Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowe rozporządzenie MON w sprawie zakazu noszenia munduru lub jego części


Recommended Posts

@UP

Też tak uważam, natomiast porównywanie ASG do grzybiarzy, wędkarzy itp. jest po prostu zwykłą głupotą, gdyż to właśnie ta młodzież (i dorośli :D) chcą rozwijać patriotyzm i szkolić się w dziedzinie militarnej. Przecież na naszych oczach UE dowiedziała się, że ASG to sport wykorzystujący REPLIKI!!! broni palnej, której nie da się przerobić na prawdziwą. A co do przepisów, tak były. Natomiast pojawiła się ta jedna mała zmiana, o której teraz rozmawiamy, czyli zakaz noszenia munduru pozbawionego odznak wojskowych. To cóż, chyba pora latać w starym moro, albo w jeansach czy dresach :)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

właśnie ta młodzież (i dorośli :icon_biggrin:) chcą rozwijać patriotyzm i szkolić się w dziedzinie militarnej

Proszę mi tu żadnego patriotyzmu i szkoleń nie wmawiać, ja biegam po lesie z karabinem na kulki bo chcę brzucha zgubić :P

 

Panowie, wybory i rząd tu nie mają nic do znaczenia, bo to nie kwestia polityczna. Takie przepisy są od lat, teraz zostały trochę inaczej przepisane. MON i środowiska żołnierskie od lat o to walczyły, żeby to było egzekwowane, bo nie podoba im się to, że tysiące wędkarzy, grzybiarzy, budowlańców i innych używają munduru WP jako szmaty roboczej. I jakby nie było trochę racji mają.

Motywacją obecnego grzebania w ustawach okołomundurowych (jak choćby nadawanie nowych uprawnień ŻW) jest eliminacja "scenariusza krymskiego" i możliwości wystąpienia zielonych ludzików. I jak najbardziej jest to kwestia polityczna.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Właśnie przebrnąłem przez tekst ustawy. Stoi tam tak:

 

7. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru wojskowego:

3) przez osoby niebędące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, które:

b) występują w filmach i innych przedsięwzięciach artystycznych – w czasie ich realizacji.

 

Jako że nie sposób zdefiniować co jest "przedsięwzięciem artystycznym", a dzisiaj na każdej większej większej strzelance ktoś ma kamerę, to w zasadzie nie musimy się martwić. Jak ktoś nas chce spisać, to mówimy "hola, tutaj nagrywamy możliwie najwierniej jak się da i mundur nam jest niezbędny!" Gdy bawiłem się w rycerstwo, korzystaliśmy z podobnego kruczka. De facto naparzanie się podpadało pod ustawkę z użyciem niebezpiecznych narzędzi, ale też pod działalność artystyczną (bo ktoś to nagrywał i oglądał). Pod "sport" wtedy się to nie łapało;)

Jeśli się mylę, to niech mądrzejsi mnie poprawią.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - jak policja czy ŻW ma zweryfikować czy dany ciuch jest elementem munduru jakiejś zagranicznej armii. Po usunięciu metki z numerem kontraktu to bardzo trudne, a przecież to policja/ŻW/sąd musiałaby udowodnić...

Edited by Merrowing
Link to post
Share on other sites

Usunięcie metki jest najlepszym rozwiązaniem, po kilku takich bezskutecznych kontrolach służbom odechce się sprawdzania. Chyba, że pan minister odwróci zasadę domniemania niewinności i każe udowodnić, że szpej jest legalny. Już tak robi w przypadku przepisów fiskalnych, w przestępstwach skarbowych na oskarżonym ma spożywać ciężar udowodnienia niewinności. Oczywiście jest to bezprawne i niekonstytucyjne, ale ostatnio rządzący się tym nie przejmują. Na razie pozostaje opór obywatelski w formie odrywania metki i grania głupa.

Link to post
Share on other sites

Przepis o umundurowaniu zagranicznym nadal pozostanie martwy - no może nie licząc miast, gdzie są łączone dowództwa jak Szczecin czy niedługo Lublin. Przepis miał ustandaryzować zasady noszenia munduru obowiązującego przez członków organizacji proobronnych i dodatkowo włączyć elementy, które zostały wprowadzone od 2006 roku.

Link to post
Share on other sites

Nasuwa się pytanie, co z tym wz.93... W przepisach nie jest już oficjalnym mundurem WP, natomiast jest on jeszcze wydawany do 2018 roku.

 

Wydawany już nie jest.

Można go niby używać chociaż u mnie to podobno przyszło jakimś rozkazem czy innymi wytycznymi, aby mundurów starego kroju używać do końca zeszłego roku.

 

U mnie nawet już rezerwiści czy inne NSR'y, ochotnicy dostają wz. 2010.

Link to post
Share on other sites

@UP

Wz.93 jest wydawany w szczególnych przypadkach. Do przeczytanie w rozporządzeniu o oporządzeniu bodajże.

 

Jeśli chodzi o przepisy ubiorcze, jest napisane "mundury polowe, mundury ćwiczebne" bez wyszczególnionego wzoru. Nie mogę się doszukać rozporządzenia o zmianie wzoru (choć takie jest chyba z 2012 roku).

Link to post
Share on other sites

Owszem, ŻW nie ma prawa kontrolowania cywili.

 

Błagam zapoznaj się z Ustawą o ŻW i wojskowych organach porządkowych, potem z kpk, kpow :D. Uwierz mi że Żołnierze ŻW mają prawo kontrolować osoby cywilne w rożnych sytuacjach.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Miałem na przygotowawczej i wz. 93 (jako mundur do zajechania) i wz. 2010 jako "wyjściowy". 2010 wydaje mi się wygodniejszy, a i podobno (ciężko porównać, bo tak szczęśliwie mi się pogoda trafiła, że rzadko padało) szybciej schnie.

Link to post
Share on other sites

Ale camogrom czy Multicam możemy swobodnie nosić (nawet DWS :icon_biggrin:). Czytając rozporządzenie o wzorach nie natrafiłem na żadne z powyższych mundurów. Jedynie na panterę pustynną.

 

Camogrom to helikonowy wynalazek na rynek cywilny więc czemu nie. A co do suezów szytych na kontrakcie to w sumie ciekawa sprawa jak to z nimi wygląda.

Link to post
Share on other sites

@UP

Przepraszam, miałem na myśli Suez :) Jakby nie patrzeć, jest to mundur ćwiczebny, natomiast w rozporządzeniu o wzorach nie ma o nim wzmianki. Chwila przecież, DWS zostało rozwiązane, a to dla nich było to produkowane, zatem... Suez jest równy wz.93 :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...