Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Regeneracja LiPo


Recommended Posts

Witam czy jest jakaś możliwość odratowania rozładowanego lipolka 7,4?

Na jednej celi spadło mi napięcie do 1,5V, a na drugiej zachowało się 3,8V.

 

Szkoda tracić, a może coś z tego jeszcze będzie. Aku nie spuchło ni nic. spust reaguje, ale już mocy by uciągnąć sprężynę nie ma.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Spróbuj na dobrej ładowarce małym prądem (0,1 A) do poziomu storage. Odczekaj kilka dni. Jak napięcie nie spadnie znacznie (myślę o 0,1 V w takim czasie) to ogniwo powinno działać. Naładuj normalne (ale też nie za gwałtownie - tak 0,3 - 0,5C) i sprawdź - jak nad miarę nie spuchnie to będzie działać.

Próbowanie o jakim piszesz: "spust reaguje, ale już mocy by uciągnąć sprężynę nie ma." raczej mu nie pomaga, więc nie rób więcej takich "doświadczeń" :)

Link to post
Share on other sites

Najlepiej jakbyś załatwił od kogoś coś pokroju Imaxa B6 - mogą być też klony. Jeśli program do LiPo będzie płakać, że niskie napięcie - trzeba będzie ładować tylko problematyczną celę ("łapiąc" ją przez złącze balansera) programem do NiMH do napięcia ok 3.5V cały czas monitorując stan celi. Jak osiągnie 3.5V - przechodzimy do programu LiPo Balance i powolutku, na możliwie niskim prądzie ją ładujemy. Jeśli uda się postawić pakiet, różnice w celach mogą spowodować ograniczenie jej prądu maksymalnego i pojemności, więc tak czy inaczej trzeba traktować ją jako "skreśloną" i powoli kombinować jakąś nową.

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

Ja nie byłem tak delikatny... wziąłem zwykła chińską ładowarke stokową i normalnie przez chwil kilka podłączyłem całego lipka. Jak złapało te 2.8-2.9 na celi która miała "0" to wtedy już ładowarkę lipolową i poszło... Jakoś sobie musiałem poradzić zanim Imax do mnie zajechał... Może ma to jakies znaczenie bądź nie , ale za rada kogoś z RC (forum) włożyłem przed tym "gwałtem" lipola do mroźni, na godzinkę , w woreczku strunowym szczelnym ,żeby nie zaczęło przypadkiem rosić na stykach po wyciągnięciu z lodówki... Lipol działa po dziś dzień...

Link to post
Share on other sites

Ja tak samo zrobiłem jak karol_alasz czyli podłączyłem na chwilę pod normalną ładowarkę, posiedziałem przy tym z 30 minut grając na telefonie w MrFlap i później podłączyłem pod iMaxa B6. Wtedy dopiero "złapało" i resztę naładowałem tą ładowarą.

Link to post
Share on other sites

Wkładanie pakietów Li-Po w jakimkolwiek celu do zamrażarki nie przyniesie efektów po ich charakterystyki czasowo-prądowae są miemal stałe względem czynników zewnętrznych, to własnie największa zaleta Li-po :]

w Bateriach których napięcie spadło poniżej 2.5/3 V [zależy od dokładnego modelu ogniwa] zachodzą nieodrwacalne reakcje chemiczne w roztworze zasadowym i bateria traci na pojemności, utrata tejże jest wprostproporcjonalna do czasu przez który bateria leżała rozładowana,

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się,że w schładzaniu chodzi o mniejsze wydzielenie gazów-żeby nie popuchło....chyba... Może bzdura, ale na wszelki wypadek... to ksiądz ma rozporek, nie?

Co do strachu o zajaranie to oprócz siedzenia i pilnowania ,wsadź w pustą doniczke na kwiatki, ceramiczną... przezorny zawsze ubezpieczony.NiMh będzie w sam raz.

Edited by karol_alasz
Link to post
Share on other sites

Przez to "doświadczenie" dowiedziałem się, że padło. To raczej dopisek, ze jeszcze coś tam w niej dycha. icon_biggrin.gif

Rozumiem, natomiast na przyszłość radzę zaopatrzyć się w woltomierz. Multimetr cyfrowy w casto, obi czy innym l-m to równowartość 4 piw! :) Więc nie zrujnuje Ci budżetu :)

Link to post
Share on other sites

Panowie wyżej, nie jestem na tyle mądry żeby tytłumaczyć dokładnie to zjawisko ale wydaje mi sie że ma to związek z zachowaniem gazów i ich objętościami względem temperatury i ciśnienia [Prawo Avogarda], od strony elektrycznej nie ma szans żeby temperatura wpłwała na wydajność Li-Po, Fakt takie coś działało z NiMH i NiCD [najlepsze baterie moim zdaniem!]

Link to post
Share on other sites

Nie twierdze, że dzięki temu nastąpiła poprawa wydajności czy w ogóle miało to jakikolwiek wpływ na działanie pakietu. Mogę stwierdzić (sprawdziłem smsy, które słałem do kumpla z raportami), że miernik LiPo po pobycie w lodówce pokazał wzrost napięcia na jednej celi o 0,02V. Może to być jednak niedokładność miernika

Wiem natomiast, że zmniejszenie rozmiarów pakietu umożliwiło bezpieczne wsadzenie go do repliki. Ratowałem tą batkę w lipcu zeszłego roku i z tego co wiem to nie napuchła i działa do dziś.

Link to post
Share on other sites

Standardowo polecę to pudełeczko:

http://rc-team.pl/wyposazenie-i-akcesoria/81169-rms-miernik-pojemnosci-napiecia-akumulatora-l100.html

na alledrogo też dostępne. Małe toto, kosztuje trochę więcej niż 4 piwa, ale poręczne i się sprawdza. Pojemność pokazuje w procentach, napięcia na całym pakiecie albo na poszczególnych celach, różnicę między celami itd...

Link to post
Share on other sites

Nieee, no... zuczek ma rację... w wypadku używania tegoż ogniwa w modelu RC za kilka-kilkanaście tysiaków, i to w dodatku latającego (trudniej jest skwierczące ogniwo na czas wyciągnąć).

W naszych szeregach po prostu trzeba przechowywać ogniwa odpowiednio (wspomniana doniczka zda egzamin) oraz je regularnie pomiarować (nie zostawiać na pół roku bez żadnej opieki i nadzoru).

Tyle ludzi co ma popuchnięte ogniwa i jakoś nie narzekają ,że głowa mała. W zasadzie to jak ciężko jest wcisnąć do repy to już czas na stos, bo wtedy łatwiej o uszkodzenie mechaniczne pakietu i zapłon wkrótce gwarantowany.

Link to post
Share on other sites

Pożar modelu rc w trakcie lotu, laborki na uczelni, regeneracja kilku pakietów, niektóre się grzały, inne działały jeszcze jakiś czas. W chacie mam karton po butach pełen opuchniętych/padniętych baterii i cel, myślę że około 40 baterii różnych producentów i woltaży użytkowałem. Przy koszcie ok 50 zł za batkę szkoda ryzykować. Kiedyś chłopaczek spalił sobie samochód ładując baterię LiPo z akumulatora samochodowego :) Jak znajdę fotkę to wrzucę.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...