Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Obszywanie BDU


Recommended Posts

Przymierzam się do naszycia na mundur kilku naszywek :D czy ktoś napisał by gdzie i jakie naszywki się stosuje, chodzi mi o łopatologiczny wykład z przykładami, mam BDU w Woodlandzie. Poszukiwałem długo takiego poradnika w sieci ale nie znalazłem, myślę że wielu chęnych się na coś takiego znajdzie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

hooah,

 

pozwole sobie zacytować kawałek tekstu mojego autorstwa:

 

OBSZYWANIE MUNDURÓW US ARMY

 

Każdy regulaminowy mundur US Army powinien być prawidłowo obszyty. Oczywiście, przewidzieć można, że jednostki specjalnego przeznaczenia takie jak US Navy SEALs, SOG, USMC Force Recon, czy SFGA nie będą ich obszywać z kilku względów. Podczas wojny w Viet Namie, problem był tego rodzaju, że kolorowe naszywki były bardzo widoczne w dżungli, przykładowo dystynkcja ;Sergant Major of The Army; miała dobre 12 cm długości i bardzo intensywną żółtą barwę, typowy żołdak VC widział na ty napis Strzelaj Tutaj. Problem ten został wyeliminowany, przez odpruwanie dystynkcji lub bardziej humanitarny sposób, produkcja naszywek tzw. Subdued, czyli zgaszonych. Nie były one już kolorowe tylko czarno oliwkowe (Foto 1) (Foto 2). Drugi powód, dlaczego takie jednostki czasami nie noszą obszycia, to chęć dezinformacji wroga podczas np. schwytania. Jeżeli wróg złapie SEALa obwieszonego specjalnościami, crestami, przeszkoleniami jak choinka, widomo co się z nim stanie Jeżeli jednak taki mały Irakijczyk czy Koreańczyk dorwie żołnierza z czystym mundurem, jest jeszcze dla niego nadzieja, że nie zdradzi siebie ani swoich towarzyszy. Jednak obserwując Ostatnie zmagania w Iraku i Afganistanie, możemy zobaczyć całkiem ładnie obszyte mundury dywizji takich jak: 10th MD, 101stAbn, 3th InfD, 173rd ABD i innych. Wyróżnić możemy 3 rodzaje obszyć. Kolorowe, które się nosiło podczas wojny w Korei czy Viet Namie. Zgaszone, które się nosi na BDU woodland(czasem spotyka się je na mundurach Desert 6-colors i Desert 3-colors) oraz zgaszone desert. Te ostatnie są w kolorze piaskowo-czarnym i piaskowo-brązowym, umieszcza się je na mundury pustynne.

Wyróżniamy kilkanaście typów naszywek, które mogą znaleźć się na mundurze US Army:

 

Crest- Jest to emblemat jednostki, czasami nosi się go wraz z łuczkami(np. dywizje Airborne, bataliony rangersów czy 10th MD). Przyszywa się go na lewym ramieniu, 0,5 cala poniżej szwu. W identycznym miejscu, na prawym ramieniu, naszywa się jednostkę, w której się służyło poprzednio, jeżeli taka była.

 

Oznaka kwalifikacji- Są to oznaki przyznawane żołnierzowi po skończeniu np. kursu EOD(Explosive Ordiance Disposal; Saper), po oddaniu skoków, zołnierz otrzymuje oznake spadochroniarza itp. Jest wiele rodzajów tych odznak, jedne bardzo popularne; takie jak CIB(Combat Infantry Badge), export Infantryman skoczek, jak i mniej znane takie jak Pathfinder, recondo, Combat Medical Badge czy Technik łodzi atomowej;) Naszywa się je tuż nad tasiemką US Army(we US Marine corps, US nawy czy US Air Force) Oznaki takie jak Pathfinder, combat diner czy Recondo na klapie lewej kieszenii pod tasiemką US Army

 

Łuczek- jest to oznaka kwalifikacji, niezbędna do funkcjonowana w danej jednostce, np. Airborne, Mountain, Tanger, Special Forces. Bardziej rzadkie łuczki to: Viet Nam(dla weteranów z Namu;), Raider, Sniper, Recondo, LRRP, Pershing. Naszywa się je bezpośrednio nad emblematem jednostki.

 

Flash- Jest to oznaka, przyszywana na beret US Army. Wyróżnamy 3 typy beretów: w Kolorze Airborne Maroon(noszą dwie dywizje: 82nd ABN i 10th MD) w kolorze Green(oczywiście SFGA) oraz ogólnowojskowy Czarny(taki jak ma gen Tommy Franks). Flasze są bardzi różne, generalnie spotyka się czerwono czarny dla beretów czerownych i niebieski dla czarnych. SF mają inne Flashe dla każdej ze swoich grup(1,5 i 7 SFGA mają taki sam). Więcej o jednostkach SFG w książce „Zielone Berety; Siły Specjalne Armii USA 1952-84” Nakładem wydawnictwa Ospray.

 

Dystynkcje- Podczas konfliktu Wietnamskiego, podoficerowie nosili inaczej dystynkcje niż oficerowie. Mianowicie, podoficer naszywał dystynkcję na rękawie pod crestem, natomiast oficer na lewej części kołnierza wraz z korpusówką. W czasach dzisiejszych wszystkie stopnie są naszywane na kołnierzy. Z ta różnicą, że stopnie podoficerskie są naszywane jako komplet na kołnierzu(czyli dwie sztuki;) a oficerskie jedna sztuka i korpósówka(korpusówka na lewym koncu kołnierza, dystynkcja na prawym).

 

Korpusówki- Jest to oznaka rodzaju wojsk, przyszywana na konierz, obok dystynkcji oficerskiej. Np. Inżynier, MP, Signal Corps, Infantry, Special Forces, Wariant Officers czy Civil Affairs.

 

Oznaki instruktorskie/jungle expert- Nosi się je na lewej kieszeni. W przypadku Drill Instuctora US Army i Jungle Experta.

 

Nametape/ branchtape- Tasiemki z Nazwiskiem i US Army/US Navy.US Marine Corps. US Air Force. Branchtape nosimy nad prawą kieszenią(patrząc od przodu na mudnur) natomiast nametape nad lewą kieszenią

 

Powyższe opisy dotyczą mundurów M51(M65 garnizonówek), TCU, ERDL, BDU,DCU, MARPAT, Army flightsuit, vehicle Crewman coverall i "Shirt and trousers, Flyer's, Hot Weather, Fiere Resistant Nylon OG-106".

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites

Witam!

 

Mały update do tego co napisał Kapral:

 

Na początku, gdy jeszcze nie było nasszywek subdued, częstą praktyką było ich malowanie czarnym markerem.

 

Naszywki zielonoczarne spotyka się zawsze na mundurach w woodlandzie i prawie zawsze na desertach 6-color (rzadkością sa odznaki piaskowe, w większości są to tzw. "theatre made"). Na mundurach tricolor spotyka się naszywki piaskowe, choć czasem (wczesne egzemplarze) także zielone. Ostatnio zielone widziałem u żołnierzy 82. Dywizji Pow.-Des. w Afganistanie.

 

Stopnie: używane są dwie wersje stopni subdued: haftowane oraz metalowe. Haftowane wystepują w kolorach czarnozielonym i czarnopiaskowym. Wyszywane są na nylonie lub bawełnie. Army używa obu typów. Częstą praktyką jest umieszczanie stopnia na przedzie czapki.

 

Odznaki kwalifikacyjne: Tu również używa się wersji wyszywanych i metalowych.

 

Łuczki: Tanger? Chyba Ranger :-) Popularną praktyką u Rangersów jest przyszywanie łuczka na przedzie kapelusza lub czapki (często razem ze stopniem)

 

Przy beretach piszesz, że 10th Mountain noszą berety czerwone. To sa Maroon ;)

 

"Branchtape nosimy nad prawą kieszenią(patrząc od przodu na mudnur) natomiast nametape nad lewą kieszenią"

 

Ojojoj, branche nosi sie nad LEWĄ, górną kieszenią, nazwisko nad prawą górną.

 

 

A teraz coś na temat obszywania mundurów BDU US Marine Corps:

 

Marines nie noszą na rękawach naszywek jednostek.

DWA (obojętnie czy oficer czy podoficer) METALOWE stopnie wpinane w kołnierz (wersja sudued)

Maksymalnie dwie, METALOWE, odznaki specjalności na lewej piersi np. w Recon są to spadochroniarz i nurek.

Taśma z nazwiskiem na tylną, prawą kieszenią spodni

Czapka "marineska" zawsze z kalkomanią z godłem. Czasem wpinany jest stopień.

 

Do roku 1995:

 

1) nazwisko nad prawą kieszenią na piersi bluzy

2) często brak taśmy U.S. MARINES nad lewą, górną kieszenią

3) kalkomania z dużym logiem Korpusu (EGA) oraz z literami USMC

 

Po roku 1995:

 

1) nazwisko nad prawą kieszenią na piersi bluzy

2) taśma U.S. MARINES nad lewą, górną kieszenią

3) kalkomania z mniejszym logiem Korpusu bez liter USMC

 

Mam nadzieję, że troszkę pomogłem.

 

Jeśli chcesz mieć jakieś ciekawe obszycie to proponuję:

 

USMC Force Recon: 2 x sergeant, U.S. MARINES, nametape, logo USMC, nurek bojowy i spadochroniarz USMC.

 

Pozdrawiam

Bartek

Link to post
Share on other sites

hooah,

 

Tak tak ranger, oczyswiscie ranger;)

Co to umieszczania Branchtape i Nametape to kwestia z kt

  • rej strony patrzysz na mundur;) co do beretow 10th MD to wiem ze nosza czerwone, bo widzialem zoldakow w takich beretach i sam mam taki beret;) o do stopni, to tu mnie uzupelniles;) na zcapke tez sie nosi zcasem metalowe stopnie. CO do zielonych beretow, oficerowie zwykle nie nosza dystynkcji na berecie tylko logo De Opresso Liber jak NCO. a zielone naszywki mozna tez spotkac na tri colach;) np. w Iraku na chlopakach ze 173rd ABD. no to chyba powiedzielismy wszystko 8)
    Aha, na tych bucach z marines to ja sie nie znam :P
     
    ppozdrawiam
    kapral

Link to post
Share on other sites

Misiek, szukasz atrakcyjnych dekoracji do salonu biura podrozy ?  :lol:

 

 

 

:-)

 

Co do łuczków to kiedyś widziałem Grenada, ale gdzie i kiedy to nie pamiętam.

 

CO do tych "buców" z USMC, to nie tylko Australia, ale pewnie i wschodnie wybrzeż USA i kawałek ruskich, by wpieprzali ryż pałeczkami...

 

 

Pozdrawiam

Bartek

Link to post
Share on other sites

no własnie, zapomniałem :P

Flage sie przyszywa, jeżeli żołnierz działa w ramach operacji miedzynarodowej na prawym ramieniu zaraz pod szwem, albo pod crestem jednostki w której żołnierz odbywał poprzednią ture.

ktoś chce, to podeśle foty na mejla :)

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites

hooah,

 

pewnie że obszywano, na takiej samej zasadzie, tyle że dystnkcje po wewn. stronie kołnierza, foty ci podśle, 10th MD to mam w ch ale w książce, ale bede naszywał sobie na Six colora za jakis zcas, to podesle fotki;)

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites

Recon, a widziałeś gdzieś te kalkomanie do kupienia? :)

ja niestety nie. Druga rzecz, może to mje zboczenie, ale jeżeli mundur jest z Army to obszywam(o ile wczesniej nie jest obszyty :P ) go naszywaki z Army a jak Air Force to naszywkami a Air Force :) Jeżeli mudnur nie ma EGA na prawej keiszeni to nie jest to mundur Marines i nie zgwałce go takimi naszywkami :) ale to tylko moja prywatna opinia.

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...

hooah,

 

mały upodate co do noszenia flag:

 

Flaga noszona na lewym ramieniu musi mieć gwiazdki po prawej a nie lewej stronie! taki jest wymóg regulaminowy, przyjżycie sie jak je noszą.

 

Chłopaki ze 1734rd ABD noszą natomiast flagi na prawym ramieniu pod DI, ale te już sa normalne.

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 7 months later...

siemka ludziska - a ma ktoś koncepcje jak obszyć wietnamskiego tigerstripe'a? (jak tylko dostane go w swoje łapy) Wiem że chłopaki z MACV-SOGu chodzili na mniej 'legalne' akcje w obszyciu typu 'sterile' :))) tzn. bez niczego co mogło by identyfikować, ale mundur MACV (doradczy :) chyba możnaby obszyć? Nie wiem ja wygląda sprawa LRRP - mam zdjęcie kolesia w obszyciu subdued - ale w bazie. Ciekawe jak na te patrole dmuchali...

 

i nie do końca skumałem jak się obszywało te kołnieże u oficerów (w wietnamie) Na lewej części kołnieża dytynkcje i korpusówka też na lewej? wydawało mi się że korpusówka na prawej... Ale się nie upieram... To jak jest w końcu?

 

cze

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...