Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaka preclufa lepsza?


Recommended Posts

Thor: z ciekawości, jaka waga kulek była użyta podczas prób. Z moich obliczeń i obserwacji wynika, że główny wpływ na zasięg i celność ma waga i jakość kulek. Przez to już wogóle przestałem kupować kulki lżejsze niż 0,30. Ładuję takie nawet do repliki z lufą 200mm i 360fps (mierzone na 0,20).

Niestety jak ktoś ma poglądy inne niż utarte w środowisku legendy to lepiej się nie odzywać, bo będą cię chcieli spalić na stosie. Lepiej zostawić swoje doświadczenia dla siebie i cieszyć się z wyników. Ja osobiście przestałem kupować drogie lufy, bo z taniego stalowego PPSa idzie zrobić dobrą lufę. Wystarczy parę korekt i polerka.

Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że do replik szturmowych strzelających na auto, wystarczy lufa stokowa z drobnymi poprawkami. Dopiero jak ktoś używa realcapów i ceni każdy strzał to warto próbować wsadzić lufę precyzyjną.

Niektórzy pewnie się obruszą, czytając moje herezje ale nie zamierzam wdawać się w polemikę. Napisałem tylko jakie jest moje zdanie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kulki w ICSie to 0,25g - od zawsze takie ;) Warrior i Spartaki 0.30g

ICS ma stockowe 330 fpsów i 0,25-0,28g to idealne kulki wg mnie przy tej prędkości wylotowej. Spartaki i Warrior mają coś w okolicach 420-450 stąd ciut cięższe i też chyba optymalne wg mnie 0,30g

 

Dla mnie dużo większe znaczenie ma długość lufy niż jej "jakość"  - do karabinków lufy 330-450 mm  i odpowiednio dobrane kulki dają optymalne osiągi i precyzję. TO czy lufa ma 6.01 czy 6.08 średnicy nie ma w zasadzie znaczenia. Owszem precyzja wykonania lufy jako całości - osiowość, gładkie powierzchnie to ma znaczenie. Cała reszta to przerost formy nad treścią. Kulki i tak w tych lufach robią co chcą bo to nie ołów i gwint na którym pocisk się uszczelnia i nabiera rotacji stabilizującej. Stąd im dłuższa lufa tym większe szanse, że kulka wypadnie z niej najbliżej osi lufy - ma czas się ustabilizować na poduszce powietrznej. 

W karabinach snajperskich dłuższe znacznie i "ciaśniejsze" lufy powodują dodatkowo efekt większego sprężania w lufie za kulką wiec nawet dokładają ciut fpsów - w krótszych lufach tez ta zależność istnieje ale na 30 cm to wartości nie istotne. 

Tak czy siak, spieranie się i udowadnianie, że jakaś lufa precyzyjna jest zdecydowanie lepsza od innej to marnowanie czasu. Zakładając że nie trafisz na krzywy bubel to dokładnie takie same parametry osiągniesz na Laylaxie, PDI, Systemie, czy co tam sobie wykombinujemy. Na odległościach 50 + znacznie istotniejsze jest ustawienie przyrządów i warunki w jakich się strzela niż to czy w replice siedzi ta czy inna lufa precyzyjna. 

A na odległościach do tych 50 metrów - czyli standard przy karabinkach i "działaniu" szturmowym to wszystko kompletnie przestaje mieć znaczenie. jak ktoś chce mieć replikę 450-470 fpsów i uzywac jej jako parasnajperki czasami - biegać z lunetą i z niej korzystać to wtedy jasne prec lufa i czas na przystrzelanie całości. Ale naprawdę nie ma znaczenia jaką prec lufę wybierze.

"Starzy" ersoftowcy raczej wszyscy wiedzą, że połowa super precyzyjnych elementów replik wkładanych do ich wnętrza jest tylko po to, żeby móc się pochwalić przed kumplami i młodzieżą i poczuć się lepiej. Młodsi niestety potrzebują czasu, żeby tę prawdę poznać. 

Z wyjątkiem replik snajperskich tych które wymykają się wszelkim limitom fps i finansowym każda inna replika to ten sam system działania, precyzji. wyciśnięcie z niej maksimum szczelności, cichej pracy, idealnej pracy zębatek itp ma zapewnić niezawodne działanie i odpowiedni "napęd" kulce. Lufa ma ją wyprowadzić w kierunku celu. Ale jak pisałem wcześniej, różnice w jakości i skuteczności precyzyjnych luf są w zasadzie żadne. 

Edited by thor_
Link to post
Share on other sites

lol

Primo thor_ czemu chciałbyś badać lufy przy pomocy kompresora i bez HU? To jakby opony z F1 testować w motorówkach... Bez naśmiewania się, na prawdę uważasz, że HU nie ma wpływu na wyniki testów luf? Że różne lufy mogą się różnie zachowywać z HU? Bez sensu. Należy testować w środowisku wykorzystania komponentu, a nie totalnie poza.

2. Złożenie repliki ma w cholerę znaczenie, bo jak wsadzisz precyzyjną lufę do karabinu który ma rozrzut to będziesz miał kalafiora nie wynikającego z nieprecyzyjności lufy a z prostego powodu, że raz kulka wystrzelona zostanie mocniej a raz słabiej.

3. Precyzyjna lufa zawsze poprawia osiągi repliki, chyba, że ktoś kto ją montował ma dwie lewe ręce. Pewnie większość tej korzyści to wymiana gumki przy okazji wymiany lufy, albo po prostu doszczelnienie zestawu lufy, co wykonuje się zawsze przy jej wymianie, poprawia to powtarzalność, zwiększa fps (plus trochę precka da) i tak się to kalkuluje. ALE NAWET, jak tylko wymienisz lufę, i tak będzie lepiej.

4. Jakoś nie spotkałem się nigdy na strzelance z gościem, który chwaliłby się co ma w karabinie, raczej jest w drugą stronę, koleś strzela, i wtedy podchodzą ludzie "ale pięknie strzela, co tam masz?", tak to działa raczej. Także, rany jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia, to jak to mówią, mowa jest srebrem a milczenie jest...

5. mareq - to o czym mówisz, to też nie jest tak do końca, bo możesz trafić na lufę dobrej jakości a możesz trafić na podłą lufę, drogie lufy są pozbawione tej loterii, co więcej na przestrzeni mojej zabawy w asg zauważyłem, że coraz lepsze są lufy w stocku, jeszcze jak kiedyś były systemy polecane (dobre lufy swoją drogą) to kupiłem m4 JG z jakiejś lepszej generacji, z mosfetem, łożykowaną prowadnicą, zębatkami TU, i właśnie precką w serii, i jeśli mam być szczery, to tamta lufa była na równi z systemą jak nie lepsza, także teraz jak najbardziej są stockowe  lufy lepsze i grosze i dla mniej wybrednych one wystarczają.

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, thor_ napisał:

Po wymianie lufy w Warriorze na precyzyjną i dłuższą wszystko jedną jakiej firmy jestem pewien, że podobne wyniki uda się osiągnąć na dystansie o kolejne 20 metrów dalej.

Aaaaa czyli 90m skutecznego można mieć w l96 well'a po wymianie lufy na pps'a? XD

17 godzin temu, thor_ napisał:

Lepsza guma i szczelniejsza komora pewnie wydłużą lot kulki o te 15-20 metrów ale żeby dotrzymać na tej odległości skupieniu ICSowi musiałyby mieć też wymienione lufy. 

370fps 300mm lufa 5.98 edgi, flathop 60m skutecznego zasięgu (moja emka do cqb)

Dłuższa lufa (380mm 5.98 edgi) i 430fps daje 70m skutecznego zasięgu (moja emka do szturmu)

Jeszcze dłuższa 500mm 5.98mm i 570fps daje 100m skutecznego zasięgu (moja mk12 mod 1 <3 )

Ostatnio składałem EA na lufie edgi 430mm i przy 450fps'ach replika strzela celnie na 70m

Jeszcze wcześniej składałem Krytac'a na lufie PDI 509mm 6,01mm przy 520fps'ach wyszło 90m skutecznego zasięgu

Jakiś tydzień temu oddałem klientowi Krytaca LVOA robionego na 500fps, w środku lufa Madbull Steelbull, flathop, kulki 0,32 (docelowa kalibracja pod 0,4g) i na kulkach 0,32g replika strzela dalej i celniej niz stockowy SSG24 Novrtisch ładowany 0,43 :) O zasięgu na razie mówić nie będę bo trzeba zmierzyć, czekam na info. Jak na razie klient mówi, że na oko kulki lecą celnie na 80m, ale to "na oko".

1 godzinę temu, thor_ napisał:

Z wyjątkiem replik snajperskich tych które wymykają się wszelkim limitom fps i finansowym każda inna replika to ten sam system działania, precyzji. wyciśnięcie z niej maksimum szczelności, cichej pracy, idealnej pracy zębatek itp ma zapewnić niezawodne działanie i odpowiedni "napęd" kulce. Lufa ma ją wyprowadzić w kierunku celu. Ale jak pisałem wcześniej, różnice w jakości i skuteczności precyzyjnych luf są w zasadzie żadne. 

Czekaj, czekaj... Każda replika w której sprężanie powietrza odbywa się za pomocą sprężyny, tłoka, cylindra itp. działa na tej samej zasadzie. Nie ważne czy to spring czy aeg, zasada działania jest taka sama. Różnice są dopiero gdy mówimy o replikach hpa gdzie powietrze sprężone jest w butli - tutaj jest trochę inaczej. Całkowicie pomijam repliki napędzane co2/gg.

Jeśli mówisz, że wyjątkiem są repliki snajperskie to po prostu pitolisz głupoty tak jak zresztą w co drugim temacie o serwisie replik. Jakość i dobór części wewnętrznych w replikach ma olbrzymie znaczenie i olbrzymie przełożenie na parametry repliki. Prostym przykładem, który potwierdza moje zdanie jest joule creep, który każdy kto ma chrono i dwie różne wagi kulek może sobie zmierzyć w domu. Prosty pokaz tego jak duże znaczenie ma dobór wagi kulek i dawki powietrza. Sama szczelność też ma olbrzymie znaczenie. Jeśli według Ciebie dopasowanie dawki powietrza (cylindra) do lufy, kulek i sprężyny nie ma znaczenia to naprawdę nie ma sensu dalsza dyskusja. Bo albo jesteś mocno zacofany i niedoinformowany, siejąc jednocześnie farmazony albo po prostu trollujesz. Dosłownie, czytając Twoje ostatnie dwa czy trzy wpisy w tym temacie zacząłem sądzić, że trollujesz. Po prostu z tego co piszesz wydawanie więcej niż 1000zł na replikę jest bezsensowne bo wszystkie repliki 450fps z długą lufą będą strzelać na 70-90m. Skoro replika warta 400zł (well) w stocku strzela na 70m... Ok. Po wymianie lufy na dłuższą obojętnie jaką strzela na 90m... Ok. Niech tak będzie :) Tylko ciekawe jest jeszcze coś - każdy serwisant, którego znam nigdy nie zrobił czegoś podobnego, żeby stockowy well strzelał na 70m i po wsadzeniu dłuższej lufy ot. chociażby pps'a replika zaczęła W STOCKU strzelać na 90m. Te repliki nawet po wymianie wszystkich wnętrzności mają problemy by strzelać na te 70-80m przy 550fps'ach. Poza tym nie da się ich porządnie poskładać :D

 

Cytat
Cytat

Primo thor_ czemu chciałbyś badać lufy przy pomocy kompresora i bez HU? To jakby opony z F1 testować w motorówkach... Bez naśmiewania się, na prawdę uważasz, że HU nie ma wpływu na wyniki testów luf? Że różne lufy mogą się różnie zachowywać z HU? Bez sensu. Należy testować w środowisku wykorzystania komponentu, a nie totalnie poza.

+1

Cytat

2. Złożenie repliki ma w cholerę znaczenie, bo jak wsadzisz precyzyjną lufę do karabinu który ma rozrzut to będziesz miał kalafiora nie wynikającego z nieprecyzyjności lufy a z prostego powodu, że raz kulka wystrzelona zostanie mocniej a raz słabiej.

+2

Cytat

3. Precyzyjna lufa zawsze poprawia osiągi repliki, chyba, że ktoś kto ją montował ma dwie lewe ręce. Pewnie większość tej korzyści to wymiana gumki przy okazji wymiany lufy, albo po prostu doszczelnienie zestawu lufy, co wykonuje się zawsze przy jej wymianie, poprawia to powtarzalność, zwiększa fps (plus trochę precka da) i tak się to kalkuluje. ALE NAWET, jak tylko wymienisz lufę, i tak będzie lepiej.

Bardziej miałem na myśli to, że jak replika jest kijowo poskładana to wymiana lufy wiele nie da, a ocena samej lufy będzie niemiarodajna i lufa zostanie negatywnie oceniona. Nie raz spotkałem się z osobami piszącymi, że po zmianie lufy na pdi/edgi/promyka ma spadek celności i zasięgu względem stocka.

 

Cytat

4. Jakoś nie spotkałem się nigdy na strzelance z gościem, który chwaliłby się co ma w karabinie, raczej jest w drugą stronę, koleś strzela, i wtedy podchodzą ludzie "ale pięknie strzela, co tam masz?", tak to działa raczej. Także, rany jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia, to jak to mówią, mowa jest srebrem a milczenie jest..

Potwierdzam :D

 

ps. coś mi się pomerdało z tymi cytatami i nie umiem tego ogarnąć aby było bardziej czytelne, sorry

Edited by wallop
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, thewojtz napisał:

lol

Primo thor_ czemu chciałbyś badać lufy przy pomocy kompresora i bez HU? To jakby opony z F1 testować w motorówkach... Bez naśmiewania się, na prawdę uważasz, że HU nie ma wpływu na wyniki testów luf? Że różne lufy mogą się różnie zachowywać z HU? Bez sensu. Należy testować w środowisku wykorzystania komponentu, a nie totalnie poza.

2. Złożenie repliki ma w cholerę znaczenie, bo jak wsadzisz precyzyjną lufę do karabinu który ma rozrzut to będziesz miał kalafiora nie wynikającego z nieprecyzyjności lufy a z prostego powodu, że raz kulka wystrzelona zostanie mocniej a raz słabiej.

3. Precyzyjna lufa zawsze poprawia osiągi repliki, chyba, że ktoś kto ją montował ma dwie lewe ręce. Pewnie większość tej korzyści to wymiana gumki przy okazji wymiany lufy, albo po prostu doszczelnienie zestawu lufy, co wykonuje się zawsze przy jej wymianie, poprawia to powtarzalność, zwiększa fps (plus trochę precka da) i tak się to kalkuluje. ALE NAWET, jak tylko wymienisz lufę, i tak będzie lepiej.

4. Jakoś nie spotkałem się nigdy na strzelance z gościem, który chwaliłby się co ma w karabinie, raczej jest w drugą stronę, koleś strzela, i wtedy podchodzą ludzie "ale pięknie strzela, co tam masz?", tak to działa raczej. Także, rany jeśli nie masz nic mądrego do powiedzenia, to jak to mówią, mowa jest srebrem a milczenie jest...

5. mareq - to o czym mówisz, to też nie jest tak do końca, bo możesz trafić na lufę dobrej jakości a możesz trafić na podłą lufę, drogie lufy są pozbawione tej loterii, co więcej na przestrzeni mojej zabawy w asg zauważyłem, że coraz lepsze są lufy w stocku, jeszcze jak kiedyś były systemy polecane (dobre lufy swoją drogą) to kupiłem m4 JG z jakiejś lepszej generacji, z mosfetem, łożykowaną prowadnicą, zębatkami TU, i właśnie precką w serii, i jeśli mam być szczery, to tamta lufa była na równi z systemą jak nie lepsza, także teraz jak najbardziej są stockowe  lufy lepsze i grosze i dla mniej wybrednych one wystarczają.

1 - Tak HU NIE MA WPŁYWU NA TESTOWANIE LUFY. HU ma wpływ na testowanie repliki i ustawienie repliki. NIE MA ŻADNEGO WPŁYWU NA OCENĘ JAKOŚCI LUFY 

Uważasz inaczej? Opony do F1 testuje się na automatach, w komorach zmęczeniowych, testuje się mieszankę z której są zrobione, testuje się wytrzymałość splotów "kordu" itp. Skoro uważasz, że w każdej firmie typu Bridgestone, GoodYear, BF Goodrich, Pirelli itd w fabrykach i laboratoriach stoją bolidy F1 i na nich testowana jest każda partia opon używanych w F1 to gratuluję znajomości tematu...

W środowisku wykorzystania powiadasz... No to powiedz Coltowi, S&W i całej reszcie producentów broni, żeby za każdym razem zanim wyprodukują pierwsza serię broni z nowa lufą albo każdy egzemplarz prototypowy wysyłali do Afganistanu, albo wkładali w ręce AT na akcję... Może nie wiesz, ale testy w "polu" a nawet testy w broni poprzedza testowanie samych prototypów luf ale co ja tam wiem... przecież testuje się i ocenia czy ma coś sens w "środowisku wykorzystania komponentu". Powiem więcej, promy kosmiczne też testuje się najpierw w przestrzeni na orbicie a potem dopiero się nimi leci w kosmos... brawo piątka ze znajomości zagadnień projektowania i wdrażania nowych urządzeń i technologi... Przykładem z F1 się  zaorałeś na cacy :D

2 - jak wsadzisz w miejsce stockowej lufy do repliki która ma rozrzut lufę precyzyjną  dłuższą to choćbyś nie wiem jak chciał to ten rozrzut się zmniejszy... No chyba, że uważasz, że rozrzut generuje w replice tłok, zębatki, a może krzywo przeciągnięty przewód od baterii do silnika?? Nawet jak kulka wyleci z prędkością 330 a drugim razem 440 fpsów to i tak będzie lepiej z jakąkolwiek prec lufą. Pytanie czy na tyle lepiej że warto montować preclufę?

3 - Zobacz a przed chwilą napisałeś, że wsadzenie lufy precyzyjnej do repliki mającej rozrzut nic nie da... Więc jak to jest?? 

4 - Cóż widać mało jeszcze widziałeś... 

5 - Widzisz coraz lepsze są lufy w stocku... Tym bardziej dziś wymiana lufy na preclufę zaczyna się mijać kompletnie z celem. jak nie potrafisz strzelać, nie umiesz korzystać z przyrządów celowniczych i ich ustawić to żadna preclufa Ci nie pomoże. Przeciętny - czytaj używający replik karabinków typu M4, AK47/74, G36, itp ASGej jak wyda 3-4 stówki na preclufę może przez lata strzelania nie zauważyć różnicy... A nawet jak ją zauważy to będzie śmiechu warta różnicą.  

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wallop napisał:

........................

A możesz wyjawić sekret co to jest ten Twój zasięg skuteczny? Bo o ile pamiętam to trafienie w sylwetkę człowieka... w takim razie powtórzę składasz paciate repliki... 

Co do snajperek jak widzę nie rozumiesz czegoś... Im dłuższy dystans tym dłuższa lufa żeby zapewnić stabilne skupienie. Dlatego repliki snajperskie to inna bajka. Dlaczego? Bo musza generować dużo wyższe prędkości wylotowe kulek, musza te kulki dłużej prowadzić w lufie. Czyli kasa i jakość w napędzie generującym "moc" plus jak najdłuższa lufa i jak najciaśniejsza. 

Bardzo chciałbym zobaczyć te Twoje repliki wypluwające kulki z prędkościami 500-550 fpsów strzelające na te 100 metrów "skutecznie" na własne oczy.

Może komuś na północy robiłeś taką? Z chęcią umówię się żeby potwierdzić takie osiągi.

Edited by thor_
Link to post
Share on other sites

thor_ ty się orasz każdym postem na tym forum, coraz większe głupoty piszesz.

Nie zrozumiałeś mojego porównania z oponami F1 także, nie będę go rozwijał. Środowiskiem dla np lufy z karabinu (może zrozumiesz), jest KARABIN, nie Afganistan... 

Co do testów opon:

 

I jak jak lufy karabinowe testuje się W KARABINACH i opony samochodowe W SAMOCHODACH, głównie dlatego, że nie jesteś w stanie przetestować wszystkiego w programach czy maszynach testowych które testują wybrane parametry. Oraz jak testujesz coś to starasz się odwzorować jak najlepiej warunki jego pracy, także chylę czoła TWOJEJ WIEDZY.

I nie zapomnij, że mówimy o TESTOWANIU a nie PRODUKOWANIU i PROJEKTOWANIU.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Testy opon na samochodach nie służą testowaniu opon ale testowaniu całego układu a w przypadku który wkleiłeś mają pokazać zachowanie SAMOCHODU na mokrej nawierzchni na konkretnych oponach. A tutejsza dyskusja nie jest o tym jak strzelają repliki ale jakiej jakości są lufy... łapiesz różnicę? 

Ten temat ma tytuł - JAKA PRECLUFA LEPSZA. A nie jaka replika do preclufy lepsza... 

Thewojtz piszemy o wyższości jednej lufy precyzyjnej nad drugą. Ten temat jest o porównywaniu luf precyzyjnych. 

No to mi porównaj 3 lufy w sposób w który będziesz w stanie stwierdzić która jest lepsza - warunki testu: lufy o tej samej długości, różnica w średnicy między nimi max 0.02mm

Udowodnij mi, że lufy tak zachwalane przez Wallopa są ZAUWAŻALNIE lepsze niż Laylax Prometheus. Nie interesuje mnie różnica rzędu 5% bo to coś czego nikt nie zauważy. 

Czekam na obiektywny test.

Edited by thor_
Link to post
Share on other sites

HU ma wpływ zasięg i celność repliki więc o ile nie jest "zdemontowany" to upośledza wyniki testów jakości luf. Co do samego testu i wniosków to nie wiem do czego służył, różne repliki z różną mocą z różnymi długościami luf na różnych kulkach???? Długość lufy nie ma znaczenia o ile chodzi o aeg i springi, sytuacja ma się inaczej dla replik z napędem gazowym (w sensie co2, hpa GG), kilka lat temu był o tym rozległy wątek na forum.

Osobiście wolę lżejsze kulki 0,25, 0,28 (prędkość kulki kosztem zasięgu) raczej nie bawię się w snajpera a przy strzelaniu do ruchomych celów prędkość kulki ma ogromne znaczenie (oczywiście w asg).

No chyba że przez te kilka lat gdy byłem mało aktywny w asg zmieniły sie w jakiś sposób podstawowe prawa fizyki.

Edited by l_isek
Link to post
Share on other sites

Weź pod uwagę, że z pomiaru masz prędkość zaraz po opuszczeniu lufy. Kulka lecąc, traci prędkość. Lżejsza kulka szybciej wytraca prędkość, bo ma mniejszy pęd. Współczynnik oporu aerodynamicznego można założyć, że jest ten sam. Czas dotarcia do celu na dystansie typowym dla szturmówki jest bardzo zbliżony dla kulek 0,25 i 0,30. Nie zauważysz różnicy. Główna różnica jest w cenie kulek.

Link to post
Share on other sites

Lisek to nie był test to był przykład jak sprawują się repliki na stockowych bebechach ze stockowymi lufami. W M4 ICSa lufa Tanio Koba nie jest typowa preclufa to coś co można nazwać lufą półprecyzyjną. Po prostu, żeby skutecznie trafić w cel z naszych replik podstawa są umiejętności i przyrządy celownicze, albo umiejętność korygowania "strzałów po kulkach". Tym bardziej, jak ktoś zakłada, że "skuteczny strzał" to trafienie na dystansie X sylwetki człowieka a nie trafienie w konkretny cel. A w takim układzie to stockowe repliki realizują go w jakichś 90% przypadku po wyjęciu ich z pudełka bez wymiany czegokolwiek łącznie z lufą. 

Link to post
Share on other sites

thor_ ok, jak już pisałem dla mnie zasięg to sprawa drugorzędna, więc tu się zgodzę. Druga sprawa to celność można nadrobić ilością magów, no chyba że po strzale chcesz pozostać nie wykryty.

mareq, no nie wiem, wytracanie prędkości poprzez opór powietrza chyba nie do końca jest związane z masą, raczej z powierzchnią kulki, a ta się nie zmienia przy kulkach o innej wadze. Kulki cięższa i lżejsza mają ten sam pęd. Jedna ma większą masę i mniejszą prędkość, druga mniejszą masę i większą prędkość, oczywiście mówimy o tej samej replice.
Z doświadczenia mogę cię zapewnić że kulki 0,23 lecą sporo szybciej niż 0,28. Zasięgu skutecznego swoich replik raczej ne sprawdzam, przeważnie i tak nie strzelam powyżej 40 - 50 m.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, l_isek napisał:

 

mareq, no nie wiem, wytracanie prędkości poprzez opór powietrza chyba nie do końca jest związane z masą, raczej z powierzchnią kulki, a ta się nie zmienia przy kulkach o innej wadze. Kulki cięższa i lżejsza mają ten sam pęd. Jedna ma większą masę i mniejszą prędkość, druga mniejszą masę i większą prędkość, oczywiście mówimy o tej samej replice.
Z doświadczenia mogę cię zapewnić że kulki 0,23 lecą sporo szybciej niż 0,28. Zasięgu skutecznego swoich replik raczej ne sprawdzam, przeważnie i tak nie strzelam powyżej 40 - 50 m.

By być dokładniejszym, to co ma znaczenie, to stosunek gęstości kulki do gęstości powietrza - to co zatrzymuje kulki to uderzania cząstęczek powietrza w kulkę i powolne przejmowanie pędu. Można wyprowadzić, iż gęstość pocisku i materiału przez który przechodzi ma dużo większe znaczenie, niż sama prędkość. To właśnie dlatego, w pociskach przeciwpancernych, stosuje się zubożony uran - bo ma bardzo dużą gęstość

To raz.

Dwa, pęd i energia kulek się absolutnie zmienia w zależności od masy. Zależność ta jest różna dla różnych replik.

Trzy - kulki 0,23 będą miały większą prędkość na początku, ale później większą prędkość będą miały 0,28, bo będą mniej spowalniane. Dokładne zależności, zależą już od repliki(patrz punkt nr 2) i amunicję zawsze trzeba wybrać pod konkretny karabin, nigdy nie ma pewności która będzie lepsza.

Link to post
Share on other sites

Może mylisz oporność z wypornością... 
 

21 godzin temu, vim napisał:

By być dokładniejszym, to co ma znaczenie, to stosunek gęstości kulki do gęstości powietrza - to co zatrzymuje kulki to uderzania cząstęczek powietrza w kulkę i powolne przejmowanie pędu. Można wyprowadzić, iż gęstość pocisku i materiału przez który przechodzi ma dużo większe znaczenie, niż sama prędkość. To właśnie dlatego, w pociskach przeciwpancernych, stosuje się zubożony uran - bo ma bardzo dużą gęstość

Z tymi pociskami z uranem to przesadziłeś, porównujesz opór powietrza dla kulki, z oporem pancerza dla pocisku....?!

21 godzin temu, vim napisał:

Dwa, pęd i energia kulek się absolutnie zmienia w zależności od masy. Zależność ta jest różna dla różnych replik.

Energia kulki z danej repliki jest taka sama (może pomijanie różna) przy rożnych masach kulek, z zasady zachowania pędu (czy jakoś tak) pęd wynika z energii i jest stały dla stałej energii.

21 godzin temu, vim napisał:

Trzy - kulki 0,23 będą miały większą prędkość na początku, ale później większą prędkość będą miały 0,28, bo będą mniej spowalniane. Dokładne zależności, zależą już od repliki(patrz punkt nr 2) i amunicję zawsze trzeba wybrać pod konkretny karabin, nigdy nie ma pewności która będzie lepsza.

Taaa.... ciężkie kulki są wolniejsze ale później przyspieszają.... 

Na samym końcu lotu kulki i to już inne siły pchają tą kulkę do przodu i do góry (?) Taka magia, czy tam efekt Magnusa czy jakoś tak.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, l_isek napisał:

Energia kulki z danej repliki jest taka sama (może pomijanie różna) przy rożnych masach kulek, z zasady zachowania pędu (czy jakoś tak) pęd wynika z energii i jest stały dla stałej energii.

Energia na każdej z mas kulek jest inna. 0,2 mogą mieć większą/mniejszą energię niż 0,25, 0,3 czy 0,4g.

 

16 minut temu, l_isek napisał:

Taaa.... ciężkie kulki są wolniejsze ale później przyspieszają.... 

Sądzę, że chodziło mu o to, że lekka kulka szybciej wytraci prędkość niż ciężka kulka. Porównać to można do Tira i malucha, oba pojazdy jadą 100km/h i zaczynają hamować z tą samą siłą w tym samym momencie, który pierwszy wyhamuje?

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, l_isek napisał:

Może mylisz oporność z wypornością... 
 

Z tymi pociskami z uranem to przesadziłeś, porównujesz opór powietrza dla kulki, z oporem pancerza dla pocisku....?!

Energia kulki z danej repliki jest taka sama (może pomijanie różna) przy rożnych masach kulek, z zasady zachowania pędu (czy jakoś tak) pęd wynika z energii i jest stały dla stałej energii.

Taaa.... ciężkie kulki są wolniejsze ale później przyspieszają.... 

Na samym końcu lotu kulki i to już inne siły pchają tą kulkę do przodu i do góry (?) Taka magia, czy tam efekt Magnusa czy jakoś tak.

Zasada zachowania pędu (i energii) jest dla calego skomplikowanego układu składającego się z powietrza, kulki i karabinu, a nie tylko samej kulki. 

Jak zrobisz pomiary że różnice nie są pomijalnie małe -  znam karabin gdzie są na poziomie 50%

Co do uranu, to cie to zdziwi, ale fizyka jest jedna :) Dokładnie na tym przykładzie pokazywano nam to na 1 roku fizyki 

Efekt Mangnusa nie tyle pcha kulkę co powoduje że ona nie opada. 

I oczywiście chodzi o prędkość względem lzejszej kulki. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, vim napisał:

Zasada zachowania pędu (i energii) jest dla calego skomplikowanego układu składającego się z powietrza, kulki i karabinu, a nie tylko samej kulki. 

Jak zrobisz pomiary że różnice nie są pomijalnie małe -  znam karabin gdzie są na poziomie 50%

Co do uranu, to cie to zdziwi, ale fizyka jest jedna :) Dokładnie na tym przykładzie pokazywano nam to na 1 roku fizyki 

Efekt Mangnusa nie tyle pcha kulkę co powoduje że ona nie opada. 

I oczywiście chodzi o prędkość względem lzejszej kulki. 

tak łopatologiczne, energia pocisku (kulki) podawana dla kulki 0,2, będzie taka sama dla kulki 0,28 z tym że zmieni się prędkość początkowa. (tak jak pisałem wcześniej różnice energii są raczej pomijalne). Pominę również oddziaływanie zaawansowanego systemu HU oraz jego precyzyjnych nastaw przy używaniu kulek o innej masie....

Co do uranu to masz rację w kwestii gęstości uranu a co za tym idzie kumulacji energii kinetycznej, która przydaje się przy przebijaniu pancerza a nie powietrza.

Aaaaa, czyli chodzi o zwiększanie prędkości wolniejszej kulki względem tej szybszej, poprzez wytracanie energii kulki przy przebijaniu się przez powietrze.

5 godzin temu, wallop napisał:

Sądzę, że chodziło mu o to, że lekka kulka szybciej wytraci prędkość niż ciężka kulka. Porównać to można do Tira i malucha, oba pojazdy jadą 100km/h i zaczynają hamować z tą samą siłą w tym samym momencie, który pierwszy wyhamuje?

Od początku pisałem że cięższe kulki mają większy zasięg, czyli drogę hamowania.

Tarcie i opory ruchu, nie związane z oporami powietrza, a raczej z bezwładnością i energią kinetyczną która jest różna dla tira i malucha. To może dwie ciężarówki jedna waży 2 tony druga 2,8 tony. Ta lżejsza leci 110 km/h, ta cięższa leci 90 km/h, dodajmy do tego ruch obrotowy ciężarówek w celu stworzenia siły nośnej...

Oczywiście pomijam ostatnie kilka metrów ruchu kulki, gdyż jak pisałem cięższe kulki mają większy zasięg więc porównując prędkość zerową lżejszej do jakiejkolwiek innej to można udowodnić cokolwiek. Jednak ta różnica zasięgu wynika z efektu Magnusa a nie prędkości. Kulka lżejsza już dawno będzie leżeć na ziemi zanim ta cięższa ją wyprzedzi.

Link to post
Share on other sites

Znam przypadek, gdy zmiana kulek na cięższe powodowała wzrost energi o 50%.

I nie jest to wynik błędu pomiarowego. Zakładając że masz dobre chrono i wazysz kulki przed pomiarem, błędy takich pomiarów są warte około 0.5%

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, l_isek napisał:

ak łopatologiczne, energia pocisku (kulki) podawana dla kulki 0,2, będzie taka sama dla kulki 0,28 z tym że zmieni się prędkość początkowa. (tak jak pisałem wcześniej różnice energii są raczej pomijalne). Pominę również oddziaływanie zaawansowanego systemu HU oraz jego precyzyjnych nastaw przy używaniu kulek o innej masie....

Jesteś w błędzie i to dużym. Weź do ręki chrono i zmierz energię na 0,2g i na 0,3g.

Przykładowo na 0,2g masz 400fps (1,49J), a na 0,3g masz 360fps (1,81J), masz wzrost 0,32J.

 

9 godzin temu, l_isek napisał:

Ok, niech ci będzie ale różnica dalej jest pomijalna ok 2-3% przy zmianie kulek z 0.2 na 0.25 (błąd pomiaru???)

Nie, żaden błąd pomiaru. Wzrost energii na cięższych/lżejszych kulkach nie jest niczym niezwykłym i jest to dość powszechnie wiadome, że na kulkach cięższych/lżejszych jest ZAWSZE mniej/więcej fps'ów/energii. Dlatego tak dużą rolę odgrywa kalibracja repliki.

Kiedyś poskładałem replikę tak, że na 0,2g miała 450fps, a na 0,4g 500fps (po przeliczeniu na 0,2g). Klient chciał oszukać organizatorów, którzy żyją w średniowieczu i chronują na 0,2g.

Ostatnio składałem Krytaca i tam na 0,2g wyszło 500fps na SP140. Każdy od razu zarzuciłby mi spartolenie repliki. Szkoda, że na 0,4g chrono pokazało 380fps co dało zysk 0,36J (w przeliczeniu blisko 540fps). Jednym słowem, laserowa dzida, która sieje na 80m. Te 0,3-0,5J więcej to nie problem, a daje do myślenia przy kalibracji repliki. Nie dojść, że ostatecznie zyskujemy trochę więcej energii to replika ma odpowiednio dopasowaną dawkę do lufy i kulek.

 

Edited by wallop
Link to post
Share on other sites
58 minut temu, wallop napisał:

Przykładowo na 0,2g masz 400fps (1,49J), a na 0,3g masz 360fps (1,81J), masz wzrost 0,32J.

 

Coś małe te różnice w fpsach ci wychodzą, będę miął możliwość to zrobię dokładniejsze testy i filmik. Przy zwiększeniu masy kulki o 50% tracisz tylko 10% fps???? Wiem że te parametry nie zmieniają się liniowo ale spadek fps jest dziwnie mały, w stosunku do wzrostu masy.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...