Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pozwolenie na broń palną sportową


Recommended Posts

Wprawdzie uważam, że o takich szczegółach powinno pisać się na forach do tego przeznaczonych, czyli na ww. beżowym, ale rozwinę trochę swoją odpowiedź.

 

Podobno we Wrocławiu

No właśnie "podobno". Skąd to wiesz? Kolega się stara czy miejska legenda mówi? Może głuchy telefon zadziałał? To są sprawy natury prawnej i jedno źle napisane/powiedziane słowo może wiele zmienić w sensie wypowiedzi.

 

do otrzymania pozwolenia trzeba koniecznie przedstawić dokumenty z zawodów

Do otrzymania Decyzji potrzebne są dokumenty określone Ustawą O Broni i Amunicji. W przypadku pozwolenia sportowego jest kilka papierów potwierdzających członkostwo w klubie, posiadanie umiejętności, badania itp. Wszystko opisane jest w linku z pierwszego posta. Natomiast wyniki zawodów mogą nam pomóc w uzyskaniu pozwolenia na ILOŚĆ jaką sobie wymyśliliśmy i przyśpieszyć postępowanie.

 

i to dokładnie w kalibrze i rodzaju o jaki się występuje.

To jest niemożliwe, bo decyzje wydaje się tylko na rodzaj broni czyli broń palną bocznego zapłonu w kalibrach do 6mm, broń palną centralnego zapłonu w kalibrach do 12mm i broń gładkolufową. Nie dostaje się decyzji na AKMS kalibru 7,62x39 czy Nambu kalibru 8x22. Natomiast raz jeszcze, jeśli starasz się o 5 szt. 2 boczne, 2 centralne i 1 gładką to na pewno SZYBCIEJ to dostaniesz jak pokażesz komunikaty z zawodów, na których widnieje, że w takich konkurencjach brałeś udział niż jak nie pokażesz nic.

 

 

Ktoś to może potwierdzić?

Zakładam, że na beżowym w linku, który Ci wcześniej podałem, dowiesz się więcej niż tutaj.

 

Coś jeszcze wytłumaczę.

W przypadku pierwszego pozwolenia mamy decyzję wiązaną czyli wydają decyzje o wydaniu pozwolenia i na jaką ilość.

Decyzja o pozwoleniu jest obligatoryjna, jeśli spełnisz warunki MUSISZ ją dostać, natomiast to na wnioskującym leży ciężar udowodnienia, że ilość o jaką wnioskuje jest mu potrzebna. Tu właśnie zaczynają się schody w niektórych WPA, trzeba pisać odwołania do KGP, sprawy ciągną się dłużej niż ustawowe 2 miesiące i na koniec i tak wnioskujący dostaje to co chce.

Niestety w ten sposób wiele osób, które myśli, że w miesiąc dostanie broń, zniechęca się.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wprawdzie uważam, że o takich szczegółach powinno pisać się na forach do tego przeznaczonych, czyli na ww. beżowym, ale rozwinę trochę swoją odpowiedź.

Jest otwarty wątek, to czemu o "takich szczegółach" nie miałoby się pisać tutaj?

 

No właśnie "podobno". Skąd to wiesz? Kolega się stara czy miejska legenda mówi? Może głuchy telefon zadziałał? To są sprawy natury prawnej i jedno źle napisane/powiedziane słowo może wiele zmienić w sensie wypowiedzi.

Prezes mojego klubu, powiedział, że kiedyś było łatwiej, a teraz się czepiają i każdą "wnioskowaną" sztukę trzeba uzasadniać, w sensie dowodzić konieczność posiadania, odbytymi zawodami. On sam nie sprawdzał (bo generalnie ma wy... na to, bo on już pozwolenie ma na co chce i ile chce) ale tak mu "doniesiono".

 

Do otrzymania Decyzji potrzebne są dokumenty określone Ustawą O Broni i Amunicji. W przypadku pozwolenia sportowego jest kilka papierów potwierdzających członkostwo w klubie, posiadanie umiejętności, badania itp. Wszystko opisane jest w linku z pierwszego posta. Natomiast wyniki zawodów mogą nam pomóc w uzyskaniu pozwolenia na ILOŚĆ jaką sobie wymyśliliśmy i przyśpieszyć postępowanie.

Wiem, ale prawo swoje, a urzędasy swoje. Z tego co czytam wyżej. w praktyce często NIE JEST tak jak piszesz.

 

To jest niemożliwe, bo decyzje wydaje się tylko na rodzaj broni czyli broń palną bocznego zapłonu w kalibrach do 6mm, broń palną centralnego zapłonu w kalibrach do 12mm i broń gładkolufową. Nie dostaje się decyzji na AKMS kalibru 7,62x39 czy Nambu kalibru 8x22. Natomiast raz jeszcze, jeśli starasz się o 5 szt. 2 boczne, 2 centralne i 1 gładką to na pewno SZYBCIEJ to dostaniesz jak pokażesz komunikaty z zawodów, na których widnieje, że w takich konkurencjach brałeś udział niż jak nie pokażesz nic.

Proszę Cię - nie wymądrzaj się :)

Zakładam, że większość czytelników skumała o czym piszę. Wiemy też doskonale że pozwolenie nie dotyczy konkretnego modelu broni. Daj se luz, dobra? :)

Zakładam, że na beżowym w linku, który Ci wcześniej podałem, dowiesz się więcej niż tutaj.

Dzięki, ale jest tam napisane dokładnie tyle, że każdy miał inny przypadek i nie potrafię wyciągnąć żadnych wniosków dla mnie. Czy Ty starałeś się o pozwolenie w WPA Wrocław? Jeśli tak ,to proszę o twoje doświadczenia, jeśli nie to na razie - dzięki :)

 

Coś jeszcze wytłumaczę.

W przypadku pierwszego pozwolenia mamy decyzję wiązaną czyli wydają decyzje o wydaniu pozwolenia i na jaką ilość.

Decyzja o pozwoleniu jest obligatoryjna, jeśli spełnisz warunki MUSISZ ją dostać, natomiast to na wnioskującym leży ciężar udowodnienia, że ilość o jaką wnioskuje jest mu potrzebna. Tu właśnie zaczynają się schody w niektórych WPA, trzeba pisać odwołania do KGP, sprawy ciągną się dłużej niż ustawowe 2 miesiące i na koniec i tak wnioskujący dostaje to co chce.

Niestety w ten sposób wiele osób, które myśli, że w miesiąc dostanie broń, zniechęca się.

Wiem, tłuczone jest to na różnych forach, tylko że brak PEWNYCH informacji i jakieś regularności w decyzjach. Praktycznie każde WPA ma inne procedury i "widzimisia" :)

Link to post
Share on other sites

Jest otwarty wątek, to czemu o "takich szczegółach" nie miałoby się pisać tutaj?

Zwłaszcza, że na tym forum jest pewnie masa osób potencjalnie zainteresowanych strzelaniem z prawdziwej (i własnej) broni oprócz wyłącznie z replik. Informacje o zdobywaniu prywatnej broni palnej powinny być dostępne jak najszerzej, by obalać wiele stereotypów, że w naszym kraju posiadać się nie da ;)

Link to post
Share on other sites

Jest otwarty wątek, to czemu o "takich szczegółach" nie miałoby się pisać tutaj?

Bo są od tego lepsze fora. Nie widziałem na wumasgu dyskusji o sposobach kucia noży, bo od tego jest knifes.pl. Ale ja wiem, każdy ASGejowiec wszystko wie najlepiej.

 

Prezes mojego klubu, powiedział, że kiedyś było łatwiej, a teraz się czepiają i każdą "wnioskowaną" sztukę trzeba uzasadniać, w sensie dowodzić konieczność posiadania, odbytymi zawodami. On sam nie sprawdzał (bo generalnie ma wy... na to, bo on już pozwolenie ma na co chce i ile chce) ale tak mu "doniesiono".

Czyli głuchy telefon. Biedny jesteś z tym swoim prezesem. Przykro mi.

Wyroki NSA potwierdzają, że to na wnioskodawcy ciąży obowiązek uzasadnienia dlaczego wnioskuje o tę, a nie o inną ilość.

 

Wiem, ale prawo swoje, a urzędasy swoje. Z tego co czytam wyżej. w praktyce często NIE JEST tak jak piszesz.

Poczytaj coś takiego jak KPA. Jak urzędnik wykracza poza swoje uprawnienia to się na niego skarży do wyższej instancji.

 

Proszę Cię - nie wymądrzaj się :icon_smile:

Zakładam, że większość czytelników skumała o czym piszę. Wiemy też doskonale że pozwolenie nie dotyczy konkretnego modelu broni. Daj se luz, dobra? :icon_smile:

Ty zacząłeś o kalibrze i to ja się mądrzę? :) Myślę, że większość czytelników tego forum nie ma o tym pojęcia. Podobnie jak Ty inaczej po co zadawałbyś pytanie tu a nie na beżowym?

 

Dzięki, ale jest tam napisane dokładnie tyle, że każdy miał inny przypadek i nie potrafię wyciągnąć żadnych wniosków dla mnie. Czy Ty starałeś się o pozwolenie w WPA Wrocław? Jeśli tak ,to proszę o twoje doświadczenia, jeśli nie to na razie - dzięki :icon_smile:

Nie umiesz wyciągnąć wniosków dla siebie? Szkoda. Może zapytaj? Korona z głowy spadnie? Żyłka pęknie?

 

Wiem, tłuczone jest to na różnych forach, tylko że brak PEWNYCH informacji i jakieś regularności w decyzjach. Praktycznie każde WPA ma inne procedury i "widzimisia" :icon_smile:

I na pewno tu na forum Airsoftowym dostaniesz dostaniesz taką informację, która Cię usatysfakcjonuje?

Podpowiem Ci, rzuć kwitem na WPA to z pierwszej ręki dowiesz się czego chcą.

I tak nie ma regularności w decyzjach WPA bo każda sprawa rozpatrywana jest INDYWIDUALNIE.

 

Zwłaszcza, że na tym forum jest pewnie masa osób potencjalnie zainteresowanych strzelaniem z prawdziwej (i własnej) broni oprócz wyłącznie z replik. Informacje o zdobywaniu prywatnej broni palnej powinny być dostępne jak najszerzej, by obalać wiele stereotypów, że w naszym kraju posiadać się nie da :icon_wink:

Rozumiem, że badania robiłeś w tej sprawie? Ankieta jakaś była czy tak sobie wydumałeś? Ja wiem, że każdy "typowy asgej" chciałby mieć klamkę, ale przepisy, koszty i przede wszystkim wiek nie pozwala ;)

Wszelkie informacje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych na forach związanych stricte z bronią palną.

Link to post
Share on other sites

@Punisher, nie napinaj się tak :)

Dzięki za sugestie i sorry jeśli Cię uraziłem. Ta dyskusja ma pomagać a nie antagonizować środowisko.

Z mojej strony przepraszam, jak zrozumiałeś coś jako atak. Wypowiedź pisana nie zawiera mimiki, kontekstu ani tonu wypowiedzi. I czasami coś nie do końca "brzmi" jakbyśmy chcieli :) OK?

Link to post
Share on other sites

Nikt się nie napina. :) Luz.

Po prostu uważam, że są bardziej merytoryczne fora ku takim dyskusjom.

Natomiast co do meritum.

Im więcej osobostartów przyniesiesz tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz to o co wnioskujesz czy to w trybie normalnym czy odwoławczym. Decyzja musi być wydana w 2 miesiące. Jeśli nie będzie to kwit do KGP na przewlekłość postępowania. Jeśli decyzja będzie niezgodna z wnioskiem to kwit do KGP z odwołaniem. Większość decyzji WPA niezgodnych z wnioskiem jest uchylana przez KGP pod warunkiem dobrego uzasadnienia i dowodów np. w postaci osobostartow. To przerabialem, może nie we WRO, ale w Kato jest gorzej. Dostałem na tyle ile chciałem, ale w przeciwieństwie do Twojego prezia ja nie mam wy...ne i moim kolegom z klubu strzeleckiego pomagam. Jeszcze raz poleceń beżowe i użytkownika 9x19, który na pewno doskonale opiszr co i jak bo kiedyś siedział po drugiej stronie biurka :)

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...
  • 4 months later...

Jestem po egzaminie na patent i właśnie miałem wysłać wniosek o licencję, gdy przeczytałem na nim takie coś:

"ZAŚWIADCZENIE Wojewódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego. Zaświadczam, że klub wnioskodawcy jest zarejestrowany..." itd.

I nie wiem, czy mam iść po takie zaświadczenie do związku wojewódzkiego czy "oni" w Warszawie sami to załatwiają?

Co zabawniejsze - na patencie tego nie było :)

Link to post
Share on other sites

Odpowiedź podałem.

Zazwyczaj jest tak, że w listopadzie wystawiają już licencje na następny rok.

Może dostaniesz ją jeszcze na 2015, ale czas tutaj ma znaczenie. A wnioski o licencje czasami lubią poleżeć i czekać na swoją kolej.

 

Chyba, że klub jasno zawnioskuje o licencje na ten rok, aby była do kompletu dokumentów o uzyskanie pozwolenia.

Link to post
Share on other sites

To bardzo ciekawe co w tym watku jest napisane... bo ja nie dalej jak dwa tygodnie temu rozmawialem z prezesem lodzkiego oddzialu PZSS na temat wyrabiania licencji pod koniec roku i nic takiego mi nie powiedzial. Fakt, ze sugerowal, zeby skladac wniosek w listopadzie ale jesli dobrze pamietam to mowil, zeby dac adnotacje, ze licencja ma byc na 2016.

Trzeba bedzie chyba zadzwonic do W-wy, zeby to potwierdzic.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

No więc, żeby rozwiać spekulacje: dostałem licencję do łapki 7.11.2015. Wystawioną z datą 28.10.2015. Na 2015 rok. Do tej pory zrobiłem 20 startów, z tego koniecznych na licencję na 2016 - osiem (4+2+2) - w ciągu równo 18 dni. Da się? :icon_smile:

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

Eee.. tam zawsze jest egzamin "powtórkowy". Co prawda kosztuje niemało (400 za główną + 200 za każdą dodatkową zdaje się - poprawcie mnie jakby co), ale niektórzy kalkulują, że się im opłaca (no, starty też swoje kosztują). A obserwator z PZSS nie zawsze przyjeżdża :icon_smile: (niektórzy nawet twierdzą, że rzadko ze wskazaniem na nigdy)

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

Ważne że jeszcze w tym roku, liczy się data złożenia. Mogę poczekać :icon_smile:

 

Złóż podanie o 7 jednostek. Jak będą bardzo płakać to zejdziesz na 5, a WPA z radości wyda Ci pozwolenie szybciutko. Wiem po sobie, pomimo, że w Kato mamy WPA takie a nie inny ;)

Link to post
Share on other sites

Zawsze pisać o dwie lub trzy sztuki więcej niż się chce.

Oni mają z czego schodzić, Ty masz się na co godzić czywiście z ciężkim sercem, a i tak wychodzisz z tym co chciałeś.

Do tego możesz trafić na dobry humor i dostać tyle o ile wnioskowałeś.

 

Przy okazji jeżeli jesteś w odpowiednim klubie, który również zrzesza kolekcjonerów to przy okazji jednych badań występuj o pozwolenie kolekcjonerskie na broń do celów sportowych.

We wniosku wtedy wpisz 15 sztuk, a dadzą pewnie z 10.

Link to post
Share on other sites

We Wro mamy nowy wynalazek! :) przy wniosku o pozwolenie każą składać od razu wnioski o promesy w takiej ilości jak we wniosku o pozwolenie. Opłacone! czyli jak we wniosku piszesz 7 sztuk, to musisz złożyć wniosek o 7 promes i opłacić te 7 promes.

"Kreatywność" naszych WPA nie zna granic!. :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...