Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Gumka Hop-Up ML MACARON, MONSTER


Recommended Posts

Witam.

Czy ktoś testował wymienione w temacie gumki? Jakieś różnice w działaniu pomiędzy nimi/zwykłymi gumkami?

W opisach w sklepach zalecają stosowanie z dystanserem ML Omega. Czy takie połączenie rzeczywiście działa? Lepiej czy gorzej niż zwykły flat?

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie z wyżej wymienionymi to proszę o opinię zanim zakupię kilogram różnych gumek i sam sprawdzę.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

niekonkretne info bo używam tylko macarona 60. Monstera rozważałem. od serwisu TG dostałem info że Macaron dla celności i powtarzalności, a Monster dla zasięgu.

Jakieś porównanie side2side przydało by się, fakt. 

Osobiście, jak już wspomniałem, mam Macaron 60 w Cymie cm.700 (snajperka - m40a3) różnica między stockowym, walcowym Dystanserem a omegą była w biciu w jeden punkt całkiem spora. 

Dystansery (jeden wpis na forum niżej niż ten) Omega od Maple leaf a Airsoftpro też wg mnie robią różnice, mooim zdaniem największą przy końcu trajektorii, kiedy już kulka opada, a to przy ok 60-70 metrach 

Link to post
Share on other sites

Gumki ML Macaron stosuję dość często zarówno z dystanserem ML Omega jak i flat Prometheus (gumka ścinana na płasko). Ogólnie gumki mają problem w ujemnych temperaturach są chyba wykonane ze zwykłej gumy, a nie silikonu. Trzeba też zwrócić na to jaką posiadamy lufę - Macaron + Omega nie pasuje do każdej lufy, czasem wymaga to przerobienia okna.

 

Co do podkręcania - ML Omega podkręca lepiej niż konwencjonalny system. Tor lotu kulki jest po prostu bardziej stabilny i powtarzalny. Zestaw ML pozwala też na stosowanie najcięższych kulek bez obaw o "braki" w podkręcaniu, co jest dość częste przy zwykłych hu.

 

W połączeniu z flatem promyka - jest imo lepiej, ale tylko i wyłącznie w momencie kiedy poszerzamy okno w lufie i stosujemy pełny dystanser, bez jego docinania. Przy docinaniu dystansera i dopasowaniu go do okna w lufie uzyskujemy praktycznie taki sam efekt jak przy zestawie ML Omega + Macaron.

 

O szczelności mówić nie będę bo to kwestia konkretnej repliki, komory, dyszy itd. Może powiem tylko tyle, że Macarony bardzo często dają poprawne wyniki i używam ich na zmianę z gumą niebieską Madbull, fioletową Prometheus i czarną Modify Baton. Jeśli chodzi o Macarona używam różowej i żółtej. Kupno tych wszystkich gumek u mnie daje 90% szans na to, że któraś podpasuje i dzięki temu nie muszę zbyt dużo kombinować.

 

Podsumowując - system Omega od ML w połączeniu z gumką ML to gotowy system, który daje zdecydowaną poprawę skupienia. W połączeniu z lufą precyzyjną pozwala na uzyskanie o wiele lepszej celności i lekki przyrost zasięgu. Dużo jednak zależy od pozostałych części i w wielu przypadkach także od montażu.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Jak coś zmontuje to podzielę się wynikami, aczkolwiek chwilę to może potrwać bo słabo teraz z czasem. Wracam z roboty jak już jest ciemno i ciężko o testy.

Trochę mnie martwi wieść o problemach z ujemnymi temperaturami. 

Do lufy powinno się zmieścić (jedna to PDI 6.01, druga promyk). W promyku nawet już próbowałem testować dystanser Omega z gumką niebieską straight od promyka, ale nie dała się ta guma uszczelnić z dyszą. 

Postaram się sprawdzić też, czy jest różnica między Macaronem a Monsterem, poza marketingowym bełkotem i delikatnie innym kształtem wypustki podkręcającej.

Pozdrawiam

Edited by Ciapciak
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Zrobiłem prowizoryczne testy. Dystansery omega.

Co do Monstera - zamontowałem w jednej replice (ok. 410 fps) Monstera bodajże 75. Jako, że nie miałem porównania do standardowej gumki bo replikę składałem od 0 (dostałem pudełko części), mogę tylko powiedzieć, że jak na moc to zasięg i tor lotu kulki bardzo przyzwoity. Długi kołnierz gumki + nieco dłuższa dysza pozwoliła rozwiązać problem z rozszczelnianiem się repliki przy poruszaniu magazynkami. W mojej ocenie Monster vs Macaron, prawdopodobnie różnica będzie kosmetyczna, ale nie mam na to konkretnego potwierdzenia/testu. Standardowa komora hopa pozwalała ustawić odpowiedni docisk, ale gra toczyła się o ułamki milimetra na pokrętle, ale dało się i bez większego bólu. :D

Macaron - mam porównanie z gumkami systemy i sylikonowymi dystanserami shs.

Jeżeli chodzi o montaż:

- zakładanie gumki ciężko skopać, ładnie siedzi na lufie, jest nieco krótsza, więc przy ciasnej komorze hopa nie wchodzi w zatrzask na lufę, super się uszczelnia, nie trzeba żadnych teflonfixów i innych cudów. ALE: w replice DY/EA trzeba było przyciąć kołnierzyk bo nie podawało kulek. Po tym zabiegu wszystko działa. 

IMG_20181230_134821.thumb.jpg.3323721f5095b30a407eaa299b9f6c6a.jpg

Obrzezanie

IMG_20181223_140947.thumb.jpg.fccff73a11cb569610cf13b7ed5fac37.jpg

Niestandardowa komora DY/EA

W drugiej replice (G36 WE) gumka uszczelniła się wyśmienicie (kto używa replik g36 ten wie, że z dyszami/gumkami zawsze jest loteria bo co inne g36 to inna długość dyszy).

Jeżeli chodzi o osiągi. Mierzone przy lekkim wietrze. Pomiar odległości za pomocą geoportalu.

- w m4 fps bez zmian (ok.460), dosyć łatwa regulacja, wzrost zasięgu z 60m do ok 65-68. Donośność lobem ok 75m, i szło spokojnie jeszcze trafić, ale już to nie była 100% skuteczność. Mierzone na kulkach 0.28 więc raczej lekkich (celowo, żeby porównać zwykłego hopa i flata ml na takich samych kulkach). Cięższe kulki mogłyby poprawić wynik ale zapomniałem wziąć na testy :D.

- g36 - lekkie ustabilizowanie fps (zwłaszcza na lekkich kulkach 0.2, na cięższych bez zmian), czyli na systemie była jakaś tam nieszczelność, 515 fps. Wcześniej strzelana na 0,3 g, ale na flat hopie mijało się to z celem. Co prawda był nieco większy zasięg ale ciężko było mówić o skutecznym (ok 70m). Minimum przy tej konfiguracji to 0,32 g i to było ciężko ustawić na pokrętle hopa, ale zasięg ok. 75m, maksymalny ok. 82m. Więc już nie taki szał jak przy m4 z mniejszym fps, ale na pewno poprawa. Strzelałem jeszcze na 0.36g i było jeszcze lepiej (w sensie skupienia, nie zasięgu), ale koszt kulek 0.36g do szturmiaka robi się już niewesoły. Na test poszły jeszcze 0.4g ale miałem tylko szare. Na 70 m w punkt, ale to tylko na ucho bo kulek nie było widać na tym dystansie i ciężko było mówić o jakimkolwiek ustawianiu hop up. W ogóle powyżej 70m pomimo posiadanego magnifiera 3x raczej to były testy na słuch, także jak ktoś widzi, ze mu replika strzela na 80 m to gratuluję wzroku :D.

Podsumowując:

- do wszystkich swoich replik zamierzam montować takie zestawy (choć cena dystansera omega dosyć zaporowa). Wymierne korzyści nawet na tych samych kulkach.

- czym słabsza replika tym lepszy efekt

- bardzo dobrze się uszczelnia

- bardzo dobrze się spisuje przy strzelaniu seriami.

Test jest SUBIEKTYWNY,  mierzone na wolnym powietrzu w temperaturach bliskich 0. Lufy PDI 420mm 6.01 oraz Prometheus 550mm 6.03. Kulki 0,28, i 0,3 g Specna Arms, 0,32g BLS, 0,36g i 0,4g Guarder. Cel, tablica ok.1m x 1m.

Pozdrawiam 

Edited by Ciapciak
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Ciapciak napisał:

- w m4 fps bez zmian (ok.460), dosyć łatwa regulacja, wzrost zasięgu z 60m do ok 65-68. Donośność lobem ok 75m, i szło spokojnie jeszcze trafić, ale już to nie była 100% skuteczność.

100% skuteczność to trochę fanatyzm według mnie. Jeśli masz te 60-70% skuteczności to jest sens prowadzić ogień na takim dystansie bo na 30 kulek w magu trafisz ponad połowę. Przy rofie 20k/s...... lajcik. Czyli można liczyć 75m skutecznego, a więc przyrost 15m - potwierdzone info przez wiele osób z którymi rozmawiałem.

Nie wiem może jestem ślepy, ale chyba nie napisałeś w jakiej postawie strzelałeś - dość istotne.

 

6 godzin temu, Ciapciak napisał:

Cięższe kulki mogłyby poprawić wynik ale zapomniałem wziąć na testy :D.

0,28 przy flacie i 460fps to trochę mało. Ładowałbym tu 0,32g BLS i serio, poprawiłoby się sporo. Specny są dość mierne.

Myślę, że samą zmianą kulek dobiłbyś do całkiem skutecznych 80m - tak jest to jak najbardziej możliwe. Przykład? Stockowy Scorpion EVO 400fps bije na 70-80m :D

 

6 godzin temu, Ciapciak napisał:

Minimum przy tej konfiguracji to 0,32 g i to było ciężko ustawić na pokrętle hopa, ale zasięg ok. 75m, maksymalny ok. 82m.

Raptem 55fps więcej, przyrost zasięgu adekwatny do fps moim zdaniem. 80m przy 515fps'ach.... heh, wielu ludzi mogłoby o tym pomarzyć, a drugie tyle nie dowierza. Wielu ludzi ma tak skopane repliki, że przy 600-650fps'ach ma 60-70m, a powinni spokojnie przebić stówę.

6 godzin temu, Ciapciak napisał:

- do wszystkich swoich replik zamierzam montować takie zestawy (choć cena dystansera omega dosyć zaporowa). Wymierne korzyści nawet na tych samych kulkach.

Spróbuj dystanserów Prometheus. IMO są jeszcze lepsze, zwłaszcza jeśli przedłużysz/poszerzysz okno w lufie i wrzucisz cały dystanser bez docinania. Znajomy testuje jeszcze kilka customowych dystanserów dostępnych za granicą - jestem ciekaw jak wypadną testy.

 

 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, wallop napisał:

Nie wiem może jestem ślepy, ale chyba nie napisałeś w jakiej postawie strzelałeś - dość istotne.

Na stojąco, dlatego napisałem, że test bardzo subiektywny. :D Tak samo jak z tymi lobami i innymi - każdy sobie mierzy jak chce, byleby napisać jak to mierzył. Ja jak testowałem to też nie było tak, że wyceluje i 100% wpada, tylko wiadomo pierwsza kulka leci, żeby zobaczyć co się stanie, a dopiero później poprawki :D

8 minut temu, wallop napisał:

0,28 przy flacie i 460fps to trochę mało. Ładowałbym tu 0,32g BLS i serio, poprawiłoby się sporo. Specny są dość mierne.

Pewnie i mało, dlatego leci do mnie dwie paczki 0,32 i 0,36. Co do Specn (NIE CORE!) to są porównywalne do G&G, może nieznacznie gorsze. To wg. mojej i paru szanowanych osób opinii. Ale ta replika ma działać na 0.28 i 0.3. Oczywiście można ładować i 0,4, ale jak coś ma wypruwać dużo kulek to nawet bogaty się zastanowi czy lepiej trafić raz na 5 czy 1 kulką, bo cenowo to pierwsze wyjdzie i tak taniej :D

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Jako, że przetestowałem właśnie zestaw Macaron + Omega to mogę się podzielić spostrzeżeniami.

 

Do tej pory miałem przycięty dystanser Flat od Prometheusa oraz czarną gumkę Guardera, wykastrowaną. Replika to był Dragunow Cymy z M150 od SHS w środku oraz PDI 595 mm.

Chrono pokazywało 135 m/s, 3.2 J na 0.36 Guardera - po przeliczeniu wychodzi ok. 593 fps na 0.20.

Zasięg skuteczny (czyli taki, kiedy trafienie jest BAARDZO prawdopodobne, czyyyyli takie, że jak brat stoi wyprostowany to, powiedzmy, 80% strzałów trafia w jego plecy) kończył się na 60 metrów, a maksymalny (czyli taki, kiedy kulki ryły w ziemi przy celowaniu bez podwyższania poza skalę w lunecie/szczerbinie) kończył się na 75 metrów. Kulki 0.36 BLS; testowałem wtedy też kulki 0.43 Guardera, ale wypadały znacznie gorzej, nie wiem czemu. Odległość mierzona taśmą mierniczą 50m.

Rozrzut był olbrzymi, prawdopodobnie z powodu źle wykastrowanej gumki - czubek podkręcający wyciąłem, ale nie wyciąłem paska do montarzu na lufie i w efekcie nie obróciłem o 90 stopni gumki.

 

Teraz zamontowałem gumkę Macaron 80 oraz dystanser Omega. Warto dodać, że ten dystanser i element podkręcający w gumce idealnie się spasowują, mają identyczną krzywiznę.

Wynik przy chronowaniu, znowu kulki 0.36 Guardera: 138 m/s 3.4 J.

Potem przestrzelałem z tasiemką mierniczą. Warto dodać, że do testowania tym razem użyłem kulek 0.48 BLS.

Efekt?

Przede wszystkim zasięg wzrósł kolejno na 85 oraz 100 metrów, a same kulki leciały niewiarygodnie płasko.

 

Zapewne pierwszy wniosek, jaki ktoś po przeczytaniu tego wyciągnie to: "he, użył ciężkich kulek, co to za test...".

Przede wszystkim rzecz, która przykuła mają uwagę to znacznie precyzyjniejsza regulacja, każdy klik na bębnie dawał przewidywane efekty.  Do tego kulki płasko latały niemal do 70 metrów (też mierzona do pleców brata :P ). Jednak za taki zasięg rzeczywiście można podejrzewać super-ciężkie kulki. MIMO TO jestem bardzo z tego zadowolony i zobaczy się w boju, jak się sprawdza.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Po dłuższym czasie użytkowania w kilku replikach gumek Macaron i dystanserów Omega muszę dodać niestety łyżkę dziegciu to tego słoika miodu, który się tu wylał.

Otóż:

- w standardowych komorach M4 (tych z tymi paskudnymi zębatkami), gdzie ramie dociskające dystanser działa w zasadzie pod kątem do osi lufy, gumka zwyczajnie nie sprawdza się. Przy niższych FPS (400-450) w zasadzie działa jak zwykła zielona Guay guay. Może lekko obniżyć fps przy podkręceniu bo musi mocniej docisnąć. Na plus to doskonała szczelność w chińskich komorach (GFC/JG, FC) - reasumując zakładając zestaw mamy wyniki podobne ale nieco łatwiejszy montaż bo nie trzeba teflonfixów kombinacji z układaniem gumy na lufie, itp. Tor lotu podobny do standardowej "zielonej" czasem nieco lepszy a czasem gorszy. Tutaj jako przykład podam moje osobiste GR25, komora jak w M4. 540 FPS, po ustawieniu Hop up na kulki 0.4 już 510 (po przeliczeniach), po ustawieniu na 0,43 to już spadek ponad 100 fps... Na stockowej zielonej 550 przy ustawieniu na 0.40 i lata miodnie. Jednak guay guay wie co robi ze swoją komorą i gumką... nawet nie wspominam co było przy mocniejszej sprężynie (SP160 ok 610 fps). Podkręcenie na tym kulki 0.43 prawie zatykało lufę -150 fps...

- w niektórych replikach regulacja hopa robi się bardzo czuła, ale znów w niektórych sprawuje się to doskonale. Więc tu trzeba dobierać, kombinować. Kolory gumek mówią w zasadzie niewiele, różowa zwykle działa we wszystkim :D

- o ile w chińskich ulepach długi kołnierz to zbawienie szczelności dysza-gumka, to w lepszych, czy nietypowych replikach trzeba przycinać kołnierz, bo blokuje kulki.

Nadal polecam, ale nie jest to brainless plug and play tylko trzeba mieć chrono i dobrze przetestować dany setup ( w zasadzie jak zawsze :D). Czasem nadal zielona Guay guay czy czarna systema sprawdzi się lepiej.

To oczywiście moje osobiste doświadczenia a nie prawda objawiona.

Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...
Cytat

- zakładanie gumki ciężko skopać, ładnie siedzi na lufie, jest nieco krótsza, więc przy ciasnej komorze hopa nie wchodzi w zatrzask na lufę, super się uszczelnia, nie trzeba żadnych teflonfixów i innych cudów. ALE: w replice DY/EA trzeba było przyciąć kołnierzyk bo nie podawało kulek. Po tym zabiegu wszystko działa. 

Właśnie miałem dokładnie ten sam problem. Co powinienem zrobić aby ta komora wchodziła w zatrzask?

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Montowałem dziś w komorze do G36 [ProWin] Macarona 70. I muszę powiedzieć, że gumka mnie nie zachwyciła. Ciasno wchodzi na lufę, ok, ale jej żeberka wcale nie doszczelniają gumki. Przez to, że ciasno siedzi, nie da się zrobić sztuczki z teflonem (ja daję między gumkę a lufę, nie wiem jak inni). Efektem czego, uciekło mi z miejsca 10 fps (zmierzone 430 fps). Nawet antyczna gumka KM-Head z o połowę krótszym kołnierzem doszczelniała mi się do tych 440 fps (oczywiście teflon był).

No i nie podoba mi się praca wypustki. Mimo użycia dystansera Omega, wypustka wychodziła z okna krzywo. Na tradycyjnych gumkach z okrągłymi dysanserami tego problemu nie miałem.

Skończyło się na starym (old stock), zielonym G&G i dystanserze "H".

Chce ktoś kupić Macarona 70 z przebiegiem 20 kulek? ;)

Będę jeszcze montował miękkie gumki systemu GBB w MK23 i VSR. Mam nadzieję, że tam wypadną lepiej.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Mamut napisał:

Macarona 70

Używałeś gumki Macaron czy Super Macaron?

10 godzin temu, Mamut napisał:

sztuczki z teflonem

Jak trzeba użyć teflonu to jak dla mnie to coś jest nie tak.
Przy zmianie gumki według mnie trzeba na nowo dobrać dyszę, lub dobierać gumkę do dyszy.

Ja używam gumek ML Super Macaron z dystanserem Omega prawie we wszystkich moich replikach.
Wynik 425 fps na 0.30g to 2,51J (~520 fps na 0,20g) Na lufie Steel Bull 363mm i sprężynie SP130 Guardera jest dla mnie ok.

Link to post
Share on other sites

Macaron.

Co niby ma być nie tak? Jak gumka ciasno wchodzi na lufę, ale luźno do komory to wiadomo, że trochę powietrza bokiem pójdzie pod kołnierzem. A owijać teflonem na zewnątrz kołnierza to tak średnio trochę. Zmiana dyszy w tym wypadku dała by nic lub mało, bo nie wykryłem przedmuchów "testem papierka" i ładnie się układała.

Słyszałem, że gumki od ML są trochę przereklamowane i chyba tak jest.  No nic, może kiedyś kupię miękkiego silikona serii 2021 i dam mu jeszcze szansę. Nie wiem czy nie zejdę do sprężyny M110. Bo i po co do DMR więcej?

A co do twoich wyników, używasz SP130. To jest zasadniczo M145, bo te sprężyny są liczone na kulki 0.25g (standard US), więc 520 fps to żaden kosmiczny wyczyn. Ja mam u siebie M130 od G&G, a te sprężyny słyną z tego że dają tyle ile producent pisze. Więc moje 440 to i tak na plus.

Edited by Mamut
Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Odświeżam temat.

Kupiłem niedawno Super Macarona i dystanser i faktycznie kołnierz lekko wystaje w komorze. I myślę tak naprawdę nad wymianą samej komory, bo to stockowy shit specny, więc pewnie i tak byłoby lepiej ja wymienić zamiast docinać gumkę

Czy polecacie jakieś komory, w których dobrze leżą Macarony?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...