Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kulki z najwyższej półki


Recommended Posts

A wg mnie kłótnia o czystą fizykę powstała przez ten nieszczęsny HopUp. Ariel prawdopodobnie nie potrafi wyregulować HU dla cięższych kulek bądź nie wie co to zasięg skuteczny.

 

Ariel, a Twój wykład o oporze jest totalnie bezsensu. I faktycznie, fizykiem nie jesteś. Wiesz że jak naciskasz ręką na podłogę to też ona mocniej działa siłą oporu na Twoją właśnie rękę?

 

I na przyszłość - nie znasz się na czymś, nie jesteś czegoś pewny - nie pisz. Na miłość boską... Bo takie głupoty tu wypisujesz że zastanawiam się nad obowiązkową maturą z fizyki...

 

PS. Radzę mimo to zajrzeć do podręcznika od fizyki, albo wygooglać sobie wzór na zasięg w rzucie poziomym. I kłótnia o masę kulki się skończy.

 

Pozdro

 

EDIT:

Dla leniwych http://pl.wikipedia.org/wiki/Rzut_poziomy

Edited by Grey Fox
Link to post
Share on other sites
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Rzeczywisty świat to nie jest fizyka-a z podręcznika od fizyki to g**no się dowiesz. Nikt tam nie uwzględni jakości gumki HU, siły jej nacisku, siły wiatru ani innych czynników mających wpływ na zasięg.

 

Piszę w tym temacie tylko dlatego, że strzelając z kulek 0,28 miałem w swojej replice większy zasięg niż na 0,12 ( było to ok 450-500fps - HU odpowiednio wyregulowany na jedne i drugie kulki ),a gdzieś na forum wyczytałem że na lżejszych kulkach zasięg jest zawsze większy. Każdemu, kto nie wierzy, radzę wykonać taki test a dopiero później pisać o mnie że się nie znam itp, bo jak narazie to wszyscy gadają a nic nie robią.

Link to post
Share on other sites

Dziwna sprawa z tym zasięgiem... Jakoś moja replika M4 nie chce sie z Twoją teorią za Chiny Ludowe zgodzić... jak w nią ładuję 0.20g a potem 0.36g to choćbym nie wiem jak sie starał to 0.36 nie chcą dalej latać... Może mam jakiś trefny egzemplarz?? Choć nie narzekam bo na 0.25 spoko trafiam do 45 metrów więc chyba jest ok...

Link to post
Share on other sites

Panowie odstawmy ta kłótnie na bok bo temat nie brzmi jak daleko latają tylko czy jest sens używać markowych kulek. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości czy kulka 0.2 poleci dalej od 0.3 to co za problem iść w teren/las i sprawdzić osobiście? Wszystko sie wyjaśni. Tak sie składa ze ostatnio robiłem takie porównanie i 0.2 latały znacznie dalej od 0.3 (chyba mam tak samo jak thor zepsutą replikę hehehe ;) )

 

Zresztą przeprowadźcie sobie małe doświadczenie. Dwie kulki 0.20 i 0.30. Ustawiacie na jakiejś czystej, równej i płaskiej powierzchni. Teraz ustawcie je obok siebie, aby sie dotykały i z odległości mniej więcej 30cm delikatnie dmuchnijcie w nie. W moim przypadku ZAWSZE pierwsza startowała i dalej sie toczyła 0.2

Ja wiem ze nikt w AS nie turla kulek po stole ale i w tym doświadczeniu jak i w AS mamy do czynienia z pewnym oporem, grawitacja, siłą "wypchnięcia" kulki i widocznym zasięgiem. Nie ma w tym doświadczeniu oczywiście mowy o celności toru toczącej sie kulki, ale nie o tym była dyskusja tylko o zasięgu.

 

 

A teraz żeby nie ciągnąć tego OT pytanie: Ktoś testował może te kulki?

KSC - 0,29g - Grand Champion

http://www.specshop.pl/product_info.php?cP...roducts_id=3460

Edited by regnar
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

image001.gif

 

 

image002.gif

 

 

http://www.cybersloth.org/airsoft/trajectory/index.htm

z tego co wiem - to jest to magisterka...

 

http://www.cybersloth.org/airsoft/trajectory/07-B-01.htm

tu macie porównanie

0.20, 0.25, 0.30 bez HU - wygrywa 0.2 - leci dalej

0.20, 0.25, 0.30 z HU - wygrywa 0.3 - leci dalej

0.20, 0.25, 0.30 porównanie prędkości - do około 15m kulka 0.20 leci najszybciej, od 15 - 40m przwage mają cięższe kulki.

Jednym słowem na małych odległościach [cqb] wybrywają lżejsze kulki, poniewasz lecą szybciej [więc i w celu są po mniejszym czasie].

 

Basically, the program can be used for paintball, regular 0.177 BB’s, as well as airsoft BB's. It is designed to account for:

 

 

 

- muzzle velocity

 

- mass of projectile

 

- diameter of projectile

 

- altitude

 

- temperature

 

- air density / pressure

 

- wind and wind direction

 

- crosswind component

 

- amount of hop-up applied

 

 

Czegoś jeszcze wam tu brakuje?

Link to post
Share on other sites

Łojezuuu jak to czytam to mnie głowa boli, co z tego że gdzieś/tam napisane jest że niby cięższe kulki lecą dalej.......... ważna jest strona praktyczna.

thor_ podał swój przykład, ja podam swój:

Na przestrzeni mojego kontakty z AS miałem masę replik i zawsze było tak samo, kulki 0.2 leciały dalej niż 0.29 ale były mniej celne i bardziej podatne na wiatr.

A do takich wniosków doszedłem strzelając z nudów i jaka by nie była replika efekty były takie same.

M4 G&P + precka, PSG-1 + precka + up, MP5A2TLF CA, MP5K TM, Przerobiony Super 90 na M40 560fps, Mk43 Mod0 VFC 470fps.

Zawsze taki sam efekt był. Kulki lżejsze dużo szybciej i dalej lecą, ale ich zasięg skuteczny jest słaby. Za to kulki cięższe lecą bliżej ale łatwiej celować.

Dodam że z MK43 strzelałem także małą ilością 0.36, mimo że to UKM to i tak widać było spadek zasięgu całkowitego.

 

Więc wsadźcie sobie za przeproszeniem te swoje dywagacje niepoparte doświadczeniem, czasami teoria a praktyka nie są jednolite. Uwielbiam spieranie się na forum kiedy jedna ze stron nie wie o czym pisze :/

 

No i dodam że 0.36, mimo że zasięg całkowity zmalał to leciały jak po sznureczku, idealnie trafiały na 50m przy celowniku wyskalowanym na 300m XD

Link to post
Share on other sites

Więc wsadźcie sobie za przeproszeniem te swoje dywagacje niepoparte doświadczeniem...

Widzisz nasze doświadczenia się różnią.. może używamy innych kulek ? Profilowane? Ze skrzydełkami?

Każdy podaje swój przykład i widać wyniki są różne.

Pan który na nasz temat napisał pracę za pewne też wszystko wyssał z palca, a tak "bo nie miał co robić.."

Nie musisz się zgadzać z nikim, stosuj takie kulki jakie tylko chcesz. Oby leciały daleko jak i celnie.

Ja napisałem wynik swoich obserwacji i nikt mi nie wmówi, że to co widziałem to tak na prawdę fikcja, że mi się to śniło.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Bardzo dobre podsumowanie :P

 

Dodam od siebie, że najlepiej celowało mi się ze straightów 0,43g wchodziły prosto w cel, skupienie i powtarzalność strzałów znakomita.

Natomiast na 0,36 zasięg większy (kulki leciały dalej), celność i skupienie niższa - większy rozrzut kulki.

 

Wydaje mi się, że koledzy pomylili pojęcia zasięgu i celności :)

 

Żeby wypowiedzieć się w temacie - im większa precyzja kulek tym lepsza powtarzalność strzałów. Warto zapłacić więcej za lepsze kulki - proces technologiczny ich produkcji jest na wyższym poziomie przez co są po prostu lepsze do precyzyjnego strzelania.

Pytanie: gdzie kupię straighty 0,43 g ?? Zniknęły totalnie z rynku, zostało mi tylko kilkaset sztuk....

Edited by Spajda
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Witam. Przepraszam że odkopuję trochę temat ale czytając opinie Ariel_`a jestem w stanie potwierdzić co on piszę o rugerze i zasięgu - nie chcę tu nikogo tez podważać. Wynika to z tego że ruger daje na lufę taką dawkę gazu, która jest w stanie teoretycznie rozpędzić nawet kulkę od łożyska. Wiem bo sam miałem rugera i zdziwiłem się nieco jak wystrzeliłem kulkę 0,50 (rdzeń porcelanowy - made in china podejrzewam) z niego - poleciała o wiele dalej niż taka 0,20 czy 0,25.

Co do replik sprężynowych i elektrycznych to się zgodzę z mojego auga 520 fpsów kulki 0,20 leciały najdalej - co nie oznacza że celnie. Wynika to z faktu że repliki te podają ustaloną dawkę powietrza, która ma nieznaczną nadwyżkę objętości nad długością lufy.

Edited by kermit
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Kulki lżejsze szybciej na początku i spory rozrzut po wytraceniu wysokiej prędkości z "początku", zasięg większy, kulki cięższe wolniej na początku, dłużej celnie, mniejszy zasięg. Z wyzerowanym HU oczywiście. Dla każdej mocy inne pod względem masy kulki zapewnią optimum pomiędzy celnością i zasięgiem. Takie moje zdanie, nie wiem być może się nie znam.

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Ja też się może nie znam ale kaieniem o wadze 2kg dalej rzucimy niż takim o wadze 10kg...

Replika ma wsadzoną sprężynę tak jak i my mamy mięśnie i choć by się zesrać to fizyki nie oszukamy.

Chcesz lepszy zasięg? Wstaw mocniejszą sprężynę lub idź na siłownie :P

Link to post
Share on other sites

Do dwóch speców powyżej:

1) Nie strzela sie na "wyzerowanym HU" więc nie pisz co i jak bez HU sie dzieje.

2) Kulki poza tym że są okrągłe to dodatkowo podlegają pewnym zasadom które reguluje fizyka i elementy mechaniki płynów. Więc wcale nie jest to tak oczywiste, że ciężkie lata bliżej... Jakoś z mojej repliki która ma ponad 700 fpsów lekkie kulki kończą lot w okolicach 2/3 zasiegu skutecznego na ciezkich kulkach... Dziwne nie?

Link to post
Share on other sites

Thor dlaczego mam wrażenie że cały ten temat próbowałeś udowodnić dokładnie coś odwrotnego? Nawet obiecywałeś oddać ICSa temu kto udowodni że ciężkie lecą dalej :]

 

A więc tak:

Cięższe kulki nie latają dalej ;) Latają stabilniej. Ciężka kulka zapewnia na większym odcinku stabilny i pewny lot. Lekka ma większa prędkość i generalnie wolniej wytraca prędkość (pomijam opór powietrza jako czynnik hamujący bo przy masie 0,25grama a 0,33 to nie ma znaczenia za bardzo na "naszych" dystansach i przy "naszych" prędkościach).

Niestety lekka kulka kiedy dostaje kopa z większą siłą zaczyna "wierzgać" i nie daje się opanować. Stąd w mocniejszych replikach wskazane jest używanie cięższych kulek.

 

Sprawa druga nie za ciężkie bo zasięg spada ;) [...]

 

Najważniejszą rzecz w temacie zauważył kermit, mianowicie podstawowe założenie jest nieco spierdzielone, zakładacie że replika idealnie oddaje kulce energię, niezależnie od jej wagi. Na pewno nie każda tak robi i tutaj liczy się też długość lufy, rodzaj napędu etc (przykład z rugerem)

Link to post
Share on other sites

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem wyżej ok? ;) Zwróć uwagę na ostatnie zdanie ;)

 

Zresztą proste jest jedno dla mnie: mam replikę o mocy >500 fpsów nie mam zamiaru sprawdzać jak latają z niej kulki których nie da się w żaden sposób "kontrolować" ;)

 

Myślę, że powinno się sprawę zamknąć w ten sposób: Lekkie kulki dłużej utrzymują sie w powietrzu, a cieżkie trafiają na więszych dystansach ;)

Link to post
Share on other sites

Przeczytałem uważnie, jak cały temat z resztą :)

 

lekkie kulki kończą lot w okolicach 2/3 zasiegu skutecznego na ciezkich kulkach...

 

Z tego wynika że ciężkie lecą dalej. Chyba że po prostu pomyłka, w takim razie cofam moje zastrzeżenia co do spójności Twego stanowiska.

 

(Aczkolwiek i tak się nie zgadzam że ciężke latają bliżej - to zależy od repliki, rotacji, prędkości, wagi itp - to nie jest funkcja liniowa, a raczej wypadkowa wielu funkcji nieliniowych.)

Edited by rain
Link to post
Share on other sites

Ciężkie lecą dalej bardzo często dlatego, że lekkie zamaist zużywać energię na lot "naprzód" szaleją ze szczęścia po uwolnieniu i latają wszędzie tylko nie tam gdzie powinny. Fakt, faktem, że strzelając z replik do 450-500 fpsów lekkie kulki z reguły dolatują dalej.

Link to post
Share on other sites

No to mnie troszke skołowaliście. Sledze temat by znaleźć odpowiednią wagę do maruzena 500fps i teraz to już kompletnie nie wiem :D

 

Kombinowałem coś w granicach 0,30, 0,36 a teraz zaczynam się zastanawiać nad 0,28 lub 0,43 ? :D

 

Thor, musiało być to "Z REGUŁY" nie ? :D

Edited by ebola_85
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...