzyko takiego wypadku? Czy macie jakieś doświadczenia w zabezpieczaniu latarek? Siatka, plexa? Najstarszy wątek był chyba z 2004 roku, więc może pojawiły się jakieś nowe pomysły - albo te latarki są tak pancerne, że nie ma co kombinować?

Jeśli natomiast nie ma dobrych rozwiązań, to zamiast 250 zł wolę kupić jakąś chińską latarkę za 90 i nie obrywać aż tak po kieszeni jeśli jakaś zabłąkana kulka rozbije mi soczewkę. Z góry dziękuję za wskazówki :icon_smile:

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

Mojemu kumplowi taka statystycznie możliwa sytuacja zdarzyła się już na trzeciej strzelance od momentu zakupu kolimatora i to w lesie, a nie na CQB. Bogu dzięki był przezorny tak jak i hindus zamierza być. Osłonka do replik Eotecha, jaką można dostać choćby w TG albo GF za nieco ponad dychę pękła, ale swoją rolę spełniła i ocaliła kolimator.

 

Specyfika CQB jest taka, że obrywa się więcej po głowie, dłoniach i replice niż na otwartym terenie toteż pytanie jest więcej niż zasadne. Sam też jeszcze latarki nie używam, ale widziałem rozwiązanie następujące:

 

Osłonka do kolimatora z montażem na szynę, taka jaką montuje się przed kolimatorem, założona tak by przylegać szczelnie do przodu latarki. Właściciel mówił, że zdaje dobrze egzamin i nie rozprasza za bardzo światła. Mam jednak nadzieję, że wypowiedzą się doświadczeni użytkownicy latarek, bo sam jestem ciekaw jak to wygląda z ich punktu widzenia.

Link to post
Share on other sites

1. 255 to kosztuje L2D extended, gdzie dopłacasz 60zł za (powiedzmy) ładniejszą obudowę.

2. Włącznik paskowy (bo żelowy to on jest tylko z nazwy) bynajmniej nie jest dwustopniowy. Chyba, że jakieś nowe cuda się pojawiły?

3. Kulki w sumie nawet dość często trafiają w kolimatory, więc w latarki z pewnością również.

4. Zwierciadła w chińskich otwartych kolimatorach wiadomo jakie są, natomiast szkiełko w latarce jest okrągłe, grubsze i wygląda o wiele solidniej. Z tego powodu nie bawię się w żadne zabezpieczenia.

5. Nawet jeśli pęknie - można dokupić za grosze u chińczyka, albo i u Grega chyba również.

6. Jak już, to pleksa docięta na wymiar i przyłożona do szkiełka. Nie bardzo widzę sensowną możliwość montażu siatki.

 

Osłonka do kolimatora z montażem na szynę, taka jaką montuje się przed kolimatorem, założona tak by przylegać szczelnie do przodu latarki. Właściciel mówił, że zdaje dobrze egzamin i nie rozprasza za bardzo światła. Mam jednak nadzieję, że wypowiedzą się doświadczeni użytkownicy latarek, bo sam jestem ciekaw jak to wygląda z ich punktu widzenia.

Twój kolega musi mieć w takim razie albo bardzo krótką latarkę, albo długie risy. I stały montaż, w dodatku umieszczony w osi szyny, co w oczywisty sposób zawadza.

Dla mnie kompletnie bez sensu, już lepiej kombinować z wycinaniem pleksy.

 

Od siebie polecam na kolimatory soczewki z okularów BHP. trochę zabawy z dremelkiem,i efekt murowany.

Też takie coś miałem, tylko u mnie wystarczyło ciąć nożem. Niestety obraz był za bardzo przyciemniony, a lepszych okularów o prostej szybce w sklepie nie mieli. Skończyło się tak, że po jakimś strzelaniu oderwało mi się i zginęło, a drugiego już nie robiłem :icon_cool:

Link to post
Share on other sites

1. 255 to kosztuje L2D extended, gdzie dopłacasz 60zł za (powiedzmy) ładniejszą obudowę.

2. Włącznik paskowy (bo żelowy to on jest tylko z nazwy) bynajmniej nie jest dwustopniowy. Chyba, że jakieś nowe cuda się pojawiły?

3. Kulki w sumie nawet dość często trafiają w kolimatory, więc w latarki z pewnością również.

4. Zwierciadła w chińskich otwartych kolimatorach wiadomo jakie są, natomiast szkiełko w latarce jest okrągłe, grubsze i wygląda o wiele solidniej. Z tego powodu nie bawię się w żadne zabezpieczenia.

5. Nawet jeśli pęknie - można dokupić za grosze u chińczyka, albo i u Grega chyba również.

6. Jak już, to pleksa docięta na wymiar i przyłożona do szkiełka. Nie bardzo widzę sensowną możliwość montażu siatki.

250 to na całość, tzn http://allegro.pl/latarka-solarforce-l2-900lm-xm-l2-t6-3c-program-i4765767779.html + http://allegro.pl/solarforce-pts-3-wlacznik-zelowy-paskowy-na-bron-i4768848755.html ; trochę niefortunnie użyłem określenia "dwustopniowy", chodziło mi o podwójny (czyli guzik + żelowy). Jest w ogóle sens go kupować? Bo rozumiem, że mogę przełączać nim tryby działania? Chodzi mi o możliwość włączenia strobo. Ogólnie dojdzie jeszcze bateria i montaż na RIS to się, jak widzę, zrobią 3 stówki :/ Ogólnie latarka pod MP5 SD6 na chwyt przedni, mocowana opaskami.

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz strobo, to tylko i wyłącznie sterownik extended. W zwykłym przeklikanie się do niego raczej nie bardzo jest wykonalne podczas akcji. W takim przypadku włącznik wystarczy Ci zwykły paskowy, tańszy o blisko połowę (akurat zrównoważy się z kosztem sterownika). Ustawiasz tryby na zwykłym w zależności od tego, co Ci pasuje (w praktyce ja stosuję tylko 1 tryb z włączonym albo wyłączonym strobo), a potem zakładasz paskowy. A tak w ogóle, to włącznik i aku polecam kupić na mhunt, jest wyraźnie taniej.

Link to post
Share on other sites

O, to coś się zmieniło, jak kupowałem razem z aku to dodatkowa przesyłka mi się zwracała. Co do ogniw, to ja wziąłem samsunga 2600mAh i nie mam mu nic do zarzucenia, trzyma na tyle długo, że spokojnie wystarczy na kilka strzelań. Jak chcesz zaoszczędzić, to na allegro można kupić ogniwa z rozbiórki laptopów. Opinie i dokładne namiary znajdziesz na forach latarkowych.

Link to post
Share on other sites

Twój kolega musi mieć w takim razie albo bardzo krótką latarkę, albo długie risy. I stały montaż, w dodatku umieszczony w osi szyny, co w oczywisty sposób zawadza.

Dla mnie kompletnie bez sensu, już lepiej kombinować z wycinaniem pleksy.

 

Żaden tam kolega, raz faceta na strzelance widziałem. Fakt, miał orisowane M16 więc było na czym dodatki montować. Sam tego nie próbowałem, dlatego właśnie napisałem, że też chętnie poznam opinie bardziej doświadczonych w używaniu latarek.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

5. Nawet jeśli pęknie - można dokupić za grosze u chińczyka, albo i u Grega chyba również.

 

Greg raczej nie ma, pytałem go m.in. o zapasowe szkła ale nie uzyskałem na to odpowiedzi.

 

W Chinach są zapasowe szybki do latarek za śmieszne pieniądze z darmową przesyłką. Poszukaj na DX lub fasttech.

 

Czy ktoś zamawiał z dx.com? Jak z jakością tych szkieł? Ile idzie przesyłka? Trudno mi pojąć że jak wezmę coś za 2USD to przesyłka będzie gratis... :icon_lol:

 

Jakie szkło lepiej brać do SolarForce L2P: 28mm czy 30mm? (wolę narazie nie wyciągać uszczelki z soczewką aby uniknąć roszczelnienia czy skruszenia)

Edited by zOMFG
Link to post
Share on other sites

Naszym hobby jest symulacja działań wojskowych. Nosimy okulary bo oczu nie można kupić.

 

Oczywiście każdy może robić co chce, zakładać co chce na co chce itd.

 

Moją osobistą opinią jest, że zakładanie osłonek na każdy element, który może dostać kulką wygląda mało taktycznie ;) Macie prawo się z tą opinią nie zgodzić, tylko bez nerwów :D

Link to post
Share on other sites

Czy ktoś zamawiał z dx.com? Jak z jakością tych szkieł? Ile idzie przesyłka? Trudno mi pojąć że jak wezmę coś za 2USD to przesyłka będzie gratis... :icon_lol:

Zamawiałem parę rzeczy stamtąd i standardowo - przesyłka do miesiąca. Też nie wiem jakim cudem to się opłaca, no ale wysyłają.

Link to post
Share on other sites

Naszym hobby jest symulacja działań wojskowych. Nosimy okulary bo oczu nie można kupić.....

Nie zapomnij tylko, że u wojaka, policjanta czy innego mundurowego, zniszczony sprzet w trakcie działań, jest z reguły wymieniany na nowy. My musimy to pokryć z własnej kieszeni.

Edited by argawen
Link to post
Share on other sites

Nie warto się bawić w kolimatorowe osłonki, druciane plastry miodu itp.

 

Mam ultrafire c8 na bidzie u2. Od dwóch lat zamiast standardowej szybki mam wstawiony poliwęglan - kupiłem sobie szybkę - nie pomnę teraz grubości (chyba 3mm), bo latarki przy sobie nie mam, i poprosiłem znajomego o laserowe wycięcie jej pod wymiar.

 

Testy wykazały, że seria ok 500fps z przyłożenia nie robi na poliwęglanie większego wrażenia - sama przezroczystość jest też na bardzo wysokim poziomie, nie ma zauważalnych spadków jasności.

 

Pojawiły się natomiast problemy przy laserowym wycinaniu - podobno w tej kwestii o wiele przyjaźniejsza w obróbce jest pleksa, ponoć mniej wytrzymała, jednak na nasze potrzeby również powinna ze spokojem wystarczyć.

 

I nie - nic się nie topi od diody cree ;)

Link to post
Share on other sites

Nie warto się bawić w kolimatorowe osłonki, druciane plastry miodu itp.......

 

Mam ultrafire c8 na bidzie u2. Od dwóch lat zamiast standardowej szybki mam wstawiony poliwęglan - kupiłem sobie szybkę - nie pomnę teraz grubości (chyba 3mm), bo latarki przy sobie nie mam, i poprosiłem znajomego o laserowe wycięcie jej pod wymiar.....

U mnie poliwęglan siedzi przed kolimatorem, tak dla bezpieczeństwa. Cena płytki 10cmx10cm to jakieś 2-4 zł. Pozostaje tylko wycięcie.

Do latarki wstawię sobie w miejsce filtra.

Link to post
Share on other sites

Koledze dawno temu też rozstrzelali Surefire - takie coś to niestety najczęściej nie tylko szybka ale i możliwe uszkodzenie żarówki / diody...

Ja dorabiałem z plexi sobie kilka krążków o różnych średnicach i grubościach, bo nie wiedziałem które się zmieszczą w latarce, a które trzeba już będzie dodatkowo domontowywać z przodu. Szkiełko 3mm można wstawić zamiast tego co jest oryginalnie (chyba 2mm lub ciut mniej). 4mm już się nie zmieści żeby gwint koronką złapać porządnie.

Po dorobieniu dopiero przeczytałem że powinno się z poliwęglanu bo mocniejszy, a ja z plexi zamówiłem jak kiedyś z 10 lat temu też dorabiałem osłony na lunetę i kolimator.

Prób rozstrzelania nie robiłem - o 3mm bym się jeszcze bał. O 4mm już mniej.

 

ps. Greg robi znakomite sprzęty - mamy w teamie 4 sztuki jeszcze te ze starego wypustu bez możliwości programowania. Wystarczy 3 odpalić w lesie i dookoła jest dzień :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

W ramach informacji: 2mm szybka z Olight M22 Warrior poszła się paść przy postrzale z 300 FPS (odległość typowa dla CQB). Trafienie z boku szybki ;).

 

Osobiście staram się zabezpieczać latarki i kolimatory w warunkach CQB - zbyt wiele ich już straciłem, żeby bagatelizować problem.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...