Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Artek

Dowodzenie (pozyskanie, analiza, ocena informacji i wydanie rozkazu przed "misją")

Recommended Posts

Słowem wstępu temat kieruję do osób, które wiedzą po co i jak się to robi. Chodzi mi o uzyskanie odpowiedzi na kilka pytań i dyskusję nad powyższym zagadnieniem.

Widziałem, że część ekip bawi się w papierologię i tu moje pytanie jakich formatek używacie. Jeśli możecie to proszę o udostępnienie plików tekstowych. Jak wygląda obieg informacji u was głównie przed grą, a może jest on mocno rozbudowany już na samej grze. 

Osobiście uciekam w stronę rozwiązań i Procedur Nato, ale coraz częściej dostępne są opracowania brytyjskie, a nawet niemieckie i rosyjskie. Polskie opracowania tematu w dużej części pokrywają się z amerykańskimi i natowskimi. W tym wszystkim potrzebuję pewnego usystematyzowania. Tu pojawia się TLP. Kto go realizuje i w jakim zakresie. Tak wiem, że wszyscy. Pytam tych, którzy robią go swiadomie.

Skupić się chcę tu na: WARNO, METTT, OCOKA, DRAWD, OPORD (SMEAC), na ich formie i zakresie na potrzeby airsoftu w nurcie milsimu.

Jak wygląda u was przedstawienie wariantu działania i jaka ma formę?
Jaką rolę pełni u was mapa w przedstawieniu wariantu działania. Czy nie da się nią zastąpić CONOPSu i COA? 
Jak u was wygląda CONOPS, COA i EMLOCA? Czy ktoś bawił się MDMP?

Pozdrawiam 

Edyta 1 Dopisek o najważniejszym - TLP

Edited by Artek

Cieszę się z tej owocnej dyskusji ;)

To zacznijmy od ogółu i po ludzku. W toku prowadzonych dyskusji urodziła si taka koncepcja dowodzenia.

- określasz dostępny teren
- dane o przeciwniku w postaci - kto ile i jaka struktura organizacyjna
- dane o siłach własnych - kto ile i jaka struktura
- podajesz zamiar dowódcy - dokładnie rozpisany (myśl przewodnia dowódcy - cel, sposób realizacji zadania, podział sił pododdziału (niekonieczne), priorytety wykorzystania sił)
- dajesz oleatę (czyli taki koncepcję operacji narysowaną na mapie)
- prowadzisz kontrolę analizy, oceny
- akceptujesz ostateczne plany
- kontrolujesz przygotowanie pododdziałów 
- kontrolujesz realizację zadania (najczęściej przez radio) 
- podsumowujesz działanie 

W każdej armii na wszystko jest formatka, matryca, wzór. Widziałem trochę check list tworzonych przez graczy celem uporządkowania sobie procesów. Ja postuluje przyjecie i ujednolicenie procesu dowodzenia w milsimie, żeby było prościej, milej i przyjemniej. Dodatkowo, żeby nie wymyślać ameryki, jestem za tym, żeby przyjąć formatki wojskowe, które ktoś mądrzejszy od nas wymyślił sprawdził ich działanie. 

Zapraszam do wymieniania się formatkami i dyskusji nad procesem dowodzenia.

Tu TLP w wersji ARMY

• Odebranie misji (Receive the Mission)
  • Wystawienie WARNO (Issue a Warning Order)
  • Przygotowanie wstępnego planu (Make a Tentetive Plan) na tym etapie rozpoczyna się planowanie
  • Przegrupowanie (Start Necessary Movement)
  • Rozpoznanie (Reconnoiter)
  • Zakończenie planu (Complete a Plan)
  • Wystawienie OPORD (Issue the Operations Order) 
  • Nadzór (Supervise) na tym etapie, w razie potrzeby i konieczności zmian w planie, tworzone są rozkazy fragmentaryczne FRAGO)

Marines na etapie planowania operacji stosuje proces BAMSIC. Proces zakłada już otrzymanie WARNO.

• Rozpoczęcie planowania (Begin the Planing)

• Przygotowanie rozpoznania (Arrange Recon)

• Wykonanie rozpoznania (Make Recon)

• Zakończenie planowania (Complete Planning)

• Wystawienie OPORD (Issue Order)

• Nadzór (Supervise) na tym etapie, w razie potrzeby i konieczności zmian w planie, tworzone są rozkazy fragmentaryczne FRAGO

Tutaj coś z polskiego WSOWL. Proces dowodzenia jest cyklem informacyjno-decyzyjnym, realizowanym przez
dowódcę, jednakowym na wszystkich szczeblach dowodzenia i składa się z realizacji
powtarzalnych faz, etapów i czynności. Do czterech tworzących go faz zalicza się:

• ustalanie położenia,
  • planowanie,
  • stawianie zadań,
  • kontrolę.

TLP skopiowałek kiedyś chyba od Mroszczyka i Makowca

• Otrzymanie rozkazu od przełożonego - musi zawierać zamiar dowódcy (wydajemy zarządzenie przygotowawcze)
  • Określenie sytuacji / Ustalenie położenia
  • Planowanie / Ocena sytuacji taktycznej (METT-TC):
  • Warning Order – WARNO / Wstępne zarządzenie bojowe:
  • Rekonesans dowódcy
  • Koordynacja działań z innymi elementami sił własnych
  • Opracowanie graficznego planu działania (szkic koncepcyjny i mapa plastyczna)
  • Operation order – OPORD, Fragmentary order – FRAGO / Rozkaz bojowy i zarządzenie bojowe (SMEAC)
  • Kontrola przygotowania do wykonania zadania
  • Realizacja
  • After Action Raport / Odprawa po wykonaniu zadania 

Jakiego procesu dowodzenia Wy używacie?