Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Przewody "zwykłe" 1mm2 czy silikonowe 0,85mm2?


Recommended Posts

Witajcie.

 

Wymieniam okablowanie i napotkałem na rozbieżność danych której nie pojmuję. Chodzi mi o maksymalny dopuszczalny prąd dla danego przewodu.

 

W tabelach AWG przewód "18" (przekrój 0,85mm2) ma rezystancję około 20 Ohm / km.

Jednak max prąd różni się od 14 do 22A.

 

Z kolei przewód w polwinicie o przekroju 1mm2 i rezystancji około 17Ohm / km ma max około 10A.

 

Na "chłopski rozum" większy przekrój (mniejszy opór) powinien przepuścić większy prąd, więc skąd ta różnica?

 

Co ciekawe, przewody w silikonie (18AWG) pomimo różnic w dopuszczalnym prądzie mają jednakową oporność, zgodną z wyliczeniową dla zwykłej miedzi.

 

O co chodzi? Wyższa dopuszczalna temperatura pracy czy jak?

Link to post
Share on other sites

Polwinit nie będzie za twardy? Skąd masz te dane?

Abstrahując od tego, repliki to nie jest jakaś tam wyższa elektronika, nie ma co się zagłębiać w detale. Kable w replice mają 10-15 cm, nie ma co się przejmować oporami. Ważniejsze jest jakie obciążenie może podać kabel.

Zasada prosta, walisz tak grube przewody jakie Ci się zmieszczą w body / gearboxie.

 

 

Tabele poniżej pokazują że kabel AWG22 może podać 7A

https://www.gimmik.n...ych-slow-kilka/

https://en.wikipedia...ican_wire_gauge

 

A na stronie sklepu że 10A

https://abc-rc.pl/pr...-16awg-czerwony

 

AWG jest liczone dla miedzi, kabel ze sklepu jest jakiś posrebrzany czy coś, może ma lepsze parametry, ale jak już pisałem w ASG nie ma to znaczenia.

Edited by Huba_lbn
Link to post
Share on other sites

Jakie dane? Amperaż? Z tablic AWG - jak sam zauważyłeś wikipedia (czy to: https://www.powerstream.com/Wire_Size.htm) podają niższe wartości od sklepów, gdzie 18AWG wytrzymuje 20+A.

 

Z kolei 10A na mm2 to informacja z wielu for elektrycznych i sklepu gdzie kupuję podzespoły (może być to "urban legend"). I to mi miesza w głowie.

 

Bo jeśli te 10A/mm2 to bzdura i obciążalność zwykłego polwinitu mogę wyznaczyć według tablic AWG, to wolę dać 1mm2 niż 0,85 bo zyskuję jakieś 15-20% obciążalności.

A dam radę go ułożyć, bo w glocku dużo zawijasów nie ma :)

Link to post
Share on other sites

Różnica w obciążalności może wynikać też z max temperatury dla izolacji, która jest znacznie wyższa dla silikonowych kabli. 10A/mm^2 to gęstość prądu przy której luźno ułozony kabel nie stopi się przy długotrwałym obciażeniu.

Do replik najlepiej dać kabel w silikonie 1mm^2 i więcej, unikać innych izolacji ze względu na kiepskie właściwości mechaniczne i termiczne.

Link to post
Share on other sites

Niektóre repliki działają pod długim obciążeniem, wszystko zależy od użytkownika i typu repliki.

 

Przekrój kabla to przekrój całkowity tj. izolacja + ilość żył. Dotychczas stosowałem kable 1,5mm2 392x0,07mm w izolacji silikonwej SIFF. Wedlug mnie izolacja była zbyt cienka i zbyt delikatna.

 

Izolacja jest istotna, zbyt cienka i zbyt delikatna będzie podatna na uszkodzenia, zbyt gruba i sztywna może spowodować problemy z ułożeniem kabli w gb jak i ilość żył będzie mniejsza przez co kabel nie będzie aż tak wytrzymały na obciążenia elektryczne.

Link to post
Share on other sites

Przekrój kabla to przekrój całkowity tj. izolacja + ilość żył.

Że co? No nie zgodzę się. Przekrój przewodu podawany w specyfikacji to przekrój żyły. Izolacja się do tego nie wlicza. A to co podajesz (1,5mm2 392x0,07) to właśnie przekrój sumaryczny żyły oraz ilość i średnica poszczególnych włókien w żyle.

 

 

Ale wracając do tematu:

 

Tutaj pacjent to jak wcześniej wspomniałem - glock, konkretnie CM.030. Poprawiałem gearbox po chińczykach, wstawiam LiPo+mosfet więc postanowiłem wymienić od razu kable (stockowo są aluminiowe 20AWG / 0.5mm2).

Jako że ciasno, to miejsca mam jedynie na 1mm2 w polwinicie lub 18AWG / 0,85mm2 modelarski w silikonie (obydwa mają około 2,3mm średnicę zewnętrzną).

Zdecydowałem się jednak na modelarskie, bo po obraniu z izolacji okazało się że przewód w polwinicie ma włókna mocno pociemniałe, jakby utlenione. Widać jakiś stary kupiłem. A nawet poświęcając te 0,15mm2 przekroju to i tak jest gigantyczny progres względem cienkich aluminiowych przewodów stockowych.

 

Tak czy inaczej - długotrwałego obciążenia przewodów nie przewiduję - nawet full auto z długiego maga to max około 5 sekund :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...