Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Części drukowane 3D - moja skromna oferta


Recommended Posts

Witam.

Pytanie do osób ogarniających druk. Potrzebowałbym przejściówkę z szyny Dawsona na szynę ris, aby standardowa latarka m3 pasowała do colta 1911 z szyną dawsona. Jaki byłby koszt takiego czegoś, kolor czarny. Fajnie żeby całość miała niski profil, żeby to była nakładka na szynę dawsona (około 11 mm szerokości) poszerzająca ją do standardu ris

Szczegółowe wymiary podam po dogadaniu, mogę też podesłać samą szynę i latarkę jeśli to ułatwi wykonanie.

 

Masz plik STL ?

EDYTA po chwili namysłu: taki plik z gotowym modelem do druku ;)

Nie wszyscy muszą wiedzieć o co kaman w sumie.

Edited by _Czarny_
Link to post
Share on other sites
  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tak wygląda ta szyna Dawsona?

https://cdn3.volusion.com/yzqpn.kmlcf/v/vspfiles/photos/DAWSON-COLT-310-142-6.jpg?1494830343

 

Widzę że jesteś z Trójmiasta więc może bym Ci to ogarnął. Albo chociaż projekt Ci przygotował ;-) Znajomy ma drukarkę, ale póki co tworzy z czerwonego PLA. Możliwe że zakupił już inne filamenty, ale się jeszcze nie dopytywałem.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za reakcję. Szyna wygląda tak:

Na pistolecie

http://www.10-8consulting.com/images/pistol/nh-10-8_6_xl.jpg

Od strony montażu latarki

https://s3.amazonaws.com/mgm-content/sites/armslist/uploads/posts/2012/12/15/719246_03_brand_new_grizzly_custom_bolt__640.jpg

Od strony montażu z pistoletem

https://www.doubletapsports.com/image/cache/data/DP-Light-Rail-HC-500x500.jpg

 

Nie mam żadnych projektów - kompletnie się nie znam, nie miałem styczności z drukiem.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Jeśli popychacz jest kompletny, lub choć możliwy do posklejania, to polecam zrobić na jego bazie formę odlewniczą z silikonu i odlać nowy z żywicy. Wyjdzie podobnie albo taniej niż druk 3d, a i forma może jeszcze posłużyć, nie wspominając o pozostałym silikonie i żywicy.

 

Możesz użyć takiego silikonu: http://www.modelarni...izator-13g.html sugeruję jedynie użycie czerwonego katalizatora, bo zakwitniesz nim to się utwardzi.

 

Żywica: http://www.modelarni...cast-fc-52.html zawsze używam tej i nie narzekam, można ją barwić i dodawać wypełniacze.

 

Jak to ogarnąć znajdziesz na YT. I mówię odrazu że bez odgazowania też się da. Trzeba tylko bardziej się przyłożyć i nie mieszać składników mikserem.

 

[Edit] Zapomniałem jeszcze dodać że wytrzymałość takiego odlewu jest znacząca. Druk 3d potrafi się ułamać na łączeniu warstw i choć przy dobrze ustawionych parametrach drukowania nie powinien, to różnie to bywa.

Edited by progressive
Link to post
Share on other sites

Żywice typu FC52 są dupowato nieodporne na wygięcia. Zachowują się jak "cukier w kostkach" po przekroczeniu pewnej granicy pękają i po ptokach. Nie zaryzykowałbym tego typu odlewu w GB nawet tam gdzie prawie nie ma naprężeń - popychacz. Jak już to FC55 ma zupełnie inna strukturę, jest droższa ale za to odlewy wielkości kasków motocyklowych i grubości ścianki 1-2 mm upuszczone z wysokości 1m na beton w 90% przypadków zostają całe. Taki sam odlew z FC52 rozsypuje się w drobny mak.

 

W zależności od kształtu tego popychacza może warto rozważyć zrobienie go z PCV ale nie "spienionego" ale lanego. Wyciąć elementy i skleić po całości klejem typu cyjanoakryl. Zrób fotki tego co masz to się pomyśli konkretniej.

 

A co do smrodu, obecnie żywice odlewnicze FC nie capią tak jak kiedyś poliestrowe, poliuretanowe czy epoksydowe. Są rodzajem "hybryd" tych wspomnianych i m.in. wygrywają znacznie mniejsza toksycznością i właśnie smrodem. Kiedy odlewam mniejsze elementy to spokojnie robię to w chacie na biurku i specjalnie nikt nie narzeka. Silikon podobnie, są nawet takie które mają całkiem sympatyczny zapach :icon_wink:

Edited by thor_
Link to post
Share on other sites

Tu nie ma co robić fotek, to nie miss osiedla ;) popychacz złamany w najcieńszym miejscu, da się skleić raczej bez większych problemów.

Jeśli któryś z Was czuje sie na siłach zrobić dla mnie takie 2 popychacze.. proszę o info. Ja nie będę próbował, gdyż ani nie mam składników,ani żadnej praktyki, więc... zgaduję, potrzebowałabym 5x tyle materiału,żeby coś mniej więcej wyszło :D

Oczywiście za wykonanie zapłacę.

Link to post
Share on other sites

Potrzebuję popychacz na wzór najlepiej cały ;) Może być sklejony ;) I trochę cierpliwości z Twojej strony ;) Aktualnie nie miałem w planach robienia nowych form i nie wiem czy silikon który mam wystarczy na formę. Jeżeli tak to do zrobienia w kilka dni "jak znajdę czas". Ale w przypadku jak nie będę miał silikonu to kupię go nie wcześniej niż w końcówce czerwca - wtedy planuję kolejne "swoje" formy i wtedy mogę Ci to coś zrobić ;) Nawet za darmo w ramach ciekawostki i treningu ;)

Link to post
Share on other sites

Dziękuję Thor_ ..

Jeden z kolegów odezwał się na priv, w sumie to jakiś wariat chyba.. wysłałem mu projekt 3d, a ON wieki czarodziej stworzył na drukarce owy popychacz. A wariat, bo facet nie chce pieniędzy ! Nie ujawnię jego nicku, bo już widzę te kolejki oczekujących ;)

Jak popychacz dojdzie, wrzucę go do gb i zobaczymy czy drukowany popychacz wytrzyma. Oczywiście dam znać na forum, dla potomności... ma sie rozumieć.

Dobrze,że są ludzie, których hobby to niesienie pomocy innym.

Link to post
Share on other sites

Czekam na opinie jak to to działać będzie ;) U mnie to wieczna wojna czy drukować czy odlewać bo kompletnie różne materiały i kompletnie różna wytrzymałość i podatność na naprężenia ;) Czasem j druk daje rade tam gdzie dąłbym sobie uciąć rękę, że nie powinien a czasem odwrotnie odlew bierze górę ;)

Link to post
Share on other sites

Czasem jak coś projektuję dla siebie to się muszę zastanawiać w jakiej płaszczyźnie to będzie pracować, gdzie będą naprężenia i już na etapie projektowania kombinuję tak aby było jak najwytrzymalsze. Czasem zwyczajnie się nie da i trzeba np wydruk robić z kilku elementów a potem je kleić.

 

Pod tym względem np świetny jest ABS, bo sam w sobie jest super wytrzymały a klei się go Acetonem. W ten sposób np z kumplem doklejając drukowane w innej płaszczyźnie płytki wzmocniliśmy naramienniki i karwasze na LARPa. Ważę ponad 90 kilo, się wywaliłem, stęknęły, zatrzeszczały ale przeżyły ku naszemu zaskoczeniu ;)

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
W dniu 3.12.2018 o 07:35, Scattergun napisał:

Witam ile kosztowałoby wykonanie takiej końcówki lufy do strzelby tm m870?

https://www.thingiverse.com/thing:455728

Pozdraiwam

Przypatrzył ie na twój post już wcześniej, miałem odpisać ale wyleciało z bańki.

Patrząc na ten projekt na Thingiverse.

Projektowany w beznadziejnej płaszczyźnie, jak go wydrukuję tak jak jest na projekcie to jest spora szansa że wydruk się rozwarstwi pomimo ze będzie drukowany z ABS jak w coś trafisz tym tłumikiem płomienia, a tym najczęściej się w coś uderza. Jak go przekrzywię do druku o 90 stopni, to i tak ejst spora szansa że sie rozwarstwi a przy okazji jest szansa e odklei mi się od  blatu podczas drukowania.

Nie wiem jaki odchył ma drukarka, na której było to drukowane / projektowane. Z własnego doświadczenia wiem że nie musi być specjalnie duży aby skomplikować dopasowanie elementu, lub całkowicie uniemożliwić. A w to ze drukarka FDM/FF niema zwyczajnie nie wierzę.

 

To jest ładny projekt ale do druku w SLS, tyle że za samo wydrukowanie tego byś zapłacił kilkaset pln.

Jak Wallop naskrobał, praktyczniej i prościej będzie kupić coś wykonanego z metalu, taniej i szybciej. Ja bez wysłania repliki do mnie bym się zwyczajnie nie podjął ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Byłby ktoś zainteresowany wykonaniem plastikowego odpowiednika Front Accessory Rail do M40a5 ? Jak uważacie - miałoby to sens? Chodzi mi odpowiednik metalowego dla VFC M40a5, czy takiego jak w Cymie CM.700A, gdyż mam CYMĘ cm. 700 a chwile po zakupie wyszły w wariancie A, gdzie takowa szyna już jest, a mnie kręci zrobienie z m40a3 repliki a5, stąd cały ambaras :p

Tak samo interesuje mnie "wkład" do otworu "na magazynek" - czyli druk części głównie wyglądających, choć szyna przednia dobra rzecz. 

Otwory w stocku cm.700 wydają się na pierwszy rzut oka pasować do tych szyn od vfc, a jak w rzeczywistości jest to nie wiem. 

Pytam może ktoś ma, może ktoś próbował taką szynę robić/jest zainteresowany? ;) 

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...