Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja wiem co to jest CTCSS i jak działa :wink: . Pytam się jak sprawa wygląda w praktyce w zaawansowanych krótkofalówkach, takich jak ten Yaes przy stosowaniu ich z PMR. Czy np. można sobie poustawiać "podkanały", czy tylko jedną częstotliwość tonu squelcha. I czy nie ma innych z tym problemów. Te radiotelefony są dość uniwersalne i skomplikowane, chcę wiedzieć, czy nie przeszkadza to w normalnej łączności.

 

Co do FRS:

http://en.wikipedia.org/wiki/Family_Radio_Service

Nielegalne w Europie

Link to post
Share on other sites

z tym nasileniem z jakim wykorzystywane sa radyjka w ASG uzywanie FRS jest w sumie bez znaczenia

 

FRS ma przewage nad PMR, ze uzywa go zdecydowanie mniej osob (mniej syfu w etrze na wiekszych imprezkach) i ma 14 kanalow (PMR 8)

 

uzywamy z powodzeniem od 5 lat i nikt nie narzeka

 

 

poza tym najlepsze rozwiazanie jakie moze byc, to radio z mozliwoscia recznego ustawienia czestotliwosci w pasmie 70cm - koszt niewiele wiekszy od tandetnych midlandow/motorolek/cobr itd. Wowczas mozna zaprogramowac wszystkie popularne czestotliwosci (FRS, PMR, LPD).

 

[Pisz poprawnie, stosuj interpunkcję, zdania zaczynaj wielką literą a kończ kropką]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
jaki jest praktyczny zasięg w terenie radia 460-470 Mhz
Raczej taki sam, lub zbliżony jak innych dobrych PMRek (nie tych po 150zł za parę ;) ). Przy tej częstotliwości cudów nie zdziałasz.

 

czy potrzebny jest specjalny program do programowania częstotliwości
Tak, program i kabel.

 

czy sam wybieram zakres pokrętłem na radiu
Pokrętłem wybierasz jeden z kilku (nie pamiętam ilu) kanałów zaprogramowanych na komputerze.
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Moze miec wiecej niz 0,5W.

 

Nie, nie może. W tym paśmie nie można nadawać więcej niż 500mW. Przynajmniej legalnie. A o nielegalne radyjka cieżko, bo sie po prostu takich nie produkuje. Chociaż zawsze można samamu zrobić dopałke...

Edited by ghost666
Link to post
Share on other sites

"Nielegalne" radio na to pasmo równie łatwo można kupić co w pełni legalne.

Przykład:

- Intek MT-4040

- Intek MT-446XP

 

Sam używam Inteka MT-4040 i śmiało mogę go polecić. Ostatnio byłem zaskoczony in plus, ponieważ w dosyć gęstym lesie jako jedyne było słyszalne 2 km dalej, inne radia nawet nie otwierały squecha.

Link to post
Share on other sites

Owszem. Radyjka PMR 2W są dostępne, wcale nie ciężko.

 

Tylko trzeba też spojrzeć na to, że moc 0,5W jest całkowicie wystarczająca, i tutaj moc jest bardziej chwytem marketingowym. Najważniejszym aspektem poprawiającym zasięg radia jest jego antena. Z tego co wiem, to najlepsza była by długości 5/8 fali, zazwyczaj spotykane to 1/8 lub 1/4 fali (PMR).

 

 

BTW 2W szybko żre baterie, mam ProfiTek'a 77 a.k.a. Intek 4000D, no i czuć jak szybko rozładowuje baterie.

Edited by Szreder
Link to post
Share on other sites
Sam używam Inteka MT-4040 i śmiało mogę go polecić. Ostatnio byłem zaskoczony in plus, ponieważ w dosyć gęstym lesie jako jedyne było słyszalne 2 km dalej, inne radia nawet nie otwierały squecha.
4040 ma duuużego plusa w postaci anteny - jest dużo lepsza od "zwykłych" PMRek.

 

nie długość elektryczna jest ważna tylko wysokość umieszczenia anteny nad ziemią
Jedno i drugie. Z tym, że nie "im dłuższa tym lepsza", tylko zestrojona do częstotliwości radia, tak jak napisał Szreder. I ma to kolosalne znaczenie. U nas mamy radia pracujące w PMR i przy zmianie anten widać znaczącą różnicę.
Link to post
Share on other sites

I jedno, i drugie - bzdura.

 

Co nie zmienia faktu że używanie takich PMRów jest nielegalne.

 

I już nawet abstrachując od kwesti legalności, to duzo więcej zysku mamy zmieniając antene, niż zwiększając moc.

 

A co do anten, to są różne opcje. Generalnie AFAIK to proste 1/4 fali wypada najlepiej, ale z drugiej strony 17cm druta nie jest ani poręczne, ani wygodne. Dalej 5/8 też sie sprawdza - reszta juz nie jest tak dobra. Są jeszcze inne opcje, niż zwykłę anteny drutowe, ale to wyższa szkołą jazdy i zazwyczaj i tak nie nadaje sie do ręki.

Link to post
Share on other sites
Co nie zmienia faktu że używanie takich PMRów jest nielegalne.
W żaden sposób nie komentowałem sprawy legalności. Napisałem, że bzdurą jest fragment, który zacytowałem.

Nielegalne jest nadawanie, a nie posiadanie, więc są producenci takie sprzętu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Generalnie AFAIK to proste 1/4 fali wypada najlepiej, ale z drugiej strony 17cm druta nie jest ani poręczne, ani wygodne. Dalej 5/8 też sie sprawdza - reszta juz nie jest tak dobra.

 

Twierdzisz że antena o długości fali jest gorsza niż 1/4 czy 5/8 ??

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Zanabyłem mikrofonogłośnik zwany potocznie gruszką - SPM-10 z wtykiem S2 do krótkofalówki Commax PRM 201TX.

 

spmkt6.th.jpgspm2an6.th.jpg

 

Gruszka pracuje bardzo przyjemnie, dźwięk jest czysty i nie ma żadnych szumów. Jedyny minus jest taki, że czasem trzeba troszkę przytrzymać PTT zanim pojawi się dźwięk w drugiej PMRce. Za tę cenę myślę, że warto ;-)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...