Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Potrzebna pomoc w doborze obuwia


Recommended Posts

Witam,

W temacie dobrego obuwia jestem totalnym laikiem, dlatego uprzejmie proszę o pomoc.

Potrzebuję butów głównie na strzelanki leśne, sporadycznie pomieszczenia/bunkry. Czasem milsim - cały dzień w butach. Jakby się nadały na okazjonalny wypad w góry też byłoby fajnie.

Buty raczej na lato/jesień/wiosna. W zimę albo nie ma strzelania, albo mam śniegowce Salomona na tęgi mróz i śnieg.

Raczej mam stopę z tendencją do pocenia się niż marznięcia więc oddychalność mile widziana.

Stopę mam szczupłą i raczej płaską, spory paluch.

Mile widziana względna nieprzemakalność, nie chodzę po kolana w rzece ale zwykły deszczyk/kałuża nie powinny sprawiać problemu.

 

Do tej pory próbowałem http://armyworld.pl/...II-Gatunek.html , ale byłem zmuszony zwrócić. Zamówiłem rozmiar 42 (wkładka 270), niby długość wkładki ok, ale czułem lekki ucisk na paznokieć palucha i lekkie ściśnięcie wszystkich palców z boków. Nie ryzykowałem, że się nie rozchodzą. Rozmiar większy jest już tylko I gatunek, którego nie chcę ryzykować i czekać na dostawę bardzo długo.

Myślałem jeszcze o http://armyworld.pl/...-WYPRZEDAZ.html ale teraz mam mętlik i nie wiem, który rozmiar próbować. (Zwykłe buty, np adidas terrex mam w rozmiarze 43 i 1/3, mierzenie stopy wykazało nieco poniżej 270mm.)

 

Bardzo proszę o jakieś porady, sugestie czego szukać. Cena raczej do 600 zł, ale jeżeli będzie coś co długo posłuży i będę zadowolony, nawet za dużo większą kwotę to budżet jest elastyczny (w przeciwieństwie do stopy :icon_biggrin:).

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

W tej półce cenowej brałbym: https://e-militaria.pl/6322-buty-lowa-zephyr-mid-tf-desert-310535-0410.html

 

Ja, gdy kupowałem swoje pierwsze buty taktyczne nie chciałem wydać majątku, a zależało mi bardzo na "cool desing". Wybór padł na Mil-Tec. (http://armyworld.pl/product-pol-647-Buty-Taktyczne-Combat-II-Generacji-Pustynne-Khaki-Mil-tec-Nowe.html)

 

Sądziłem, że wytrzymają do roku i się rozkleją. Mam je już niecałe 3 lata i oprócz tego, że są już nieco przybrudzone to śmigam w nich na strzelanki, a jak jeszcze były w wizualnie dobrym stanie to i po mieście dość często w nich biegałem. Dodatkowo zaliczyły też wyprawę górską i ten test również zaliczyły wyśmienicie.

Wygoda na plus, jakość kleju jak widać też. Nie cisną ani z przodu ani z boku, zamówiłem 46 i musiałem wymienić na 45, bo były zdecydowanie za luźne. Jedyny minus to jakość sznurówek, gdyż dość szybko się rwą przez mocne zaciskanie.

 

Ogólnie z zakupu jestem do teraz tak zadowolony, że nie dalej jak pół roku temu zamówiłem drugą parę - czarną, w kontekście ochrony na imprezach masowych i spisują się świetnie. Gruba podeszwa fajnie amortyzuje, także długie godziny na nogach (przynajmniej w moim przypadku) im nie straszne. Wydaje mi się, że przepływ powietrza jest wystarczający, bo w klasycznych warunkach poniżej 30 stopni nie zaobserwowałem żadnej niekomfortowej wilgotności wewnątrz.

 

Reasumując, jeśli wolisz zaoszczędzić pieniądze to polecam z czystym sumieniem Combat II Mil-Teca.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

To mam kilka pytań co do Lowa Zephyr. Czy kolor coś zmienia? Np desert ma bardziej miękką podeszwę?

Zephyr GTX to rozumiem jest z Gore-tex em?

Jak z ewentualną ochroną przed przemakaniem? Wiadomo w granicach rozsądku?

Jak wygląda konserwacja takiego buta?

Rozmiarówka w miarę pokrywa się z tabelką?

Przepraszam, że tyle pytań. Dosyć fajnie te butki wyglądają.

Link to post
Share on other sites

Dobra, mam Zephyry i butki są miodne.

Kolor ma znaczenie, wersja desert ma miękkszą podeszwę, ale jest też coyote/piaskowy z normalną. GTX oznacza membranę Gore-Tex.

Przemakanie - trudno mi się wypowiedzieć, ale nawet jak raz się wpakowałem w dół z wodą po kolana to wyschły bardzo szybko.

Czyszczenie nie należy do przyjemnych, wiadomo, nubuk jest bardziej czasochłonny niż zwykła skóra, nie wsadzi się po prostu pod kran. :D

Bardzo komfortowe, można nosić długi czas, noga się nie poci (mam GTX) nie obciera etc. Najdłużej nosiłem je trzy dni na MA (z krótkimi przerwami na sen), nogi w ogóle nie ucierpiały, a pogoda była wybitnie letnia.

Natomiast nie kupiłbym ich po raz drugi tylko zainwestował w Z6S/X.

Szczerze polecam, bo to już naprawdę wysoka półka.

Aha, na i możesz je wykorzystywać w zimie zamiast łyżew ;) ale patrząc na całokształt to niewielka wada.

Jak nie zapomnę to jeszcze ogarnę rozmiarówkę, ale bez problemu trafiłem w rozmiar po samej tabelce (zamawiałem online).

 

Link to post
Share on other sites

Miałem dziś okazję zmierzyć dziś z6s ale w wersji bez "ts". Czym się różni wersja cywilna od task force? Ogólnie buty fajne, dosyć wygodne ale chyba przerost formy nad treścią dla moich zastosowań. Raczej zdecyduję się na zephyry gtx w zielonym kolorze.

Link to post
Share on other sites

AFAIK niczym poza kolorkiem, tak samo jak cywilna wersja zephyrów. Jeszcze możesz popatrzeć na nową generację butów, Innoxy, ale tych w ogóle nie miałem okazji nawet macać. Jak nie chcesz kombinować to bierz po prostu Zephyry, będziesz Pan zadowolony :icon_biggrin: Na kilku sklepach są teraz na nie spore przeceny.

 

E: Nie zielony, tylko Sage Green, wtedy jest bardziej taktycznie ;) Jeszcze wyszły zephyry w kolorze Wolf Grey :)

Edited by StuG_Siana
Link to post
Share on other sites

Wchodzisz na www.bellevilleboot.com i tam kupujesz buty w jakich śmiga 80% amerykańskich chłopców po całym świecie. Ceny już w przeliczeniu na PLNy zaczynaja się od jakichś 80-100 a kończą gdzieś tam uuuu.

 

Rozmiarówka amerykańska czyli masz każdy but w wersji Regular, Wide i Narrow czy jakoś tak - szerokie, wąskie i normalne.

 

Każdy model w wersji "desert" - przewiewnej i częściowo przemakalnej, "mokrej" - z membranami Goretexowymi, i zimowej z wypełnieniem "thinsulate" czy jakoś tak.

 

Polecam model 330 TRP/DES mam od jakichś 13 lat i nadal żyją tyle, że podeszwa już gładka. To typowe letnie buty wygodne, twarde, ze wzmocnionymi nosami stalowymi wkładkami. Jak wejdziesz do wody to woda jest w bucie ale bardzo szybko z niego wyłazi i schnie. Na "mokre/zimę" polecam serię 700 z goretexem i ociepleniem. Tez mam te same 13 lat i nadal dają rade tyle, że tez juz podeszwy prawie nie ma.

 

W przyszłym miesiącu kupuje sobie i synom "letnie" ;)

Link to post
Share on other sites

Test Zephyrów poszedł bardzo pomyślnie. Dopiero będąc oszpejonym i skacząc po wąwozach widać jak bardzo pomaga w hasaniu jak sarenka lekki i zgrabny but, który leży na nodze a nie na odwrót. Komfort temperaturowy idealny od porannego przymrozku do około 10 stopni w południe. W lecie gore może dać się we znaki ale może dobra skarpeta z coolmaxem da rade. Na swojej platfusiastej stopie przez chwilę musiałem pokombinować ze sznurowadłami, żeby wszędzie but dobrze dolegał i nie uciskał, ale jest to w tym bucie możliwe, w przeciwieństwie do poprzednich gdzie jak bym nie zaciskał to na dole buta się w końcu zaciśnie bardziej a u góry rozluźni.

 

Pytanie jeszcze do posiadaczy: czym to konserwować żeby posłużyło jak najdłużej i zachowało właściwości? Nie chce kupować, niesprawdzonych preparatów, które uszczelnią buta jak gumowca.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...