Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lotnictwo i drony


Recommended Posts

Witam jakie byłby zainteresowanie symulowanym bombardowaniem bądź użyciem dronów w trakcie rozgrywek?

Niestety troszkę płatne lecz ......

 

Bombardowanie - model samolotu r/c zrzut ok 1kg grochu nad wybrany rejon (można do niego strzelać)

 

Dron - bezpośredni przekaz obrazu z pola ( raczej prosiłbym o powstrzymanie się przed ostrzałem)

 

Proszę o merytoryczne odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

 

Dron - bezpośredni przekaz obrazu z pola ( raczej prosiłbym o powstrzymanie się przed ostrzałem)

 

 

Nasze doświadczenia z kopterami wskazują, że strumień powietrza wyrzucany przez śmigła w dół jest na tyle silny, że trafienie kulką airsoftową w kopter wiszący ok 40-50m nad ziemią już praktycznie graniczy z niemożliwością.

 

Zarówno bombardowanie, jak i użycie koptera w charakterze mobilnego punktu obserwacyjnego uważam za ciekawe urozmaicenie, jednak faktyczna użyteczność pozostaje na dość małym poziomie - a to ze względu na głośność (chyba, że planujesz użyć latającego skrzydła), która może zwracać uwagę, a to na ograniczony czas przebywania w powietrzu, a także niską widoczność w terenie zielonym.

 

No ale for fun można ;)

Link to post
Share on other sites

Rozwijam, wcześniej nie zauważyłem

 

Kilogram grochu zrzucony z wysokości kilkudziesięciu metrów będzie miał dużą podatność na wiatr, dodatkowo będzie można się skryć przed nim pod byle drzewem i o polu rażenia kilku metrów.

To mi się wydaje absurdalne

Za mały format i zła metoda.

 

Link to post
Share on other sites

Filmu jeszcze nie ma gdyż nie rozważyłem wszystkich za i przeciw. Wiem, że taki sposób bombardowań jest mało precyzyjny i podatny na wiatr lecz zrzut ma nastąpić z modelu samolotu czyli rozsiany na pewnym obszarze, istnieje możliwość zrzucania świec dymnych z taśmami hamującymi.

Dron ma być multikopterem latającym pomiędzy drzewami lecz czy tak pozostanie to Wy macie na to wpływ przez to ten wątek.

Link to post
Share on other sites

istnieje możliwość zrzucania świec dymnych z taśmami hamującymi.

 

...Co daje nam sporą szansę na widowiskowy pożar lasu :icon_wink:

 

 

Dron ma być multikopterem latającym pomiędzy drzewami lecz czy tak pozostanie to Wy macie na to wpływ przez to ten wątek.

 

Nie odbierz tego, jako zarzut czy wymądrzanie się, ale masz doświadczenie w lataniu kopterami MIĘDZY DRZEWAMI (czyli na wysokości kilku metrów) w dynamiczny sposób, przy użyciu tylko FPV? Plus dodaj opcję strzelających napaleńców - bo na kilku-kilkunastu metrach spodziewać się możesz ostrzału.

 

Edit:

Pomijam już kwestię przekazywania na żywo obrazu w wysokiej rozdzielczości, bo zakładam, że wiesz w jaki sposób drzewa rozbijają fale 2,4 czy nawet 5,8.

Edited by Afrati
Link to post
Share on other sites

A może lepiej zamiast grochu użyć mąki jako subsytutu broni chemicznej? Do tego jakiś subsytut maski p-gaz (żeby nie trzeba było wydawać forsy na drogie maski z balistycznymi szybkami lub wymieniać szyby w słonikach) dla ochrony graczy. Na kogo spadnie mąka, a nie miałby na sobie maski ten nie żyje. Fakt - nie wiem jaką by to miało skuteczność ze względu na wiatr, ale mąka droga nie jest - myśłę, że warto przetestować.

Maska w mojej ocenie musiałaby spełniać jeden warunek - utrudniać poruszanie, oddychanie czy działanie. Chodzi o to by gracze zakładali maski dopiero gdy zaogrożenie będzie realne, a nie biegali w nich cały czas - wtedy znikłby cały sens ataku chemicznego.

Link to post
Share on other sites

Arafati Dron - bezpośredni przekaz obrazu z pola ( raczej prosiłbym o powstrzymanie się przed ostrzałem), na FPV latam ok 3 lat a modelami r/c ok 18, nie przewiduję lotów na odległość 5km, lecz ok 150m, piro zajmuje się ładnych kilka lat nie wszystko i nie wszędzie można użyć trzeba przystosować się do rodzaju terenu, prawdopodobieństwo pożaru jak przy użyciu GD czy niedopałkiem papierosa. Mam zamiar rozwijać się w dziedzinie pokazów modelarskich ( symulacja nalotów, ostrzał, bombardowanie,opl ) i rozważam także środowiska ASG i paramilitarne gdzie może być to ciekawe urozmaicenie niekoniecznie cotygodniowych strzelań.

 

MarekMac temat mąki był niejednokrotnie poruszany

 

 

Doładne ceny będą ustalane w terminie późniejszym ponieważ jest wiele zmiennych lecz nie powinny przekroczyć 200zł za dzień

Edited by piro-technik
Link to post
Share on other sites

Na jednym z milsim'ów, w którym brałem udział dron był wykorzystywany w manewrze JTAC Close Air Support http://fas.org/irp/doddir/dod/jp3_09_3.pdf z bardzo ciekawym efektem. Więc mogę polecić jako użyteczny w symulacji.

Poza tym na pewno się sprawdzi jako bezzałogowy szperacz wyposażony kamery termiczne lub NVG podczas milsim'ów.

 

Bombardowanie jako takie z powodów oczywistych i częściowo tutaj wspomnianych bym sobie odpuścił.

 

Pozdr,

Bosman

Link to post
Share on other sites

To są tylko sugestie.

Póki co na milsim'ach nie spotkałem się z fizyczną możliwością niszczenia dronów.

Markery PB były / są używane na simach do niszczenia pojazdów - po prostu widać, że oberwał farbą i do tego były odpowiednie procedury.

Nie wiem jak by to wyglądało w przypadku drona, bo jednak siła uderzenie kulki PB jest stosunkowo duża (uszkodzenie sprzętu może być spore - to nie wóz pancerny), a trzeba by było podejść do drona na stosunkowo niewielką odległość.

Co do czujników laserowych, to tylko moja sugestia - ale chyba warta rozważenia. Urządzenia są nieskomplikowane i można je dowolnie dostroić.

 

Poza tym, jak pisał piro-technik sensowny zasięg operacyjny takiego urządzenia to w zasadzie kilkaset metrów w warunkach leśnych (jak na razie). Te drony, o których tutaj rzekomo dyskutujemy to nie są zabawki wojskowe - jest tutaj zasadnicza różnica.

 

Pozdr,

Bosman

Edited by -Bosman-
Link to post
Share on other sites

@piro-technik:

Jak dla mnie na papierze wykorzystywanie drona do zwiadu jest ciekawe...

Ale rozwinę pytanie Afratiego - nie martwił bym się o Twoje umiejętności w obsłudze drona jako takiego... Ale, żeby skutecznie wykorzystywać takie narzędzia należy rozumieć specyfikę ASG i ogólnie pola walki.

Tak samo z pirotechniką - pokazy pokazami, ale imprezy to zupełnie inna para kaloszy.

 

Jak u Ciebie z obyciem w tych tematach?

 

Bo jeżeli chcesz wspomagać (do tego zarobkowo lub przynajmniej hobbystyczno-odpłatnie) organizatorów imprez to musisz nieco się zagłębić w te sprawy.

Link to post
Share on other sites

rawdopodobieństwo pożaru jak przy użyciu GD czy niedopałkiem papierosa.

 

Niemniej jednak już 2 mini pożary suchej trawy wywołane GD-10 gasiłem osobiście, a z 3 inne widziałem. Wszystkie te doświadczenie związane są z okresem letnim, w któym jeż 3 rok z rzędu wycofaliśmy z użytku dymy z w/w powodów.

 

Pisze nie po to aby się wymądrzać, ale żeby nie bagatelizować tej sprawy i mięć ją na uwadze latem.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Długo mnie nie było a widzę że dyskusja zrobiła się ciekawa.

Jak pisał em na wstępie do jakiegokolwiek zrzutu model samolotu do którego można strzelać (moje ryzyko ) a dróg to niewielki wielowirnikowiec wiszący i pełniący wyłącznie funkcję obserwacyjną i tu prośba o powściągliwość z ostrzałem.

Co do pirotechniki to wyłącznie tzw. sceniczna odpalana elektrycznie.

Link to post
Share on other sites

Piro-technik na pewno drona można by wykorzystać jako zwiad(jako symulacja UAV, czyli czegoś co lata na takiej wysokości, że nikt tam nie dostrzeli :icon_razz: ). Problem z jakością obrazu przekazywaną do obserwatora.

Jak pisał Bosman,mieliśmy do czynienia z takim wynalazkiem na jednym z MilSimie - dron przeleciał bezpośrednio nad chłopakami, na niedużej wysokości. Efekt fajny, ale później okazało się, że przez jakość obrazu nikt ich nie zauważył. Efekt psychologiczny zadowalający :icon_smile: Gdyby to miało termowizję...miło pomarzyć :icon_razz:

Edited by FelekPSBASG
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...