Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Skracanie/przycinanie lufy


Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z tymi tokarkami to się tak nie rozpędzajcie. Na pewno nie da się tego zrobić na dużej tokarce a jedynie na malutkiej. Na dużej szczęki zgniotą wam lufę (zazwyczaj toczy się większe rzeczy i występują tam tonowe obciążenia więc szczęki muszą byc odpowiednio wielkie) i będzie po ptakach. Lepiej wsadzić krótszą lufę niż kombinować.

Link to post
Share on other sites

Z tymi tokarkami to się tak nie rozpędzajcie. Na pewno nie da się tego zrobić na dużej tokarce a jedynie na malutkiej. Na dużej szczęki zgniotą wam lufę (zazwyczaj toczy się większe rzeczy i występują tam tonowe obciążenia więc szczęki muszą byc odpowiednio wielkie) i będzie po ptakach. Lepiej wsadzić krótszą lufę niż kombinować.

 

no jesli kolega ma na mysli taka tokarke to sie zgodze:

http://bayareawoodturners.org/reallybiglathe.jpg

:):):)

Link to post
Share on other sites
Z tymi tokarkami to się tak nie rozpędzajcie. Na pewno nie da się tego zrobić na dużej tokarce a jedynie na malutkiej. Na dużej szczęki zgniotą wam lufę (zazwyczaj toczy się większe rzeczy i występują tam tonowe obciążenia więc szczęki muszą byc odpowiednio wielkie) i będzie po ptakach. Lepiej wsadzić krótszą lufę niż kombinować.

 

Wybacz stary ale widzę że nigdy nic nie robiłeś na tokarkach... Na tokarce z Twojego zdjęcia spokojnie można przecinać lufy precyzyjne dodam że można spokojnie ciąć cienkościenne rury aluminiowe...

 

Zapytam: Gdzie masz te "tonowe" obciążenia na szczękach? Uchwyt jest zaciskany tak jak uchwyt wiertła w wiertarkach, RĘCZNIE za pomocą klucza czworokątnego. To Ty decydujesz o tym z jaką siłą zamocujesz przedmiot w uchwycie.

 

Naprawde niektórzy ludzie zawstydzają mnie swoim zasobem wiedzy na tematy "różne"...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

A czy po obcięciu nie trzeba robić korony lufy ? nawet po tokarce. Tak przynajmniej jest przy cięciu lufy w wiatrówkach. Oglądałem preckę systemy i sprawia wrażenie że korona jest zrobiona. Inna sprawa że bez testu porównawczego to można tak sobie gadać i gadać.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie o to chodzi ale korona lufy z tego co pamiętam miała jakieś konkretne parametry. Miałem na myśli właśnie to że jak dla mnie można to zrobić tylko na tokarce. Więc jeśli ma to znaczenie tak jak w wiatrówkach i ostrej to pomysły z cięciem piłą itp raczej nie są najlepsze. Inna sprawa że tutaj lufa nie jest gwintowana więc nie trzeba się specjalnie wczuwać w zakończenie gwintu wygładzanie itp. Temat mnie interesuje bo sam przyciąłbym lufę. Mam preckę o 2 cm za długą :-/

Edited by gcze
Link to post
Share on other sites

Zakończenie lufy nie ma żadnego znaczenia byle było równe i gładkie bez żadnych "przeszkód" dla kulki w "świetle" przekroju. Końcówka i tak wchodzi w gumę HU a dysza przepycha kulkę do samej krawędzi w zasadzie, więc grunt żeby nic nie wystawało "do środka lufy". Zakończenie "fazowane" dodatkowo chroni gumę przed przetarciem/rozerwaniem/postrzępieniem. To w zasadzie wszystko.

Link to post
Share on other sites

Zakończenie lufy nie ma żadnego znaczenia byle było równe i gładkie bez żadnych "przeszkód"

Ależ ma, nawet w ASG. Nie takie jak w pneumatyku gdzie śrut jest wciśnięty w gwint i każde krzywo wykonane zakończenie lufy (czyli korona) powoduje że śrut lekko ucieka z prostego toru lotu.

Chodzi o to żeby zakończenie (oczywiście od strony wylotu) miało deliaktny stożek do wewnątrz, jak wszystkie dobre prec-lufy.

 

 

korona_nowa.jpg

Tutaj przykład klorony dla lufy pneumatyka, ale każdy posiadacz markowej prec-lufy zauważy coś podobnego u siebie (ja mam w każdej i w każdej jest idealnie wykonane).

Link to post
Share on other sites

Qcze ale na kawałek wykończonej rury od sracza mówimy rura kanalizacyjna a nie lufa prawda??

 

O ile mnie mój umysł nie wodzi na manowce w technice "koroną" z reguły nazywa się zakończenia które nie są "równe i gładkie" ale mają jakies mniej lub bardziej powtarzalne "zęby" na obwodzie. Tego typu zakończenia jak na końcówkach luf to są poprostu podtoczenia/fazy.

 

GZ zgadzam się co do pozytywów wykańczania końcówek luf w ten sposób ale w ASGowych replikach w zasadzie w każdej lufie miotajacej kuliste pociski nie ma znaczenia jak jest wykończony jej wylot tak długo jak nie ma żadnych "zadziorów"/przeszkód w "świetle"/przekroju wewnętrznym. Nawet kwestia gwintu nie wiele tu zmienia ;)

 

Większość tego typu wykończeń ma charakter ESTETYCZNY a nie wywierający wpływ na nazwijmy to "balistykę" lotu pocisku. Wiadomo także, że w ten sposób wykończona lufa jest mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia końcówki wewnętrznej powierzchni czyli mniej narażona na uszkodzenia mogące wpłynąc na pocisk przy wylocie ale ten problem nie dotyczy więszości luf replik ASG bo sa schowane w lufach zewnętrznych i praktycznie nie ma możliwości ich uszkodzenia poprzez uderzenie/zahaczenie o coś.

Link to post
Share on other sites

Hmm w asg mógłbym się zgodzić ale w ostrej moment opuszczania lufy przez pocisk jest decydujący dla celności i powtarzalności strzału. nierówno uchodzące ciśnienie z lufy odchyli pocisk już na starcie i nietrudno się domyśleć jaki to będzie maiło wpływ na precyzję. Jakoś nie sądze że wszystkie firmy robią to dla estetyki. To może tłumiki dźwięku, płomienia, hamulce wylotowe to też tylko kwestia estetyki ;-)

 

Ale co fakt to fakt ASG z precyzja ma niewiele wspólnego. Ostatnio zrobiłem sobie test porównawczy na 6 m W asg 3cm dziura, wiatrówka śrut wbity w śrut ;-)

Edited by gcze
Link to post
Share on other sites

Qcze wyjaśńij mi jedną sprawę:

 

Jaki wpływ ma na opuszczajacy lufe pocisk kwestia zrobienia "fazy" na lufię w stosunku do lufy ładnie precyzyjnie odciętej bez fazowania? Zakłądam że obie lufy maja taką samą długość oczywiście. Gdzie ma niby uchodzić nierówno ciśnienie?

 

Takie rzeczy robi się po to żeby wygodniej było czyścić lufę, żeby zabezpieczyć jej wnętrze przed uszkodzeniami/odkształceniami itp. W żaden sposób ten "element" nie ma wpływu na paramtery strzału.

Link to post
Share on other sites

Gdy tylko śrut "otworzy" lufę, powietrze które jest za nim gwałtownie przyspiesza i częściowo opływa śrut. Zachowanie prostopadłości gwarantuje, że z żadnej strony śrutu, nie pojawi się nadmierna ilość powietrza, która moze zakłócić jego lot. Kąt nacięcia korony ma natomiast zapewnić by powietrze rozchodziło się pod maksymalnie dużym kątem - czyli jak najmniej przy śrucie. Kąt ten nie moze być ani zbyt duży ani zbyt mały - determinowany jest zjawiskiem Coanda. Choć powierzchnia przylegania strugi nie jest duża, to jednak jest i działa przy właściwym nacięciu.

 

 

To cytat z forum wiatrówkowego niemniej w broni ostrej też to zjawisko występuje. Pytanie tylko czy jest to wydumany bełkot czy rzeczywiście ma to znaczenie. Co do samego opisanego zjawiska Coanda to jest ono faktem. Ogólnie brzmi to wiarygodnie ale testów porównawczych nie robiłem.

Link to post
Share on other sites

Fakt, jeśli ktoś nie wykaże doświadczalnie różnic można potraktować to jak magiczne audiofilskie kable zasilające ;-) niby robią różnicę ale jeszcze nikomu nie udało się wskazać sprzętu zaopatrzonego w takie kable na zasadzie ślepego testu. Ale przez przypadek dokopałem się ciekawego testu gdzie ktoś przyciął lufę pod kątem 15 stopni i okazało się że co prawda kule zaczęły latać w innym kierunku to samo skupienie nie uległo pogorszeniu.

 

No nic znajdę tokarza i obetnę po prostu te 2 centymetry. Skoro w strzelaniu precyzyjnym sposób wykonania korony jest dyskusyjny to tutaj nie ma na bank znaczenia ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

A ja bym proponowal zalozyc jakis maly tlumik po prostu.

 

Wiecej zachodu i problemu z przycinaniem drogiej lufy, niz moze byc to warte.

 

Nie znam nikogo, kto przycinal preclufe, i nawet nie wiem czy setne milimetra to duzo dla lufy do broni pneumatycznej, ale po co niszczyc cos co kosztuje ponad 100 PLN?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...