Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dokładna rozpiska sprzętu brytyjskiego.


Recommended Posts

mer jest do tego jakaś literatura czy wszystko trzeba dowiadywać się na własną rękę ?

 

Wszystko masz wyłożone jak na talerzu na odpowiednim "brytofilskim" forum. A nawet, jeśli tam tego jeszcze nie ma, to napewno będzie. Wystarczy spytać tutaj lub tam. To tyle, odnośnie dowiadywania się na własną rękę. ;-)

 

Pozostaje zawsze jeszcze lektura regulaminów. Ale te niestety są po angielsku.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W tej chwili w broń boczną wyposażani są głównie oficerowie. Zatwierdzone do użytku są dwa pistolety Browning HP oraz Sig Sauer p226. Przenoszone są w kaburach przy pasie, PLCE, kamizelkach combat vest oraz ostatnio widziane w kaburach udowych lub przymocowane do nowego typu kamizelek z systemem molle na piersi.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Mer pisała nam, że od pewnego czasu uczą żołnierzy aby kamizelki mkII były noszone pod kurtkami.

 

Dokładnie. W przypadku Ospreya już tak nie jest - Osprey jest noszony na zewnatrz, czy to w Afganistanie, czy to w UK - tylko dlatego, że Osprey posiada możliwość podpięcia ładownic (w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek).

 

Chociaż zdjęcia z Irlandii (lata 70-80) przedstawiają brytyjczyków z kamizelkami na kurtkach - ale wtedy i kamizelki i kurtki były inne. Wszystko zależy, jaką epokę "rekonstruujesz". :)

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. W przypadku Ospreya już tak nie jest - Osprey jest noszony na zewnatrz, czy to w Afganistanie, czy to w UK - tylko dlatego, że Osprey posiada możliwość podpięcia ładownic (w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek).

Wydaje mi się, że powód noszenia ospreya jest inny niż możliwość mocowania na nim ładownic.

 

Otóż po pierwsze osprey dodaje więcej centymetrów w obwodzie pasa i klaty i nie jest go tak łatwo upchnąć pod kurtkę (Nie wspominam nawet o sytuacji kiedy dopięty jest kołnierz i osłony ramion).

 

I osprey ma rozmiarówkę umożliwiającą noszenie go na kurtce, bo osoby większe tak jak ja mogły mieć problem z dopięciem starszych modeli kamizelek (W identycznym rozmiarze jak kurtka) w przypadku noszenia na kurtce przy założonej pod nią rzeczy takich jak norgie lub polar.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

hmm ostatnio sobie przeglądając pare rzeczy znalazłem ten bajer

 

http://domhyde.files.wordpress.com/2009/01...c_soldier_3.jpg

 

Q#1: czy "mk VII" jest normalnie używany przez żołnierzy czy to dopiero taki prototyp i może być niewypałem jak mundur w hybrydzie?

 

Q#2: czy jest dostępny gdzieś u nas Assault Osprey i ładownice do tej kamizelki w hybrydzie oraz czy (mimo, że to raczej pustynne jest) nadał by się do naszych lasów?

Edited by chester
Link to post
Share on other sites

A1. Mk. 7 jest noszony w Afganistanie, podobnie jest z kamizelkami balistycznymi. Żołnierze mają fasowane hełmy oraz kamizelki po przylocie; w drodze do i z Afganistanu noszą ECBA i zwykły Mk. 6. Wątpię, aby był to prototyp. Wywalili na to dużo kasy, i teraz bardzo powolnie to fasują żołnierzom. Hybrid DPM nie był fasowany (jest jedno zdjęcie - i to Royal Navy!, oraz zdjęcia z pokazów/prób).

 

A2. Na razie nie ma Assault Ospreyów dostępnych (dopiero zaczęli fasować). Prawdopodobnie musiałbyś uszyć sobie/znaleźć krawca prywatnie. Polecam podpytać Duncana McLaina w sprawie Hybrid DPM.

Link to post
Share on other sites

Multi-Terrain Pattern

 

Kolejny wątek: czy to znaczy, że niedługo odejdzie sobie długo noszony DPM i będzie zastąpiony przez MTP ? Czy ktoś ma takie coś już na stanie (pytam o sam mundur)? :P

 

Hmm jestem ciekaw, jak on się spisze w naszych lasach ;) Póki co z dostępnych to widziałem tylko camelbak ;p

Edited by chester
Link to post
Share on other sites

Kolejny wątek: czy to znaczy, że niedługo odejdzie sobie długo noszony DPM i będzie zastąpiony przez MTP ?

Tak

 

Czy ktoś ma takie coś już na stanie (pytam o sam mundur)? :P

Jeszcze chyba do Afganistanu szpej w MTP nie dotarł, a co dopiero do Polski... Póki co mają go chyba tylko Ci, którzy dostali go na wyspach do testów.

 

Hmm jestem ciekaw, jak on się spisze w naszych lasach ;) Póki co z dostępnych to widziałem tylko camelbak ;p

Spisze się tak samo jak multicam. Czyli raz lepiej raz gorzej (zależnie od terenu i pory roku).

Link to post
Share on other sites

Multi-Terrain Pattern

 

Kolejny wątek: czy to znaczy, że niedługo odejdzie sobie długo noszony DPM i będzie zastąpiony przez MTP ? Czy ktoś ma takie coś już na stanie (pytam o sam mundur)? :P

 

Tak, MTP ma zastąpić kompletnie DPM (o DDPM nie jestem pewna, ale myślę, że MoD pójdzie na skróty i MTP będzie 'nadawał się' wszędzie). Priorytet mają żołnierze w Afganistanie, potem wojsko skoszarowane w UK (regularna), potem pewnie TA i na koniec kadeci. Zejdzie się dobre kilka lat. 8)

 

SFSG nap. jusz noszi

 

To jest MTP czy MultiCam?

Bez zbliżenia na materiał oba wyglądają podobnie... Zdaje się SFSG wcześniej zaopatrzył się w części oporządzenia w MultiCamie (chyba sam to mówiłeś/pokazywałeś zdjęcia - nie pamiętam już).

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...