Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kompedium wiedzy dla nowego


Recommended Posts

Serdeczne "cześć!" wszystkim członkom społeczności airsoft :)

 

Artur, 26 lat - chyba tyle wystarczy ode mnie na początku.

 

Dlaczego piszę? Otóż od dobrych dwóch latach siedzę w świecie airsoft jako obserwator sieci. Poradniki na YT ( Stilgar, taniemilitaria i inni praktycznie od dechy do dechy), dużo tekstów na wmasg.pl i inne fora- tak przez ostatni czas wdrażałem się w temat.

 

Jeszcze ostatniej jesieni postanowiłem sobie, że wreszcie w 2018 przełamię się i przejdę z roli obserwatora do -mam nadzieję- uczestnika.

 

Piszę też dlatego, aby spersonalizować pewne pytania, które potwornie mnie nurtują, a zebranie kilku wątków ( bez "CO NA POCZONTKU", którego jest na pęczki) może pomóc osobom jak ja: które coś tam czytały, coś tam oglądały, ale wciąż wiedzą za mało. Nie przedłużając...

 

1. Mówi się, że "Cyma AK47" to najlepszy wybór na początku. Ale każdy z nowych dysponuje innym budżetem. Pragnę Was poprosić o Wasze "topki" dla nowego do 300, 500, 700 zł (ja osobiście myślę, że mógłbym włożyć te 500 zł w replikę + baterię + ładowarkę do niej) Wówczas każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście marzę o M14, ale według recenzji jego FPS są niewystarczające na strzelankach.

 

2. Załóżmy, że replika już jest. Co dalej? Okulary? Okej, muszą mieć patent. W internecie często widziałem jak autorzy twierdzą, że patentowe okulary mogą kosztować kilkadziesiąt złotych. Gdzie szukać takich okularów?

 

3. Co oprócz okularów na początku? Ja sam myślę o siatkowej masce na twarz. Ze względu na wymienność powietrza. Wizja utraty zęba jest o wiele gorsza, aniżeli skręcenia kostki przez bieganie w adidasach, zamiast krytych butach. Czy siatkowa maska jest dobra? Jakie są najpewniejsze?

 

4. Dużo osób mówi, że dużą rolę odgrywa mundur. Te osoby też najczęściej twierdzą, że za kilkadziesiąt złotych można znaleźć z demobilu gotowy komplet. Gdzie szukać takich mundurów?

 

5. Mieszkam w Warszawie. Według mapki na stronie wmasg.pl grup ASG tutaj jest OD GROMA, co cieszy. Czy możecie mi polecić, która z grup jest najbardziej otwarta na świeżaka?

 

6. Czy jest szansa, aby wybrać się na jakąś strzelankę jako obserwator? Co oprócz okularów muszę wówczas zabrać? Gdzie się zgłosić? Jak mocno prosić? :)

 

7. UWAGA, GŁUPIE PYTANIE. Ale paradoksalnie jeszcze nie znalazłem na nie nigdzie odpowiedzi, bo dla doświadczonych to są oczywistości :) Otóż, załóżmy że chcę debiutować na strzelance X, która odbędzie się w sobotę w miejscu Y. Ile taka strzelanka może trwać? Standardem jest zbiórka samego rana, aby wykorzystać na maksa cały dzień? Jak popularne są strzelanki "dwudniowe"?

 

8. Mimo ogromnej chęci "sprawdzenia się" w ASG, rozważam minimalizację kosztów na pierwszej strzelance. Czy wówczas są jakieś "wypożyczalnie" repliki, aby po prostu wziąć udział w strzelance, a z mojej perspektywy - aby ostatecznie ocenić czy się w to wczuję?

 

9. Jakich błędów mam absolutnie unikać? Pozwolę tutaj sobie pominąć bycie "terminatorem", bo choć w temacie nie siedzę - oszukańców nie zdzierżę. Nawet jeśli miałbym wracać na resp co dwie minuty - cóż, takie są zasady. Na co innego trzeba zwrócić uwagę? Zachowanie w lesie? Słuchanie "starszych"?

 

Póki co zostanę przy 9. Jestem przekonany, że nowe pojawią się w trakcie.

 

Za jakąkolwiek odpowiedź SERDECZNIE DZIĘKUJĘ. Chciałbym wreszcie się sprawdzić i -mam nadzieję- włączyć się do tej społeczności na dłuższy czas :)

 

Jednocześnie mam nadzieję, że nie dokonałem bestialskiego gwałtu na regulaminie forum, a te pytania będą wisieć.

Link to post
Share on other sites

1. Nie do końca rozumiem krytykę M14 Cymy.

Jeśli chcesz AK to mimo wszystko bardziej poleciłbym RK.

Co do CM.032 właśnie idzie do mnie egzemplarz ( 380 zł - za tą cenę grzech jej nie wziąć ) z wymienioną gumką na zieloną G&G i wcale nie odstrasza mnie 360 fpsów. Stopniowo zamierzam ją tuningować.

2. Nie ma znaczenia gdzie je kupisz, byleby miały patent. Używam 2 par. Jedne to Bolle, drugie to Dragon coś tam swojego czasu dostępne na Taiwangunie, chyba nawet dalej są. Bolle mi strasznie parują, ale firma polecana i dobra.

3. Najtańsza będzie ok. Z wygodą jest różnie, ale nie ma sensu wydawać dużych kwot na ta część ekwipunku moim zdaniem.

Osobiście maski nie używam. Szyję chronię arafatką, ale..przed zimnem obecnie i przed robactwem w lato. Ludzie dzielą się na tych którzy jak coś robią to otwierają usta i tych którzy je zaciskają. Należę do tych drugich i o zęby się za bardzo nie boję. Jak do kogoś mówię, czy krzyczę to logicznym jest, że robię to za osłoną a nie huuuuraaa jak radziecki soldat, więc do maski się nie przekonam.

4. W sklepach z demobilem. Moja rada: wybierz to co ci się najbardziej podoba i w czym będziesz się najlepiej czuł i czuł klimat.

5. Po prostu zapisz się na strzelankę, przyjedź, nawiązuj kontakty.

6. Ale po co? I co tam będziesz robił? Znudzisz się po 20 minutach żałując że nie przyjechałeś z repliką.

7. Zapewne jeszcze nie przejrzaleś podforum imprez i środowisk lokalnych. Wszelkie informacje co do długości strzelanek są zamieszczone w tematach je ogłaszających.

8. Najlepiej popytać lokalnie graczy. Może ktoś z aktu dobrej woli, bądź za opłatą użyczy ci repliki. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że nic tak nie "wkręca" jak kompletowanie własnego szpeju.

9. Nie zdejmować okularów podczas rozgrywki.

Link to post
Share on other sites

1. Poleciłbym cymę 045

2. Zwracaj uwagę czy mają atest i kupuj na stronach, na których masz pewność, że dostaniesz nieużywane, oryginale oksy. Częsty wybór to uvex i-vo

3. j.w., ale dla mnie maska to podstawa :D

4. j.w.

5. j.w.

6. j.w., ale jak chcesz jechać to okulary i czerwona szmata (np. kamizelka odblaskowa)

7. Popatrz jeszcze na fb

8. j.w.

9. Masz cały temat przypięty w tym dziale, ale dodam, żeby trzymać się w odległości od innych graczy podczas gry. Chodzi o zminimalizowanie szans na trafienie.

Link to post
Share on other sites

Piszesz, że wertujesz internet od 2 lat a zadajesz pytania, na które na tym forum odpowiedzi padały wielokrotnie na tym forum.

Po okulary lub gogle możesz iść nawet do miejscowego sklepu BHP i wybierasz okulary z klasą bezpieczeństwa F lub gogle z klasą B.

Mundur dostaniesz w sklepie z demobilem.

Jak chcesz być obserwatorem to po prostu idziesz na pierwszą lepszą niedzielną strzelankę i się pytasz, czy możesz popatrzeć. Na pewno nikt ci nie odmówi. ważne, żebyś miał atestowaną ochronę oczu i ewentualnie maskę. Myślę, że dobrze by było łazić w żółtej kamizelce.

M14 cymy ma wystarczająco fps-ów jak na karabin szturmowy.

Filmiki z tanichmilitariów nie są źródłem przydatnej wiedzy.

Link to post
Share on other sites

Już teraz ogromne dzięki za rady, odpowiedzi.

 

Dzięki nim natrafiłem na forum Weekend Warriors, czyli Mazowieckiej Społeczności Airsoftowej. Według informacji tam zawartych, organizują regularne wypady w okolicach Warszawy.

 

Wspomniałem o Cymie, ponieważ jako świeżak bardzo często otrzymuję przekaz ( być może bezpodstawny, dlatego chcę to z Wami zweryfikować), że jeśli cokolwiek na początek to Cyma AK, a od drugowojennych replik lepiej się trzymać z daleka. Jako powód podaje się ilość FPS. Rzekomo te repliki nie nadają się do lasu. Stąd moje pytania :)

 

Czy mogę Was poprosić o namiary na sprawdzone sklepy? Z umundurowaniem, z podstawowym asortymentem? Wiecie - te punkty, które nowym nieczęsto wyskakują przez niskie pozycjonowanie w Googlu, a szkoda.

 

Bardzo ważna uwaga od Stug_Siana z trzymaniem dystansu, ogromne dzięki.

 

Wertuję internet od długiego czasu, to fakt. Ale wiadomo, że niewprawne oko pewnych niuansów nie uchwyci, pewne rzeczy pominie. Stąd ogromne dzięki za wszystkie informacje.

 

Ale przy okazji tego posta, pragnę Was również dopytać o kilka kwestii, typowych dla "drugiego dnia" posiadania repliki.

 

1. TUNING - bardzo często przy wszelakich recenzjach pojawia się to hasło, najczęściej w parze z "póki co jest ok, ale w przyszłości trzeba podkręcać". Zakładając, że użytkownik zdecydowałby się na tuning, co podlega wymianie i ile to może kosztować.

 

2. HOP UP - dużo replik ( większość?) posiada "regulowany hop up". Przyznam, że pierwotnie czytałem to jako odrzut, a potem zrozumiałem, że chodzi o lot kulki. Jak to się reguluje? Czy część od hop upu też można wymieniać, aby trajektoria była lepsza?

 

3. Jakie części w replice padają najszybciej? Na co zwracać uwagę? Czego pilnować, aby mieć maksymalnie dużą szansę, że replika w rękach nowicjusza nie zatnie się w środku strzelanki?

Link to post
Share on other sites
a od drugowojennych replik lepiej się trzymać z daleka.

CM.033 nada się i do ASH i zwykłego ASG. Spora część replik historycznych ma problem z zamiennikami części, więc poniekąd nie warto katować ich co weekend na jebankach, a raczej używać z głową. Nie znaczy to jednak, że należy ich unikać i trzymać się od nich z daleka. Dla kogoś kto czuje drugowojenne klimaty Thompson Cymy, czy Garand ICS będą świetnym zakupem, ale na pewno nie jako pierwsza replika do standardowego ASG.

 

Czy mogę Was poprosić o namiary na sprawdzone sklepy? Z umundurowaniem, z podstawowym asortymentem? Wiecie - te punkty, które nowym nieczęsto wyskakują przez niskie pozycjonowanie w Googlu, a szkoda.

 

Gunfire, Taiwangun, Azteko - tyle ode mnie, jeśli chodzi o sprzęt. W kwestii umundurowania lista jest dluższa.

 

 

1. Od 100 zł do tysięcy. Wszystko zależy od tego co tuningujesz i jaki efekt chcesz uzyskać. Niskie ceny karabinów wyborowych kuszą, ale żeby mogły się mierzyć z AEGami to z 1000 zł musisz w nie włożyć. Gruntowny tuning AEGA z wymianą tłoka, sprężyny, lufy, dyszy i zębatek to koszt przynajmniej 600 zł z robocizną.

 

2. Najczęściej po odsunięciu zamka w replice ( tam gdzie w ostrej broni wylatują łuski) ukazuje się małe "koło sterowe" lub przesuwany "dinks". Tym narzędziem regulujemy nacisk gumki na kulkę i to jak zachowuje się jej trajektoria w locie, czy to wznosi się w końcowej fazie, czy nagle opada itp. Wymienić można samą gumkę, jak i dodatkowo całą komorę Hop-Up

 

3. Czyścić magi, jak i replikę. Poradniki co do tego znajdą się na tym forum.

Nie mam doświadczenia co do padających podzespołów, ale uogólniając raz palą się kable (dlatego instaluje się niskooporowe i mosfet), raz uszkodzeniu ulega tłok, czy zębatki. Dlatego tuning należy przeprowadzać z umiarem i najlepiej pod okiem fachowca, gdyż np. za mocna sprężna szybko zniszczy tłok i ewentualnie szkielet gearboxa.

Link to post
Share on other sites

Kolego dziękujemy ślicznie za zaangażowanie ;) Nie chcę go wypalać, ale zerknij na część portalową strony, szczególnie artykuły i poradniki :)

To już było - przeczytaj, przeanalizuj; wyciągnij wnioski i ewentualnie zaproponuj coś nowego biorąc pod uwagę zmieniający się rynek.

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za wszystkie informacje. Muszę sobie teraz odświeżyć pewne poradniki, a może i nawet zrobić z nich notatek :) Mam nadzieję, że się "przełamię" na wiosnę i kiedyś spotkamy się wmlesie :) Dziękuję i proszę adminów o zamknięcie tematu. Jeśli coś po lekturze jeszcze wpadnie, poproszę o otwarcie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...