Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Obróbka video - programy


Recommended Posts

Adobe Premiere wśród wielu jest znany z niestabilności. Tak było też u mnie - nie znałeś dnia ni godziny, gdy się potrafił wywalić. Czasem jednak miał dobre dni i bywał w porządku. Na szczęście moje potrzeby w zakresie obrazu ruchomego ograniczyły się ostatnio do rejestracji i kodowania obrazu, do czego w zupełności wystarcza darmowy Virtual Dub. Pochlastałbym się, gdybym wydał parę tysięcy na Premiere, a on by działał tak, jak działał (mało który program tak u mnie się zachowywał). Wiadomo już, po co powinno się zawsze udostępniać wersje demo. Kiedyś zdarzało się mi się korzystać z dołączonego do karty GFX Main Actora, choć rewelacja to nie była.

Link to post
Share on other sites

Co do Virtual Duba - polecam sprawdzić różne jego wersje. Kiedyś miałem 1.3 i 1.4 i ta nowsza była bardzo niestabilna w moim systemie. Z czasem coś się musiało w mojej Windozie zmienić i teraz używam 1.4 w zasadzie bez problemów. Spróbuj z 1.3 lub inną.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Jezeli VirutualDub wykrzacza Ci sie i do tego masz bad frame'y to bez znajomosci szczegolow powiedzialbym ze po prostu nie udaje Ci sie wyciac ich wszystkich i na nich te exity. Na www.divx.pl w dziale teksty jest opis jak przy pomocy ktorejs wersji VD automatycznie sporzadzic liste wszystkich bad frame'ow w filmie wejsciowym. BTW w jaki sposob je 'omijasz'?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Strata Videoshop [kiedys produkt Avidu]

w najprostrzej postaci darmowy

widndows / macos

wersje darmowe - 3.0.4 mnostwo filtruw i efektow, wielowarstwowa obsluga wideo, audio i napisow

nie obsluguje natywnie urzadzen dv

statyczna alfa

5.0 jest obsluga dv

calkowicie ogolony i z mostwem przeszkadzajek reklamowych

tylko po jednym layerze dla audio, wideo i tekstow

bez alphy i motionu

 

FinalCutPro lub odchudzony jako FinalCutExpress

wylacznie macos

full wypas

 

iMovie darmowy

wylacznie macos

najprostszy - trzeba umiec liczyc do 100 i podpisac sie ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

ja pracuje na ULEAD media studio pro, możliwości jak w adobie, moim zdaniem latwiejsza obsluga, pakiet zawiera edytor audio, tekstu, narzedzia do sciagania filmu, do tego polecam Ulead cool 3d PS do tworzenia animacji i napisow, do sciagania filmu na dysk uzywam win codera.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Virtual Dub do montazu podstawowego. Szybki, male wymagania, darmowy, stabilny.

Adobe After Effects - do efektow. Nie jest za prosty, ma duze wymagania ale daje duze mozliwosci (ogromne?). W razie co robi sie w kilku-kilkunasto sekundowych kawalkach. Caly czas jade na trial version. Tam robi sie prosto strzaly i efekt krwi --> STRZALY

Ogolnie polecam ze stron o efektach ww. efix oraz SANTIFX .

ULEAD Studio - calkiem niezly. Uzywam go od czasu do czasu jesli musze pokombinowac z synchronizacja dzwieku i fps (w VD wciaz sa problemy bo zmianie jakosci sfx].

Co do Adobe Premiere - tandeta. Nie polecam. Wolny, nie ma nic szczegolnego, niestabilny, drogi. Wole miec trzy inne male programy niz to krówsko.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

amigos:)

 

pozwolcie ze sie podziele tym co wiem:)

 

ja osobiscie do montowania uzywam adobe affter effects, i shake(shake to taki wybitnie profesjonalny program do montowania efektow specjalnych. matrix, lotr, i takie tam)

ewentualnie avid, combustion.

 

co do montowania filmow.

jak chcecie zeby wszystko bylo ok, to :

1 caly film zrzucic do klatek, np jpg kompresja 98%.

2 zrzucic dzwiek oddzielnie.

3 zmontowac to razem

4 wypluc do avika, lub do klatek i dzwieku, nastepnie to polaczyc w innym sofcie.

 

zalety:

 

nic sie nie dronkuje, dziala 10xszybciej, nie wiesza sie.

latwa i przyjemna praca, bo nie czekasz az cos sie zrobi tylko masz to prawie real time. nie obciazasz kompa, bo na raz masz tylko jedna klatke, nie caly avik.

jeszcze lepiej jest podzielic to na mniejsze kawalki, masz wtedy leprzy dostep do poszczegolnych scen.

 

jak to potem zgrywasz do avika dziala tez szybciej bo nie traci czasu i nie wykozystuje procesora na dekompresowanie zmontowanego filmu, jezeli on by byl w aviku, a nie w klatkach.

 

pozatym jezeli zapisujes do dvixa lub mpga to musisz zapodac filtr na film brightnes and contrast, bo te codeki strasznie sciemniaja obaz.

 

co jest jeszcze istotniejsze przed zrzucaniem filnmu do klatek musisz zaznaczyc opcje deinterlace / upper field first. dla systemu tv w polsce.

znaczy to to ze nie bedziesz mial obrazu w kreski poziome co 2gi pixel.

bo tego sie uzywa jezeli obraz ma byc wyswietlany w telewizorze. telewizor pokazuje rzedy paskow co dugi. czyli 50 obrazow na sekunde, czyli 25 pol obrazow x2. bo te linie pokazuje na zmiane zeby bylo wrazenie plynnosci.

w kompie to nie zdaje egzaminu. i trzeba te pol obrazy zlaczyc w jeden i ustawic liczbe klatek na 25, tak i na wejsciu jak i na wyjsciu zeby nie bylo przez przypadek efektu szarpania lub zaszybko albo za wolno.

 

mam nadzieje ze nie bylo to za specjalnie zawile..

 

jak by ktos mial jakis problem wrzucic na jakis serwer i dac znaka, zmontuje za free:)

maniak maniaka zrozumie:)

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Ja jednak uważam, że Ulead Studio Pro to najlepsza propozycja. Stabilna praca, łatwa obsługa i duże możliwości to coś co do mnie naszybciej przemówiło. Poza tym uczyłem się na nim w szkole i wiem, że można na nim przeprowadzić pełen montaż filmu + zastosować dużo efektów. Co do efektów strzałów to przyznam jednak, że może być ciężko.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Ja uzywam dwoch programow: jednen to InterVideo Producer (plus dodatek coder i DvdCoder) a drugi to najnowsza wersja I-Movie... InVideo jest dobry, poniewaz ma wiele mozliwosci zapisu (wiele formatow), sporo efektow, przejsc i tego typu bajerow. Ma jednak minus - spora cene... I-Movie jest prosty i ciekawy, ale zapisuje glownie w mov... no i jest tylko na mac'a (jak ktos ma to nie ma sprawy) :]

Link to post
Share on other sites

Widzę, że tutaj trwa praktycznie bitwa o programy. Zajmuje się filmem już sporo i widze, że jest niezła jadka. Widze stuff dla przedszkolakow ale i takie ktorymi się robi efekty specjalne w profesjonalym FILMIE !!

Ludzie opanujcię się. Tu się kilka osób pyta o programy ktorymi moze Sobie przegrać i zmontowac jakis prosty filmik ze strzelania itp.

 

A tu widze Adobe Premiere, Adobe After Effect, Shake i jeszcze kilka ??

Kurcze może nie są to bardzo profesjonalne programy, ale na pewno nie takie proste !!

 

Samo Virtual Dub to bardzo dobre narzędzie. Alę żeby coś zrobić coś porządnego i poznać go w pełni....powiem tyle zajrzyjcie ile ona ma opcji...

 

Dobra ja teraz się wypowiem co ja użwywam do robienia filmów, a co polecam do robienia dla was zupelnych amatorów.

 

Więc ja używam tak

 

Przechwytywani(Capture):

VirtualDub

Scenanalier Live

 

Montaż:

Ulead Media Studio

Adobe Premiere

 

Efekty i grafika itp:

Adobe After Effects

Adobe Photoshop

Paint :) czasem

3dmax

Combusion

 

Dobra teraz napisze co wy mozecie uzyc. Jeśli chodzi o przegrywanie filmow z aparatow i tego typu sprzetu, to obrobka moze czasem być cieżka.Filmy są zapisywane w wiekszości w formacie MOV. A tego formatu dużo programow nie łyka. Nawet jesly łyka to sa problemy itp. Więc dobrze bylo by to jakoś przekonwertowac na MPG lub AVI. Po za tym też dużo chrzanią kodeki. Ale to już wypowiedz na innego posta.

 

Więc jestli chodzi o przechwytywanie to :

 

Virtual Dub

Ale w prawie kazdym programie do montazu są programy do przechwytywania.

 

Jesli chodzi o montaż to jak komu wygodnie. Nie polecam Adobe Premiere i Video Vegas. Za trudne na poczatek.

 

Polecam:

Porodukty typu ULEAD. Ulead Video Studio, Ulead Media Studio, Movie Maker i pelno darmowego stuffu. Bo bardzo duzo jest tych programow i coraz to nowsze powstają.

 

Malo osob wie ze zwyklym programem do montazu mozna zrobic super efekty, przejscia, napisy, efekty specjalne itp. Trzeba tylko poznać dobrze program i mieć dobry pomysl

 

To tyle jak na razie

Link to post
Share on other sites

Co do stucznej krwi, to już na Forum EFIXa wyjasnione zostało kilkakrotnie. Zapomnijcie o barwnikach itp. Po prostu idzcie do sklepu i bieżce syrop z aroni. Dobra konsystencja i jest w 100% do spożycią. No i tani :)

Nie trzeba sie bawic w jakies barwniki.

Link to post
Share on other sites

Skoro mnie Cygan nakierował na to forum to dorzucę coś od siebie:

 

z darmowego softu:

 

Avid FreeDV - mocno okrojona wersja Avid Express

 

Zwei Stein - do montażu tak sobie ale ma całkiem przyzwoite opcje kluczowania koloru (trzeba tylko przeżyć jakoś dość dziwny interfejs) i parę efektów można nim zrobić.

 

wspominany nieraz Virtual Dub

 

Paint Shop Pro nie jest co prawda za free ale na trialu można trochę porobić. Ma możliwość zapisywania czynności do skryptów (coś jak ACTIONS w Photoshopie) - przydatne przy taśmowej obróbce np kolorystyki

 

Jahshaka - darmowy program do efektów (warstwy, obiekty 3D) posiada dość nietypowy interfejs w porównaniu z programami Adobe na przykład i niestety jest wyjątkowo niestabilny.

 

Do grafiki 3D jest za darmo Blender (zupełnie przyzwoity, polski manual wydał Helion) i mały ale sympatyczny modeler Wings3D ("następca" Nendo)

 

Santi

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Witam,

 

Mnie przypadl do gustu Power Director (Cyberlink'a) v.4

 

Jedynym minusem jaki napotykam to slaba kompresja - przydatny jest Virtual Dub... wczesniej rozpracowywalem Premier'a, ale tak jak jest opisane wyzej, sa z nim duze problemy

 

P.S.

Tylko gdzie te filmy umieszczac?

 

------

OSOK One Shot One Kill

Link to post
Share on other sites

Do prostego montażu jak dla mnie wystarcza Windows Movie Maker 2, trochę efektów i przejść, klipy można dowolnie ciąć. Bardzo dobra kompresja, przydatne jak chcemy wstawić filmiki na stronę. Jak ktoś chce mogę dać linki do filmików.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja używam Sony Screenblast Movie Studio.

Zalety to miedzy innymi:

 

+prostota obsługi (naprawde, aż miło)

+sporo efektów (naprawde bardzo rozległa kwestia i nie są to durne efekty w stylu kwiatki i motylki, tylko z regulacją parametrów - cholernie tego dużo tego - do tego mozliwosc nakladania wielu efektow, kosmos)

+różne standardy do ktorych można wyeksportować (ale wszystko zależy od kodeków jakie masz wgrane, polecam standard mov. - malo zajmuje, ale wiadomo mniejsza rozdzielczosc)

 

Minusow troche tez jest:

 

-drobne niestabilnosci

-problemy z kodekami niektorymi

-program czesto podaje nieprawidlowa przewidywana wielkosc filmy po wyeksportowaniu (np eksportujesz swoj projekt do avi, pisze ze zajmuje 4GB, a w rzeczywistosci wychodzi kolo 50MB)

 

Wg mnie warto za mnogość efektów. Program na 3 warstwy obrazu i 3 warstwy dźwięku (bez mozliwosci zwiekszenia), co jest wystarczajace. Warto zwrocic uwage na efekt 'blueboxa', mozna zrobic calkiem profesjonalny montaż. Program jest wręcz artystyczny (po dłuższym pobawieniu się efektami, a bardziej konfiguracją wielu efektów i manewrowaniem parametrami mozna otrzymać oszałamiający efekt). Zdarzyło mi się robić w nim efekty graficzne do bannerów (a mam do dyspozycji Photoshopa i różne programy 3D klasy Cinema 4D).

 

Bardzo latwo w tym programie obrobić np taki klip:

 

Nagrywam swoj wredny ryj, z Berreta z blowbackiem, strzelam sobie w kosmos gdzieś. Wrzucam to na kompa (program chwyta obraz bezpośrednio z taśmy na kamerze). Importuje do programu obraz z kamery - ustalam liczbe FPS (klatek na sekunde) na 80fps (powoduje to ze jak zwolnie obraz bedzie on plynny a nie bedzie to slideshow). Zwalniam film, dodaje rozblysk z lufy (gif. lub png. wcale nie musi byc klip filmowy co ciekawe) i ustalam parametry na linii czasu - gif sie rozjasnia, pozniej sciemnia. Wszystko w czasie ulamkow sekundy. Dodaje dzwieki np z Fusion Packa do CS'a (polecam).

 

Efekt: Klip jakbym strzelal z ostrej broni, dzwiek idealnie dopasowany do momentu wystrzalu. Blysk z lufy nie jest tandetny (aczkolwiek to nie hollywood), jest dynamiczny.

 

Dla tych co nie lubią dużo czytać: Polecam.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...