Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kompletowanie wyposażenia


Recommended Posts

Tak jak w temacie chodzi mi skompletowanie wyposażenia bardziej pod Survival, i zwracam się do ludzi którzy już trochę w tym siedzą i wiedzą co gdzie się opłaca...

Przechodzę zatem do sedna sprawy zależy mi na tym by zakupić wyposażanie począwszy od Umundurowania,butów itp kończąc na plecaku,akcesoriach typu(latarka,nóż) itd... i żeby to wszystko mieściło się w rozsądniej cenie tak po środku :icon_lol:

Z góry przepraszam jeżeli to złe miejsce chociaż tutaj wydał mi się ten temat najbardziej odpowiedni. Pozdrawiam !

Link to post
Share on other sites

Z mniej oczywistych rzeczy to:

 

Dobra bielizna. W żadnym wypadku bawełniana lub syntetyczna, szczególnie do bushcraftu. Dla czego bawałna jest beznadziejna tłumaczyć nie muszę, a wszelkich syntetyków typu coolmax też należy unikać gdyż są niezdrowe dla flory bakteryjnej skóry, wydzielania potu i szybko łapią zapach. Poszukaj bielizny bambusowej, idzie ją znaleźć w śmiesznych cenach, lub z wełny merino albo lnu. Skraptety na lato to bambusowe Nordhorna a jak chłodniej to trekking extreme z merino firmy Filmar, obie firmy są polskie.

 

Buty terenowe. Najlepiej ze skóry licowej, koniecznie bez przereklamowanego goretexu, możliwie lekkie. Żadnych ultra taktycznych miejskich kapci, które zupełnie nie nadają się do noszenia w terenie, jakkolwiek głośno ludzie by nie krzyczyli, że "dają radą". Nie wiem jak wygląda sprawa butów górskich w lesie, ale im twardsza podeszwa tym niewygodniej na płaskim.

 

PS: czytaj blogi i poradniki o turystyce ultra-light, jest w nich masa pozytecznych informacji. Mi podchodzi blog Łukasza Supergana.

Edited by Ryzbor
Link to post
Share on other sites

Akurat UL może w kwestii butów prezentować inne stanowisko :icon_biggrin:

 

Autorowi proponowałbym zacząć od określenia DOKŁADNEGO celu zbierania sprzętu, bo nie sztuką jest kupić ,,wszystko", tylko tyle ile jest potrzebne :icon_wink: Dobrą manierą jest najpierw kompletować sprzęt, a potem dobrać plecak- można się zaskoczyć na ile wypadów wystarcza 20-30l.

Niestety ,,surwajwale" to pojęcie bardzo obszerne i raczej sztuczne.

 

Zamiast umundurowania polecam szukać odpowiedniej odzieży. Warto zaznajomić się z ubieraniem się na cebulkę- na przykład googlując frazę ECWCS. Potem według własnego uznania i portfela można dobrać coś pod siebie.

Edited by Karczu
Link to post
Share on other sites

Dziękuje z góry za wszystkie rady oraz odpowiedzi itd, a wracając do tematu moim dokładnym celem jest zebranie ekwipunku pod survival połączony z eksploracją różnych obiektów, więc szczególnie chodzi mi o jakiś dobry praktyczny i wygodny ubiór który po części będzie zapewniał bezpieczeństwo jak i różnego rodzaju akcesoria i do tego coś żebym mógł spakować trochę sprzętu... Zależy mi na tym żeby sie dowiedzieć na jakie rzeczy/firmy warto zwracać uwagę a na jakie nie. Jeżeli chodzi o sprawę finansów to powiedzmy, że mam do dyspozycji kilka tyś zł ale tez nie chciałbym po prostu przepłacać jeżeli nie trzeba jak i nie kupić jakiegoś badziewa :>

 

Co do butów zastanawiałem sie nad jakimiś dobrymi desertami

Link to post
Share on other sites

W urbex bawię się od kilku lat, więc coś tam dopowiem. Odnośnie ubioru Marcin_d ma rację, ale to trochę zależy od miejscówki, co innego obiekt w sercu miasta gdzie low profile będzie najlepsze a co innego elektrownia schowana w lesie, do tej drugiej bym założył taniego flecka bo nie będzie płaczu jak się zniszczy i pozwala na bycie duchem, a akurat urbex zużywa odzież błyskawicznie . Ribstop będzie dobrym materiałem na odzież. Nie kupowałbym drogawych ciuchów na urbex, choć kuszą mnie spodnie takie Cedary od BMT, Helikonowskie nie są zbyt wytrzymałe. Szczególnie zwracaj uwagę na przenoszenie telefonu, kluczy i portfela, bo np. z kieszenie spodni BW rzeczy lubią wyfruwać.

 

Buty pustynne jak i górskie to fatalny wybór do urbexu, a gdybyś jechał do takiego MRU to tym bardziej. Pystynne zrobią się czarne od sadzy i nie będą chronić przed wszechobecną wodą, górskie zaś będą miały stanowczo za twardą podeszwę na beton. Najlepsze będą wybrane miejskie taktyczne, choć treki z podeszwą o twardośći a/b też dadzą radę i będą bardziej uniwersalne, ale mniej wygodne na betonie. Za kostkę, niekoniecznie wysokie, koniecznie ze skóry licowej. Kluczowa jest konstrukcja języka, by był skórzany bez wstawek materiałowych przepuszających wodę jakie mają np. buty Lowa co je dyskwalifikuje do mokrych miejsc i mokrego lasu. Od niedawna mam brązowe buty Aku tribute II LTR, są bardzo cywilne, ale do urbexu bym brał średnie francuskie Haixy policyjne, jeno lekko podeszwy bym się obawiał.

 

Szwajcarskie skórzano-kevlarowe rękawice policyjne są najlepsze i kropka. Nakolanniki/wkładki ochrone... jeszcze nie używałem, ale przydałyby się, niektóre spodnie mają miejsce na miękkie wkładki ochronne a niektóre nakolanniki można założyć pod spodnie. Plecak demobil/cordura, nie od milteca/magnuma czy innego syfu.

 

Do eksploracji jedyną słuszną latarką będzie czołówka na aku 18650. Polecę Zebralight, jest droga (270zł) ale naprawdę warto z racji jakości wykonania, osiągów, przyjemnej barwy światła u iintuicyjnej obsługi. Mają dostępnę różne konfiguracje. Barwa światła jest kluczowa, ciepło-neutralna 4500K lub ciepła 400K o wysokim współczynniku odwzorowaniu kolorów (CRI) będzie o niebo przyjemniejsza od zimnych diod, w szczególnoście do eksploracji i dolasu, nie wychodziłbym więc powyżej 4700K i diody XHP35 bym nie brał. Optyka, absolutnie żadne SMO, lepszę będzie uniwersalne floody (optyka+frosted lens) lub kąt świecenia 120 stopni przy braku optyki. Do tego aku Panasonica NRCGA i ładowarka (nitecore?). Jeżeli taniej to Greq z allegro (krypton.pl) modduje ponoć zajebiaszcze latarki i tanie.

 

Raz zabawiłęm się w survival połączony z eksploracją... za ciężki plecak zniszczył cały wyjazd. Po tym wyjeździe nawróciłem się na minimalizm i modę ultra-light. A mój kolega tak bardzo przesadził, że po dwóch dniach chodzenia ledwo doszedł na przystnanek jak wracaliśmy. Trzeba było nie brać pół litra benzyny , 3 noży "bo się przyda" i flaków z biedronki w szklanym słoiku jedzonych w menażce LWP. Na spaniu, wodzie i jedzeniu zaoszczędzisz najwięcej wagi, ale niestety wygodne i lekkie spanie kosztuje dużo pieniędzy.

Edited by Ryzbor
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

W głównej mierze jestem nastawiony bardziej na miejscówki poza miastem chociaż miasta również zamierzam odwiedzać ale tak jak mówicie lepiej wtedy ogarnąć coś w czym będę sie rzucał mniej w oczy.

 

Co do butów na pewno zwrócę uwagę na te aspekty które wymieniłeś niestety do tych co podałeś nie ma mojej rozmiarówki...

 

Nakolanniki posiadam akurat aczkolwiek właśnie myślałem nad spodniami które mają je wbudowane.

 

Co do latarek porozglądam sie jeszcze i postaram sie odezwać do tego Greqa, myślałem nad zakupem 1 szperacza, 1 czołowej i jakiś 2 dobrych podręcznych...

 

Do tego wszystkiego myślałem nad zakupem dobrego hełmu/kasku z oszynowaniem do którego można by było doczepić kamerę, jak mi cos przyjdzie jeszcze do głowy to dopisze. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi !

Link to post
Share on other sites

Rozumiem dwie latarki, ale pięć? Chcesz wydać jakieś 400-600zł na same latarki? Greq nie sprzedaje czołówek. Jak czołówka to tylko Zebralight. Sam używanie kiedyś szperacza naraz z czołówką ale przeszedłem na samą czołówkę bo i mniej sprzętu tym mniej problemów, a zasięg czołówki mającej 900lum jest wystarczający. Jeżeli koniecznie chcesz mieć oba to dobrze by było gdyby obie diody miały ten same parametry. Duetet pt. szperacz Convoy na diodszie 40000K C8 od Grega i czołowka Zebry H603c High CRI Flood ( CRI: 83-85, 4000K) z brakiem optyki, kąt świecenia 120 stopni byłby mocarny, ale osobne te latarki byłyby takie sobie. Nie widzę sensu parowania frosty lens kąt 80 stopni z SMO. Jak dla mnie optyka frosted lens użyta samodzielnie jest najbardziej uniwersalna, ale flood + smo brzmy kusząco, ale tez drożej. Lekki i mały backup w podziemiach zawsze warto mieć, choćby jakościowy brelok.

Edited by Ryzbor
Link to post
Share on other sites

I w czym problem? Zamawiasz bezpośrednio u producenta wraz z klipsem i opaską fluorscencyjną, płacisz 270zł zamiast 470zł i wybierasz sobie jaką chcesz, jaką napisałem wcześniej, czekasz dwa tygodnie i masz najlepszą czołówkę na rynku.

 

Raz jeszcze podkreślę, nie ma co wychodzić powyżej 4400K, w szczególności do lasu i urbexu.

Link to post
Share on other sites

@BlackIOne: no dobra, kosztuje 279zł, o 9zł się pomyliłem. Radio... jakiś Baofeng z 409shop, nowe wersje są teraz, nie wiem które są polecane i czym się różnią. W każdej są jakieś problemy z wtykiem PTT i nie kupuj zestawu słuchawkowego Z-Tatcical bo się nie sprawdza i jest beznadziejny.

 

@Krzywica: , że Armytek lepszy? Albo te śmieszne przekombinowane czołóweczki Petzla?

Edited by Ryzbor
Link to post
Share on other sites

@BlackOne: Kup sobie Baofenga UV-5R, UV-82R albo jakiegoś podobnego. Na mil-simy wystarczy.

 

Latarek potrzebujesz w sumie dwóch - jedna na giwerze, a druga czołówka do pracy przy rękach (grzebanie w plecaku i czytanie mapy). Ta druga wcale nie musi mieć wiele lumenów, ale koniecznie czerwone światło, które nie rzuca się w oczy tak, jak zwykłe białe. Miałem przy sobie jeszcze taką drobnicę noszoną na suwaku kurtki jako absolutne minimum, ale mi padła i jakoś nie mogę się zebrać do zakupu kolejnej.

 

Ogólnie napisałem na ten temat kiedyś dwa teksty:

 

http://wmasg.pl/pl/articles/show/669319

http://wmasg.pl/pl/articles/show/687515

 

W przygotowaniu trzeci, ale nie mogę się jakoś zebrać, żeby pójść do lasu zrobić zdjęcia.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...