Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Noszenie munduru innego państwa


Recommended Posts

Witam. Dręczy mnie ten temat od dłuższego czasu. Chciałbym wiedzieć czy policja lub żandarmeria wojskowa może mi coś zrobić za noszenie munduru innego państwa. Rozpatruję tutaj dwa przypadki: 1)mundur z flagami, 2)mundur bez flag. Z góry dzięki za odpowiedź :)

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj spotkałem się z taką sytuacją, że mój kolega został upomniany przez policję z tego względu, że chodził ubrany w pełnym flecku z flagami i grożono mu spisaniem przy powtórnym spotkaniu jeżeli znów będzie nosił ten mundur. To mnie podkusiło aby założyć ten temat.

Link to post
Share on other sites

Pierwsze słyszę, że na noszenie munduru obcego państwa jest jakikolwiek paragraf. Zawsze słyszałem o polskich mundurach - ich sytuacja prawna jest unormowana w naszym systemie prawnym. Mundury obce (Flecki, DPMy, Marpaty itd.) są dla prawa zwykłym ciuchem.

Dwie sytuacje potrafie sobie wyobrazić:

a) spisanie w sensie - na ulicy spotkano Jana Kowalskiego, wylegitymowano i puszczono wolno;

b) noszenie niemieckiego munduru i niemieckich flag - nieobyczajne zachowanie (ale to jest tak naciągane...).

Aczkolwiek prawnikiem nie jestem i mogę się w tych kwestiach mylić.

Link to post
Share on other sites

Kolega ma lat 15.

 

 

b) noszenie niemieckiego munduru i niemieckich flag - nieobyczajne zachowanie (ale to jest tak naciągane...).

 

Mowisz nieobyczajne zachowanie. Czasy sie zmieniaja, to przeciez juz nie te Niemcy co byly 70 lat temu aczkolwiek jest polska mentalnosc w wielu srodowiskach(czesto i w naszym) ktora gani za noszenie niemieckich flag. Dla mnie niemiecka flaga to taka sama jak wiele innych-USA, Anglii, Francji-i wedlug mnie nie powinna byc pietnowana przez innych. Dla mnie kara za noszenie niemieckiej flagi na mundurze to taki sam absurd jak spisanie za flage Anglii na DPM'ie.

Link to post
Share on other sites

W Kodeksie Wykroczeń jest, o ile pamiętam, zapis, że wykroczeniem jest używanie munduru, na którego noszenie nie uzyskano stosownego zezwolenia. Inną sprawą jest, że chyba nie ma przepisu, który stwierdzałby, że noszenie przez cywili (a to istotne) umundurowania obcych państw wymaga jakichkolwiek zezwoleń. Dla munduru polskiego istnieje wyraźny zakaz jego używania przez osoby nieuprawnione. No i pozostaje jeszcze kwestia egzekwowania - Policja, aby wymierzyć karę, musiałaby udowodnić, że noszony przez cywila mundur (czy to Bundeswehry, US Army czy innej armii) jest faktycznie mundurem tej armii, ergo musiałaby znać przepisy każdego kraju odnośnie umundurowania sił zbrojnych, które definiują krój umundurowania i jego kamuflaż. Dzisiaj ludzie mają problem z ogarnięciem, czy Helikon w Panterze to mundur WP, a co dopiero przy kilkunastu wzorach i kamuflażach USA.

Tak więc przy spotkaniu z Policją w sprawie munduru należy, jak zawsze, najpierw grzecznie poprosić o podstawę prawną legitymowania a następnie o podstawę prawną upomnienia z racji noszenia munduru obcego państwa.

Link to post
Share on other sites

A ja myślę, że biorąc pod uwagę wiek kolegi i (w domyśle) jego zachowanie, w ten sposób pogrozili mu palcem, żeby nie fikał za bardzo ;)

Jeżeli się jakimś cudem trafi nadgorliwiec, który nie będzie chciał odpuścić tematu to zawsze można odmówić przyjęcia mandatu.

Link to post
Share on other sites

Sensacja byłaby gdyby szli w całym oporządzeniu ;) Za mundur nikt nikogo jeszcze nie zamknął w więzieniu więc nie ma się czego bać. Ludzie zawsze patrzyli się na mundur i tak będzie zawsze. A co do policji....Zawsze można powiedzieć że jest się harcerzem oni noszą różne mundury.

Link to post
Share on other sites

A co do policji....Zawsze można powiedzieć że jest się harcerzem oni noszą różne mundury.

A legitymacje harcerską ma? Nie? O jej. To będzie grzywienka. Artykuł 65 kodeksu wykroczeń stanowi:

Art. 65. § 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania:

1) co do tożsamości własnej lub innej osoby,

2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania,

podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.

Link to post
Share on other sites

Nie Buniek :icon_wink: Na basen nie chodzę. Ale wiele osób jedzie/idzie na strzelankę już w mundurze. Może jest im tak wygodniej albo chcą się lansować.

 

Raczej wygoda. W naszej kulturze utarło się, że ganianie w niekompletnym ubiorze to jest coś złego, a samo rozbieranie się przy ludziach (nawet samych swoich na strzelance, coby zaraz ubrać się w strój "roboczy") jest traktowane jako zboczenie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Siema, odświeżam bo ostatnio na strzelaniu,powiedziałem,że mam na sprzedaż kontrakty UK to koło do mnie, ze nie chce bo ŻW rozbiera z kontraktów itd.. Też mnie ro mega zdziwiło... Sam mam wszystko 100% kontraktowe i sam nie wiem co i jak. Napisałem w tej sprawie do rzecznika ŻW iotrzymalem taką odp.

 

Szanowny Panie Dawidzie!

 

Uprzejmie informuję, że Żandarmeria Wojskowa zgodnie z ustawą jest właściwa wobec:

1) żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową;

2) żołnierzy niebędących w czynnej służbie wojskowej w czasie noszenia przez nich mundurów oraz odznak i oznak wojskowych;

3) pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych:

a) w związku z ich zachowaniem się podczas pracy w tych jednostkach,

b) w związku z popełnieniem przez nich czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary, wiążącego się z tym zatrudnieniem;

4) osób przebywających na terenach lub w obiektach jednostek wojskowych;

5) innych osób niż określone w pkt 1–4, podlegających orzecznictwu sądów wojskowych albo jeżeli wynika to z odrębnych przepisów;

6) osób niebędących żołnierzami, jeżeli współdziałają z osobami, o których mowa w pkt 1–5, w popełnieniu czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary albo też jeżeli dokonują czynów zagrażających dyscyplinie wojskowej albo czynów przeciwko życiu lub zdrowiu żołnierza albo mieniu wojskowemu;

7) żołnierzy sił zbrojnych państw obcych, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz członków ich personelu cywilnego, jeżeli pozostają w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, o ile umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, nie stanowi inaczej.

 

Ponadto, jak Pan zauważył, zakaz używania munduru dotyczy umundurowania Wojska Polskiego (i jego elementów) wymienionego w rozporządzeniu MON. Istotne jest jednak również, że czyn stanowiący wykroczenie z art. 61 Kodeksu wykroczeń stanowi publiczne używanie lub noszenie munduru, do którego nie ma się prawa lub używanie lub noszenie munduru, co do którego został wydany zakaz, albo munduru organizacji prawnie nieistniejącej, albo munduru, na którego noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia.

 

Z poważaniem, stopień imię i nazwisko.

 

 

I co teraz ??

Link to post
Share on other sites

Nielegalne jest noszenie wz93 i 2010 nie będąc wojskowym, lub nie przynależąc do stowarzyszenia, organizacji mającej umowę z MONem i mogącej używać takiegoż umundurowania kontraktowego (w sumie to co wyżej napisałeś).

Po prostu ludzie to debile, sami nie doczytają, a w łebku zostaje hasło "kontraktowe". Potem tworzą się bzdury, o rzekomym zakazie noszenia jakichkolwiek kontraktów, a chodzi o polskie panterki i gadżety do nich...

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

WZ 93 nie jesst zakazany jedynie 2010. Co do zagrsnicznych kontraktów na strzelaniu ppnoc przyjechała ŻW i sprawdzała mundury chłopak który miał Rosyjski mundur kontraktowy ponoć się z nim pożegnał dodam, że też miał flagi rosyjskie na patkach czy tam gdzieś... . Zainteresowałem się tym tematem gdyż sam mam USMC matpat oraz kamizelkę Molle FLC + dodatki do niej i wszystko kontraktowe.. I tak trochę lipa stracić 1000zł bo to kontrakt.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

WZ 93 nie jesst zakazany jedynie 2010. Co do zagrsnicznych kontraktów na strzelaniu ppnoc przyjechała ŻW i sprawdzała mundury chłopak który miał Rosyjski mundur kontraktowy ponoć się z nim pożegnał dodam, że też miał flagi rosyjskie na patkach czy tam gdzieś... . Zainteresowałem się tym tematem gdyż sam mam USMC matpat oraz kamizelkę Molle FLC + dodatki do niej i wszystko kontraktowe.. I tak trochę lipa stracić 1000zł bo to kontrakt.

Mając na sobie pełny, obecny mundur USMC (ze stopniem i wszystkimi oznaczeniami), noszony regulaminowo, przeszedłem obok kilku plutonów ŻW. Żaden z żandarmów nawet nie kiwnął palcem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...