Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Przyrządy celownicze w kbks - jak to działa?


Recommended Posts

Miałem ostatnio "przyjemność" strzelać z kbks na 50m, ale nie szło mi najlepiej... Na 20 strzałów nie trafiłem w tarczę ani razu i z podkulonym ogonem zmyłem się ze strzelnicy. Co ciekawe, strzelałem wcześniej z kałacha i wszystko mi wchodziło. Prawdopodobnie niewłaściwie używałem przyrządów celowniczych, więc mam prośbę - czy może mi ktoś opisać jak to działa?

Wiem oczywiście ogólnie o co chodzi w ułożeniu muszki i szczerbinki, bo to chyba każdy wie, ale w kbks jest taki celownik: http://www.strzelnic...l/cm2muszka.jpg, a przy zamku takie coś: http://www.armybazar...722p6030117.jpg albo takie: http://www.armybazar...721p6030120.jpg - gdzie tam szczerbinka? Próbowałem przez to patrzeć na różne sposoby, ale nic nie wchodziło. W domu doczytałem, że w kbks często jest tzw przeziernik, ale ja go tam chyba nie widziałem.

Link to post
Share on other sites

Do niczego nie przytulasz oka, do lunety, do dioptera czy do szczerbinki, chyba że chcesz się go pozbyć. Tu obowiązuje taka sama zasada jak przy zwykłych przyrządach otwartych - masz mieć ostrość na diopterze i przezierniku, odległość ustaw sobie tak coby wygodnie było i pilnować położenia tarczy, ma być na środku.

Link to post
Share on other sites

Dzięki, poczytałem trochę i chyba już wiem o co chodzi. Przy najbliższej okazji przycisnę też instruktora, bo chyba trafił mi się jakiś taki niechętny do pomocy, chociaż sam też się nie popisałem nie pytając co i jak ;-)

Link to post
Share on other sites

Widzę, że jesteś z Wrocławia - umów się z Panią Moniką Łysiak - wszystko Ci powie i ustawi każdy element ciała - od stóp po koniuszki palców i wytłumaczy jak ustawić przyrządy - a przede wszystkim wytłumaczy "dlaczego" a nie "bo tak" :)

Link to post
Share on other sites
masz mieć ostrość na diopterze i przezierniku, odległość ustaw sobie tak coby wygodnie było i pilnować położenia tarczy, ma być na środku.

 

Oho, mamy tu znawcę XD. Z takimi radami to panie kulego...

 

Oczywiście ostrości nie masz mieć na diopterze ani na przezierniku (który jest elementem dioptera). Z resztą ciężko z odległości tych iluś cm złapać ostrość na nim :|. Ostrość ma być na muszce. Dzięki małemu otworowi przeziernika- przy celowaniu z takich przyrządów mamy przedłużona głębię ostrości więc cel też jest "prawie" ostry ale zasada jest taka, że ostrość na muszce.

Link to post
Share on other sites

Strzelam z kbks od 10 lat, więc chyba co nieco wiem w tym temacie.

Jednym z częstych problemów, który można zaobserwować u nowych strzelców jest stawianie układanie stóp na czubkach palców w pozycji strzeleckiej leżącej. Stopy mają być płasko.

Jeżeli strzelasz z pasem na ręce, wtedy musi on przechodzić pod ręką podtrzymującą broń, dzięki temu cały układ będzie "sztywniejszy" i broń nie będzie się mocno "bujać". Kontrola oddechu również jest bardzo ważna. Jest to broń palna, na dystansie 50 metrów milimetr przesunięcia ma znaczenie, szczególnie w tym przypadku, że najpopularniejsza tarcza TS-1 też nie jest specjalnie wielka. Przed strzałem nie trzymaj palca na spuście. Przymierz wstępnie, potem weź głęboki wdech, wypuść powietrze, połóż palec na spuście i w momencie perfekcyjnego ułożenia przyrządów celowniczych na tarczy POWOLI ściągaj palec. Jeżeli ściągniesz palec za szybko, zerwiesz strzał i kula poleci w kosmos.

Strzelanie z zimnej lufy ma bardzo zły wpływ na wyniki, miej to na uwadze, jeżeli będziesz brać udział w jakichkolwiek zawodach i broń nie została wcześniej przestrzelana tego samego dnia (co się niestety organizatorom zdarza często) - unikaj wtedy strzelania w pierwszej rundzie.

 

Przykład złej postawy strzeleckiej, o której mówiłem wyżej:

http://www.ipakrakow...300&f=jpg&iar=1

 

Do not ever do that.

 

No, to tyle, jak mi się coś przypomni, to dopiszę. Good luck.

Edited by ZłyDuch
Link to post
Share on other sites

Ja tylko od siebie dodam, że spust trzeba ściągać powoli tak żeby strzał zaskoczył. Jak będziesz się spodziewał, że "to już" to napniesz mięśnie (będziesz chciał się usztywnić) i zerwiesz strzał.

Natomiast jeśli chodzi o oddech to już kwestia osobista. Znam takich którzy strzelają na "pół wydechu" (wypuszczają część powietrza z płuc, ale nie całość) i znam takich co strzelają "na pusto".

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...