Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rangi, insygnia, hierarchia. [U.S. Army]


Recommended Posts

      Czołem! Narodził mi się w dniu dzisiejszym pomysł na temat, którego na naszym forum nie znalazłem. Od momentu pierwszego seansu z "Kompanią Braci" zainteresowały mnie stopnie i oznaczenia w amerykańskiej armii podczas drugiej wojny światowej. Niestety, nigdy nie zgłębiłem tematu na tyle dogłębnie, aby występować w roli nawet "obeznanego ". Bazuje raczej na podstawowych informacjach i na tym co wyczytam w internecie. Niemniej, chciałbym poruszyć ten wątek, trochę w charakterze ciekawostek, ogólnej bazy informacji dla nowych osób odwiedzających nasze skromne progi, jak i dla nas samych - może ktoś kto siedzi w ASH już sporo czasu też dowie się czegoś nowego. Przede wszystkim jednak, liczę na to że podzielicie się ze mną swoją wiedzą na ten temat i spostrzeżeniami. 

      Naturalnie, posłużę się głównie przykładami ze 101-wszej.

      Na załączonej u dołu grafice opis wszystkich ( bądź wybranych?) oznaczeń malowanych na hełmach. Thompson ostatnio poinformował mnie, że różne wersje pika nie były tylko "radosną twórczością" spadochroniarzy, ale oznaczały też pełnioną funkcję lub - jak na poniższej fotografii - oznaczały konkretny batalion.  Nawiązując jeszcze do obrazka: pionowa kreska z tyłu hełmu oznaczała oficera, natomiast pozioma - NCO (podoficera). Podobno malowali je najczęściej dowódcy kompanii oraz plutonu w celu umożliwienia szybkiej identyfikacji przez swych podwładnych. Stawali się przy tym chyba również łatwym celem dla snajperów, czyż nie?  

yphouZ6.jpg

 

      Druga sprawa, którą poruszę na starcie to "technicy". Odpowiednio Technician Fifth Grade (T/5), Fourth Grade (T/4), Third Grade (T/3) oraz to co jest dla mnie nowością na która nie zwróciłem jakoś do tej pory uwagi: Technical Sergeant (T/Sgt).  Do T/5-T/3 zaliczali się jak rozumiem medycy, radiotelegrafiści, saperzy, kucharze, kierowcy, inżynierowie. Sprawy się tu trochę komplikują, bo czytam, że T/4 mógł zostać oddelegowany do dowodzenia grupą ludzi w celu wykonania konkretnego zadania, natomiast wyżej zaszeregowany T/3 nie miał już mocy wydawania rozkazów jak, będący w tej samej grupie Staff Sergeant. Rozumiem, że grupa odpowiadała ściśle kwestiom finansowym, a "Staff" w nazwie w tym przypadku umożliwiał wydawanie poleceń podwładnym. Pytanie, czy należy rozumieć to w ten sposób, iż T/3 równiez mógł być oddelegowany, a T/4 tylko w trakcie wykonywania powierzonego zadania mógł być osobą dowodzącą?

0Rumgco.png

    Żeby było jeszcze ciekawiej, T/Sgt zgodnie z Wikipedią, był często "drugim" w plutonie. Stopień powstał po połączeniu w jedno wielu "technicznych" odmian rangi sierżanta używanych wcześniej. Wydaje mi się że zgodnie z powyższym była to osoba decyzyjna, a nie jak to miało miejse w przypadku T/5-T/3 funkcyjna. 

 

    Na razie tyle. Czekam na wasze opinie, informacje i ewentualne poprawki. Może coś źle rozumiem lub popełniłem jakiś błąd?

 

Zródła: Wikipedia, aukcje wzorów emblematów eBay,  Pinterest.com

 

101st_WW2_Helmet_Markings(b).jpg

Edited by Budweiser
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...