Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Co sągdzicie o Polskim Gore-texie


Recommended Posts

Tak jak piszesz - impergnat DWR na zewnętrzym materiale (który może być bardzo różny) ulega zużyciu, wytarciu lub wypłukaniu. Nie wpływa to na skuteczność samej membrany ale zewnętrzna warstwa laminatu może nasiąkać wilgocią i powodować wrażenie przemakania - w istocie jest to głównie nieprzyjemne uczucie wychłodzenia. Po praniu należy te kurtki impregnować odpowiednimi środkami (Nik-Wax, Grangers) - przy czym nie polecam tych do prania, tylko raczej te natryskowe (przynajmniej z mojego doświadczenia, znam takich co wolą te do prania).

Link to post
Share on other sites
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Przy 10-15 stopniach chłopaki w mocnym deszczu okop kopali- nie narzekali specjalnie, ale też nie pytałem. Ogólnie jak zakładamy goretexy i polary pod nie, to bluzy munduru "zimowego" zostawiamy- bo to one głównie zatrzymują wilgoć najwięcej.

Ja ostatnio ubrałem w sobotę, na przejazd rowerem- temperatura- 0 stopni, prędkość- ok.20km/h (czyli wolno, częściowo przez grząski piasek po roztopach), dystans- 5km, po świętach (trochę osłabiło to moją kondycję.:D). Jak dojechałem, to goretex i polar były suche, ale podkoszulka pod nimi była całkowicie mokra.

Pomimo udoskonaleń w najnowszych gorkach, takich jak możliwość włożenia hełmu pod kaptur, cieńszy i lżejszy materiał, spodnie otwierane na całej długości, szelki w spodniach, możliwość chowania kaptura w kołnierz, brak kieszeni kargo na bokach spodni (niby przez właśnie te rozpinanie na całej długości- lecz znajomy wyjaśnił mi, że w tych spodniach, w których te kargo były, po wyjściu z głębokiego zbiornika z kieszeni robiło się akwarium- bo wody nie wypuszczały)- zapomniano o tym, by zrobić suwaki pod pachami, jak w cywilnych kurtkach. Taki drobny patent, a ułatwiłby życie wietrząc trochę ciało.

 

Może i lans, tyle że w okresach przejściowych, w Polsce lubi mocno padać przy temperaturze właśnie tak 5-15 stopni, kiedy człowiekowi przy lekkim wysiłku niby ciepło, a wystarczy że zamoknie i przeziębienie się pojawia. a zimę o ja mogę nawet w panterce zasuwać, ale w takich okresach właśnie gorek jest najbardziej potrzebny, bo zmoknąć, zgnoić się jest łatwo.

 

Przy 20 stopniach na plusie nikt o goretexie nie pomyśli, bo letni mundurek w godzinę wyschnie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mój goretex Arlenu jest ze mną już trochę czasu i mogę powiedzieć, że był to super nabytek. W połączeniu z odzieżą termoaktywną odprowadzanie wilgoci jest świetne. Jedyne co mnie denerwuje, ale jestem w stanie to przeżyć, bo jest to model z 2001 roku to fakt, że regulacja rękawów i nogawek opiera się na rzepach. Niestety przy kontakcie ze śniegiem moje puszczają - może jest to kwestia ich zużycia, w każdym razie będę musiał oddać swój komplet do krawca, aby przyszył nowe rzepy. Wobec tego problemu pojawia się następny, w trakcie marszu w bardzo głębokim śniegu nogawki idą do góry, przez co śnieg wpada w szparę między nogą a butem, i pod samą nogawkę. W rezultacie robi się tam mokro - problem ten rozwiążą stuptuty. Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń :)

Link to post
Share on other sites

Odpowiadając na pytanie wcześniej zadane, czy pod goretexem człowiek się grzeje, dziś sprawdziłem to. temperatura 0+ C, czas- 5 godzin, dystans- 12-15km, tempo- połowa drogi marszem ubezpieczonym, połowa (droga powrotna)- tempo szybkie, wolniejsze nieco od biegu wojskowego. Bielizna termoaktywna, goretex wz. 2009, produkcji Summit. Efekt taki sam jakby ten dystans pokonywać w tym samym tempie w cywilnych rzeczach, czyli spocenie od wysiłku.

Koledzy mieli starsze goretexy, lecz efekt podobny- przy wolniejszym tempie zero efektu szklarni, przy szybszym spocenie od wysiłku, nie od goretexu.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio na allegro zauważyłem te komplety gore-tex:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=931978088

 

I w związku z tym, że kurtka z aukcji to w zasadzie wz.128/B jeno z możliwością zrolowania kaptura w kołnierz mam pytanie. Wprowadzono równocześnie dwie wersje nowego kompletu? Jedna to projekt summitu z kieszeniami biodrowymi kurtki wzorowanymi na tych z parki ECWCS gen.II i spodniami posiadającymi "śniegołapy", a druga to kurtka niemalże identyczna jak ta z kompletu wz.128/B z kapturem chowanym w kołnierz i spodnie bez "śniegołapu"? Czy może komplet z aukcji to jakiś fake?

Edited by aciepk
Link to post
Share on other sites

Komplet na allegro jest całkowicie taki jak ja mam- czyli spodnie rozpinane na całej długości, na zamek i napy. Nie wiem o jakie kieszenie wzorowane na ECWS Ci chodzi, bo nie zauważyłem w kurtce większych zmian, poza chowaniem kaptura, który też jest większy i można pod niego hełm włożyć.

Może zmyliło Cię 3 zdjęcie, bo tam jest zamek i rzepy? Jeżeli tak, to już odpowiadam- tam jest pokazany kołnierz, bo on właśnie jest zamykany rzepami,a widoczny pod nim zamek łączy kaptur z kurtką, bo kaptur można odpinać.

Jedyną wadą tego nowego wzoru to jest to, że jest strasznie zielony, tj. występuje za mały kontrast. Już przy małych odległościach kolory się zlewają ze sobą. Przy starszych "goretexach" wygląda to znacznie lepiej.

Link to post
Share on other sites

Nic mnie nie zmyliło. Widziałem komplet summitu zarówno na zdjęciach jak i na żywo, od tego z allegro różni się niewiele, ale jednak. A informacje w m.in prasie twierdziły, że to właśnie komplety zaprojektowane przez summit mają zastąpić wz.128/B.

 

Spodziewałem się nieco większych zmian w przypadku kurtki, a nie takiej delikatnej modernizacji.

Edited by aciepk
Link to post
Share on other sites

Heh, ja bardziej czekałbym na akcję informacyjną w wojsku, bo nie chce mi się stale tłumaczyć dlaczego "damskie" spodnie noszę.:D

Na poważnie- no braknie tych zmian, wciąż brakuje zamków pod pachami, kieszeni na rękawach. Dobre to co mamy, bo ostatnio chłopacy z ćwiczeń w Anglii wróciliby w samych mundurkach, bez goretexów, które Angole chcieli za wszelką cenę od nich odkupić bez względu czy to "goretex", "goretix", czy "goreKlich". Bo niby tam nie mają takich wygód.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Panowie w ten weekend byłem na patrolu z:

- wz128 MON spodnie

- kurtka gore-tex Helikon

 

Jestem bardzo zadowolony. Kumple w wz127a (mundur całoroczny) byli cali przemoknięci a w tym ani jednej plamki. Miejmy nadzieje, że w deszczu też się bedzie dobrze spisywać.

 

Co do helikona to ja oosbiście nie widze różnicy między MON a helikon. Kolorystyka taka sama i solidne szycie

Link to post
Share on other sites

Kumple w wz127a (mundur całoroczny) byli cali przemoknięci a w tym ani jednej plamki. Miejmy nadzieje, że w deszczu też się bedzie dobrze spisywać.

 

Nie rozumie twojej wypowiedzi, z czego kumple byli tacy przemoknieci jak nie bylo deszczu ? Ktos na nich na sikal :roll: ?

Edited by chochol
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

pytanko: posiadam gore summitu ( te jasne szleszczące, kurtka nie ma rzepa na nazwisko, tylko na stopień no i na flagi ;) kaptur nie jest chowany ( chyba albo jeszcze tego nie odkryłem :P i ma daszek) spodnie zaś nie posiadają kieszeni bocznych tylko dwie wpuszczane, zamek rozpinajacy nogawki na całej długości) czy można prać to chemicznie ? jeżlei nie to jak ? ręcznie jakie preparaty stosowac do prania i konserwacji ( chyba nikwax ? )

 

http://www.allegro.pl/item970561253_nikwax...pu_outdoor.html

do prania a do konserwacji

http://www.allegro.pl/item962634812_nikwax...ej_wys_0zl.html

dobrze rozumiem ?

Edited by seger
Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...