Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Plecaki armii brytyjskiej


Recommended Posts

Coś mnie tknęło właśnie...

Spójżcie na 'plecy' bergana sprzedawanego przez >vest.pl<

A teraz na plecy oliwkowego bergana sprzedawanego przez >artfox'a< (4 zdjęcie z kolei). Widać sporą różnicę, na korzyść tego oliwkowego na allegro.

 

Mer, czy kojarzysz może co to za plecak? Kiedy brytole używali oliwkowych berganów?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Poszukuje plecaka do MILSI-mów.

Wiadomo że do ataku idzie się bez plecaka.

Ale czasem trzeba podjęć walkę mając plecak na plecach :wink:

 

Miałam okazdję zasmakować ziemi. Plecak idealnie wgniata twarz w podłoże. :mrgreen:

 

Dzięki mer za informacje!! Jak masz jeszcze jakieś uwaga to dawaj znać. :lol:

 

Ta.

Link to post
Share on other sites

Ktoś wie gdzie w polsce można dorwać bergan'a 100l w DPM'ie?

To co ma vest.pl wygląda na dość mocno zużyte...

Przy okazji ponawiam pytanie o plecy plecaka- ktoś się orientuje skąd wynikają różnice? I czy są bergany w DPM z plecami takimi jak te oliwkowe?

Link to post
Share on other sites

arkits.co.uk też przeszperałem. Zgedi, będę wdzięcznyza informację o tych "setkach" plecaków, bo znalazłem tylko jeden 100litrowy, i to bynajmniej nie był bergan. Nie była to nawet luźna wariacja na jego temat :wink:

 

Tak więc temat ciągle otwarty

 

 

ps: post ten dedykuję tym dzięki którym nie można edytować własnych wypowiedzi po określonym upływie czasu =/

Link to post
Share on other sites

Witam.

Mefiu- interesuje cięjak się nosi 120 litrowego bergena wpadnij kiedyś do nas do tarnowa to sobie pochodzisz i sam stwierdziswz co i jak.

 

W naszej ekipie mamyy bodaj wszystkie kontraktowe modele brytyjskich plecaków, łącznie z plecakiem apteczkowym, moray bagiem, radio carrierem itp.

 

Żołnierze do pasów nosnych doczepiają sobie hippo pady (po to sa to małe przelotki na plecach w okolicach pasa biodrowego, co znakomicie podnosi komfort noszenia. W all arms brakuje mi pasa piersiowegoo (dorobiłem sobie sam) ale ogólnie jest niezwykle pakowny i nie do zajechania.

 

Na mniejsze wędrówki biorę moray baga i spokojnie się w niego pakuję.

 

jak bede mial czas to porobię trochę fotek.

 

Pozdrawiam.

Duncan McLain

Link to post
Share on other sites

Wukasz, a nie miałeś na myśli BERGHAUS'a? Posiada rozmiarówkę ll, lll, lV i dotyczy to rozmiaru "nosiciela". :-D

Nie. Nie znam się dokładnie ale o ile mi wiadomo 120 litrowe bergany w DPM mają dwie wielkości pleców: short i long gdzie za graniczną wartość przyjmuje się wzrost 6 stóp (to chyba ok. 180 cm??).
Link to post
Share on other sites

Wukasz, to nie od wzrostu wynika to short/long ;)

Tylko od pojemności, jeden ma 100+20 a drugi 75+20 :P

Czyli co, wysocy ludzie w drużynie mieliby nosić żarcie niskich ludzi, bo mają o 50litrów większą pojemność? (wszak mieć 25l, i nie mieć 25l, to razem 50l :P)

Link to post
Share on other sites

Wukasz, a nie miałeś na myśli BERGHAUS'a? Posiada rozmiarówkę ll, lll, lV i dotyczy to rozmiaru "nosiciela". :-D

Wukasz, to nie od wzrostu wynika to short/long ;)

Tylko od pojemności, jeden ma 100+20 a drugi 75+20 :P

Czyli co, wysocy ludzie w drużynie mieliby nosić żarcie niskich ludzi, bo mają o 50litrów większą pojemność? (wszak mieć 25l, i nie mieć 25l, to razem 50l :P)

Co innego short i long a co innego full size i 3/4.

Pierwszy link z googla

http://www.strikeforcesupplies.co.uk/stock...c&item=8001

Choice of either short or long back lengths to suit size of wearer.

Do tego parę przeczytanych for.

 

Niemniej jednak upierać się nie będę (aczkolwiek założenie jednego systemu nośnego dla wszystkich lub pojemności plecaka w zależności od wzrostu dla każdego normalnie myślącego trąci debilizmem).

 

EDIT

A co do 3/4 to gdzieś wyczytałem niedawno że shortpacki powstały z prostego powodu - PLCE. By siedziały powyżej utility i canteen. Ale jak mówię, ja się na brytyjskim sprzęcie prawie w ogóle nie znam :|

 

Edit2

http://www.arrse.co.uk/cpgn2/Forums/viewto...gen+length.html

Why the long back anyway?

 

It's the same capacity as the short back, just longer and narrower (the sleeping bag practically fills it!)

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
łącznie z plecakiem apteczkowym

A to co za twór? Mówisz o dopinanej do berganów 10litrowej kieszeni 'apteczkowej', czy też jest jakiś specjalny plecak medyczny?

 

 

Żołnierze do pasów nosnych doczepiają sobie hippo pady

A czy przypadkiem szeroki pas biodrowy nie jest dalece niekompatybilny z PLCE?

Toż to trzeba by w takim wypadku PLCE prawie że na samym tyłku nosić aby się pas biodrowy jeszcze zmieścił, niczym jakąś mini-spódniczkę :wink:

 

jak bede mial czas to porobię trochę fotek

tik-tak-tik-tak-tik-tak

zegar tyka i odlicza :wink:

 

 

Poza tym "krótką serią"

Jaka jest ostateczna wersja 'wariantowości' berganów, czy short/long to to samo co full/ 3/4?

Jeśli tak, to w którym miejscu 'full size' jest większy? Czy da radę nosić 100litrowego bergana razem z PLCE?

 

120litrów pojemności- to brzmi dumnie :killer:

Pytanie tylko czy da radę to nosić.

Jakie są ZAUWAŻALNE różnice pomiędzy dużym a małym berganem?

Link to post
Share on other sites

Jeśli tak, to w którym miejscu 'full size' jest większy? Czy da radę nosić 100litrowego bergana razem z PLCE?

 

I kto to pyta, trochę mnie tym zaskoczyłeś. Da się nosić, sama widziałam, i to nie jeden raz. Chyba, że wyobrażałeś sobie - plce do plecaka, plecak na plecy, ale...? :-o

Warto poszukać zdjęcia z Księciem Williamem - o tam w "przechadzce" po górach ugina się właśnie pod 120 litrowym plecakiem.

Pytanie dla Ciebie: na co Ci taką dumę? Jeśli na poligon można iść z 60 litrami na trzy dni - i to spokojnie, to na co w ASG 120 litrów?

Link to post
Share on other sites

Pytanie o zdolność do noszenia 120litrowego bergana z PLCE wynikło z wcześniejszych postów Wukasza, jakoby to wersja short powstała specjalnie dlatego :)

 

Chyba, że wyobrażałeś sobie - plce do plecaka, plecak na plecy

 

Mer, widziałem już nawet Bergany z normalnym systemem pasu biodrowego, uniemożliwiającym noszenie jakiegokolwiek beltkitu, więc wolałem się spytać :)

 

A ta 60tka jest jak dla mnie pomyłką, cholernie trudno cokolwiek z niej wyciągnąć, zwłaszcza z dopiętymi kieszeniami.

 

A na co mi 120l?? Sam nie wiem ;)

W tyle to bym się chyba spakował żarcie na miesiąc :wink:

Pewnie i tak kupię 3/4, (75+20=95l to i tak w cholerę dużo) ale popytać można :)

Edited by leander
Link to post
Share on other sites

Pytanie o zdolność do noszenia 120litrowego bergana z PLCE wynikło z wcześniejszych postów Wukasza, jakoby to wersja short powstała specjalnie dlatego :)

 

Pamiętaj, ze to było na zasadzie "przeczytałem" więc niestety za prawdziwość tej wersji wydarzeń ręczyć nie mogę.
Link to post
Share on other sites
A ta 60tka jest jak dla mnie pomyłką, cholernie trudno cokolwiek z niej wyciągnąć, zwłaszcza z dopiętymi kieszeniami.

 

Ja bym tylko marudziła na to, że zip powinien być dłuższy, aby łatwiej można było się dostać do rzeczy w środku plecaka i w ogóle, żeby wpadało tam więcej światła słonecznego.

Co Ty tam miałeś?

 

A na co mi 120l?? Sam nie wiem ;)

 

Właśnie, plecak jest olbrzymi [other arms to przy tym małe szczenię] i w ASG będziesz wyglądać co najmniej głupio. To z mojego punktu widzenia, bo patrzę regularnie na foty tutaj, i plecaki, które noszą panowie to chyba o pojemności 25 - 35 litrów. Nic większego nie widziałam albo nie zapamietałam.

 

Przypominam Ci, że gdzieś tu na forum dumałeś nad tym, że taka 120-litrówka musi mieć niewygodny system noszenia i że nie masz ochoty katować sobie ramion.

Aha, 120 litrów poszło bardziej w górę, niż w dół. Dzięki temu można nosić plce i tego bergana 120l. Za to wystaje mocno nad głowę.

Link to post
Share on other sites
Ja bym tylko marudziła na to, że zip powinien być dłuższy

I łatwiej dostępny :) Z przypiętymi bocznymi kieszeniami aby dostać się do zawartości trzeba się popisać umiejętnością rozwierania krokodylich szczęk :wink:

 

A co ja miałem w środku? Różne różności :uśmiech: ABeC'a, Piankę, żarcie śpiwór ręcznik kosmetyczkę i nawet nie chce mi się przypominać co jeszcze :P Ogólnie 'stacjonarny' wypad nad zalew na żagle :uśmiech:

ASG będziesz wyglądać co najmniej głupio.
:-F

Przecież to nie jest plecak na strzelanki-jebanki, tylko na dłuższe wypady. Zresztą 100tki raczej nie kupię, za wielka (choć fajnie byłoby mieć taką stodołę w szafie :))

 

i plecaki, które noszą panowie to chyba o pojemności 25 - 35 litrów

Dlatego teraz próbuję sprzedać other arms'a, a w zamian kupić artkisa40l (+20) oraz może właśnie mniejszego bergana... wtedy będą następujące tonaże:

10l (daypack)

20l (daypack'i)

40l arktis

60l (arktis +daypacki)

75l (bergen)

95l (bergen + daypacki)

 

A wtedy to już nawet ofensywa ruskich mi nie straszna :killer:

 

Przypominam Ci, że gdzieś tu na forum dumałeś nad tym, że taka 120-litrówka musi mieć niewygodny system noszenia

Nie dalej jak w tym wątku :-F

i że nie masz ochoty katować sobie ramion
Nie... Napisałem że "w porównaniu do obecnych cywilnych plecaków trekingowych będzie mniej komfortowy w noszeniu", i że kupienie go będzie szczytem przerostu formy nad treścią (zwanym dalej lans'em :wink:)

 

Specjalnie pobiegałem sobie ostatnio z plce i wypakowanym other arms'em,i muszę przyznać że po założeniu kamizelki przeciwodłamkowej i PLCE, plecaczek stał się nawet zdatny do noszenia

Link to post
Share on other sites

Witam.

 

120 litrowego bergena da się spokojnie nosić do PLCE.Opiera się nam wtedy na oporządzeniu. Taki sposób noszenia sprawia że belt main robi za pas biodrowy a własciwego pasa od plecaka nie uzywamy.

Jak jest w tym wypadku z wygodą, kazdy musi sobie sprawdzić sam.

Inna wersja polega na tym że ładownice PLCE montujemy bardziej z przodu tak , aby miec wolne plecy.Wówczas pas biodrowy od plecaka wchodzi nam pod ładownice.

 

Leander - czy ja napisałem KIESZEŃ MEDYCZNA czy PLECAK MEDYCZNY?

tak chodzi o PLECAK MEDYCZNY.Tego typu;

 

http://cgi.ebay.pl/PLCE-Rucksack-Medical-D...1QQcmdZViewItem

 

co do hippo padów, to uzywa się ich (oprócz PLCE)własnie do poprawienia komfortu noszenia bergena. Od strony pleców są dwie przelotki umożliwiające podpięcie hippo pada. Tak skonfigurowany plecak nosi się przy vescie albo chescie, gdzie mamy miejsce na biodrach. Przy PLCE nosi się tak, jak to posałem powyżej.

 

Osobiście uważam że oher arms jest dośc dobrym plecakiem. I wcale nie tak trudno się do niego dostać. W naszej ekipie jest bardziej rozpowszechniony niz all arms.

Jedyne czego mi brakuje w tych plecakach to regulowany system nośny :(

ale i tak bergeny to fajne plecaczki :P

Edited by Duncan McLain
Link to post
Share on other sites

Dobra, to ja podzielę się swoją wiedzą o placakach jako ostatnio nabyłam.

 

Patrol Pack [mój ma 45 litrów] - niezła ładowność, całkiem nieźle wygląda [chociaż dla wizualnie zbyt kwadratowy ale to już kwestia gustu], jeśli doszyje się kestra strapsy - można spokojnie przytroczyć karimatę. Można obejść się bez ekstra strapsów, ale wtedy, przy każdym otwieraniu plecaka od góry trzeba bedzie zdjąć karimatę, a potem pamietać, aby ją założyć. Jedyna wada [przynajmniej w mojej wersji plecaka] to taka, że gdy ma się już PLCE na sobie, to plecak siedzi dosyć wysoko i... tutaj zabija mnie system nośny szelek, tuż przy karku. Przymierzałam - po 5 minutach miałam dość.

 

Other arms [60 litrów] - duuuużyyyy plecak, nawet, jeśli idzie się na kilka dni w pole. Spokojnie można przytroczyć karimatę - ale tutaj znowu taka wada, że za każdym jednym razem, gdy będziemy sięgać po coś z komory, trzeba będzie odjąć karmiatę, a potem nie zapomnieć o niej. Po doczepieniu Daysacków robi się jeszcze większy [szerszy] oraz jego ładowność wzrasta do 20 litrów. System nośny ma wygodny, ma nawet pas biodrowy który da się zapiąć bez kombinacji. Jak dla mnie powinien być dłuższy zip. Z tak dużą komorą przydałoby się, aby otwierać maksymalnie jego bebechy. Zalety: na załadowanym siedzi się nadzwyczaj wygodnie :D Nie nadaje się jednak na poduszkę.

 

Side pouches [albo daysacki - jak kto woli] 10 litrów każdy. Dwa złączone razem za pomocą zipa wyglądają trochę dziwnie. Trzeba tez pamiętać, aby jednej kieszeni nie obciążyć bardziej, niż tą drugą... Ja sama używam tylko jednego day sacka na szelkach. Po paru przeróbkach robi się bardziej poręczny. Warto zadbać, aby był w nim pęcherz od camela. Zalety: świetny do używania w cywilu; dobry na małe wypady z bazy; mały, ale pojemny; służy świetnie za poduszkę do snu.

 

Rucksack 88 litrów Highlander - słaby system noszenia, całkiem ładnie wygląda. Mimo, że jest to 88 litrów, polemizowałabym czy faktycznie zmieści tyle, co otherarms [80 litrów max]. Do noszenia z PLCE nie nadaje się kompletnie, z powodu braku shortback'a [chyba, że używasz kamizelki, która z tyłu ma wolną przestrzeń].

 

Plecak, 25 litrów [sorry, nie znana mi nazwa] super-mały plecak, patrząc na niego ciężko uwierzyć, że ma o 15 litrów więcej pojemności, niż daysack. Powiedzmy, że to taka alternatywa dla daysacka.

 

kolejny patrol pack, 35 litrów [w moim odczuciu najbardziej popularny z wyrobów Highlandera], mały, ładny, można przytroczyć karimatę, i wcisnąć gdzieś ultra-lekki i ultra-mały śpiwór, trochę trzeba się szczypać z tym, co zabrać a co nie.

 

EDIT

 

Jako, że stałem się posiadaczem plecaka Other Arms, to już niebawem przekonam się jak używa się go w polu. Robi dobre wrażenie (tak na pierwszy rzut oka). Lecz wszystko zobaczy się jutro w praniu.

 

Pamiętaj tylko, że przy każdym "padnij", aby zdjąć plecak i położyć go przed sobą. Jaki w tym cel? Przedewszystkim, other arms lubi wgniatać twarz w ziemię, i chociaż byłbyś świętym, boskim marines - to sobie nie postrzelasz. Dwa, gdy IC wydaje komendy do atakowania i bla bla bla, głupio, żeby dopiero wtedy ściągać plecak i dopiero działać.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Mer dziś Twoje rady odnośnie Other Arms zostały przetestowane i były 100% przydatne. Plecak to zaiste świetny fotel... Jestem z niego zadowolony i już nie mam problemu, że nie mam jak czegoś zabrać bo w plecaku nie ma miejsca. (użytkowałem go z pt-3 produkcji miwo, naturalnie w dpm'ie)

Link to post
Share on other sites

Mer, a co ty chcesz troczyć na zewnątrz tej stodoły :D

A nawet jeśli coś by się do środka nie zmieściło (karimata/namiot), to przecież można

a) troczyć u góry

b) troczyć u dołu (odpada przy PLCE)

c) troczyć z przodu do tych 'drabinek' z taśmy (IMHO głupi pomysł znacznie zwiększający problematykę działań z plecakiem- przesunięcie środka ciężkości w tył)

 

Przypomina mi to rozmowę na recon.net.pl ;)

Ludzie dzielą się na tych co biorą ze sobą 80litrowy plecak, i na tych co biorą 30litrowy... pozostałe 50litrów trocząc na zewnątrz :wink:

 

Ja należę do wariantu A :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...