Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

DIY. AKS74U - łoże z rękojeścią w stylu bułgarskim.


Recommended Posts

Cześć.

 

Nie było nic na temat wyrobu własnego łoża z rękojeścią "nigdzie" stąd postanowiłem, że proces uwiecznię na foto i napiszę co nieco.

 

Narzędzia, których używam to pilniki do drewna, mały brzeszczot (taki do pcv), wiertarka, ściski stolarskie, dłuto/śrubokręt, papiery ścierne 80/240/520/2000, chyba tyle. Klej! Ja używałem wikolu.

 

Do dzieła...

 

Sklejkę dorwałem w Castoramie za prawie 4 zł. Jest różnica porównując z ceną gotowej okładziny ($30-40).

Potrzebujemy dwóch grubości sklejki - 12mm i 9-10mm. 12mm idealnie pasuje, bo grubość podstawy szczerbinki to 23,5mm więc składając dwie 12mm mamy mały luz na wciśnięcie tego na miejsce.

Wymiary? Spokojnie wystarczą 2szt. sklejki 12mm gr. 129x100mm i 2szt. sklejki 9-10mm gr. 129x80mm. W Castoramie tną nie mniej niż 10cm więc ten drugi wymiar byłem zmuszony zmienić (i miałem więcej roboty z docinaniem).

cqX5FD1l.jpg?2

 

Na początku na dwóch 12mm gr. sklejkach ściąłem rogi.

e8QjpTzl.jpg

cb9CEHgl.jpg

PeDpdpRl.jpg

 

Po sklejeniu ww. sklejek i wsadzeniu ich w ściski stolarskie, wypiłowałem w nich "półkolisty" kształt tak by przyjęły lufę.

PjHQ7x6l.jpg

 

Następnie przykleiłem 10mm sklejki i w ściski. Górna krawędź sklejki-10mm oddalona o 26mm względem dna wypiłowanego półkola.

YnXxjkrl.jpg

 

Wypiłowałem piłą wszelkie szpary, dziury i uskoki w części "od strzelca". Wyszło trochę do dupy, piłę mam badziewną, powstały za szerokie rowki na tą blaszkę. Może lakier trochę zamaskuje.

vItj0VVl.jpg

 

Po naszkicowaniu orientacyjnego kształtu przyszedł czas na wycinanie. Na początku w ruch poszła wyrzynarka ale znowu okazało się, że nie mam odp długiego ostrza. Powrót do ręcznej piły ;(

H9OTknNl.jpg

 

I skubiemy po trochu.

jzzMuXgl.jpg

scNoKVml.jpg

wqYrgqsl.jpg

 

Wiertarka w ruch.

DVUs46il.jpg

 

Doszedł pilnik półokrągły by upiększyć dziurę.

Sp2cuC3l.jpg

 

Pilnik w ruch. Rękojeść powoli nabiera kształtu.

17evv12l.jpg

17N8g1ql.jpg

RPfOatRl.jpg

 

Papier ścierny 80 i pierwsze szlify.

9pnwyNPl.jpg

WjugXJgl.jpg

 

C.D.N., weekend się skończył. W dalszej części docinanie frontu i góry, poszerzanie dziury na kciuk, docieranie, docieranie, docieranie, barwienie i lakierowanie. Może jeszcze zamontuję dwie szyny RIS - zastanawiam się.

Edited by mykail
Link to post
Share on other sites
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dałbyś radę zrobić coś takiego na zamówienie do AK-74 ?

Pomyślę. Nawet nie mam łoża od ak74 (nie wiem czy takie samo) by mieć wzór.

Najpierw zobaczę jak ten wyjdzie. Trochę mi pouciekało przez piłkę ręczną-stąd te szpary większe. Pewnie pomyślę nad zmianą techniki wycinania dziur.

Jeszcze muszę dobrać kolor bejcy i nie wiem czy w olej lniany nie wrzucić.Co ja bym dał za warsztat z frezarką, tokarką i piłą pionową.

Jak kupię wszystko to pewnie mi zostanie materiału na kolejne. Jedno jest pewne - sprzątania w domu będę miał dużo bo pyli to strasznie.

Edited by mykail
Link to post
Share on other sites

Ręczna robota się ceni ale co oznacza łoże w stylu bułgarskim? Dlaczego akurat w "stylu bułgarskim" skoro to Rumuni jako pierwsi wprowadzili chwyt pionowy drewniany w pm.63 potem w pm.65 i rozwijali go dalej aż do wersji bakelitowych. O ile mnie pamięć nie myli to bułgarskie AK nie miały nigdy tego typu chwytów w ak, ak74 i aks74u.

Podobny chwyt miał akmsu który był "tworem" a to co można spotkać na necie to zdjęcia AKS-74u z chwytami LCT lub samoróbkami na wzór AKMSU.

Edited by 0wn
Link to post
Share on other sites

A tak wyszło z mojego szukania po sieci. Przepraszam za złe nazewnictwo.

 

Update #1 Nie mogłem się powstrzymać :icon_smile: Oskrobałem troszkę, żeby pasowało. Przy okazji odrysowałem jak oszlifować górę, żeby pasowała do nakładki rury.

cpEmtgim.jpg?1

Edited by mykail
Link to post
Share on other sites
.Co ja bym dał za warsztat z frezarką, tokarką i piłą pionową. Jak kupię wszystko to pewnie mi zostanie materiału na kolejne. Jedno jest pewne - sprzątania w domu będę miał dużo bo pyli to strasznie.

 

Dlatego właśnie jestem w trakcie robienia drewnianego stołu roboczego w "wolnym" pokoju, wraz z piłą do drewna, wiertarką pionową itd itp :D

 

Bardzo możliwe, że wezmę się za trochę bardziej masowe robienie drewien/sklejek do aków ;)

Link to post
Share on other sites

Tworzysz kopyto w kształcie litery "U" i na to nakładasz warstwami fornir. Na koniec na całość nakładasz np. kilka kartek papieru i ściskasz całość po bokach deseczkami i ściskiem stolarskim. Kartki są po to, by docisnąć półokrągłą górę nakładki, ale możesz użyć czegoś innego podobnego.

 

stolarka.jpg

 

Brązowe to kopyto i deseczki. Pomarańczowe to fornir klejony wikolem. Szare to kartki papieru, albo inna taśma. Czerwone to ścisk. Dobrze jest między kopyto a fornir włożyć kawałek folii, żeby się nie przykleiło. Jak wyschnie, to fornir należy zdjąć i przyciąć do pożądanego kształtu. Można zostawić całość na kopycie i dociąć nożykiem do tapet na wysokość, a piłką modelarską na długość. Dobrze jest użyć dość długiego kawałka forniru, to od razu wyjdzie więcej nakładek, jakby jakaś nie wyszła.

Link to post
Share on other sites

Tworzysz kopyto w kształcie litery "U" i na to nakładasz warstwami fornir. Na koniec na całość nakładasz np. kilka kartek papieru i ściskasz całość po bokach deseczkami i ściskiem stolarskim. Kartki są po to, by docisnąć półokrągłą górę nakładki, ale możesz użyć czegoś innego podobnego.

 

stolarka.jpg

 

Klasa rysunek i opis :) Dzięki.

Link to post
Share on other sites

Dałbyś radę zrobić coś takiego na zamówienie do AK-74 ?

Zrobiłeś to naprawdę świetnie. A jeśli miałbyś to zrobić dla kogoś, odpłatnie i bez malowania, to za ile mniej więcej? :icon_smile:

 

To już dwa. Otwieram biznes :)

 

AD1. nie mam "drewienka" do AK74 stąd nie mam wymiarów. Jak ogarniesz "drewnienko" z ...drewna bądź plastiku to pomyślimy.

AD2. będę robił drugie z inną rękojeścią - urlop niedługo :) Ta dla mnie jest chyba za mała - mam duże ręce, zastanowie się i może ją wystawię w Komis.

 

Co do ceny, z uwagi na dłubaninę, myślę, że koło 100zł. Pisać na priv jak coś.

Link to post
Share on other sites

Kolejny update.

Łoże skończone. Myślę, że jak na pierwszą sztukę to wyszło całkiem nieźle. Teraz tylko czeka na bejcowanie/szelakowanie. Szelak już mam. Jak ktoś jest z Kraka to jest sklep na Ofiar Dąbia 3.

 

To do rzeczy.

Na początek trochę sztukaterii :'( Myślałem, że się obejdzie ale mi wymiar odjechał, jak już wcześniej pisałem.

 

Powklejane kliniki, widać też obłupaną sklejkę.

 

h7lGCMsl.jpg

 

Najbardziej się namęczyłem z docięciem 1mm grubości wstawki na klocek pod osadę lufy.

Jm2WSdVl.jpg

 

Tutaj ładnie wycięty prostokącik czeka na przeszczep.

2g4EUgTl.jpg

 

Widok z tyłu na kliniki. Po lewej poprawiona już szczelina na blaszkę.

fktZmtrl.jpg

 

Z tego jestem najbardziej zadowolony. Wszystko za sprawą frezu kulowego do drewna, wiertarki i kilku ścisków.

JGvBTRzl.jpg

8NkcO5Ml.jpg

JmBFb8El.jpg

 

Efekt końcowy. Jeszcze gdzieniegdzie doszlifować papierem i malowanie. Zdecydowałem się zamaskować szczelinę na blaszkę, widać jej tylko kawałek.

x5QQGFwl.jpg

 

Sztukaterię mało co widać. Prostokącików od przeszczepu prawie w ogóle.

6OM2awyl.jpg

 

Z racji podokładania kliników i rozjechania tego wymiaru postanowiłem zaokrąglić rogi pod wstawkami, te które bezpośrednio przylegają do obsady lufy.

QdkB4fvl.jpg

 

Mam kilka przemyśleń po tej produkcji i na pewno kolejne drewienka (jeśli będą) będę mógł wykonać sprawniej. Jedno jest pewne - relaks przy tej dłubaninie jest nieziemski. :icon_biggrin:

Edited by mykail
Link to post
Share on other sites

Mam orange z woskiem i rubin bez. Rozrabiam acetonem (nic innego nie mam ale rozpuszcza dobrze w kąpieli), zrobiłem próbkę i wygląda nawet fajnie z lekkim połyskiem, bardziej matem (orange-rubin 50/50).

Bejcy nie mam ale mysle nad polecanym przez Ciebie Starwaxem z olejem.

Edited by mykail
Link to post
Share on other sites

Ja szelakowałbym tylko odwoskowionym bo drewno jest bardziej wyraziste. Szelak nieodwoskowiony spowoduje, że obraz drewna będzie mętny. Jeśli chcesz matowy efekt to po nałożeniu wszystkich warstw odczekaj ok tygodnia i przejedź wełną stalową 0000

Link to post
Share on other sites

Zainspirowany twoim pomysłem stwierdziłem że sam spróbuje. Nie mam prawie wogóle doświadczenia ale mam narzędzia(piłę taśmową, frezarkę, boscha prostego z zajebistym frezerm). Zrobiłem dół z sklejki około 2mm wycinałem i skleiłem wszystko razem, potem zrobiłem góre. Drewienko o około 3-4mm grubości gotowałem w wodzie przez dobre 3h potem na rurkę o podobnej średnicy i gumki. Gdy dwa kawałki wyschły to skleiłem je i obrobiłem. Jutro robię kolbę mam już wyspawany uchwyt do kolby. Pomalowałem machoniem szlachetnym i polisandrem(czy cos takiego). Wszytko to do ak 74 rk-02. Wyszło koszernie jednak zdjęcia zrobie dopiero jutro bo mam już dość(jeszcze w gb się bawiłem i mi styk przy silniku odpadł).

Link to post
Share on other sites

Pochwal się koniecznie bo sam jestem ciekaw jak zrobić górę. Myślałem, żeby zrobić podstawę w ten sam sposób jak robiłem dół - posklejać sklejkę i wyciąć w kształt U. Oczywiście kawałki już nie musiałyby być tak duże aby zminimalizować stratę na materiale. Następnie wziąć sklejkę 3mm, porobić trójkątne wręby na 2mm z jednej strony (tej brzydkiej), wygotować, zawinąć na bazie, wysuszyć, przykleić.

Choć zamiast bawić się w gięcie sklejki można by fornirem.

Ktoś wie gdzie w Krakowie można kupić fornir/obłogi? Najlepiej brzozowy bo pasował będzie do sklejki bo taką chyba sprzedają w Castoramie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...