Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

podstawa to porzadny szkielet z galezi polaczonych/spleconych linka czy przy pomocy odgalezien, rozwidlen

 

druga rzecz to pokrycie: galezie jodly, swierka, kora, darn, duze liscie czy rodzaj strzechy z trawy/trzciny

 

generalnie improwizujesz z tego co ci w rece wpadnie jezeli wyobrazasz sobie ze szalas to pare opartych o siebie patykow to zakrawa to na sieroctwo idz do lasu i sprobuj cos zbudowac

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Dobry opis znajdziesz w ksiązce Lena Caccuta "survival"

 

Po pierwsze- znajdz odpowiedni teren-taki który będzie osłonięty od wiatru, będzie dostęp do wody i nie będzie blisko dróg lub ścieżek.

 

Po drugie- zbuduj solidną konstrukcję z drewna.Jeżeli zależy Ci na zamaskowaniu to nie uzywaj budulca z najblizszej odległości tylko z dalsza.spustoszenie wokół szałasu zdemaskuje go szybciej niz Ci się zdaje.Drewno nie może byc spruchniałe.

 

Po trzecie- wyrównaj podłoże wewnątrz oraz izoluj konstrukcję od deszczu(np starym ponchem lub folią.)i podłoża.

 

Po czwarte-zamaskuj konstrukcję elementami roślinności IDENTYCZNYMI z otoczeniem(pamiętaj żeby nie niszczyć roślinności wokół szałasu tylko przynosić elementy z dalsza)

 

po piąte-odejdż na pewną odległośc i sprawdż rezultat swojej pracy.Jezeli cos nie gra -skoryguj to.

 

generalnie im mniejszy szałas tym lepiej trzyma ciepło.wkońcu to nie ma byc mieszkanie tylko miejsce gdzie mozna bezpiecznie przetrwać noc.Bardzo ważna jest izolacja od podłoża oraz od deszczu.Jeżeli zalezy ci na jaknajwiększym zamaskowaniu szałasu-jak najmniej ingeruj w najblizszą jego okolice-ścięte krzaki, ściezki czy połamane gałęzie najszybciej zdradzają obecnośc człowieka.Pamietaj tez o zapachu (np gotowanej potrawy),dymie z ogniska i różnych dżwiękach.

 

Podsumowując-zamiast internetu polecam lekturę ksiązek takich autorów jak w/w Len Caccut lub Hans Otto Meissner ORAZ PRAKTYKĘ , PRAKTYKĘ I JESZCZE RAZ PRAKTYKĘ.

pozdrawiam.

Szaman.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Dziwne, co jest trudnego w robieniu szałasu. My z chłopakami na obozie w wieku 12 lat zrobiliśmy taką "chatkę" ,że drużynowy wlazł na nią. Fajną miał mine jak widział plecaki przez dziure w górce ( chciał się rozejrzeć za naszymi szałasami w wszedł na pierwszą lepsza górke :lol: )A szałas był na pięć osób.

Najważniejszy jest teren w jakim zrobisz swoj szałas np. tak jak my w lesie z wysoką trawą i kupami gałezi. Tak mówili poprzednicy zrywaj gałezie z dala od obozowiska nie pal w nocy latarki w takim szałasie ale np. pod kurtką, pałatka lub śpiworem, bo swiatło będzie przenikać przez gałęzie.

na glebe karimate ale jest duża, lepsza jest izomata czy coś takiego jest troche wieksza niż koc termiczny gdy jest złozony fabrycznie, potem jej nie złożysz tak jak wcześniej. Jęsli nie masz takich luksusów to mech, ściółke, suchą trawę. Na dach gałezie potem mech i gałęzie dla kamularzu.

Jedna ważna uwaga staraj się unikać w ciepłe noce lasów liściastych bo ci komary nie dadzą spokoju i się nie wispisz. I nie baw się w surwiwal na własną ręke np. polowanie, ponieważ zwierzęta można zabijać tylko w razie niebezpieczeństwa utraty życia. Najlepiej gdy to jest jakaś impreza lub obóz.

Link to post
Share on other sites
Wiesz, fatk zrobiłeś szałas, być może był dobry ale jednak robienie szałasu na obozie, to nie to samo co robienie gdzieś w warunkach gdzie normalny mieszczuch by nie wytrzymał godzinki, gdzieś gdzie Ci kule latają nad uchem , albo pogoda nie daje Ci żyć.

 

Pogoda , pogodą ale gorzej z robactwem.

 

A co do budowania szałasu to pamietaj , że jak "zdobywasz" materiały zdala od miejsc w którym będzie Twoje schronienie to nie przynoś roślinności która nie występuje w miejscu Twojego nocowania.Bo nawet połamane gałęzie mniej rzucają się w oczy niż nienaturalna roślinność zwłaszcza jak ktoś zna dany teren (las).

 

Pozdrawiam 8)

 

P.S właśnie zauważyłem , że wsześniej już to wpisano w podpowiedziach dla budowniczego , a wcześniej tego nie spostrzegłem poniewarz literki zamaskowały się wśród innych :P Nigdy nie zaszkodzi powtórzyć.

Link to post
Share on other sites
(...) jednak robienie szałasu na obozie, to nie to samo co robienie (...) gdzieś gdzie Ci kule latają nad uchem(...)

Szopen, tam, gdzie latają Ci nad uchem kule raczej nie buduje się szałasu, tylko wkopuje w glebę.

Ale może na waszych "patrolach" ćwiczycie jakąś specyficzną sytuację...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja proponuje zebys zamiast szałasu sprobował zrobic ziemianke, jest sporo łatwiej wykonac, zamaskowac jak dobrze ja wykonasz to zapewni Ci odpowiednia ochrone przed czynnikami pogodowymi, zwierzetami i oczywiscie ludzkim okiem. Dodatkowo jest trwalsza niz szałas i przedewszystkim nie "rzuca sie w oczy". Mam za soba dwa wyjazdy na survival, z kumplami nad narew sie wybralismy, przetestowalem szałas i ziemianke i bezapelacyjnie polecam to drugie. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Tja... Moja koleżanka zbudowała z 6 lat temu szałas w Przebrnie :P Najpierw wykopali dół głęgoki na 1,5 m, szeroki na 2 m, długina około 3,5 m. Poszukali gaęzi, przetrząsnęli cały las i zaczęli układać: na sam dół, na szerokość, grube belki, potem trochę mniejsze i tak dalej :P Resztą kiji ścianę, jak w transzejach na wojnie :P Ten szałas ciągle się trzyma... :roll:

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Pamiętam jakieś pięć lat temu robiłem szałas w lesie :-P

znalazłem mały dołek około 50 cm powbijałem kilka patyków na szkielet dachu coś w stylu dachu jednospadowego

dÓł dachu przykryłem mchem a górę krzaczkami jodły (strasznie koli) no wyszło w miarę dobrze teren ogólnie porośnięty mchem i krzakami jodły oraz drzewa oczywiście.

Ogólnie dziecinie proste :-P

 

[Zdanie zaczynaj wielką literą i stosuj interpunkcję. Dziękuję.]

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...