Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rozpiska lunet używanych przy L96/L115 oraz inne wyposażenie strzelców wyborowych BAF


Recommended Posts

Cześć,

 

mógłby ktoś mi rozpisać, jakie modele lunet były używane w Afganistanie 2003-2010, oraz w Bośni, w ramach UN? Z tego, co do tej pory znalazłem, przy L96 używano Leupoldów 3-8x50mm, a przy L115 Schmidt & Bender 3-12x50 PM II, ale wolałbym się upewnić. Niestety, nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat, aby zidentyfikować celowniki na zdjęciach z boju.

 

Czy UKSF używało innych celowników, czy tylko tych issue? Jak wygląda sprawa z celownikami noktowizyjnymi? Ponadto, jakich lunet "dalekiego zasięgu" używano przy HK417? Na zdjęciach spotykam coś, co przypomina mi Leupolda, oraz zwykłe Acogi x4-6 i Elcany z Docterami.

 

Ostatnia garść pytań dotyczy w głównej mierze regulaminów. Jak bardzo niekoszerne byłoby noszenie boonie, zamiast Mk7, przez strzelca wyborowego z Afganu? Z tego, co mi wiadomo, w 2006, wraz z przybyciem nowego szpeju (osprejów, essów itd.), zmienił się regulamin, nakazujący teraz noszenie kamizelki oraz hełmu w każdym możliwym miejscu, nawet w bazie. Myślę jednak, że w związku z reformowaniem armii >2010, ponownie mogło dojść do zmiany regulaminu, dlatego niech wypowiedzą się brytofile.

 

Koniec pytań. Na koniec dodam, jeśli miałoby to mieć jakiekolwiek znaczenie, że chcę bawić się w strzelca wyborowego parasów (podejrzewam 3PARA albo Pathfinderów) oraz snajpera SFSG.

 

Z góry dziękuję,

Mickie.

Link to post
Share on other sites

5-25 używane były, z tego co zdążyłem wyczytać, tylko przy działaniach w zielonej taktyce. Przy osłonie CQB/MOUT używano mniejszego przybliżenia, najchętniej x3-x4, aby zachować największy możliwy kąt widzenia. Aczkolwiek dziękuję!

 

Co do snajperów, właśnie tylko przy DDPMach widziałem kapelusze. Od czasu MTP (z naciskiem na zdjęcia parasów i RMC), spotykałem na zdjęciach wyłącznie hełmy. No cóż, na razie zbieram szpej. Dzięki!

1Hh2bl.jpg

Link to post
Share on other sites

Tak, tak, to 5x25*. Wklejając zdjęcie, miałem na myśli głównie hełm - na zagranicznych forach spotkałem się ze stwierdzeniem, że używa się ich tylko w pojazdach/przy desancie/gdy wąsaty sierżant patrzy. W innych przypadkach preferuje się kapelusze.

 

Tak czy siak, wiem już, w jakie celowniki powinienem celować, a to było moim priorytetem. Dzięki!

 

*jeżeli wierzyć internetom, zdjęcie wykonano podczas ewakuacji SFSG/3PARA/Pathfinderów, zaś uchwycony na fotografii pan dawał im osłonę z kilkuset kilometrów. Cała sytuacja miała miejsce gdzieś na południu Afganistanu. Gdy znajdę link, dołożę.

Link to post
Share on other sites

Tak jak Sirius pisze, na zdjęciu jest luneta Schmidt & Bender 5-25x56 PM II LP i to jest hyba najczęściej używany, a z tego co wiem w użyciu bywały też Schmidt & Bender PM II 10x42, Schmidt & Bender PM II 3-12x50, 4-16x50

jeśli chodzi o nokto to jest montowany osobno, przed lunetą na szynie ris.

Z tego co wiem i kojarzę hełmy noszą podczas patroli tak jak na zdjęci, ale ogólnie pomykają w boonie, co do stwierdzenie że wolą kapelusz to też czytałem i w sumie się nie dziwie bo hałer lekko ogranicza ruchy i denerwuje przy składaniu się do lunety. Mam parę fotek. Mam też dokładne fotki lunety jak byś chciał.Sniper_with_2_Royal_Anglian_in_Afghanistan_MOD_45157886.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...