Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy według Was ZnAl jest złym materiałem?


Recommended Posts

Dzień dobry. To tak, mam zamiar zakupić SA-B06 od Specny za jakiś czas. To tak jest on wykonany ze ZnAlu, polimeru i stalowych części.

 

Replika mi się serio podoba, lubię M16 i zastosowania "szturmowców" w para-snajperkę. Tylko, że jest wykonana w przeważającej części ze ZnAlu. I się pytam, czy on jest słaby, czy dobry? Bo czytałem różne rzeczy na jego temat i podobno większość replik jest zrobiona z niego. Czytałem że się kruszy i ogólnie brzydki jest oraz, że to nawet nie metal, tylko chińszczyzna.

 

Co doradzicie?

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o aluminium vs znal. To aluminium ma większą tak zwaną wytrzymałość obciążeniową. Natomiast znal jest nie wiele gorszy pod tym względem. Ale znal ze względu na dodatek cynku i miedzi jest bardziej plastyczny w sensie łatwości w procesie odlewania.

W praktyce. A mówimy o wytrzymałości korpusu i frontu w replikach gdzie newralgicznym i najsłabszym miejscem jest połączenie gwintowane między tymi częściami. To podejrzewam że czy aluminiowym czy znalowym. Jak walniesz mocno o glebę. Co się zdarza. Rozleci się tak samo.

Unikać to raczej trzeba gearboxów ze znalu.

Mam tą M16 co podałeś. Zero, ale to zero luzów gdziekolwiek. Polecam. Po wymianie sprężyny na SP170 Guarder skróconej o 2,5 cm. Lufy Promyk 6,03 509 mm. Tłoka Madbull PX02 i gumki Modify flat-hop. Reszta stockowa. Strzela 600 fps.

Ot. I cały tuning.

Link to post
Share on other sites

Jak mareq napisał - ZnAl znalowi nie równy.

 

Przykład:

1 - replika M4 od ICS kupiona w 2006/7 roku. Używana bardzo intensywnie przez jakieś 4-5 lat potem sporadycznie. Nic nie wymagało i nie wymaga grzebania w niej a już na pewno nie w kwestii "body" - upper i lower receiver wyglądają i trzymają się kupy jak w dniu zakupu nie licząc rys od tyrania w trakcie używania.

 

2 - replika M14 od KARTa (chińczyk) kupiona jakoś koło 2010 roku bodaj. Używana sporadycznie, głownie dla lansu. Miesiąc temu zdjąłem ją po kilku latach leżenia z szafy i co się okazało? praktycznie każdy element ze ZnAl-u kruszy się pod dotykiem... ułamałem lufę zewnętrzną w miejscu jej łączenia z pokrywa zamka przed komorą HU i fragment przejścia pokrywy w górną część lufy też się odłamał, odkruszył się kawałek obudowy komory zamkowej nad kolbą, złamało się suwadło/dźwignia zamka/przeładowania, wykruszył się kawałek gniazda magazynka,

 

Tak więc wszystko zależy kto mieszał i kto nadzorował to mieszanie w odlewni...

Link to post
Share on other sites

"znal" i "aluminium" to tak szerokie i niejednoznaczne pojęcia, że można w nie wrzucić zarówno bardzo dobry znal i badziewne "aluminium" jak i badziewne "aluminium" i bardzo dobry znal. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, że jedno jest lepsze a drugie jest gorsze lub odwrotnie. Liczy się producent :) w zasadzie. Co do specn to jakość metalu tak na prawdę wyjdzie dopiero za kilka lat. Co ciekawe- zarówno dobry jak i badziewny znal zwyczajnie wietrzeje tj koroduje. Nasmarowany i odłożony na 10 lat badziewny znal będzie w lepszej kondycji niż firmowy ale suchy znal po 10 latach.

 

Z pewnym przybliżeniem (reguła ale są wyjątki) można założyć, że jakość jest proporcjonalna do ceny.

Link to post
Share on other sites

Jak to znal się starzeje? Mam znalowe gaźniki motocyklowe, które mają 60 lat i nic im nie dolega.

 

Jak zdecydowana większość stopów metali, utlenia się, jedne bardziej inne mniej. ZnAl nie jest tutaj wyjątkiem i gorszej jakości stopy naprawdę potrafią się utlenić do rozpadu w kilka lat.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...