Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy snajper potrzebuje refleksu?


Recommended Posts

Witam. Mam pytanie. Czy osoba, która posługuje się karabinem snajperskim musi posiadać taką umiejętność jak refleks? Spotkałem się z tezą, właściwie to zarzucano mi, iż snajperka to ostatnia broń, wymagająca refleksu. Trochę nie chce mi się wierzyć, że taki Wasilij Zajcew był mułem :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites

Od skończenia podstawówki to już liczę prawie dekadę, ale od 'ad personam' postaram się tutaj wystrzec na tyle ile dam radę. Zadałem jako laik normalne pytanie, nie w jakimś 'gimbo', czy innym języku tylko wydaje mi się, że dosyć zrozumiałe. Natchniony nadzieją na konkretne odpowiedzi, opinie, sugestie, jakąś małą dyskusje - zostałem posądzony o trolling i zlinczowany od dzieci gimnazjalnej. No nie wiem, nawet jakbym miał te 12 lat, to czy wielkim wyczynem i trudem byłoby odpisanie mi w sposób normalny? Nie zaśmieciłem forum, nie sprowokowałem nikogo, więc o co tak naprawdę chodzi? Powtarzam raz jeszcze, iż jestem laikiem w tym temacie stąd zgoła takie banalne pytanie zadałem. Ale szkoda przedłużać tutaj moje wywody, bo widzę, że na forum wielkich znawców i adoratorów siebie nawzajem - nie ma miejsca na pewne odbiegające od waszych konwenansów zachowania. Sprawdza się tylko pewna teza - grupa pasjonatów w dziedzinie prędzej cię zlinczuje i dziesięć razy podsyci swoje ego na dojechaniu ci, niż posłuży radą, czy pomocą. Tymczasem, Wy się tutaj adorujcie, czcijcie i uwielbiajcie nawzajem a ja się stąd zabieram.

Z "gimnazjalnym" pozdrowieniem :)

Link to post
Share on other sites

W każdym sporcie potrzebny jest refleks i umiejętność szybkiego analizowania otoczenia. Pytanie jest z rodziny tych, które jak się chwileczkę pomyśli zanim zapyta to wpadnie się na odpowiedź, nawet jeśli nie miało się nigdy z daną czynnością do czynienia.

Link to post
Share on other sites

Należałoby rozróżnić strzelca wyborowego od snajpera. Strzelec wyborowy korzysta z celnej broni o dużym zasięgu. Może być nawet bolt action. Działa zazwyczaj w drużynie. Ze snajperstwem idzie w parze wiele dodatkowych rzeczy, jak skryte działanie w małych grupach bądź w pojedynkę, przeprowadzanie misji o charakterze rozpoznawczym itd itp. Innymi słowy, sama replika nie czyni nas snajperami. Ważny jest także charakter naszych działań.

 

Odpowiadając na pytanie, czy snajper potrzebuje refleksu. Owszem. Ale często jest to nie tylko sam refleks fizyczny, ale także refleks decyzyjny. Działają skrycie w pojedynkę, za liniami wroga, każda zła decyzja może kosztować go życie. Albo w naszych realiach - powrót na restauracja ;)

Link to post
Share on other sites

Od skończenia podstawówki to już liczę prawie dekadę, ale od 'ad personam' postaram się tutaj wystrzec na tyle ile dam radę. Zadałem jako laik normalne pytanie, nie w jakimś 'gimbo', czy innym języku tylko wydaje mi się, że dosyć zrozumiałe. Natchniony nadzieją na konkretne odpowiedzi, opinie, sugestie, jakąś małą dyskusje - zostałem posądzony o trolling i zlinczowany od dzieci gimnazjalnej. No nie wiem, nawet jakbym miał te 12 lat, to czy wielkim wyczynem i trudem byłoby odpisanie mi w sposób normalny? Nie zaśmieciłem forum, nie sprowokowałem nikogo, więc o co tak naprawdę chodzi? Powtarzam raz jeszcze, iż jestem laikiem w tym temacie stąd zgoła takie banalne pytanie zadałem. Ale szkoda przedłużać tutaj moje wywody, bo widzę, że na forum wielkich znawców i adoratorów siebie nawzajem - nie ma miejsca na pewne odbiegające od waszych konwenansów zachowania. Sprawdza się tylko pewna teza - grupa pasjonatów w dziedzinie prędzej cię zlinczuje i dziesięć razy podsyci swoje ego na dojechaniu ci, niż posłuży radą, czy pomocą. Tymczasem, Wy się tutaj adorujcie, czcijcie i uwielbiajcie nawzajem a ja się stąd zabieram.

Z "gimnazjalnym" pozdrowieniem :icon_smile:

Czyli masz 20 lat na karku i wdajesz się w jakieś bzdurne dysputy z kimś, kto pisze "XDDDDDDDDD". Gratuluję. Czego potrzebujesz? Naukowych opracowań o wpływie refleksu na skuteczność snajperów w działaniach bojowych? Bez refleksu można zginąć na przejściu dla pieszych, a co dopiero w strefie działań wojennych...

Link to post
Share on other sites

Najważniejsza w snajperstwie jest cierpliwość. Trzeba wyczekać odpowiedniej sytuacji, no i wtedy jest potrzebny refleks, by ją wykorzystać. Rzeczywisty snajper może czekać i kilka godzin na to, aż cel pojawi mu się w lunecie na kilka sekund. Reakcja musi być szybka, chyba że chce narazić misję na niepowodzenie. Jeśli mamy do czynienia ze strzelcem wyborowym wspierającym oddział piechoty, to musi mieć refleks przynajmniej taki sam, jak reszta oddziału. Bo oddział jest tak mocny, jak mocne jest najsłabsze jego ogniwo.

W airsofcie jest podobnie, nawet jak snajper działa bardziej jak niewidzialny camper-ninja strzelający na 30 metrów. Wyczekuje aż cele odpowiednio się ustawią (dokładniej, na pewny strzał albo tak, że będzie mógł szybko do niego doprowadzić), a później szybko działa, by je wyeliminować zanim zareagują na to, co się dzieje. Refleks jest bardzo ważny, niezależnie od charakteru działań.

Edited by Aracz
Link to post
Share on other sites

Lel, snajperzy nie działają w pojedynkę, nie licząc policyjnych, bo tam czasem tak bywa.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Więc napisałem, że działają w małych grupach, bądź w pojedynkę. To może teraz poproszę offtopowy wykład o tym jak działają snajperzy? Nie ma jak to łapać ludzi za słówka. No cóż, taki urok polskich for dyskusyjnych. A więc proszę bardzo, sprostowanie:

 

Snajperzy działają zazwyczaj w dwuosobowych zespołach: snajper + obserwator. Snajper działa w pojedynkę tylko wtedy, kiedy obserwator ucieka znacznie szybciej.

 

P.S. ASG-sowe pary snajperskie to rzadkość. Zazwyczaj taki pro-snajper kupuje ghillie, maskuje swój MB-05 i idzie na drugi koniec terenu, samotnie degustować zabrane ze sobą Snickersy :P

Link to post
Share on other sites

Więc napisałem, że działają w małych grupach, bądź w pojedynkę. To może teraz poproszę offtopowy wykład o tym jak działają snajperzy? Nie ma jak to łapać ludzi za słówka. No cóż, taki urok polskich for dyskusyjnych. A więc proszę bardzo, sprostowanie:

 

Snajperzy działają zazwyczaj w dwuosobowych zespołach: snajper + obserwator. Snajper działa w pojedynkę tylko wtedy, kiedy obserwator ucieka znacznie szybciej.

 

P.S. ASG-sowe pary snajperskie to rzadkość. Zazwyczaj taki pro-snajper kupuje ghillie, maskuje swój MB-05 i idzie na drugi koniec terenu, samotnie degustować zabrane ze sobą Snickersy :icon_razz:

 

A po strzelance wydłubuje z ghilli kulki jak orzeszki z nussbeissera, oczywiście ginąc się ani razu, no przecież był niewidzialny :D

Link to post
Share on other sites

Polecam poniższy materiał, od zaznaczonego momentu. Panowie znają się na rzeczy, bo są byłymi żołnierzami SAS.

 

 

Mam nadzieję, że to pomoże w odpowiedzi na pytanie czy snajper potrzebuje refleksu - w tym przypadku chodzi mi o wojskowych. W ASG jak najbardziej, bo walczymy na krótkich dystansach - maks 50 m.

Link to post
Share on other sites

Alez skad, znam wielu retardow, ktorzy wykazuja sie znakomitym kunsztem snajperskim, magia ersoftu :icon_razz:

Ale zarty zartami, to troche slabo byloby ''zasypiac'' za luneta, czyms w koncu trzeba nadrobic to, ze sie nie ma full auto i hi-capa :D

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...